Османи на Самитот на ПСИЈЕ Подготвени сме за радикални реформ

Османи на Самитот на ПСИЈЕ: Подготвени сме за радикални реформ

ТВ 21 | пред 60 минути

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите-членки на Процесот на соработка на Југоисточна Европа кој се одржува на Брдо кај Крањ. Како...

Опозицијата контра мерката на Владата Да се укине дополнителната акциза за дизелот од 3 5 денари

Опозицијата контра мерката на Владата: Да се укине дополнителната акциза за дизелот од 3,5 денари

ТВ 21 | пред еден час

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување, односно укинување на дополнителната акциза за дизелот од 3,5 денари која што од 1 јануари оваа година ја воведе Владата на Зоран Заев и министерот...

Новиот тренер на Арсенал ќе добие 50 милиони фунти за трансфери

Новиот тренер на Арсенал ќе добие 50 милиони фунти за трансфери

ТВ 21 | пред еден час

Новиот тренер на Арсенал ќе добие ограничен буџет за трансфери, тврди Телеграф. Според публикацијата, новиот предводник на „Топчиите“  ќе може да потроши за зајакнување на составот не повеќе од 50 милиони...

Делегација на Ревизорското тело од Македонија во работна посета на Европскиот суд на ревизори

Делегација на Ревизорското тело од Македонија во работна посета на Европскиот суд на ревизори

ТВ 21 | пред 2 часа

Зајакнување на соработката помеѓу Ревизорското тело за ревизија на ИПА од Македонија и Европскиот суд на ревизори, размена на искуства од областа на ревизорскиот пристап при ревизија на Европските фондови...

Џафери се сретна со грчкиот колега Вуцис

Џафери се сретна со грчкиот колега Вуцис

ТВ 21 | пред 3 часа

Во рамки на конференцијата на претседатели на парламенти на Европската унија, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери се сретна и со претседателот на Парламентот на Грција, Николаос...

Каминис и Шилегов ќе потпишат спогодба за соработка во Скопје

Каминис и Шилегов ќе потпишат спогодба за соработка во Скопје

ТВ 21 | пред 3 часа

В четврток и петок, градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис ќе го посети Скопје и со скопскиот градоначалник Петре Шилегов ќе потпишат спогодба за соработка меѓу двата главни градови, соопштуваат од општина...

Умерен земјотрес во Турција 13 лица повредени

Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

ТВ 21 | пред 3 часа

Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турската новинска агенција Анадолија...

Индонезиски политичар осуден на 15 години затвор поради корупција

Индонезиски политичар осуден на 15 години затвор поради корупција

ТВ 21 | пред 3 часа

Поранешниот претседател на индонезискиот Парламент, Сетја Нованто денеска е осуден на 15 години затвор поради вмешаност во проневера на 170 милиони долари државни пари поврзани со системот за електронски...

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

ТВ 21 | пред 4 часа

Денот на трудот 1 Мај 2018 година (вторник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за  труд и социјална политика...

Лавров се сомнева дека САД ќе се повлечат од Сирија

Лавров се сомнева дека САД ќе се повлечат од Сирија

ТВ 21 | пред 4 часа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека САД не планираат да ја напуштат Сирија и покрај тврдењата на Вашингтон дека го планира тоа. Лавров во Пекинг изрази надеж дека „по средбата...

Судењето за Титаник 2 одложено за 10 мај

Судењето за „Титаник 2“ одложено за 10 мај

ТВ 21 | пред 5 часа

Судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, е одложено за 10 мај. Судијата Огнен Ставрев го прифати барањето на одбраната за одложување...

Зариф Во обид да бидеме најсилни го уништивме регионот

Зариф: Во обид да бидеме најсилни го уништивме регионот

ТВ 21 | пред 5 часа

Шефот на иранската дипломатија, Мохамад Џавад Зариф изјави дека ниту Иран ниту Саудиска Арабија не можат да бидат доминантна сила на Блискиот Исток, истакнувајќи оти најпотребно за осумте земји од Персискиот...

Атлетико Мадрид во проблеми Хуанфран е неизвесен за натпреварот со Арсенал

Атлетико Мадрид во проблеми: Хуанфран е неизвесен за натпреварот со Арсенал

ТВ 21 | пред 5 часа

Дефанзивецот Хуанфран може да го пропушти полуфиналниот дуел на Атлетико Мадрид во Лигата на Европа против Арсенал, поради повреда на тетивата. Тој во неделата го напушти теренот во 65. минута на домашниот...

Тринаесет сообраќајки во Скопје патник во автобус потешко повреден

Тринаесет сообраќајки во Скопје, патник во автобус потешко повреден

ТВ 21 | пред 5 часа

Патник во автобус бил потешко повреден во една од вкупно 13 сообраќајки што се случиле во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајки полесно биле повредени седум лица, а во...

Конте се збогува со Челзи Јувентус не го сака назад

Конте се збогува со Челзи, Јувентус не го сака назад

ТВ 21 | пред 6 часа

Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната....

Доналд Туск во посета на земјите од Западен Балкан

Доналд Туск во посета на земјите од Западен Балкан

ТВ 21 | пред 6 часа

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ја почнува турнејата по Западен Балкан при што ќе ги посети Тирана, Подгорица, Белград, Приштина, Сараево и Скопје. Туск на 27 април ќе го посети Скопје...

Сончево и топло попладне дожд и грмежи

Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

ТВ 21 | пред 6 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи...

Тачи и Мијалков на суд за Титаник 2

Тачи и Мијалков на суд за „Титаник 2“

ТВ 21 | пред 7 часа

Во Кривичниот суд денеска е закажано судење за предметот „Титаник 2“ на СЈО во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година. Во овој случај обвинети се лидерот на ДПА Мендух Тачи,...

Уапсен убиецот од Нешвил

Уапсен убиецот од Нешвил

ТВ 21 | пред 18 часа

Полицијата во Нешвил соопшти денеска дека го уиапсила 29-годишниот Трејвис Рејнкинг, обвинет за убиство на четири лица во Нешвил, во американската држава Тенеси. Осомничениот е уапсен денеска попладне...

Урбан Таг  Многу филмови на 21 Скопски филмски фестивал

Урбан Таг – Многу филмови на 21 Скопски филмски фестивал

ТВ 21 | пред 18 часа

#Урбан Таг  Виз Ер Скопски маратон со нов концепт и иновативни технологии

#Урбан Таг – Виз Ер, Скопски маратон со нов концепт и иновативни технологии

ТВ 21 | пред 18 часа

 Македонски шуми нема среќа со лотарија  без да ги распределат старите бараат нови кандидати

„Македонски шуми“ нема среќа со лотарија – без да ги распределат старите, бараат нови кандидати

ТВ 21 | пред 20 часа

Пет години по вработувањето преку лотарија во Јавното претпријатие „Македонски шуми“, 74 од вкупно 1600 избрани кандидати, сѐ уште не се повикани на работа. Во меѓувреме, оваа институција постојано објавуваше...

Oколу 500 000 луѓе јадат еднаш дневно  наместо во отпад храната ќе биде донирана

Oколу 500 000 луѓе јадат еднаш дневно – наместо во отпад, храната ќе биде донирана

ТВ 21 | пред 21 часа

Околу половина милион граѓани во Македонија јадат еднаш на ден, додека секој петти жител со многу потешкотии го обезбедува парчето леб. За да им излезат во пресрет на оние кои имаат потреба, граѓанското...

Инвеститорите во Казандол бараат извинување Анѓушев враќа едно евро не доаѓа од Украина

Инвеститорите во Казандол бараат извинување, Анѓушев враќа „едно евро не доаѓа од Украина“

ТВ 21 | пред 21 часа

Извинување од Вицепремиерот за економски прашања бара инвеститорот на проектот Казандол – „Коппер Инвестмент“. Според оваа групација, загрижувачка е изјавата на Кочо Анѓушев дека е почната истрага за начинот...

Спасовски Oтворивме фронт против корупцијата

Спасовски: Oтворивме фронт против корупцијата

ТВ 21 | пред 21 часа

Неказнивоста на организираниот криминал и корупцијата се едни од главните забелешки во Извештајот на американскиот Стејт департмент за Македонија. Ова тесно се поврзува  со државниот буџет, вели министерот...

Извештајот на УБК затворен за јавноста седницата на Комисијата за надзор над управата без медиуми

Извештајот на УБК затворен за јавноста, седницата на Комисијата за надзор над управата без медиуми

ТВ 21 | пред 21 часа

Медиумите немаа можноста да ја следат седницата на комисијата за надзор над управата за безбедност и контраразузнавање. Причината според претседателот и членовите на комисијата е изнесувањето на класифицирани...

Јанушев СДСМ потроши цела година за преместување на една бандера

Јанушев: СДСМ потроши цела година за преместување на една бандера

ТВ 21 | пред 21 часа

Генералниот секретар на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев обвинува дека пуштањето на автопатот Демир Капија – Смоквица доцни цели осум месеци. Како што вели тој, доколку СДСМ го ставеше политиканството...

Една власт го градеше друга го поправаше и се фотографираше делницата Демир Капија  Смоквица од утре во функција

Една власт го градеше, друга го поправаше и се фотографираше, делницата Демир Капија – Смоквица од утре во функција

ТВ 21 | пред 21 часа

Автопатот Демир Капија – Смоквица е пуштен во употреба. Симболично,  државниот политички врв заедно со претставниците на ЕУ влегоа во комбиња да направат сефте. Први го пробаа автопатот кој се градеше...

ВМРО ДПМНЕ инсистира на присуство Јанева ќе го образложува извештајот в среда

ВМРО-ДПМНЕ инсистира на присуство, Јанева ќе го образложува извештајот в среда

ТВ 21 | пред 22 часа

Комисијата за политички систем не го усвои годишниот извештај на Комисијата за слободен пристап до информациите. На комисиската расправа во Собрание не се појави ниту еден претставник на ова тело за да...

Нова рунда преговори за името на 25 април во Виена

Нова рунда преговори за името на 25 април во Виена

ТВ 21 | пред 24 часа

Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас на 25 април, в среда попладне ќе имаат состанок со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, потврди...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност