притисни ентер »

Извори

Ауто Клуб

Електричен автомобил за 3 илјади евра плус ви го носат на домашна адреса
Електричен автомобил за 3 илјади евра плус ви го носат на домашна адреса

Електричен автомобил за 3 илјади евра плус ви го носат на домашна адреса

Купувањето електричен автомобил никогаш не било полесно. Се што ви е потребно е 3 илјади долари. Да, само 3 илјади долари и пристап до интернет. Еден YouTuber купил ваков автомобил преку кинескиот интернет сајт AliBaba и при тоа   видео рецензијата ја објавил на интернет. Во оваа цена е вклучено задна камера, клима уред, но и солидни сопирачки. Видео

Еве што ни кажува бојата на чадот од издувниот систем на автомобилот

Еве што ни кажува бојата на чадот од издувниот систем на автомобилот

Не е тајна дека најголем дел од нас мажите не “фаќа” срце во два случаи: кога ќе не зафркне еден натпревар на спортска и кога ќе видиме поголем чад од издувниот систем на автомобилите. Ова второто знае да биде доста сериозно особено доколку често се случува, но и во зависност од бојата на истиот. Бојата на чадот ни кажува всушност за каков проблем

Колку е опасно да пукне гума на камион? Погледнете!

Колку е опасно да пукне гума на камион? Погледнете!

Колку може да биде опасно доколку при возење пукне гума на камион? На Твитер се појави видео токму од таков настан кој се случил на еден од булеварите во Онтарио, Канада. На видеото може да се види како камион останува без едната гума, а како последица на овој настан управувањето и контролата врз камионот станува многу тешка при што тој преминува на

Без масло и антифриз – чиј мотор може најдолго да издржи?

Без масло и антифриз – чиј мотор може најдолго да издржи?

Чиј мотор може најдолго да издржи без капка моторно масло и антифриз? Екипата на британскиот магазин CarWow направи експеримет за чија цел искористи три автомобили. Станува збор за постари модели на Ford Focus, Honda Civic и Peugeot 206 на кои во целост им беше испуштен антифризот и моторното масло. По само 14 секунди прв се откажа Ford Focus кој не

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно досега им има заштедено милиони евра на возачите. Сепак француската полиција објави видео преку кое ја прикажува другата страна на ова, под наводници кажано

Ставите појас! Ниеден изговор не е доволно оправдување

Ставите појас! Ниеден изговор не е доволно оправдување

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на својата официјална интернет страница објави апел за подобрувње на културата и навиките во сообраќајот поточно за користење на појасот. Оттаму наведуваат дека секаде каде што фабрички се вградени сигурносни појаси, возачите односно патниците имаат обврска за нивно користење. Не користењето

Нова цена на горивата – конечно благо намалување

Нова цена на горивата – конечно благо намалување

По неколку неделното континуирано зголемување на цената на горивата, Регулаторната комисија за енергетина на денешната редовна седница донесе одлука за намалување на малопродажните цени. “Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денар/литар, во однос на

VW Passat и Skoda Superb не го положија тестот на Teknikens Värld

VW Passat и Skoda Superb не го положија тестот на Teknikens Värld

Хидбридната изведба на Volkswagen Passat како и новата Skoda Superb не го положија тестот Teknikens Värld (Светот на технологијата). На овој тест каде се докажуваат динамичните способности на возилата овие два модели на Volkswagen Групацијата не успеаа да ја поминат границата. Skoda Superb потфли при брзина од 65 км/ч што е под просекот на тестираните

На автопат возеле во спротивна насока – направиле судар и побегнале

На автопат возеле во спротивна насока – направиле судар и побегнале

Вчера во вечерните часови на автопатот Демир Капија – Неготино во близина на селото Т ременик се случила сообраќајна незгода. Како што е наведено во билтенот на МВР, сообраќајната незгода била предизвикана од два автомобили: Mercedes со струшки регистарски ознаки и Audi со скопски регистарски ознаки. Овие два автомобили се движеле во спротивна насока

Ова се најпродаваните комерцијални возила

Ова се најпродаваните комерцијални возила

Земајќи ги во предвид продажните перформанси за првиот квартал годинава, познати се најпродаваните 10 лесни комерцијални возила во Велика Британија. Британските компании убедливо најмногу го купувале Ford Transit Custom. Ова комерцијално возило е продадено во 9.392 примероци во првите три месеци годинава. На втората позиција со продадени 4.976 примероци