Советот на Европа со декларација ја повикува Владата Не го блокирајте поставувањето на Николоски во Брисел

Советот на Европа со декларација ја повикува Владата: Не го блокирајте поставувањето на Николоски во Брисел!

Вест | пред 10 месеци

Парламентарното Собрание на Советот на Европа излезе со писмена декларација посветена на Македонија насловена како   „Заштита на угледот на македонската дипломатија“ . Декларацијата е објавена на официјалната...

Време е за море

Време е за море

Вест | пред 10 месеци

Што кажува Божидар Димитров Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Што кажува Божидар Димитров: Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Вест | пред 10 месеци

Директорот на бугарскиот Национален историски музеј Божидар Димитров во гостување во емисијата „Денот во живо“ по повод на посетата на Зоран Заев во Бугарија, кој се поклони пред споменикот на Цар Самуил,...

Албанците бараар Заев да возврати за добиената поддршка

Албанците бараар Заев да возврати за добиената поддршка!

Вест | пред 11 месеци

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, продолжува да ги изненадува 70 илјади албански гласачи кои гласале за неговата партија. До сега, како награда за овие гласови, Албанците од Заев добиле само два пратеници (70...

СДСМ ќе ја користи пресудата во Хаг која ја омаловажуваше

СДСМ ќе ја користи пресудата во Хаг, која ја омаловажуваше

Вест | пред 11 месеци

СДСМ според познавачите на состојбите своите планови за влез во НАТО и ЕУ ќе ја темели на стратегијата која владата на ВМРО-ДПМНЕ ја постави, да се искористи пресудата на меѓународниот суд во Хаг, со која...

СРЕДБА ДИМИТРОВ КОЅИАС На маса името

СРЕДБА ДИМИТРОВ-КОЅИАС: На маса името?

Вест | пред 11 месеци

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров утре во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Засега официјално нема детали за средбата, ниту кои ќе бидат темите за...

ИНТЕРЕСЕН ФЕНОМЕН Борови се навалуваат кон Екваторот

ИНТЕРЕСЕН ФЕНОМЕН: Борови се навалуваат кон Екваторот

Вест | пред 11 месеци

Araucaria columnaris видот на бор има чудна навика. Секогаш се навалува кон екваторот. Ако растат на јужната хемисфера, се навалуваат кон север, а ако растат на север нивното стебло и крошна се насочуваат...

На крајот одлучи дома ќе ги роди близнаците

На крајот одлучи, дома ќе ги роди близнаците

Вест | пред 11 месеци

Тие секој ден вежбаа за колку брзо време ќе стасаат до болница кога ќе почнат породилните болки, но на крајот Бијонсе пресече- нема да одат во болница туку дел од вилата го средиле за да моќе да се породи...

Имал секс со осум жени дневно и не се трезнел

Имал секс со осум жени дневно и не се трезнел

Вест | пред 11 месеци

-Оф, тоа беа тешки 60ти години кога сексот беше слободен и жените се фрлаа на нас. Носев иво-црн костум и девојките навистина паѓаа во транс. Имав секс на брзина, межу снимања. Секој ден. Понекогаш немав...

Нова закана на ИД за светот

Нова закана на ИД за светот

Вест | пред 11 месеци

Џихадистите на Исламска држава ги повикаа денеска сите борци да продолжат со нападите ширум светот во текот на муслиманскиот традиционален пост месецот Рамазан. Портпаролот Абуласан ал Мухаџер упати аудио...

Миранда Кер ја покажа бурмата со 20 дијаманти

Миранда Кер ја покажа бурмата со 20 дијаманти

Вест | пред 11 месеци

Но, само две недели по свадбата таа им се врати на социјалните мрежи и го покажа прстенот. Моделот го превзема Инстаграм профилот на магазинот „Marie Claire“, каде подготвуваше супа од печурки. За време...

Владо Георгиев по втор пат татко

Владо Георгиев по втор пат татко

Вест | пред 11 месеци

Извори блиски до пејачот, Георгиев велат дека тој е пресреќен, а убавата вест ја споделил со сите пријатели и соработници. Владо и Милица во септември минатата година ја доби ќерката Софија

Поплава од поплаки Ми се одлепија сандалите што да правам

Поплава од поплаки: Ми се одлепија сандалите, што да правам?

Вест | пред 11 месеци

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) објавува квартални извештаи кои содржат информации за што сѐ се жалат потрошувачите кај нив. Тие ги советуваат, а бројот на лица што бараат совети постојано...

Ражњатовиќ доаѓа хуманитарно во Скопје

Ражњатовиќ доаѓа хуманитарно во Скопје

Вест | пред 11 месеци

Здравствените проблеми  на македонскиот фризер и стилист, Љупчо Петрушевски – Бубе лани ја потресе македонската јавност, и  хуманоста треба да се покаже на дело. Неговите  колеги од фризерската елита решија...

Патот Маврово  Дебар кај Мелнички мост во прекин од 13 часот

Патот Маврово - Дебар кај Мелнички мост во прекин од 13 часот

Вест | пред 11 месеци

Патниот правец Маврово - Дебар на делот од Мелнички мост до селото Долно Косоврасти денеска од 13 до 17 часот ќе биде во прекин во двата правца. Прекинот, како што соопшти Авто мото сојузот на Македонија,...

Снег среде лето

Снег среде лето

Вест | пред 11 месеци

У баво е, изјавил портпарол на одморалиште и додаде дека план е скијалиштето да биде отоворено додека има снег. - Можно е таквото време да трае до крајот на јули или можеби и август. Снег во јуни е реткост,...

Трамп влета на туѓа свадба

Трамп влета на туѓа свадба

Вест | пред 11 месеци

Тие ја одржувале свадбата во Голф клубот на Трамп во Њу Џерси и не ни помислувале дека на прославата ќе се појави американскиот претседател. Причината за „упадот“ на Трамп на свадбата не е позната, но...

Мисли па дај изјава

Мисли, па дај изјава

Вест | пред 11 месеци

Целта на патувањето на Зоран Заев во Брисел не смее да се сведе само на одмрзнување на препораката за отпочнување на преговорите за членство. Република Македонија осум години по ред добиваше позитивна...

Лазаров Беше голема чест да се игра во Барса

Лазаров: Беше голема чест да се игра во Барса

Вест | пред 11 месеци

Кире со емотивна порака се огласи на социјалните мрежи за да се прости од Барселона. -Денеска се затвора важно поглавје во мојата ракометна кариера.Брзо поминаа седум години можам слободно да кажам во...

Го заборавиле бебето во море

Го заборавиле бебето во море

Вест | пред 11 месеци

Семејството Илгин летовале во близина на градот Кучукују на југозападниот брег на Турција и додека одмарале на плажата, нивната десетмесечна ќерка ја оставиле да плови во жолта гума за пливање. Во еден...

Борче Стамов не ја потпишал одлуката нема референдум во Дојран

Борче Стамов не ја потпишал одлуката, нема референдум во Дојран

Вест | пред 11 месеци

Тој го соопштил ова вчера на советниците а објаснувањето било дека  се водел од препораките на државниот инспекторат за локална самоуправа и дека одлуките на Советите после 24 март не се легитимни. Од...

Пронајдена првата жртва во земјотресот во Грција

Пронајдена првата жртва во земјотресот во Грција

Вест | пред 11 месеци

Според градоначалникот на Лезбос, Спирос Галинос, загинала жена а телото и е пронајдено под урнатините на нејзиниот дом. Земјотресот предизвикал големи оштетувања на домови и објекти а малото цунами по...

Aплауз за Ристе Велков и Томе Велков на Македонската вечер во Софија

Aплауз за Ристе Велков и Томе Велков на „Македонската вечер“ во Софија

Вест | пред 11 месеци

Во музичкиот дел од вечерта беа исполнети композиции од македонските автори Т. Прокопиев, Т. Скаловски, Ж. Фирфов, традиционалната T’рба,Т’рби Гевгелиска и неколку популарни неаполитански песни а беа читани...

Заев во Брисел одлука за заменици министри

Заев во Брисел, одлука за заменици министри

Вест | пред 11 месеци

Демократската унија за интеграција и Алијансата за Албанците ги објавија имињата на замениците - министри во новата Влада. ДУИ ќе ги има заменичките места во министерствата за внатрешни работи, за одбрана,...

Охриѓанец избегнал царински давачки од еден милион денари

Охриѓанец избегнал царински давачки од еден милион денари

Вест | пред 11 месеци

Една кривична пријава, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, е поднесена против лицето А. А. од Охрид, во својство на одговорно лице во правно лице и против правното лице, поради постоење на основано...

ОТКРИЕН ШВЕРЦ Kриел лекови под седишта во автобус

ОТКРИЕН ШВЕРЦ: Kриел лекови под седишта во автобус

Вест | пред 11 месеци

Една кривична пријава, до Основното јавно обвинителство Скопје, е поднесена против две физички лица О.Д. и С.Р., двајцата државјани на Република Македонија. - При вршење контрола од страна на мобилните...

СОБЛЕЧЕТЕ СЕ Денеска 33 степени

СОБЛЕЧЕТЕ СЕ: Денеска 33 степени

Вест | пред 11 месеци

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје...

НАТО е далеку

НАТО е далеку

Вест | пред 11 месеци

Македонија ќе се обиде да добие покана за членство во НАТО со привремената референца, а потоа во период од две години додека трае ратификацијата кај 29-те змеји-членки на Алијансата да ги реши разликите...

Продолжува реконструкцијата на улиците во Стајковци

Продолжува реконструкцијата на улиците во Стајковци

Вест | пред 11 месеци

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајновски, градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски и директорот на ЈП „Улици и патишта", Синиша Ивановски денеска, 12 јуни, извршија увид во градежните...

ВМРО ДПМНЕ Народот нема никаква корист од ветувањата дадени од СДС

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема никаква корист од ветувањата дадени од СДС

Вест | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ посочува дека народот нема никаква корист од ветувањата дадени од СДС се додека таа партија не престане да се однесува како опозиција. Народот очекува конкретни проекти и исполнување на предизборните...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност