притисни ентер »

Извори

Арт Кујна

#ПосенПеток: Макарони со пржена зелка
#ПосенПеток: Макарони со пржена зелка

#ПосенПеток: Макарони со пржена зелка

Ај што е посен денов, туку е некако и мрзелив. А има ли некој што не сака тестенини? Сигурно има денови кога си велите, е ништо не ми се готви денеска, ќе сварам макарони, пене ригате, фусили, фарфали, што и да е од оние тестенини кои нема кој не ги сака, од најмлади до најстари. Епа денес е токму таков ден, плус и #ПосенПеток . А за да не биде повторно

Природно решение за гастритис

Природно решение за гастритис

Тиквата, медот и јаболковиот оцет можат да ви донесат олеснување доколку и вас ве мачи воспаление на слузницата на желудникот, проследено со киселини, надуеност и болки при внесувањето храна. Сè повеќе луѓе се соочуваат со гастритис, состојба која вклучува воспаление на желудочната слузница, придружена со киселини, надуеност и болка при јадење. Оваа

Ви се јадат пржени пиперки, ама ве нервира прскањето на маслото?

Ви се јадат пржени пиперки, ама ве нервира прскањето на маслото?

Понекогаш сите доаѓаме во ситуација кога треба нешто набрзина да направиме, а пржењето е еден од побрзите начини. Исто така, нема повкусна варијанта од онаа на пржени пиперки. Арно ама, ве нервира прскањето на маслото. Чаре? Иако не е најздрава опција. понекогаш сите доаѓаме во ситуација кога треба нешто набрзина да направиме, а пржењето е еден од

Порција капини наместо аспирин

Порција капини наместо аспирин

Сите делови на капината се лековити, плодовите помагаат при анемија, го штитат видот и го зајакнуваат имунитетот. Лисјата имаат антибактериско дејство, а во народната медицина се користи и коренот. Капините се супер храна, пред сѐ, поради лековитите антиоксиданти, како што се антоцијанини, витамин Ц, витамин Е, елагинска киселина, кофеинска киселина,

Ако ве боли глава, изедете порција капини!

Ако ве боли глава, изедете порција капини!

Сите делови на капината се лековити, плодовите помагаат при анемија, го штитат видот и го зајакнуваат имунитетот. Лисјата имаат антибактериско дејство, а во народната медицина се користи и коренот. Капините се супер храна, пред сѐ, поради лековитите антиоксиданти, како што се антоцијанини, витамин Ц, витамин Е, елагинска киселина, кофеинска киселина,

Ако сте гладни треба да јадете, дури и ако е доцна навечер

Ако сте гладни треба да јадете, дури и ако е доцна навечер

Дали е мит дека нема да ги согорите оние калории што ќе ги внесете пред спиење? Што ако не можете да заспиете затоа што чувствувате глад? Околу ова и уште некои дилеми во врска со консумирањето храна пред спиење, одговараат две канадски нутриционистки Гладот ​​може да го наруши добриот сон, а обилната вечера може да ја вознемири вашата совест. Затоа

Млекото со жалфија ќе ве ослободи од сувата и напорна кашлица

Млекото со жалфија ќе ве ослободи од сувата и напорна кашлица

И покрај фактот дека овој рецепт е многу ефикасен за проблемите со кашлица, а самите лекари одамна сугерираат дека жалфијата поседува одличен искашлувачки ефект, доилките не смеат да го употребуваат, а исто така треба да бидат претпазливи и луѓето кои се склони кон заболување на бубрезите и хипотензија. Кашлицата е грчевита контракција на мускулите,

Зимници се ближат – знаете ли како да направите зимница без оцет и шеќер?

Зимници се ближат – знаете ли како да направите зимница без оцет и шеќер?

Ако правите зимница со оцет ја убивате секоја можност за развој на добри пробиотички бактерии - лактобацилус, кои инаку ги има во ферментираната храна. Зошто да се откажеме од вакви важни пробиотици само затоа што ни е полесно да ставаме оцет наместо да ферментираме зеленчук?! Како да направите зимница без шеќер и оцет? И зошто без нив? Без шеќер,

Зимници се ближат – знаете ли како да ја направите без оцет и шеќер?

Зимници се ближат – знаете ли како да ја направите без оцет и шеќер?

Ако правите зимница со оцет ја убивате секоја можност за развој на добри пробиотички бактерии - лактобацилус, кои инаку ги има во ферментираната храна. Зошто да се откажеме од вакви важни пробиотици само затоа што ни е полесно да ставаме оцет наместо да ферментираме зеленчук?! Како да направите зимница без шеќер и оцет? И зошто без нив? Без шеќер,

Kако да исушите лути пиперчиња?

Kако да исушите лути пиперчиња?

Лутите пиперчиња не се само вкусен зачин кој на секое јадење му дава посебна арома, тие се богати и со хранливи вредности и како такви се многу здрави. Лутите пиперчиња можеме да ги подготвиме на многу различни начини, а меѓу другото, можеме и да ги исушиме. За да ви помогнеме, најдовме неколку практични совети за сушење лути пиперчиња. Лутите пиперчиња