притисни ентер »

Извори

Ако

Владата ја прогласи 2021 за година на Блаже Конески
Владата ја прогласи 2021 за година на Блаже Конески

Владата ја прогласи 2021 за година на Блаже Конески

Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната заедница да се обезбеди траен мир, солидарност и хармонија. Министерството за култура и Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија почнуваат иницијатива за приклучување

Пендаровски се врати на Правниот факултет во Скопје

Пендаровски се врати на Правниот факултет во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прогласи за започната новата студентска година на Правниот факултет во Скопје кадешто и тој има дипломирано. ,,Им посакувам среќен почеток на сите ученици и студенти. Иако годинава пандемијата на Ковид 19 од темел го измени нашето секојдневие и диктираше промени и во образовниот процес, сите ние мора во од

Марковски ги откажа сите интервјуа загрижен за својата безбедност и бара прием кај министерот Спасовски

Марковски ги откажа сите интервјуа загрижен за својата безбедност и бара прием кај министерот Спасовски

Нарекукавајќи ја владејачката партија СДС без М(Македонија) во нивното име, новиот член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Вело Марковски, на својот ФБ искажа голем страв за својата и бебедноста на неговото семејство. Смета дека на владејачката партија ѝ пречи науката, па затоа мисли дека е следен, застрашуван и дека му е организиран грабеж во домот. Бара спас

Двајца мигранти загинаа во крвава пресметка меѓу неколку спротиставени групи во Бихаќ

Двајца мигранти загинаа во крвава пресметка меѓу неколку спротиставени групи во Бихаќ

Двајца мигранти загинаа, а 18 се повредени во масовна и крвава тепачка меѓу големи групи мигранти во близина на Бихаќ, соопшти полицијата на Унско-санскиот кантон во Б и Х. Околу 22 и 15 е пријавено дека се случува масовна тепачка меѓу големи групи мигранти. Утврдено е дека претепаните и настраданите се од Пакистан, а другите избегале. Полицијата

Во 600 училишта настава со физичко присуство, другите онлајн и на телевизија

Во 600 училишта настава со физичко присуство, другите онлајн и на телевизија

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку онлајн платформата и со емитување на часови на македонски и на албански јазик на националната телевизија. Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ

Министерката Царовска на ФБ  го објави распоредот за настава на телевизија
Министерката Царовска на ФБ  го објави распоредот за настава на телевизија

Министерката Царовска на ФБ го објави распоредот за настава на телевизија

,,Настава на телевизија – погледнете го распоредот на часови за децата од прво до деветто одделение! Едукативните содржини ќе бидат достапни за сите деца, а наставниците од утре ќе бидат во постојана комуникација со своите ученици.Оваа година е различна од останатите. Апелирам до сите да ги следат здравствените протоколи и наставните планови. Да останеме

Протест во Битола на Независниот полициски синдикат за поддршка на двајцата суспендирани колеги

Протест во Битола на Независниот полициски синдикат за поддршка на двајцата суспендирани колеги

Двајцата полицајци од Битола кои завршија со суспензија да се вратат на работа, а понатаму институциите, како што се Одделот за внатрешна контрола, Јавното обвинителство и судовите да донесат соодветна одлука заснована на факти, побара Независниот синдикат на полицијата на денешниот мото протест во Битола, известува порталот апла.мк. Припадници на

Царовска смета дека е сѐ подготвено за старт на учебната година

Царовска смета дека е сѐ подготвено за старт на учебната година

Министерката за образование, денеска на неколку настани поврзани со утрешниот старт на новата учебна година порача дека сѐ е подготвено, иако предизвици ќе има. ,,Најважно е сите да соработуваме за да имаме успешна училишна година. Денес, со градоначалничката на Тетово Теута Арифи го посетивме основното училиште „Кирил и Методиј” каде што се направени

Заев се предомисли за статично работно време за администрацијата, останува флексибилното

Заев се предомисли за статично работно време за администрацијата, останува флексибилното

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, после извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација од 7-та седница на Владата. Прашањето ќе биде повторно разгледано на следната седница на Влада, откако ќе бидат направени дополнителни

Речиси 200 новозаразени од Ковид 19 со драстичен пораст во Скопје

Речиси 200 новозаразени од Ковид 19 со драстичен пораст во Скопје

Во Скопје се регистрирани 77 нови случаи на Ковид 19, за разлика од претходните недели кога немаше повеќе од педесетина. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11 , Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6,

Ние со нашите деца утре ќе бидеме во училиште, реагираат родители што бараат настава со физичко присуство

Ние со нашите деца утре ќе бидеме во училиште, реагираат родители што бараат настава со физичко присуство

, ,Не постои поголема загуба во една држава од ПРАЗНИ КЛУПИ во образовна институција “-реагира Катерина Тодороска, родител на две малолетни деца и универзитетски професор. ,,. Но, како што тргнале „предизвициве“ во МОН и нивното решавање, не е далеку времето кога ќе си направиме институција – УЧИЛИШТЕ МУЗЕЈ во секој град. После во слободно време, родителите

Балканска дебата на кандидатите за Претседател на САД

Балканска дебата на кандидатите за Претседател на САД

Првата телевизиска дебата на кандидатите за Претседател на САД, Доналд Трамп и Џо Бајден, помина во знакот на надвикување, навреди и омаловажување. Го доби епитетот хаотична, а модераторот е критикуван за неснаоѓање и губење на контрола врз дебатата. Претседателските избори во САД ќе се одржат во ноември. Дебатата веќе е окарактеризирана како најлоша

Филипче ги убедувал трите медицински сестри од Инфективна клиника што дадоа отказ да продолжат да работат таму

Филипче ги убедувал трите медицински сестри од Инфективна клиника што дадоа отказ да продолжат да работат таму

По веста дека три медицински сестри од Инфективна клиника си дале отказ на своите работни места поради непочитување, министерот за здравство, Венко Филипче утрината оствари средба со нив: ,,Утрово се сретнав со колешките Зорица, Силвана и Дивна, медицински сестри од Инфективната Клиника. Тие изминативе седум месеци се на првата линија во борбата со

Продолжен престој во училишта, игротеки, долгометражни филмови сѐ по протокол за Ковид 19

Продолжен престој во училишта, игротеки, долгометражни филмови сѐ по протокол за Ковид 19

Владата донесе нови одлуки во врска со функционирање во време на пандемија. Одобрена е организацијата на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици од иста паралелка и од исто одделение, без мешање на различни

Хатије Исмаили од Гостивар е избрана за Најдобар доктор 2020 во Словенија

Хатије Исмаили од Гостивар е избрана за Најдобар доктор 2020 во Словенија

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, вчера беше домаќин на свечен прием по повод крајот на акцијата Мојот лекар 2020, што секоја година се спроведува меѓу пациентите. Тие за најдобар гинеколог, но воедно и најдобар доктор 2020, ја избраа Хатије Исмаили по потекло од Гостивар. Претседателот на Република Словенија Борут Пахор одржа свечен прием