Регионална лига Вардарки против Будуќност на тест за формата

Регионална лига: Вардарки против Будуќност на тест за формата

24 Ракомет | ново

Со натпреварот меѓу екипите на Вардар и Будуќност кој ќе се одигра денеска од 19 часот стартува последниот турнир во женската регионална лига, а се игра во Црна Гора. Ракометарките на Будуќност се домаќини...

Maркус Олсон Meчевите со Веспрем се рецепт за елиминација на Нант

Maркус Олсон: Meчевите со Веспрем се рецепт за елиминација на Нант

24 Ракомет | пред еден час

Дански Скјерн сезонава се најпријатното изненадување во Лигата на Шампиони и за прв пат во својата историја се најдоа помеѓу осумте најдобри екипи во Европа. Данците имаат сезона од соништата, која веројатно...

Тренерот на Нексе ја откри тајната за сензационалната победа над Фуксе Берлин

Тренерот на Нексе ја откри тајната за сензационалната победа над Фуксе Берлин

24 Ракомет | пред еден час

Ракометарите на Нексе го совладаа Фуксе Берлин со убедливи 28-20 во првиот четвртфинален натпревар од Купот на ЕХФ,правејќи голем чекор кон кон пласман на Ф4 турнирот. Вредноста на победата е уште поголема...

ПСЖ без Карабатиќ во Келн

ПСЖ без Карабатиќ во Келн?

24 Ракомет | пред 2 часа

ПСЖ по првиот четврфинален натпревар од Лигата на шампион во Полска против Кјелце со една нога се на Ф4 во Келн, откако славеа со 34-28. Сепак, францускиот шампион овој триумф скапо го плати, откако останаа...

Угалде си заминува од Веспрем

Угалде си заминува од Веспрем

24 Ракомет | пред 3 часа

Левото крило на Веспрем, шпанскиот интернационалец Кристијан Угалде од следната сезона ќе има нов ракометен предизвик. Шпанецот си заминува од Веспрем и во наредните две сезони ќе настапува во Бундеслигата....

Вујовиќ Не знам со што заслужив ваков однос на фановите кон мене

Вујовиќ: Не знам со што заслужив ваков однос на фановите кон мене!

24 Ракомет | пред 4 часа

Селекторот на Словенечката ракометна репрезентација и актуелен тренер на Копер, Веселин Вујовиќ е имаше двојна причина за незадоволство по одигрувањето на натпреварот против екипата на Ормож во рамките...

ТОП 5 одбрани на првите на првите четвртфинални натпревари во ЛШ

ТОП 5 одбрани на првите на првите четвртфинални натпревари во ЛШ

24 Ракомет | пред 5 часа

По одигрувањето на првите четвртфинални натпревари ЕХФ ги одбра најдобрите пет одбрани на колото во Лигата на шампионите. Во нив се најдоа: 5.место- Никлас Ландин (Кил) 4.место- Матијас Андерсон (Фленсбург)...

Вардар ги фрлаше во очај Пасквал Сердарушиќ Гисласон  кој е следен

Вардар ги фрлаше во очај Пасквал, Сердарушиќ, Гисласон….. кој е следен?

24 Ракомет | пред 17 часа

Ракометарите на Вардар со победата на гостувањето во Германија уште еднаш потвртдија дека се специјализираа за победи во последите секунди,и тоа во оние големите натпревари. Фаворитите започнаа да го чуствуваат...

Блауграна ќе биде сала со 12 000 гледачи

Блауграна ќе биде сала со 12.000 гледачи

24 Ракомет | пред 19 часа

Сите екипи на Барселона ќе добијат нов дом, додека фудбалскиот тим ќе добие зголемен број на публика. Според информациите градот веќе го одобрил проектот според кој Блауграна ќе биде сала која ќе може...

Веќе прејде во навика Последниот шут на Вардар наречен голема победа

Веќе прејде во навика: Последниот шут на Вардар наречен голема победа

24 Ракомет | пред 20 часа

Лука Циндриќ, Иван Чупиќ и сега Хорхе Македа. Тоа се тројцата ракометари кои секако си наоѓаат свое место во историјата на Вардар бидејќи со нивните голови беа обезбедени три победи на елиминациски дуели...

Скопје и Битола во двојна куп пресметка

Скопје и Битола во двојна куп пресметка

24 Ракомет | пред 21 часа

Седум екипи веќе си го обезбедија местото во завршницата од Купот на Македонија, а останува уште да падне одговор за последниот тим, но таму е јасно дека Вардар ќе го пополни списокот на полуфиналистите....

Историјата вели внимателно в недела Кил знае да биде незгоден на реваншите

Историјата вели, внимателно в недела: Кил знае да биде незгоден на реваншите

24 Ракомет | пред 23 часа

Откако во сезоната 2009/2010 Лигата на шампионите тргна со форматот по кој се игра завршницата и сега односно најдобрите четири екипи да се најдат на завршен турнир, ракометарите на Кил се редовни во елиминациите...

Заборавија на вардарци во тимот на четврт финалето

Заборавија на вардарци во тимот на четврт-финалето

24 Ракомет | пред еден ден

Во направениот избор на најдобри ракометари по позиции за првите дуели од четврт-финалето од Лигата на шампионите во ЕХФ подзаборавија на играчите на Вардар кои успеаја да се изборат за голем триумф на...

Проблеми за Кил пред реваншот во Скопје

Проблеми за Кил пред реваншот во Скопје

24 Ракомет | пред еден ден

После завршувањето на првата средба тренерот Алфред Гисласон потпиша капитулација и најави дека неговите момци тешко ќе се снајдат на реваншот во Скопје. Денеска со нова изјава го потврди тоа со зборовите...

Очекувано на врвот Бомбач со гол на викендот во ЛШ

Очекувано на врвот: Бомбач со гол на викендот во ЛШ

24 Ракомет | пред еден ден

Меѓу најдобрите пет гола во првите пресметки од четврт-финалето нема ниту еден ракометар на Вардар, но затоа има неколку убави погодоци кои вреди да се видат. Можеби погодокот на Македа беше највреден...

Прва лига Шест кола до крајот а многу комбинаторики

Прва лига: Шест кола до крајот, а многу комбинаторики

24 Ракомет | пред еден ден

На шест кола до крајот на сезоната во Македонската Прва лига во ракомет ситуацијата на табелата е и повеќе од јасна. Тимот на Бутел е на лидерската позиција со 57 поени со кои се наоѓаат пред промоција...

Вардаровите навивачи веќе се подготвуваат за добропознатото AUF WIEDERSEHEN

Вардаровите навивачи веќе се подготвуваат за добропознатото -AUF WIEDERSEHEN!

24 Ракомет | пред еден ден

Еден германски тим веќе почуствува како е кога Ф4 турнирот во Келн треба да го визираш во пеколната “Јане Сандански” арена. Минатата сезона Фленсбург беше екипата која буквално беше оддувана од Вардар...

Рк Вардар и ЖРК Металург најдобри во пионерска конкуренција

Рк Вардар и ЖРК Металург најдобри во пионерска конкуренција

24 Ракомет | пред еден ден

Изминатиот викенд во Скопје и Битола се одржаа Ф4 турнирите во двете пионерски лиги на Македонија во машка и женска конкуренција. На Фајнл Фор турнирот во Скопје кој се играше во СЦ „Кале“ РК Вардар до...

Гисласон Вардар е тим кој се уште нема пораз во својата арена

Гисласон: Вардар е тим кој се уште нема пораз во својата арена!

24 Ракомет | пред еден ден

Германскиот вицепрвак Кил не успеа да го оствари својот план во пресрет на првиот четвртфинанален натпревар против  Вардар.  “Зебрите” се надеваа дека ќе го искористат домашниот терен и нешто слично како...

Вардарки ќе бидат крунисани во Подгорица

Вардарки ќе бидат крунисани во Подгорица

24 Ракомет | пред еден ден

Последниот  турнир од женската регионална ракометна лига (ВРХЛ) ќе се одигра во Подгорица. Ракометарките на Вардар веќе на минатиот турнир во Скопје ја заверија титулата, па сега само формално го очекуваат...

Германската делегатка ќе има нова шанса да им го загорчи животот на вардарки

Германската делегатка ќе има нова шанса да им го загорчи животот на вардарки

24 Ракомет | пред еден ден

Женскиот ракометен судиски пар, Анамарија Стоја и Дијан Кармен Флореску ќе ја делат правдата на полуфиналниот дуел од Ф4 турнирот во Будимппешта помеѓу ЖРК Вардар и Ростов Дон. ЕХФ ги делегираше романките...

Македонец си го трола Кил на официјалната страна на ЕХФ

Македонец си го трола Кил на официјалната страна на ЕХФ

24 Ракомет | пред еден ден

Ракометарите на Вардар славеа голема победа над германската ракометна гордост Кил и тоа среде Шпаркасе Арена. Момците на Раул Гозналес одиграа одличен натпревар не потпаѓајки под притисокот и кога ништо...

Жоан Канељас Оваа победа ќе ни биде мотив плус за реваншот

Жоан Канељас: Оваа победа ќе ни биде мотив плус за реваншот

24 Ракомет | пред еден ден

Играчот кој има настапувано и во Кил, а си заминува од Вардар на крајот од оваа сезона, Жоан Канељас не го криеше задоволството од новата победа. Тој имаше одлично сработена задача во одбраната и беше...

Раул Гонзалес после победата над Кил Уште не е ништо готово

Раул Гонзалес после победата над Кил: Уште не е ништо готово…

24 Ракомет | пред еден ден

Тренерот на актуелниот европски првак, Раул Гонзалес го предводеше Вардар до уште една победа во Лигата на шампионите и се избори за минимална, но значајна предност пред реваншот во Скопје. Тој е свесен...

Алфред Гисласон Кил ќе биде тотален аутсајдер во Скопје

Алфред Гисласон: Кил ќе биде тотален аутсајдер во Скопје

24 Ракомет | пред еден ден

Поразот од Вардар го разочара тренерот на Кил, Алфред Гисласон, кој може да жали бидејќи неговите момци имаа плус три во завршницата од средбата и ја испуштија оваа предност. Кил очекуваше многу повеќе...

Нант и Лазаров на чекор до Келн

Нант и Лазаров на чекор до Келн!

24 Ракомет | пред еден ден

Ракометарите на Нант на чело со Кирил Лазаров  го совладаа Скјерн со 33-27  (18-12) во првиот четвртфинален натпревар од ЕХФ Лигата на шампионите. Скјерн имаше сили да парира во почетните десетина минути...

Немаа сили за втор силен меч Бутел Скопје не можеше до ново изненадување

Немаа сили за втор силен меч: Бутел Скопје не можеше до ново изненадување

24 Ракомет | пред еден ден

Ракометарите на Бутел Скопје вчера направија големо изненадување откако го совладаа тимот на Охрид со 29:27. Сепак, оваа игра не можеа да ја повторат против Пелистер и останаа без место на фајнл-фор турнирот...

Кога балерината со големина на мечка е побрза од зебрата

Кога “балерината” со големина на мечка е побрза од зебрата

24 Ракомет | пред еден ден

Ракометарите на Вардар со триумфот од 28-29 во Шпаркасе Арена во Кил, уште еднаш докажаа зошто се актуелни европски шампиони.  Македонскиот шампион одигра мудро, тактички и пред се фајтерски, а еден од...

Како Македа ја замолкна Шпаркасе Арена

Како Македа ја замолкна Шпаркасе Арена!

24 Ракомет | пред еден ден

Ракометарите на Вардар славеа голема победа на гостувањето во Кил  со резултат 28-29. Црвено-црните водеа во поголемиот дел од натпреварот и со плус три, но Кил успеа да се врати во игра и во вториот дел...

Победаааа Македа од аут му пресуди на Кил

Победаааа… Македа од аут му пресуди на Кил

24 Ракомет | пред еден ден

Големиот Кил падна во Шпаркасен арената после големо надигрување, а клучниот погодок дојде во последната секунда откако Македа погоди од аут во празниот гол на „зебрите“ кои решија да играат со седум ракометари...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност