Brikawood се куќи кои се склопуваат како ЛЕГО коцки

Иновативност | пред 3 часа

Сте посакале ли некогаш самите да можете да изградите вистинска куќа со коцки кои се одржлива верзија на коцките ЛЕГО за играње? Компанијата Brikawood од Франција тој сон го претвори во реалност и го трансформира...

Пакомак ќе донира мрежа за зафаќање на пластичен отпад на сливот на Треска во Козјак

Иновативност | пред 5 часа

Пакомак одговори позитивно на иницијативата за одржување на еко-системот на езерото Козјак и реката Треска, со набавка и поставување на мрежа за зафаќање на пластичниот отпад што се слева по течението....

Халкбанк наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Халкбанк наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Иновативност | пред 5 часа

Халкбанк АД Скопје  е добитник на наградата “STP Excellence Award “ за 2017 од Commerzbank   како признание за квалитет и брзина во процесирање на меѓународните плаќања. Оваа награда е особено значајна...

Од идниот месец сите помлади од 16 години нема да можат да користат WhatsApp!

Иновативност | пред 7 часа

WhatsApp одлучи да ја помести минималната граница за корисниците во Европа за 3 години. Корисниците во Европа моментално мора да имаат најмалку 13 години за да користат WhatsApp, а од идниот месец таа...

Оваа спирална скулптура ги апсорбира штетните гасови од 90.000 автомобили

Иновативност | пред 7 часа

Јапонскиот архитект Кенго Кума штотуку претстави спирална скулптура која го прочистува воздухот и може да ја апсорбира емисијата на штетни гасови од дури 90.000 автомобили годишно. Скулптурата Breath/ng...

Печката за согорување на медицински отпад на Дрисла доби нов филтер

Печката за согорување на медицински отпад на Дрисла доби нов филтер

Иновативност | пред 8 часа

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во употреба...

Отворање 980 мали бизниси со Програмата за вработување 2018

Иновативност | пред 9 часа

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и УНДП денеска потпишаа Договор за Годишната програма за вработување 2018, проектирана на 8,3 милиони долари. Како што беше речено...

Во тек е пријавувањето за иновативниот образовен камп Inno4Edu на SmartUp – Social Innovation Lab

Иновативност | пред 10 часа

СмартАп – Лабораторија за социјални иновации во соработка со УНИЦЕФ организира 18-дневен образовен камп #Inno4Edu со цел да се поттикне и да се креира реална промена во образованието во Македонија, кој...

Уганда сака да воведе данок за користење социјални медиуми

Иновативност | пред 12 часа

Престедателот на Уганда, Јовери Мусевени, изјави дека планира да воведе даноци на платформите за социјални медиуми затоа што луѓето ги користат главно за да озборуваат и да шират невистини. Сега тие планови...

Овој мебел складира енергија и функционира како приватна електрична мрежа

Иновативност | пред 12 часа

Се повеќе домаќинства денес и во иднина ќе користат соларна енергија, според податоци од Solar Energy Industries Association, а токму затоа во иднина се повеќе ќе се користат батерии за регулирање и складирање...

НБРМ претстави како ќе изгледаат новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари

НБРМ претстави како ќе изгледаат новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари

Иновативност | пред 13 часа

НБРМ го претстави првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Основната разлика...

Crosspoint се водоотпорни чорапи за авантуристи кои сакаат природа

Иновативност | пред 14 часа

Базирана во Портланд, Орегон, компанијата Showers Pass е составена од мал тим од ентузиајсти кои сакаат да возат велосипед, да трчаат, да планинарат, да се искачуваат и да играат надвор. Компанијата се...

Илинден прoгласена за општина со најдобра бизнис клима во Македонија

Иновативност | пред 16 часа

Општина Илинден е прогласена за општина со најповолно бизнис опкружување од Република Македонија во рамки на регионалната иницијатива за промоција на поволно бизнис опкружување „Партнерство за конкурентен...

АНАЛИЗА  Кои се долгорочните ефекти од живеењето во технолошки свет

АНАЛИЗА: Кои се долгорочните ефекти од живеењето во технолошки свет?

Иновативност | пред 16 часа

Доколку го споредиме животниот стил на луѓето денес и пред неколку години или пред неколку децении, денес животот е многу понапреден и високотехнолошки во споредба со претходно. Луѓето тоа го должат на...

Илинден пргласена за општина со најдобра бизнис клима во Македонија

Иновативност | пред еден ден

Општина Илинден е прогласена за општина со најповолно бизнис опкружување од Република Македонија во рамки на регионалната иницијатива за промоција на поволно бизнис опкружување „Партнерство за конкурентен...

Шест начини како да го намалите користењето пластика во секојдневниот живот

Шест начини како да го намалите користењето пластика во секојдневниот живот

Иновативност | пред еден ден

Пластичниот отпад се зголемува од ден во ден, а се прогнозира дека до 2025 година, тврдиот отпад ќе достигне дo 6 милиони тони на ден што е зголемување за 70% во однос на 2010 година. Големите држави,...

Комерцијална банка наградена од Commerzbank AG, Frankfurt

Иновативност | пред еден ден

Комерцијална банка АД Скопје е добитник на наградата Commerzbank’s  STP Excellence Award за 2017 година, како признание за брзината и квалитетот на меѓународните плаќања. Оваа награда е особено значајна...

Оваа социјална мрежа им плаќа на корисниците за нивното време и за лајковите

Иновативност | пред еден ден

Што би рекле кога би ви кажале дека постои социјална мрежа слична на Facebook која на своите корисници им плаќа за времето поминато на неа? И не само тоа, им плаќа за секој коментар, објава или лајк? Станува...

YouTube избриша 8 милиони видеа

Иновативност | пред еден ден

Google се пофали дека од октомври 2017 година досега има избришано дури 8,3 милиони видеа од својата платформа за споделување видеосодржини YouTube По жестоките критики минатата година, кога на YouTube...

ЕБОР со 8 милиони евра ќе ја поттикне енергетската ефикасност во домаќинствата во Македонија

ЕБОР со 8 милиони евра ќе ја поттикне енергетската ефикасност во домаќинствата во Македонија

Иновативност | пред еден ден

ЕБОР започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност (Green energy efficiency financing facility-GEFF), која ќе обезбеди финансирање за подобрувањето...

Македонско-британскиот стартап Cognism доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од South Central Ventures

Иновативност | пред еден ден

Македонско-британскиот стартап Cognism, кој користи вештачка интелегенција за унапредување на продажбата, доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од фондот за ризичен капитал South Central...

Македонски-британскиот стартап Cognism доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од South Central Ventures

Иновативност | пред еден ден

Македонско-британскиот стартап Cognism, кој користи вештачка интелегенција за унапредување на продажбата, доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од фондот за ризичен капитал South Central...

Хрватска најави субвенции за купување на еко-автомобили

Иновативност | пред еден ден

Хрватскиот министер за заштита на околината и енергетика, Томислав Чориќ и директорот на Фондот за заштита на околината и енергетска ефикасност Дубравко Понош, заедно го најавија отворањето на повикот...

Започна проектот  Сите сити  за креирање нов систем за донирање на вишокот храна

Започна проектот „Сите сити“ за креирање нов систем за донирање на вишокот храна

Иновативност | пред еден ден

Според податоците на Државниот завод за статистика, 453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија и не можат да си ги дозволат сите оброци на ден, со месечни приходи помалку од 6.500 денари. Семејствата...

Научници направија протеза за мозокот за подобро памтење

Научници направија протеза за мозокот за подобро памтење

Иновативност | пред еден ден

Според некои нови истражувања, човечкиот мозок има околу 86 милијарди неврони и со толкава количина можни врски меѓу нив, би очекувале лесно да паметиме се што сме доживеале во животот. Меѓутоа, во реалноста...

Денес ЕБРД ќе ја презентира програмата за енергетска ефикасност во домаќинства

Иновативност | пред еден ден

Европската Банка за Обнова и Развој (ЕБОР) започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност , која ќе обезбеди финансирање за подобрување на енергетската...

Apple веќе целосно работи на 100  обновлива енергија

Apple веќе целосно работи на 100% обновлива енергија

Иновативност | пред еден ден

Минатата недела технолошкиот гигант Apple објави дека сите нивни продавници, податочни центри и канцеларии се напојуваат со 100% обновлива енергија. Како што пренесува CNN, се работи за подружници на компанијата...

Шест иновативни начини да ја зголемите видливоста на вашиот бренд

Шест иновативни начини да ја зголемите видливоста на вашиот бренд

Иновативност | пред 2 дена

Да се има силен и доверлив бренд е многу важно за растот на компанијата. Ако таргетирате публика која не го знае или не му верува на вашиот бренд, нема начин како да го зголемите бројот на клиенти и продажба....

Асоцијацијата за е трговија на Македонија започна со градење капацитети за раст на е трговијата

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија започна со градење капацитети за раст на е-трговијата

Иновативност | пред 2 дена

Минатата недела, под името „Жени во е-трговија” , Асоцијацијата за е-трговија на Македонија успешно ги реализираше дводневните обуки и тренинзи како дел од програмата која ја презентираа на прес-конференцијата пред...

Облакодер кој се склопува како оригами може да се преместува на места погодени од катастрофи

Облакодер кој се склопува како оригами може да се преместува на места погодени од катастрофи

Иновативност | пред 2 дена

Облакодер инспириран од концептот на техниката за виткање оригами може да се свитка како хармоника и да обезбеди привремено засолниште за стотици луѓе погодени од катастрофи. Облакодерот е дизајн на полски...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност