притисни ентер »

Извори

AutoFocus

Рачната паркирна сопирачка полека заминува во историјата
Рачната паркирна сопирачка полека заминува во историјата

Рачната паркирна сопирачка полека заминува во историјата

Истражувањето на британска територија открило дека брендовите Volvo, DS, Alfa Romeo, Honda, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mercedes, Porsche и Volvo воопшто не нудат опција со рачна паркирна сопирачка Поврзаноста на возачот со рачната паркирна сопирачка датира уште од првиот контакт со автомобилот, процесот на учење и добивање возачка дозвола, а чувството

Џеј Лено за Citroën SM: Автомобил кој гарантира уживање во возењето

Џеј Лено за Citroën SM: Автомобил кој гарантира уживање во возењето

Американскиот комичар и водител како голем автомобилски фанатик продолжува со својот серијал во кој претставува легендарни модели, а сега на ред дојде и Citroën SM Citroën е автомобилски производител познат по желбата постојано да биде иновативен и авангарден, а низ историјата тој статус го градеа голем број култни модели. Еден од нив е SM, автомобилот

Специјален собир како прослава на 50. роденден на легендарната Opel Manta

Специјален собир како прослава на 50. роденден на легендарната Opel Manta

Изминатиов викенд, 38 сопственици на Opel Manta A пристигнале на собирот и заедно со два примерока од колекцијата на Opel, уште еднаш ја потврдија привлечноста на автомобилот и тоа на локацијата каде истиот првпат бил претставен пред новинарите во 1970 година Точно 40 примероци на легендарната Opel Manta биле дел од организираниот собир на германскиот

Dacia ги претстави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Dacia ги претстави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Освежувањето на дизајнот кај сите три модели ќе ги направи попривлечни за купувачите, а заеднички им е Y потписот на светлата, кој во иднина ќе биде заштитен знак на моделите на Dacia Третата генерација на Sandero, кросовер изведбата Sandero Stepway и седанот Logan носат нов позитивен бран за брендот Dacia, кој најавува уште поголеми амбиции со помодерните

Цече нема да се врати на функција во Daimler
Цече нема да се врати на функција во Daimler

Цече нема да се врати на функција во Daimler

Дитер Цече минатата година се повлече од највисоката раководна функција во групацијата Daimler, но беше најавено дека во 2021 година ќе застане на чело на Надзорниот одбор. Самиот Цече деновиве потврдил преку медиумите дека се откажал од ваквата идеја, по што во Daimler ќе треба да пронајдат друга солуција како наследник на Манфред Бишоф. Цече го предводеше

Регулаторната комисија ги потврди цените на горивата за претстојната недела

Регулаторната комисија ги потврди цените на горивата за претстојната недела

Новите цени за горивата денеска се одредени од Регулаторната комисија за енергетика и ќе бидат актуелните наредните седум денови. Просечната цена на малопродажните цени на нафтените деривати порасна за 0,28%, но покачувањето се однесува само на мазутот, додека цените на горивата остануваат непроменети. Цената на бензините останува 62,5 денари (ЕУРОСУПЕР-98),

Трансформација на приоритетите: Електричниот Taycan е најпродаван Porsche модел во Европа

Трансформација на приоритетите: Електричниот Taycan е најпродаван Porsche модел во Европа

Официјалните продажни бројки потврдуваат дека во август најпродаван модел во Европа на Porsche бил Taycan и тоа со 1.183 примероци Промоцијата на модел како електричниот Taycan означи ново поглавје во историјата на Porsche, но и ги стави досегашните и новите фанови на брендот пред еден сериозен предизвик. Страста кон спортските автомобили потпишани

Fiat Tipo дебитираше на трките од ТЦР Европа

Fiat Tipo дебитираше на трките од ТЦР Европа

Првенството ТЦР Европа изминатиов викенд продолжи на легендарната патека во Монца, а силната конкуренција донесе две возбудливи трки, на кои дебитираше и Fiat Tipo TCR Првенството ТЦР Европа изминатиов викенд продолжи на легендарната патека во Монца, а силната конкуренција донесе две возбудливи трки, на кои дебитираше и Fiat Tipo TCR. Тимот „Технодом

Audi ја прошири SUV понудата со Q5 Sportback

Audi ја прошири SUV понудата со Q5 Sportback

Audi во иднина ќе има уште еден член на SUV портфолиото, а тоа е SUV купе изведбата на Q5, која ќе биде позната како Q5 Sportback Фактот што четири од десет продадени автомобили во Европа се припадници на SUV сегментот и сите негови класи, јасно објаснува зошто производителите интензивно работат на проширувањето на понудата, а тие често добиваат предност

Доменикали го напушти Lamborghini за да раководи со Формула 1

Доменикали го напушти Lamborghini за да раководи со Формула 1

Доменикали кој повеќе од успешно го менаџираше Lamborghini ќе биде нов CEO на Формула 1, односно ќе го заземе местото на Чејс Кери, кој беше назначен за прв оперативец од сопственикот на шампионатот, компанијата „Либерти Медиа“ Италијанскиот бренд Lamborghini денеска потврди дека досегашниот прв човек, Стефано Доменикали се повлекува од функцијата

Ferrari го претстави Omologata, десеттиот V12 модел со еден примерок

Ferrari го претстави Omologata, десеттиот V12 модел со еден примерок

За брендот од Маранело ова е 10-ти уникатен автомобил произведен во еден примерок, кој и во случајов користи V12 мотор, кој сигурно ќе ги исполни очекувањата на анонимниот купувач во однос на перформансите По две години подготовка, Ferrari денеска го претстави автомобилот кој го доби името Omologata, всушност е специјален модел базиран на 812 Superfast

Hyundai i30 N доби повеќе моќ и автоматска трансмисија

Hyundai i30 N доби повеќе моќ и автоматска трансмисија

По премиерата, стана јасно дека Hyundai i30 N останува со 250 коњски сили, но затоа со Performance пакетот се добива i30 N со 280 коњски сили, што е зголемување на моќноста за 5 кс ка 2.0-литарскиот бензинец со четири цилиндри Освежувањето за Hyundai i30 очекувано донесе и фејслифт верзија на спортската изведба i30 N, а корејскиот бренд се погрижи

Jeep почнува да го одбележува 80. роденден со специјални изведби на своите модели

Jeep почнува да го одбележува 80. роденден со специјални изведби на своите модели

Jeep започнува со активностите со кои ќе го одбележи 80. роденден, а тие подразбираат и специјални изведби на популарните модели, започнувајќи од најмалиот Renagade, па се до робустниот пик-ап Gladiator, при што достапноста ќе варира во зависност од регионот Американскиот производител Jeep веќе ја заокружува осмата деценија од своето постоење, а во

Peugeot го одбележа јубилејот и го промовираше својот најмоќен автомобил досега – Peugeot 508 PSE

Peugeot го одбележа јубилејот и го промовираше својот најмоќен автомобил досега – Peugeot 508 PSE

Peugeot 508 Peugeot Sport Engineered фактички е плаг-ин хибрид кој располага со бензински мотор и два електро-мотора, а со тоа добива и погон на сите тркала за посакувана тракција Француски Peugeot денеска го одбележа својот 210. роденден, истакнувајќи го своето присуство подолга од два века во повеќе индустрии, потенцирајќи ги пред се успесите во