притисни ентер »

Извори

A1on

Јанкулоска: Дома сум, кој сака нека повели на кафе
Јанкулоска: Дома сум, кој сака нека повели на кафе

Јанкулоска: Дома сум, кој сака нека повели на кафе

Неточни се гласините дека ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска се дала во бегство по одлуката на Врховниот суд кој ја потврди четиригодишната затворска казна, тврди таа во телефонски разговор за „А1он“. Јанкулоска вели дека е дома, а во однос на одлуката која ја донесе Врховниот суд не сакаше да коментира. Четиригодишната казна за

„Водовод и канализација“ – Скопје добитник на грант за реализација на проект финансиран од WBGC

„Водовод и канализација“ – Скопје добитник на грант за реализација на проект финансиран од WBGC

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје, по потпишување на Меморандумот за соработка со Водовод Будимпешта, во февруари оваа година, пристапи кон реазлизација на проекти од заеднични интерес на двете претпријатија. Како што соопшти претпријатието, во таа насока, но и во насока на унапредување и подобрување на услугите за граѓаните, работните

Јанкулоска: Нема потреба од опсада на зградата во која живеам, ни на крај памет не ми паѓа да бегам

Јанкулоска: Нема потреба од опсада на зградата во која живеам, ни на крај памет не ми паѓа да бегам

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска преку социјалните мрежи упати порака до Министерството за внатрешни работи дека нема потреба од спектакли и опсада на зградата каде живее и сподели фотографија од полициско возило, паркирано непосредно до зградата каде живее. „Нема потреба од спектакли, опсада на зградата во која живеам, вознемирување

140 нови случаи на Kовид 19, починати се 6 лица

140 нови случаи на Kовид 19, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-18, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-15, Струга-3, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-4, Крива Паланка-2, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-2, Македонски

СДСМ: Владата вистински се грижи за лозарите, дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

СДСМ: Владата вистински се грижи за лозарите, дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

„Владата предводена од СДСМ, низ партнерски однос презема конкретни мерки да им помогне на лозарите, за да се ублажат последиците од коронакризата врз производството на грозје и винската индустрија. Дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје, наменето за преработка во вински дестилат и гроздов сок ќе се обезбедат од средствата од Програмата

Солскјер: Манчестер јунајтед може да игра подобро Кристал Палас ги заслужи бодови
Солскјер: Манчестер јунајтед може да игра подобро Кристал Палас ги заслужи бодови

Солскјер: Манчестер јунајтед може да игра подобро Кристал Палас ги заслужи бодови

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер го коментираше поразот од Кристал Палас со 1:3 во второто коло од Премиер лигата. – Тие ги заслужуваат бодовите. Денес имавме настап кој ретко го гледате од овој тим. Ние мора да се погледнеме во огледало. Секој знае дека можеме да играме подобро, изјави Солскјер. Јунајтед со пораз ја почна сезоната

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Барселона го победи Елче со 1:0 во Купот на Гампер. Победничкиот погодок уште во 2. минута го постигна Антоан Гризман. Купот Жоан Гампер е пријателски турнир организиран еднаш годишно од каталонскиот клуб. Оваа година купот се одржа по 55. пат. Ова е 43. победа на „Блауграна“ на турнирот и осма во низа. Текстот Барселона по 43. пат го освои Гампер

Манчестер јунајтед загуби на домашен терен од Кристал Палас

Манчестер јунајтед загуби на домашен терен од Кристал Палас

Екипата на Манчестер јунајтед загуби од Кристал Палас со 1:3 во својот прв натпревар во новата премиерлигашка сезона. Во победничкиот состав Вилфрид Заха постигна два гола. Дебитантскиот гол за „црвените ѓаволи“ го постигна нововлезениот Дони ван де Бек. За прв пат во својата историја, Кристал Палас го започна шампионатот во Премиер лигата со две победи

Пендаровски се обрати на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Пендаровски се обрати на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“. Продолжувајќи го традиционалното покровителство на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека е добро што и покрај пандемијата на Ковид-19, „Браќа Манаки“

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на Ковид-19, потврди директорот Васил Бубев. -Не може да се потврди дека станува збор за поврзаност со првиот случај на Ковид- 19 во групата, бидејќи едното од децата воопшто не се сретнало со првото позитивно дете, додека другото било во контакт само еден ден. Не

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем

Велшкиот фудбалер и член на Реал Мадрид, Герет Бејл се врати во Тотенхем, објавено е на веб-страницата на „Спарс“. Тој ќе игра за клубот од Лондон на позајмица. Претходно беше објавено дека Тотенхем е подготвен да му ја исплати на Бејл целата плата, а Реал ќе ги преземе бонусите. Бејл се приклучи на Реал Мадрид од Тотенхем летото 2013 година. Сумата

Суарез и Видал веќе трет натпревар по ред не се во составот на Барселона

Суарез и Видал веќе трет натпревар по ред не се во составот на Барселона

Напаѓачот Луис Суарез и играчот за врска Артуро Видал, кои се блиску до напуштање на Барселона, не се вклучени во составот на каталонскиот клуб за вечерашниот дуел со Елче во Гампер купот. Тие ќе го пропуштат третиот натпревар по ред на тимот. Претходно двајцата играчи ги пропуштија натпреварите против Гимнастик (3:1) и Жирона (3:1). Текстот Суарез

Каљари сака да го врати Наинголан

Каљари сака да го врати Наинголан

Каљари сака да го врати во своите редови играчот за врска на Интер, Раџа Наинголан, објави инсајдерот Николо Скира на Твитер. Наинголан играше за Каљари во сезоната 2019/20 на позајмица. Играчот од средниот ред има одиграно 29 натпревари на сите турнири за „црвено-сините“ постигна шест погодоци и седум асистенции. На крајот на минатата сезона, Сардинците

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти. Во исто време претставници на Министерството за одбрана во Кабул тврдат дека повеќе од 40 талибански борци биле убиени во воздушни напади. Тие не потврдија дека

Засега не се утврдени причините за сообраќајката на патот Неготино – Кавадарци, во која загина едно лице

Засега не се утврдени причините за сообраќајката на патот Неготино – Кавадарци, во која загина едно лице

Едно лице загина, а тројца се повредени во сообраќајната несреќа што се случи денеска на автопатот Неготино-Кавадарци. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во 13.50 часот возило Опел Корса со скопски регистарски таблички излетало од патот. Во возилото кое