5 работи поради кои може да ве избришат од евиденција на невработени

5 работи поради кои може да ве избришат од евиденција на невработени

KARIERA.mk | пред 10 часа

Лице што нема да прифати обука два пати во текот на две години се брише од евиденцијата на невработени За невработено лице се сметаат сите лица кои се пријавени во Агенцијата за вработување, кои се невработени...

Репортери без граници Македонија на 109 место според слободата на медиумите последна во регионот

Репортери без граници: Македонија на 109 место според слободата на медиумите, последна во регионот

KARIERA.mk | пред 12 часа

Македонија е рангирана на 109-то место во најновиот Извештај за слобода на медиумите на Репортери без граници, што е напредок за две места во споредба со минатата година кога беше на 111-та позиција. Сепак,...

МНОГУ ВАЖНИ А МАЛКУ ПЛАТЕНИ Погледнете ги најниско платените професии во Македонија

МНОГУ ВАЖНИ, А МАЛКУ ПЛАТЕНИ: Погледнете ги најниско платените професии во Македонија

KARIERA.mk | пред 13 часа

Според податоците од Државниот завод за статистика, просечната исплатена нето плата во декември минатата година изнесува 23.158 денари што е за 3,6 % повеќе споредено со декември 2016. Според податоците...

На 1 ви мај нови цени на горивата во Македонија

На 1-ви мај нови цени на горивата во Македонија

KARIERA.mk | пред 13 часа

Регулаторната комисија за енергетија пред 1 недела одлучи да ја зголеми цената на бензините за половина денар, односно на дизелот за еден денар. Новоутврдената цена која ќе важи до 30-ти април на полноќ...

Отстапувања нема да има  вакциналниот картон и понатаму ќе биде дел од задолжителна документација за упис во основно образование

Отстапувања нема да има - вакциналниот картон и понатаму ќе биде дел од задолжителна документација за упис во основно образование

KARIERA.mk | пред 14 часа

Отстапувања нема да има и вакциналниот картон и понатаму ќе биде дел од задолжителна документација за упис во основно образование. Но тоа нема да значи дека невакцинираните ќе останат надвор од образовниот...

Матични лекари одат во пензија или во странство а сестрите остануваат без работа  бараат посебен закон кој ќе ги заштити

Матични лекари одат во пензија или во странство, а сестрите остануваат без работа – бараат посебен закон кој ќе ги заштити

KARIERA.mk | пред 14 часа

Матични лекари одат во пензија или во странство, а сестрите остануваат без работа. Од Унијата на здруженија на медицински сестри бараат државата со закон да го заштити овој обучен здравствен кадар и кога...

Пред денот на Трудот со нов закон за работни односи

Пред денот на Трудот со нов закон за работни односи

KARIERA.mk | пред 14 часа

Во собраниска процедура наскоро се очекува да влезат предлог измените на Законот за работни односи и тоа е покренато на неколку дена пред одбележувањето на 1 мај денот на трудот. Владата на Република Македонија...

Програма за вработување во 2018 та

Програма за вработување во 2018-та

KARIERA.mk | пред 14 часа

Министерството за труд и социјална политика, УНДП и Агенцијата за вработување денеска во Владата на Република Македонија ќе ја промовираат Програмата за вработување за 2018 година. На настанот најавено...

ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ УЈП и Царина ќе имаат увид во банкарските сметки на граѓаните

ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ: УЈП и Царина ќе имаат увид во банкарските сметки на граѓаните

KARIERA.mk | пред еден ден

Со новите промени во Законот за банки УЈП ќе добие слободен пристап до документите, трансакциите и депозитите на граѓаните во секое време. Од друга страна, Царинската управа ќе има увид во истите податоци...

Koj најмногу заработува во Македонија

Koj најмногу заработува во Македонија?

KARIERA.mk | пред еден ден

Државниот завод за статистика вчера ги објави податоците за просечната плата во Македонија исплатена во февруари 2018 година, при што може да се види кој најмногу заработува. 1. Воздухопловен транспорт...

Пристигнуваат камери кои ќе можат да откријат дали возачот го користи својот телефон додека вози

Пристигнуваат камери кои ќе можат да откријат дали возачот го користи својот телефон додека вози

KARIERA.mk | пред еден ден

Благодарение на најновата технологија која што открива употреба на мобилни уреди, возачите кои што користат телефон додека возат, наскоро би можеле да бидат казнети и без да го знаат тоа. Новиот софтвер...

 Пријателство конечно комплетен автопат од Табановце до Богородица

„Пријателство“ конечно комплетен автопат од Табановце до Богородица

KARIERA.mk | пред еден ден

Наместо за 40 минути од Демир Капија до Смоквица ќе се патува за 15 минути. По новите 28 километри автопатска мрежа ќе се вози од денеска, откако вчера на свеченост беа ставени во употреба по шест години...

Велосипедистите го поднесоа барањето за урбанистички измени

Велосипедистите го поднесоа барањето за урбанистички измени

KARIERA.mk | пред еден ден

Намалување на широчината на коловозните ленти, задолжителен минимален број паркирни места за велосипеди за различен тип објекти, задолжително велосипедско паркиралиште за секој новоизграден објект, утврдување...

Вторник неработен ден за сите граѓани на Македонија

Вторник неработен ден за сите граѓани на Македонија

KARIERA.mk | пред 2 дена

Пред нас се многу неработни денови во кои ќе уживаме оваа пролет. Следниот неработен ден за сите граѓани на Република Македонија ќе биде први мај, Денот на трудот кој паѓа во Вторник. Ова се сите неработни...

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

KARIERA.mk | пред 2 дена

Светските истражувања покажуваат дека моделот на флексибилно работно време позитивно влијае на мотивацијата на вработените, што на крајот на годината на компаниите им донесува значително повисок профит....

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

KARIERA.mk | пред 2 дена

Форбс ги претстави 200 од најбогатите бизнисмени во Русија. Листата е составена по 15 пат. Најбогатиот Русин е сопственикот на Новолипецки металуршки комбинат (НЛМК) Владимир Лисин. Според Форбс неговата...

Се менува Законот за земање на кредит од банка

Се менува Законот за земање на кредит од банка

KARIERA.mk | пред 2 дена

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за кредитно биро чија цел е воведување извештај за кредитната способност на кредитобарателите. Во согласност со Законот за кредитно биро, истакнуваат...

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

KARIERA.mk | пред 3 дена

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари....

Несогласувања во Владата Десковска не се согласува за вакцините

Несогласувања во Владата: Десковска не се согласува за вакцините

KARIERA.mk | пред 3 дена

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем и вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште, порачуваат од Министерството за образование. Од кабинетот на министерката...

Проверете колку стаж имате навистина впишано Има и зошто

Проверете колку стаж имате навистина впишано. Има и зошто

KARIERA.mk | пред 3 дена

Врз основа на лично барање, може да се спроведе непосреден увид во податоците за стажот на осигурување и платите. Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија има услуга, со која преку...

Од 1 ви мај во УЈП само со закажување

Од 1-ви мај во УЈП само со закажување

KARIERA.mk | пред 3 дена

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за средба со даночните агенти. Терминот ќе се закажува...

Автопатот Демир Капија  Смоквица денеска ќе биде пуштен во употреба

Автопатот Демир Капија – Смоквица денеска ќе биде пуштен во употреба

KARIERA.mk | пред 3 дена

Скопје, 23 април 2018 (МИА) -  Автопатската делница Демир Капија Смоквица, по шест години изградба, ќе биде пуштена во употреба денеска, со што се добива целосно автопатско решение долж Коридорот 10 на ...

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

KARIERA.mk | пред 4 дена

МВР вчера вечерта спроведе голема сообраќајна акција за „лов“ на возачи кои се во алкхолозирана состојба, при што извршена е контрола над 1.234 возачи, од кои дури кај 248 возачи е утврдено присуства на...

 Стоп за извршителите со повик за протестен марш на 1 Мај

„Стоп за извршителите“ со повик за протестен марш на 1 Мај

KARIERA.mk | пред 4 дена

Граѓаните кои се оштетени од работата на извршителите и кои бараат законски измени на први мај ќе излезат на голем протест за заштита на правата на граѓаните. Протестот ќе започне пред МТВ, а ќе заврши...

 Стоп за извршителите со повик за протестен марш на 1 Мај

„Стоп за извршителите“ со повик за протестен марш на 1 Мај

KARIERA.mk | пред 4 дена

Граѓаните кои се оштетени од работата на извршителите и кои бараат законски измени на први мај ќе излезат на голем протест за заштита на правата на граѓаните. Протестот ќе започне пред МТВ, а ќе заврши...

Без вакцини нема запишување во градинка и во училиште

Без вакцини нема запишување во градинка и во училиште

KARIERA.mk | пред 4 дена

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, порача министерот за здравство Венко Филипче. Се надеваме дека тоа ќе успееме да го спроведеме годинава од септември,...

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

KARIERA.mk | пред 4 дена

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во Вашингтон преговара со Светската банка за програма од 35 милиони долари преку која би се отвориле нови и би се реновирале постојните детски градинки во Македонија....

Градот Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

Градот Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

KARIERA.mk | пред 5 дена

Субвенции за велосипеди, нов екоавтобус и велосипедски патеки, најави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Јавниот повик за субвенции за велосипеди ќе биде објавен денеска, а за првпат ќе им...

Службеничка била отпуштена од Владата поради провокативни фотографии

Службеничка била отпуштена од Владата поради провокативни фотографии

KARIERA.mk | пред 5 дена

Секси Русинка која работела како службеничка во руската влада, добила отказ откако нејзините провокативни фотографии на социјалните мрежи откриле нешто што руската бирократија не го простува. Доколку мислите...

Како да изгледате самоуверено на интервју за работа

Како да изгледате самоуверено на интервју за работа?

KARIERA.mk | пред 5 дена

Откако ќе го завршите вашето CV и ќе аплицирате за некое работно место, потребно е да се подготвите за предизвиците кои пред вас ќе ги постави интервјуто за работа. Нема да ви биде тешко да се подготвите...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност