притисни ентер »

Извори

Актуелно

Средба Заев – Ханеда: Државата продолжи по правиот пат со отворени перспективи
Средба Заев – Ханеда: Државата продолжи по правиот пат со отворени перспективи

Средба Заев – Ханеда: Државата продолжи по правиот пат со отворени перспективи

Изборот на напредок и продолжување на реформите од страна на граѓаните го овозможи членството во НАТО и отвори натамошни перспективи за земјава, констатираа на денешната средба премиерот Зоран Заев и амбасадорка на Јапонија во нашата држава Кеико Ханеда, која го завршува својот мандат во земјава. Како што соопшти владината Прес-служба, на средбата

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

– Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека не е задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција за обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ и најави дека Обвинителството ќе подне жалба на пресудите. – Не сум задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција. Сметав дека алтернативна мерка

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал  следи закрепнување кое доколку  успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското произвдоство

Груевски осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“

Груевски осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“

– Поранешниот премиер во бегство Никола Груевски доби казна затвор од една и пол година, а екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески доби условна казна од една година за поттикнување на насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година. Како извршители на насилства пред Општина Центар на 7 и 10 јули 2013 година, судијата Душко Јосифоски

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22 септември годинава. Согласно Кодексот, функционерите, директорите и лицата на раководни позиции во институциите именувани од Владата, на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај за направените

Затворска казна поради организирање забави за време на пандемијата на Ковид-19

Затворска казна поради организирање забави за време на пандемијата на Ковид-19

– Судот во американската сојузна држава Мериленд го осуди 42-годишниот Шон Маршал Мајерс на една година затвор поради непочитување на мерките за спречување на ширењето на Ковид-19. Имено, Мајерс е прогласен за виновен поради кршење на забраната за организирање собири со повеќе од 10 лица, што беше пропишано од државата Мериленд за време на пандемијата

Реализирана програмата за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми

Реализирана програмата за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми

– Иницијативата за Економски развој на Ромите (РЕДИ) во соработка со Швајцарската програма за претприемништво (СЕП), Стартап Македонија, Бизнис Импакт Лаб, E-комерц Македонија, E-комерц Србија и Сферик Акселератор Романија, ја реализираше првата е-акцелераторска програма „Рома Диџитал Буст“ („Roma Digital Boost“). Цел на програмата е пренесување на

Спреј за нос против Ковид-19

Спреј за нос против Ковид-19

Австралиската биотехнолошка компанија „Ена респиратори“ соопшти дека развива спреј за нос, со намена – зајакнување на имунолошкиот систем кај луѓето. Делува против настинка и грип, но се покажа и оти значително го намалува нивото на коронавирусот. Во соопштението се вели дека првичните резултати се од неодамнешното испитување врз животни, спроведено

Најавена соработка меѓу Тојота и ПСА групацијата

Најавена соработка меѓу Тојота и ПСА групацијата

– Јапонската автомобилска компанија „Тојота“ и ПСА групацијата најавија соработка со цел францускиот конгломерат да ги исполни барањата на регулаторите на Европската Унија. Како дел од нивното партнерство, „ПСА Пежо Ситроен“ планира да го зголеми производствениот капацитет на „Toјoтa“, за да добие регулаторна дозвола за спојување со „Фиат Крајслер“

Кина: Осудена на смрт воспитувачката која затру 25 деца

Кина: Осудена на смрт воспитувачката која затру 25 деца

Воспитувачка од Кина е осудена на смртна казна зошто отрула 25 деца и едно убила во градинката во која работела, јавува БиБиСи. Ванг Јун е уапсена минатата година кога децата од градинката во градот Џиазуо завршиле во болница зошто им слошило откако изеле каша за појадок. Инцидентот се случил на 27 март минатата година. Медиумите јавија дека 23 деца