Средба Туск Вучиќ За иднината на Србија ќе одлучува само Белгард

Средба Туск-Вучиќ: За иднината на Србија ќе одлучува само Белгард

Р.С. Европа | пред 4 часа

За иднината на Србија ќе одлучува само Белгард, а ЕУ е место каде никој никому ништо не наметнува, затоа вреди на ЕУ да се гледа како на проект со стратешка димензија за просперитет, за висок стандард,...

 Чудна шума на Шукарова за Меѓународниот ден на танцот

„Чудна шума“ на Шукарова за Меѓународниот ден на танцот

Р.С. Европа | пред 4 часа

Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност, Урсула Игли, кореограф од САД и музичкиот уметник Џијан Емин, заедно со студентите од Катедрата за современ танц, в недела во 20...

Ерменска партија ја напушти владејачката коалиција поради нови протести

Ерменска партија ја напушти владејачката коалиција поради нови протести

Р.С. Европа | пред 4 часа

Помалиот партнер на Републиканската партија ја напушти владејачката коалиција во Ерменија, повикувајќи на избор на премиер со „доверба на народот“, откако избија нови протести на опозицијата во Ереван....

Доброволци го чистат ѓубрето во Куманово

Доброволци го чистат ѓубрето во Куманово

Р.С. Европа | пред 4 часа

Во соработка со ЈП „Чистота и зеленило“, здружението „Кумановски акцијаши“ засади околу три илјади садници кај Спомен костурницата, а следи оплеменување и на други локации. Тие работат и на расчистувањето...

Нимиц Двете страни се посветени на решение преговорите продолжуваат

Нимиц: Двете страни се посветени на решение, преговорите продолжуваат

Р.С. Европа | пред 5 часа

Заврши средбата во Виена за спорот за името меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос коѕијас. По средбата, посредникот во спореот за името Метју Нимиц кусо изјави...

Сè уште трае средбата за името меѓу Димитров и Коѕијас во Виена

Сè уште трае средбата за името меѓу Димитров и Коѕијас во Виена

Р.С. Европа | пред 5 часа

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, веќе четири часа во Виена разговараат со посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Средбата почна во 15 часот...

Државниот секретар во словачкото МВР На Балканот чекаат 50 илјади мигранти

Државниот секретар во словачкото МВР: На Балканот чекаат 50 илјади мигранти

Р.С. Европа | пред 6 часа

На Балканот чекаат околу 50.000 мигранти, поради што потребни се акции за координирање на работи за сузбивање илегални миграции во државите во кои сега се наоѓаат или низ кои минуваат, изјави државниот...

Убиецот на данската новинарка Ким Вал осуден на доживотен затвор

Убиецот на данската новинарка Ким Вал осуден на доживотен затвор

Р.С. Европа | пред 7 часа

Данскиот суд со осуди иноваторот Петер Мадсен на доживотна казна затвор за убиството и сексуалниот напад на новинарката Ким Вал, чии делови од телото беа пронајдени во водите во Копенхаген. Вал беше пријавена...

Шумски пожари на Далечниот исток на Русија

Шумски пожари на Далечниот исток на Русија

Р.С. Европа | пред 7 часа

Околу 37 пожари се пријавени во Сибир, на Далечниот исток на Русија, кои опфаќаат повеќе од 4.200 хектари земјиште, соопшти денеска руската Федерална служба за заштита на шумите. Оттаму велат дека најголемите...

Започна средбата за спорот за името во Виена

Започна средбата за спорот за името во Виена

Р.С. Европа | пред 8 часа

Започна средбата во Виена за новата рунда преговори за името меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц. Не...

Ѕанакопулос Грција направи остапки за името на ред е Македонија

Ѕанакопулос: Грција направи остапки за името, на ред е Македонија

Р.С. Европа | пред 9 часа

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос пред денешната средба во Виена за спорот за името изјави дека неговата земја во преговорите направила отстапки и сега е време и Македонија...

Русија се надева на решение на ситуацијата во Ерменија

Русија се надева на решение на ситуацијата во Ерменија

Р.С. Европа | пред 9 часа

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави денеска дека внимателно ја набљудуваат ситуацијата во Ерменија по новите протести во земјата. „Ние се уште сметаме дека се работи за домашно прашање и се надевам...

Киргистанскиот Парламент ја одобри новата Влада

Киргистанскиот Парламент ја одобри новата Влада

Р.С. Европа | пред 10 часа

Новата Владата на Киргистан положи заклетва во Парламентот по една недела откако беше распуштена претходната. Членовите на новиот кабинет предводен од Мухамедкали Абилгазијев беа одобрени по само неколку...

За Тачи дијалогот со Србија е единствениот пат напред

За Тачи дијалогот со Србија е единствениот пат напред

Р.С. Европа | пред 10 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека дијалогот со Србија е тежок, исто како и посветеноста за помирување. Но, тоа според него, е единствен пат да се оди напред. Тој истакна дека следните денови...

Коѕијас по Виена на средба со Столтенберг

Коѕијас по Виена на средба со Столтенберг

Р.С. Европа | пред 11 часа

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас утре во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Грчки медиуми јавија дека во фокусот на разговорите ќе биде спорот за...

Како да се намали високата невработеност кај младите

Како да се намали високата невработеност кај младите?

Р.С. Европа | пред 11 часа

Над 24 проценти од младите луѓе ниту се вработени, ниту се во образовниот процес, ниту, пак, на обука. Економската состојба и невработеност ги тера младите да размислуваат да студираат во странство. Состојбата...

Разгледувањето на извештајот на СЈО повторно одложено

Разгледувањето на извештајот на СЈО повторно одложено

Р.С. Европа | пред 11 часа

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедници денеска повторно го одложи разгледувањето на шестмесечниот извештај на Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Комисијата Александар Кирацовски...

Талибанците најавија пролетна офанзива во Авганистан

Талибанците најавија пролетна офанзива во Авганистан

Р.С. Европа | пред 11 часа

Талибанците соопштија дека почнуваат со пролетна офанзива во Авганистан. Милитантната група во соопштението објавено на нивната веб страна наведува дека најмногу ќе се фокусираат на “убивање и заробување...

Со добри закони и финансиска независност до слободни медиуми

Со добри закони и финансиска независност до слободни медиуми

Р.С. Европа | пред 12 часа

Иако според најновиот извештај на „Репортери без граници“, Македонија бележи благо подобрување на состојбата со медиумите, таа сепак е најлошо рангирана на Балканот. Упатените велат дека има уште многу...

Заев очекува исчекор во спорот за името

Заев очекува исчекор во спорот за името

Р.С. Европа | пред 12 часа

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува исчекор од денешната средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот на Обединетите нации во...

Рохани против нов нуклеарен договор и со критика до Трамп

Рохани против нов нуклеарен договор и со критика до Трамп

Р.С. Европа | пред 13 часа

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази сомнежи за легитимноста на барањата на лидерите на САД и Франција за нов нуклеарен договор меѓу светските сили и Техеран. Американскиот претседател Доналд Трамп...

ЕУ со повик до Русија Иран и Турција за Сирија

ЕУ со повик до Русија, Иран и Турција за Сирија

Р.С. Европа | пред 13 часа

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини ги повика Русија, Иран и Турција да направат поголеми напори за намалување на борбите во Сирија. Таа говорејќи на конференцијата за Сирија во Брисел...

Нови протести во Ерменија

Нови протести во Ерменија

Р.С. Европа | пред 14 часа

Илјадници Ерменци повторно излегоа на протести низ улиците на Ереван предводени од опозициски лидер Никол Пашинијан откако преговорите кои тој требаше да ги одржи со владејачката Републиканска партија...

Нова средба за името во Виена опсегот останува најспорен

Нова средба за името во Виена, опсегот останува најспорен

Р.С. Европа | пред 14 часа

Опсегот на употребата на името и грчкото барање за уставни измени се најтешки точки пред денешната средба во Виена меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција со посредникот на ОН Метју Нимиц....

Грците загрижени од нов бран мигранти

Грците загрижени од нов бран мигранти

Р.С. Европа | пред 14 часа

Бројот мигранти кои пристигнуваат на грчките острови рапидно расте и е за четири пати поголем од истиот период лани. Според грчките власти, на Лезбос, каде што е најголемиот камп за мигранти лани дневно...

Трамп Северна Кореја мора да го уништи нуклеарниот арсенал

Трамп: Северна Кореја мора да го уништи нуклеарниот арсенал

Р.С. Европа | пред 14 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повика Северна Кореја да го уништи својот нуклеарен арсенал и повтори дека се залага за денуклеаризација пред самитот со лидерот Ким Џонг Ун. „Тоа едноставно значи...

Репортери без граници Македонија на 109 место по слободата на медиуми

Репортери без граници: Македонија на 109 место по слободата на медиуми

Р.С. Европа | пред 15 часа

Организацијата „Репортери без граници“ предупредува дека кршењето на слободата на печатот повеќе не е прерогатив само на авторитарните режими и диктатури. Оваа организација со седиште во Париз во својот...

Грција и Македонија на нова средба со медијаторот Нимиц

Грција и Македонија на нова средба со медијаторот Нимиц

Р.С. Европа | пред 15 часа

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе се сретнат со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц во обид да се постигне компромис во повеќегодишниот...

Брзо расте бројот мигранти во Грција

Брзо расте бројот мигранти во Грција

Р.С. Европа | пред 16 часа

Бројот мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е за четири пати поголем, изјави во Атина министерот за миграциска политика Димитрис Вицас. Тој прецизира дека на Лезбос, каде што е најголемиот камп...

Фридом хаус загрозена слободата на медиумите во светот

Фридом хаус: загрозена слободата на медиумите во светот

Р.С. Европа | пред 17 часа

Слободата на печатот се соочува со нови закани како во големите демократии, така и во репресивните држави, каде што властите ги фокусираат своите напори врз социјалните медиуми и врз другите онлајн платформи...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност