Како никна новата градинка во ООУ Рампо Левката  ФОТО ВИДЕО

Како никна новата градинка во ООУ ”Рампо Левката” (ФОТО+ВИДЕО)

Маркукуле | пред 14 часа

Во основното општинско училиште “Рампо Левката” во Прилеп, денеска ќе се отвори новата детска градинка, која според претходно најавеното ќе значи простор за 100 дечиња од предучилишна возраст. Денеска...

Избран нов Претседател на прилепската Стопанска комора

Избран нов Претседател на прилепската Стопанска комора

Маркукуле | пред 14 часа

Фото/printscreen После 2 децени раководење со Управниот одбор на Регионалната стопанска комора, нејзиниот претседател Симон Наумоски, денеска се повлече од оваа функција, а него ќе го замени Ирена Јакимоска,...

MOMATA НАД ПРИЛЕП КОЈА Е СТАРА ЦЕЛИ 400 000 ГОДИНИ

MOMATA НАД ПРИЛЕП КОЈА Е СТАРА ЦЕЛИ 400.000 ГОДИНИ

Маркукуле | пред 14 часа

Големата Мајка – мегалит над Селце Монументалната скулптура на Големата Мајка, Момата, со три лица висока 67 м. се наоѓа на Селечка Планина три километри источно од селото Селце. Природната скулптура е...

Украден уште еден автомобил среде бел ден во центарот на Прилеп

Украден уште еден автомобил среде бел ден во центарот на Прилеп

Маркукуле | пред еден ден

После објавата на социјалните мрежи дека во текот на вчерашниот ден околу 18:30 часот, пред маркетот “Ирнекс”, бил украден автомобил “Форд ескорт караван”, наш читател не информира дека кражба се случила...

ГАЛЕРИЈА  Крушево се дави во смет што ли мислат домашните и гостите од странство

ГАЛЕРИЈА: ”Крушево се дави во смет… што ли мислат домашните и гостите од странство??”

Маркукуле | пред еден ден

После Прилеп и Крушево засипано со отпад! Па какви се овие градоначалници кои ниту со основните комунални проблеми не можат да се справат?! За фотографиите кои ги добивме крушевчани велат дека се редовна...

Градоначалникот се пофали за чистењето на Дабничка река а фекалиите и нечистотијата ги газат деца

Градоначалникот се пофали за чистењето на Дабничка река, а фекалиите и нечистотијата ги газат деца

Маркукуле | пред 3 дена

Во текот на вчерашниот дена градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, ја посети населбата “Тризла 2”, каде механизација го чисти коритото на Дабничка река. Оваа процедура е вообичаена за овој...

Eурокомпозитци втор ден на блокади  Од Заев и Анѓушев бараат достоен живот и нов директор

Eурокомпозитци втор ден на блокади – Од Заев и Анѓушев бараат достоен живот и нов директор!

Маркукуле | пред 4 дена

Без плата и без директор, нови проблеми за вработените во прилепски Еуркомпозит. Откако во средата вработените пред портите на фабриката ги кажаа своите проблеми, денеска се решија одново да го изразат...

 Блокиран патот Битола Прилеп еурокомпозитци на улица чекаат Анѓушев и Сугарески да им ги решат проблемите

“Блокиран патот Битола-Прилеп, еурокомпозитци на улица чекаат Анѓушев и Сугарески да им ги решат проблемите”

Маркукуле | пред 5 дена

Без плата и без директор, нови проблеми за вработените во прилепски Еуркомпозит. Откако вчера вработените пред портите на фабриката ги кажаа своите проблеми, денеска се решија одново да го изразат својот...

57 години од матура Еве како се чувствуваат старите матуранти во Прилеп

57 години од матура! Еве како се чувствуваат старите матуранти во Прилеп

Маркукуле | пред 5 дена

Матуранти од прилепската гимназија “Мирче Ацев” кои завршиле средно образование во далечната 1961 година, на 12 мај 2018 година ќе прослават цели 57 години од матура. Годините се само бројка стои во поканата,...

Лила ги мотивираше студентите во Прилеп

Лила ги мотивираше студентите во Прилеп

Маркукуле | пред 6 дена

Feed your brain“ или „Нахрани го својот ум” беше насловот на настанот кој вчера се одржа на Економскиот факултет во Прилеп, а кој пак е дел од граѓанска платформа „Мрдни со прст“. Целта на настанот е да...

Почина советник во Општинскиот совет на Прилеп

Почина советник во Општинскиот совет на Прилеп

Маркукуле | пред 6 дена

Весна Ангелеска, советничка во Советот на Општина Прилеп почина денеска на 50 годишна возраст. Ангелеска е родена во Прилеп на 05.10.1967 година. Дипломирала на Педагошки факултет 1995 година. Од 2009....

СИ ГИ БАРААТ ПЛАТИТЕ И НОВ ДИРЕКТОР Вработените во Еурокомпозит ги испратија барањата до владата

СИ ГИ БАРААТ ПЛАТИТЕ И НОВ ДИРЕКТОР: Вработените во „Еурокомпозит“ ги испратија барањата до владата

Маркукуле | пред 6 дена

Да им се исплати плата и да биде назначен директор, зашто работат без управни органи, побараа вработените и синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ на денешнарта прес-конференција во кругот на фабриката....

Oва слатко детенце од прилепско ја обедини цела Македонија  Донирајте да се изгради нов дом за Александар

Oва слатко детенце од прилепско ја обедини цела Македонија – Донирајте да се изгради нов дом за Александар

Маркукуле | пред 7 дена

Приказната за социјалното семејство од село Долгаец во општина Долнени ја обедини цела Македонија. Малиот Александар и неговите родители живеат во страшни услови, а добрината на луѓето ја врати надежта...

Прилепскиот гигант Витаминка започна со производство на маслото Брилијант

Прилепскиот гигант “Витаминка” започна со производство на маслото Брилијант

Маркукуле | пред една недела

Витаминка, по преземањето на штипски Брилијант го рестартира производството на познатиот бренд. За таа цел, во погоните во Штип повторно се ангажирани околу 70 поранешни вработени. Новопроизведениот Брилијант...

ВМРО ДПМНЕ ОК Прилеп  Неспособноста на локалната власт и градоначалникот да го одржува градот се прикрива со лажни кривични пријави

ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп: “Неспособноста на локалната власт и градоначалникот да го одржува градот се прикрива со лажни кривични пријави”

Маркукуле | пред една недела

На денешната одржана прес конференција од претседателот на ОО СДСМ Прилеп околу новата кривична пријава која полицијата ја поднесе до претходниот градоначалник Марјан Ристески, своја реакција упатија од...

Прилепчанец 8 години живеел со заборавена газа во грлото  трпел страшни болки

Прилепчанец 8 години живеел со заборавена газа во грлото – трпел страшни болки

Маркукуле | пред една недела

(Фото/printscreen) Пред 6 дена му откриле газа во грлото стара 8 години која што пак претходно му ја заборавиле лекарите на максилофацијална хирургија во Скопје кои што го правеле операција од карцином...

ПРИЛЕПСКИТЕ МОТОРЏИИ ОД Sons of Thunder MC ВО ХУМАНА МИСИЈА И ЕДУКАТИВНА КАМПАЊА

ПРИЛЕПСКИТЕ МОТОРЏИИ ОД „Sons of Thunder MC“ ВО ХУМАНА МИСИЈА И ЕДУКАТИВНА КАМПАЊА

Маркукуле | пред една недела

Во центарот на Прилеп вчера мото клубот „Sons of Thunder MC“ организираше едукативна кампања за учесниците во сообраќајот насловена како „Погледни два пати, спаси живот“. Во исто време со кампањата се...

Прилепскиот уметник кој му дава живот на Скопје Неговите креации се вистински ремек дела ФОТО ГАЛЕРИЈА

Прилепскиот уметник кој му дава живот на Скопје: Неговите креации се вистински ремек дела (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Маркукуле | пред една недела

Прилеп го има најдобриот урбан уметник во државата, а Скопје најдобриот декоратор. Се работи за Давид Ристески или познат како “Dreadpen”. Неговата имагинација досега им има дадено живот и свежина на голем...

Традицијата продолжува  Голем број граѓани го одбележаа празникот Томина недела во село Беровци

Традицијата продолжува – Голем број граѓани го одбележаа празникот “Томина недела” во село Беровци

Маркукуле | пред една недела

Традицијата која трае со години наназад и оваа година беше продолжена на одличен начин. Денешниот празник Томина недела кој се празнува една недела после Христовото Воскресение, го одбележаа стотици граѓани...

 Прилеп стагнира во сите сфери народот страшно разочаран   ФОТО ГАЛЕРИЈА

“Прилеп стагнира во сите сфери, народот страшно разочаран?!” (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Маркукуле | пред една недела

Речиси половина година измина од промената на локалната власт во Прилеп, а прилепчани се чувствуваат како да немаат никој кој се грижи за нив. Единствено нешто што се случи е промената на функциите, бркањето...

 ВО ПРИЛЕП МАЈМУН НЕ ИГРА ОТИ НЕМА КОЈ ДА МУ ГО ДРЖИ СТАПО

“ВО ПРИЛЕП МАЈМУН НЕ ИГРА, ОТИ НЕМА КОЈ ДА МУ ГО ДРЖИ СТАПО”

Маркукуле | пред една недела

Во минатите времиња, во Прилеп дошол еден чоек. Со него носел еден мајмун, регистриран, извежбан за изведување разни керефеки. Чоекот шетал низ улиците, а мајмуно изведувал повеќе марифети, се качувал...

Хуманоста ги обедини прилепчани Група млади луѓе одново го израдуваа социјалното семејство од Долгаец

Хуманоста ги обедини прилепчани: Група млади луѓе одново го израдуваа социјалното семејство од Долгаец

Маркукуле | пред една недела

Трагичната судбина на семејството од село Долгаец во општина Долнени изминатиов период ги обедини сите кои беа желни да помогнат и да ја вратат смислата за живот во нивните срца. Група млади луѓе носени...

Цела лепеза огласи за вработување во Прилеп  АПЛИЦИРАЈТЕ

Цела лепеза огласи за вработување во Прилеп – АПЛИЦИРАЈТЕ!

Маркукуле | пред една недела

Веб страната на Агенцијата за вработување деновиве врие од огласи за вработување во повеќе компании, а отворени се и повеќе работни места во јавните институции. Се бара најразличен кадар, од инженери и...

Варошани ја празнуваат вековната традиција широко отворени портите и на манастирот Св Архангел Михаил  ЗА МНОГУ ГОДИНИ

Варошани ја празнуваат вековната традиција, широко отворени портите и на манастирот Св. Архангел Михаил – ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

Маркукуле | пред една недела

Денес православните христијани го празнуваат големиот верски празник Голем или Источен петок, односно Балаклија. Со верски обреди, обичаи и вековна традиција празникот се одбележува и во манастирот „Свети...

Во недела планинарите ќе ги запоседнат убавините на Селечка планина Втор по ред планинарски марш Томе Темелкоски

Во недела планинарите ќе ги запоседнат убавините на Селечка планина: Втор по ред планинарски марш “Томе Темелкоски”

Маркукуле | пред една недела

По втор пат Планинарски Клуб МАМУТИ Прилеп го организира планинарскиот марш во чест на човекот кој го изградил домот на Селечка Планина – чичко Томе Темелкоски, уште познат и како ,,влечкарот,,. ОПИС НА...

Бизарна сообраќајна незгода на кружниот тек Kaрпалак во Прилеп

Бизарна сообраќајна незгода на кружниот тек “Kaрпалак” во Прилеп

Маркукуле | пред една недела

Чудна сообраќајна незгода се случила денеска на кружниот тек “Карпалак” во центарот на Прилеп. Наш читател ни испрати фотографии на кои се гледа дека возачот удрил во сообраќаен знак и оштетил дел од заштитните...

ВМРО ДПМНЕ ОК Кривогаштани  Општинската администрација беспотребно се трупа со нови вработувања

ВМРО-ДПМНЕ ОК Кривогаштани: “Општинската администрација беспотребно се трупа со нови вработувања”

Маркукуле | пред една недела

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ОК Кривогаштани денеска одржа прес конференција по завршувањето на денешната 13-та седница на Советот на општината. Координаторот на советничката група Александар Богданоски...

Oтворени повеќе работни места во ООУ Добре Јованоски и детски градинки Наша иднина во Прилеп

Oтворени повеќе работни места во ООУ “Добре Јованоски” и детски градинки “Наша иднина” во Прилеп

Маркукуле | пред една недела

Не стивнуваат огласите за вработување во јавните институции во Прилеп. На веб страната на Агенцијата за вработување објавени се повеќе огласи за вработување во основното општинско училиште “Добре Јованоски”...

 Сами Ајдини им го честита Денот на Ромите и одлучи да плаќаат повисоки сметки за вода  Честит 8ми април почитувани Роми

“Сами Ајдини им го честита Денот на Ромите, и одлучи да плаќаат повисоки сметки за вода!? Честит 8ми април почитувани Роми!?”

Маркукуле | пред една недела

Довчерашниот советник во редовите на коалицијата “За подобра Македонија”, Сами Ајдини, беше човекот чиј глас на неодамнешната 9-та седница на Советот на општина Прилеп, одлучи за зголемување на цената...

За 5 месеци НОВ ЖИВОТ целосно руиниран новиот парк во населбата Ѓогдере  ФОТО ГАЛЕРИЈА

За 5 месеци “НОВ ЖИВОТ” целосно руиниран новиот парк во населбата “Ѓогдере” (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Маркукуле | пред една недела

Само 5 месеци од доаѓањето на “новиот живот” во Прилеп беа доволни да се почуствуваат “разликите”, ако ова може да се нарече разлика на подобро. Паркот помеѓу зградите во населбата “Ѓогдере”, кој беше...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност