притисни ентер »

Извори

Acibadem Sistina

ШАНСА ЗА ЖИВОТ: За првпат во Македонија во „Аџибадем Систина“ изведена Фонтанова операција кај дете
ШАНСА ЗА ЖИВОТ: За првпат во Македонија во „Аџибадем Систина“ изведена Фонтанова операција кај дете

ШАНСА ЗА ЖИВОТ: За првпат во Македонија во „Аџибадем Систина“ изведена Фонтанова операција кај дете

Фонтанова операција кај дете е изведена месецов во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Оваа интервенција е прва ваква операција во земјава, а се изведува кај деца родени со еднокоморни срца. Доц. д-р Владимир Чадиковски вели дека овој тип операции се на врвот на комплексноста во педијатриската кардиохиругија. Бараат тимска работа за подготовка,

За прв пат во Македонија само во „Аџибадем Систина“ –  нов PET-CT Discovery IQ

За прв пат во Македонија само во „Аџибадем Систина“ – нов PET-CT Discovery IQ

ПЕТ Центарот во Аџибадем Систина располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE.  Се работи за интелегентен апарат од серијата Discovery во кој се интегрирани најсовремени софтверски решенија и протоколи, најсовремениот QClear систем за квантификација и со моќен хардвер. Со прекрасен дизајн и врвни перформанси

19 години „Мала Богородица-Систина“

19 години „Мала Богородица-Систина“

Денешниот ден е посебен за сите нас кои сме дел од успешната приказна на „Систина“. Горди сме и среќни што низ годините заедно растевме и професионално се надградувавме за да можеме ја понудиме најдобрата грижа за здравјето! Се потсетуваме на нашите скромни почетоци и на сите вас заради кои „Систина“ 19 години заслужено е на врвот… Даваме максимална

ЕКМО-технологијата надеж за Ковид-Пациентите: ја заменува работата на срцето и белите дробови

ЕКМО-технологијата надеж за Ковид-Пациентите: ја заменува работата на срцето и белите дробови

Екстракорпорална мембранска оксигенација (ЕКМО) претставува апарат кој овозможува одржување на животните функции кај загрозени пациенти со тешки и живoтозагрозувачки заболувања кои спречуваат нивните срце и бели дробови да функционираат нормално. Пациентите кои се поставени на ЕКМО-апаратот имаат негова потреба од неколку дена до неколку недели, во

Д-р Патриција Каламарас дел од тимот на „Аџибадем Систина“

Д-р Патриција Каламарас дел од тимот на „Аџибадем Систина“

Со гордост ви најавуваме дека во тимот на Клиничката Болница „Аџибадем Систина“ како консултант се приклучи и еминентниот  инфектолог д-р Патриција Каламарас. Нејзиното богато искуство е од особено значење за тимот  во нашата болница коj ги  третира  пациентите заболени од  Ковид-19. „Аџибадем Систина“ располага со комплетно кадровски и технолошки

Интервју д-р Фидановски: ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ДЕТСКОТО ЗДРАВЈЕ, СОЗДАДОВМЕ НАЈСОВРЕМЕНА ПЕДИЈАТРИСКА БОЛНИЦА ВО РЕГИОНОТ

Интервју д-р Фидановски: ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ДЕТСКОТО ЗДРАВЈЕ, СОЗДАДОВМЕ НАЈСОВРЕМЕНА ПЕДИЈАТРИСКА БОЛНИЦА ВО РЕГИОНОТ

Со отворањето на новата педијатриска болница, „Аџибадем Систина“ го заокружува третманот на детските болести и отсега тука буквално на едно место ќе можете да добиете комплетен третман, од дијагноза до терапија. Во новиот 4.000 м 2 модерно уреден простор, опремен со најсовремена технологија, за здравјето на најмалите пациенти се грижи еминентен тим

„Аџибадем Систина“ и Д-р Баџаков добија меѓународна потврда како промотори на современ хирушки третман во гинекологијата

„Аџибадем Систина“ и Д-р Баџаков добија меѓународна потврда како промотори на современ хирушки третман во гинекологијата

Д-р сци мед. Никола Баџаков од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, гинеколог хирург е дел од значајната меѓународна студија SUCCOR Study, објавена во интернационалниот журнал за гинеколошка онкологија. Впрочем „Аџибадем Систина“ е единствената приватна болница која е дел од оваа студија, а преку својот етаблиран гинеколошки тим предводен од д-р

Во „Аџибадем Систина“ најсовремен и докажан третман на пациенти со Ковид-19

Во „Аџибадем Систина“ најсовремен и докажан третман на пациенти со Ковид-19

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ располага со комплетно кадровски и технолошки опремен Центар за третман на пациенти со Ковид-19. Центарот има посебен влез и е целосно изолиран и одделен од другите оддели во болницата, со цел да се обезбеди максимална заштита за пациентите и медицинскиот персонал. Приемот на пациентите се одвива според строго

Д-р Кардарели: Порано се лечеа само најсреќните, сега сите деца со срцеви проблеми во Македонија добиваат шанса

Д-р Кардарели: Порано се лечеа само најсреќните, сега сите деца со срцеви проблеми во Македонија добиваат шанса

Марсело Кардарели е еден од докторите кои во 2013 година дошле во Македонија да обучуваат детски кардиохирурзи на повик на Министерството за здравство. До тоа време сите деца со срцеви заболувања се испраќаа на лекување во странство – сите или само тие кои ќе успеале да платат, за жал. Кардарели кој има четиридеценскио кардиохируршко искуство е дел

Në “Acibadem Sistina” mjekët shpëtuan jetën e një pacienti 45 vjeçar me Covid-19 duke përdorur teknologjinë ECMO

Në “Acibadem Sistina” mjekët shpëtuan jetën e një pacienti 45 vjeçar me Covid-19 duke përdorur teknologjinë ECMO

Me zbatimin e teknologjisë ECMO në Spitalin Klinik “Acibadem Sistina” i shpëtohet jeta një  45- vjeçari me Covid-19. Astrit Selimaj ishte i pranuar në një gjendje shëndetësore tepër të rëndë  me covid- pneumoni në fazë të avancuar. Për këtë shkak së pari u vendos në respirator por pas mendimit konsiliar të ekipit të mjekëve të “Acibadem Sistina” dhe