притисни ентер »

Извори

Алсат-М

Наставниците во Куманово најавуваат бојкот, се бара физичка настава
Наставниците во Куманово најавуваат бојкот, се бара физичка настава

Наставниците во Куманово најавуваат бојкот, се бара физичка настава

Здружението на наставници Албанци од Куманово и Липково бара од Министерството за образование да го прифати барањето училиштата да започнат со настава со физичко присуство. Од ова здружение ја критикуваат и платформата и начинот на кој се планира учење од далечина. Се најавува бојкот на почетокот на наставата доколку тоа го побараат родителите и ако

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за случајот Тенк

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за случајот Тенк

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за да ја издржи затворската казна од 4 години и 8 месеци за случајот „Тенк“. Од полицијата посочија дека по наредба на судот таа попладнево била однесена во затвор. Од Кривичниот суд пак, велат дека за Јанкулоска е во сила упатниот акт пред таа да бара вонредно преиспитување на „Тенк“ од Врховниот

Официјална Софија вели дека останува на истиот став

Официјална Софија вели дека останува на истиот став

Иако сè уште не е утврден датумот за билатерална средба меѓу премиерите Заев и Борисов, бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека е подготвено да разговара за отворените прашања со Северна Македонија, исклучувајќи ја заедничката историја, тврдејќи дека тоа е задача на експертската комисија. Што се однесува до заканите дека Софија ќе

Школската „онлајн“ платформа се расипа

Школската „онлајн“ платформа се расипа

Два дена пред почетокот на учебната година националната платформа на сајтот schools.mk се блокираше по што денеска следуваа лавини од реакции во јавноста. Министерството за образование кое викендов информираше дека платформа е достапна за учениците, наставниците и родителите, уверуваат дека сè ќе се среди. Министерство за образование: „Тестирањето

Казни за институциите ако на време не даваат информации од јавен карактер

Казни за институциите ако на време не даваат информации од јавен карактер

Транспарентноста на државните институции едвај ја надминува нулата, наведува Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер. Граѓаните и новинарите имаат право да ја следат работата на сите државни органи, но давањето одговори понекогаш се одолговлекува до бескрај. Од оваа агенција велат дека лојалноста на институциите ќе се мери со

Истражување: Македонија не е преоптоварена со бирократија
Истражување: Македонија не е преоптоварена со бирократија

Истражување: Македонија не е преоптоварена со бирократија

Бирократските процедури ќе бидат многу поедноставни доколку во администрацијата не се вработуваат партиски војници, туку вистински професионалци кои ќе си ја заработуваат платата без да добиваат наредби од партиските штабови. Бизнисмените сметаат дека државата доцни со дигитализацијата и секоја година фирмите се трупаат со непотребни документи и хартии

Пензионерите ќе добијат платежна картичка со  6.000 денари, ќе мора да ја земат од банка

Пензионерите ќе добијат платежна картичка со 6.000 денари, ќе мора да ја земат од банка

Близу 200 илјади пензионери ќе чекаат редици пред банките за да си ја подигнат новата картичка со државна помош од шест илјади денари. Од вкупниот број на ново предвидени платежни картички, 64 отсто или 182 илјади припаѓаат на најризичната категорија граѓани во време на пандемија, а тоа се пензионерите. Според владините најави картичките ќе почнат

Ревизија: Бонусите во СЈО, незаконски

Ревизија: Бонусите во СЈО, незаконски

Дури 4,6 милиони евра биле незаконски исплатени во згаснатото СЈО по основ на бонуси за тајност и посебна заштита на приватноста, утврди Државната ревизија. Проверката на ревизорите само во делот на надоместоци на плата, покажал дека само во три месеци во 2015 – та година, Специјалното обвинителство исплатило повеќе пари за додатоци, отколку за плати

Вучиќ: Да се потпишат договорите од Брисел, но не според прописите на Косово

Вучиќ: Да се потпишат договорите од Брисел, но не според прописите на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вуиќииќ, рече дека сите договори со Косово потпишани во Брисел, треба да се спроведат, но не „во согласност со прописите на Косово“, затоа што, според него, „доколку на сè се гледа на овој начин, да биде во согласност со прописите на Приштина или Белград и да не се менува ништо“, тога„ невозможно е да се постигне

Судијката Кацарска која ги осуди Груевски и Чавков, предложена за уставен судија

Судијката Кацарска која ги осуди Груевски и Чавков, предложена за уставен судија

Добрила Кацарска е предлог за нов уставен судија. Судскиот совет едногласно ја поддржа судијката од Кривичен. Дванаесет членови на Советот гласаа „за“ без никаква дебата. Кацарска ја предложи Гордана Спиреска, нејзина колешка од скопска единица. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев посочи дека Кацарска не била предложена поради партиско политички

Условна казна затвор за Миле Јанакиески за „Насилство во општина Центар“

Условна казна затвор за Миле Јанакиески за „Насилство во општина Центар“

На екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, судот му изрече затворска казна во траење од една година, која што нема да се изврши ако во следните четири години не стори ново кривично дело. Тој е осуден за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Кацарска и официјално предлог за Уставен судија, Собранието треба да ја изгласа

Кацарска и официјално предлог за Уставен судија, Собранието треба да ја изгласа

Едногласно Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Сега предлогот ќе биде препратен до Собрание каде пратениците треба да ја изберат на функцијата. Претседателот на Судскиот совет Ќиро Здравев посочи дека немало политичко пазарање околу Кацараска и дека е предлог единствено

Добитниците на рекордната 7-ка Лото 7 за добивката се заблагодарија на играчите

Добитниците на рекордната 7-ка Лото 7 за добивката се заблагодарија на играчите

Семејството Јанковски од Битола коешто на 12. Септември ја постигна најголемата 7-ка во историјата на Државна лотарија, беше во посета на студото каде што се одржуваат извлекувањата на играта на среќа Лото 7.  Биљана, Лаци, Кирил и Димитар се заблагодарија на играчите коишто учествувале во нивната добивка. Јанковски се скромно, работливо и сложно семејство

Ако детето се зарази во градинка, кој ќе им плаќа на мајките? Еве го одговорот од Владата…

Ако детето се зарази во градинка, кој ќе им плаќа на мајките? Еве го одговорот од Владата…

Владата не попушта. Останува на ставот дека и мајките кои имаат деца до 6 години треба да се вратат на своите работни места. Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска повторува дека има места во градинките, па затоа барањето на мајките да продолжат да бидат дома до 31 декември, немало основа. Сепак, Шахпаска не го коментираше главното

Стотици училишта кои аплицираа не добија дозвола да држат настава со физичко присуство

Стотици училишта кои аплицираа не добија дозвола да држат настава со физичко присуство

Периферните училишта „Рада Стојановска“ во Чифлиг и другото училиште во Св. Петка во општина Сопиште, се две од 94-те образовни институции за кои Министерството за образование не даде дозвола за вршење на настава со физичко присуство. Апсурдот, според наставникот по историја, Ајрулах Јакупи, е во фактот дека на учениците од 4-то до 9-то одделение им