Позитивните и негативните страни на кафето

Позитивните и негативните страни на кафето

Matrix Academy | на 11.2016

Стотици милиони луѓе ширум светот секојдневно конзумираат кафе, а истовремено и се прашуваат дали е добро по нивното здравје и каква е нутритивната вредност на истото. Како и се нешто на светот па така...

АLIBABA ЗА САМО СЕДУМ МИНУТИ ЗАРАБОТИ МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

АLIBABA ЗА САМО СЕДУМ МИНУТИ ЗАРАБОТИ МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Matrix Academy | на 11.2016

Денот на самците во Кина се слави на 11 ноември, кога има големи распродажби за самците да можат да се даруваат самите себе си. Познатата веб-продавница Alibaba се сети да го искористи овој датум, кој...

Скопјанец влезе во Гинисовата книга со својот чевел

Скопјанец влезе во Гинисовата книга со својот чевел

Matrix Academy | на 11.2016

Младиот скопјанец, Филип Костовски од скопската населба Ѓорче Петров се занимава со чевларство. Занаетот е за него најголемата љубов. Баш од таа причина, реши да направи нешто што ниту еден чевлар го нема...

Пред две години студентите се разбудија и ја стресоа Македонија

Пред две години студентите се разбудија и ја стресоа Македонија

Matrix Academy | на 11.2016

На денешен ден, 17 ноември, студентите го одржаа првиот студентски протест организиран од неформалната студентска организација „Студенски пленум“. Пред две години на денешен ден, 17 ноември, студентите...

Дали постојат услови за живот на Марс

Дали постојат услови за живот на Марс?

Matrix Academy | на 11.2016

Според резултатите од најновата студија за Црвената планета, условите за живот на Марс се доведени во прашање. Марс е одбрана како примарна планета за потрага по живот надвор од Земјата. Но, најновата...

Ова се најмалку стресни работни места

Ова се најмалку стресни работни места

Matrix Academy | на 11.2016

Тешко дека постои работа која се себе не носи одредена количина на стрес, со оглед на одговроноста. Сепак, додека поголемиот дел од луѓето мака мачат со секојдневниот стрес ко го имаат на работа и крајните...

Град Скопје Конференција на тема Инспирирај за компјутерск иднина

Град Скопје: Конференција на тема „Инспирирај за компјутерск иднина“

Matrix Academy | на 11.2016

Конференција „Инспирирај за компјутерска иднина“ се спроведува во рамки на проектот „Девојки во технологија: Намалување на родовиот јаз во техничките професии“, и истиот го реализира Центарот за истражување...

Град Скопје Конференција на тема Инспирирај за компјутерск иднина

Град Скопје: Конференција на тема „Инспирирај за компјутерск иднина“

Matrix Academy | на 11.2016

Конференција „Инспирирај за компјутерска иднина“ се спроведува во рамки на проектот „Девојки во технологија: Намалување на родовиот јаз во техничките професии“, и истиот го реализира Центарот за истражување...

Трамп и Путин ќе ги зближи Меланија а за тоа е заслужен нејзиниот дедо кој бил партизан

Трамп и Путин ќе ги зближи Меланија, а за тоа е заслужен нејзиниот дедо кој бил партизан

Matrix Academy | на 11.2016

Влијателниот руски пратеник Вјачеслав Никонов денеска изјави во емисија на ТВ каналот Росија 1, дека Словенија, како родна земја на првата дама на САД Меланија Трамп, би можела да биде домаќин на средбата...

Средношколката Исидора Нунева освои 3 место на Меѓународен натпревар

Средношколката Исидора Нунева освои 3 место на Меѓународен натпревар

Matrix Academy | на 11.2016

Во конкуренција со ученици од шест држави од централна и источна Европа, гимназијалката Исидора Нунева од средно општинско училиште „Ѓорче Петров“ од Крива Паланка го освои третото место на Меѓународниот...

Томи Стефановски добитник на наградата 13 Ноември

Томи Стефановски добитник на наградата „13 Ноември“

Matrix Academy | на 11.2016

Сојузот на спортови на Град Скопје денеска ги додели признанијата „13 Ноември“ кои традиционално по повод Денот на ослободувањето на главниот град се доделуваат на истакнати спортисти. Пливачот на маратони...

За 112 милиони евра Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

За 112 милиони евра, Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

Matrix Academy | на 11.2016

Се работи за најголем центар од овој вид во Словенија, кој може да се пофали со примена на најмодерни технологии за складирање на отпадот, со минимално влијание врз животната средина. Уште во 2012 година,...

Гоце Јаневски го освои Златниот гонг за 2016 година

Гоце Јаневски го освои „Златниот гонг“ за 2016 година

Matrix Academy | на 11.2016

Македонскиот боксер Гоце Јанески е освојувачот на наградата „Златен гонг“ на традиционалното натпреварување што се одржа денеска во салата „Борис Трајковски“. Тој блесна во категоријата до 75 килограми,...

Прво место за ресторанот Боко од Гевгелија на меѓународниот фестивал Гранд гурмет

Прво место за ресторанот „Боко“ од Гевгелија на меѓународниот фестивал Гранд гурмет

Matrix Academy | на 11.2016

Во Макарска, Хрватска денеска заврши меѓународниот натпревар на келнери, бармени, баристи, ресторани и кафеани. Кафе-ресторанот „Боко“ о Гевгелија годнава за првпат учествува на овој фестивал и го освои...

Каде е Македонија на листата на најпросперитетни земји

Каде е Македонија на листата на најпросперитетни земји?

Matrix Academy | на 11.2016

Македонија е на 53 место од 149 земји на листата најпросперитетни. Легатум Интустутот од Лондон го објави својот десетти извештај во  кој се рангирани 149 држави во светот. Нашата земја напредувала за...

Како титовата пионерка стана жена на моќниот Доналд Трамп а сега и прва дама на Америка

Како титовата пионерка стана жена на моќниот Доналд Трамп, а сега и прва дама на Америка

Matrix Academy | на 11.2016

Меланија Трамп денес сите ја знаат како сопруга на милијардерот Доналд Трамп. Нејзиниот пат од родната Словенија до Америка бил мошне возбудлив. Како добра филмска приказна. Родена е во 1970 година во...

Се работи на проектот за новата Универзална сала еве како ќе изгледа

Се работи на проектот за новата Универзална сала, еве како ќе изгледа

Matrix Academy | на 11.2016

Се' уште се работи на проектите за реконструкција на Универзална сала, иако проектирањето за старо-новиот објект веќе требаше да биде готово. Рокот за завршување на процедурата бил продолжен за три месеци....

Манифестација Го градам мојот град  2016

Манифестација „Го градам мојот град“- 2016

Matrix Academy | на 11.2016

Во Детскиот културен центар „Карпош“ денеска ќе се одржи манифестацијата  „Го градам мојот град- 2016“, посветена на предучилишните установи, а во чест на градот Скопје. – Манифестација има за цел да ги...

Ikea креираше соба како опустошен дом во Сирија

Ikea креираше соба како опустошен дом во Сирија

Matrix Academy | на 11.2016

Ikea ги изненади посетителите со  претставување на реалноста во Сирија и уништените домови на нејзините граѓани. Eдна од собите за презентирање, во салонот во Слепенден, Норвешка има неочекуван изглед...

Во Македонија го исполнив својот детски сон да изградам еколошка куќа

Во Македонија го исполнив својот детски сон, да изградам еколошка куќа

Matrix Academy | на 11.2016

Урсула Хорнер е австриска режисерка, која веќе десет години живее во Скопје, а на македонската публиката ѝ е добро позната бидејќи ги постави едни од најпосетуваните претстави во МОБ. Нејзината специфичност...

Пробудете ја винската страст денеска почнува Винодонија 2016

Пробудете ја винската страст, денеска почнува „Винодонија 2016“

Matrix Academy | на 11.2016

Започнете го викендот со патување во земјата на виното. За прв пат во Македонија се одржува едуактивен настан кој е посветен на виното, винариите, винската култура и љубителите на вино. Денеска (петок)...

Колку платиле Американците да го сопрат Трамп од трката за претседател

Колку платиле Американците да го сопрат Трамп од трката за претседател

Matrix Academy | на 11.2016

Американците платиле повеќе пари за да го сопрат Доналд Трамп од трката за претседателските избори отколку за сите други кандидати заедно. Според Центарот за одговорна политика во САД, анти-Трамп организациите...

Ryanair пушти билети за летови за 9 99 евра

Ryanair пушти билети за летови за 9,99 евра

Matrix Academy | на 11.2016

Ryanair пушти билети за летови за 9,99 евра. Нискотарифните авиокомпании објавија дека цената на билет од Америка ке чини само 9,99 евра. Условот е да биде резервирано денес до полноќ. Евтините летови...

Иванка Трамп за жените и мажите во бизнисот

Иванка Трамп за жените и мажите во бизнисот

Matrix Academy | на 11.2016

Ќерката на Доналд Трамп – 33-годишната Иванка, започнува нов моден бизнис пренесува Business Insider. Освен тоа, таа е сопруга и мајка на две деца. На прашањето што мисли за вработените жени, таа вели...

Донаторски ден во ОКТА

Донаторски ден во ОКТА

Matrix Academy | на 11.2016

Донација на парични средства и крводарителска акција беа активности на вработените во ОКТА како поддршка на кампања за борба против гладот „Помислете на нас" организирана од страна на Црвениот крст на...

Операција на годината На човек му пресадуваат уво од рака на глава

Операција на годината: На човек му пресадуваат уво од рака на глава!

Matrix Academy | на 11.2016

По тешката сообраќајна несреќа, еден пациент од Кина останал без уво, кое сега му расте на раката, благодарение на лекарите, и сега тие се надеваат дека успешно ќе го пресадат на неговата глава. Докторите...

Доналд Трамп е избран за претседател на Соединетите Американски Држави

Доналд Трамп е избран за претседател на Соединетите Американски Држави!

Matrix Academy | на 11.2016

Со победата во Висконсин Трамп го надмина прагот од 270 потребни електорски гласа и стана 45-ти претседател на Соединетите Американски Држави. Хилари Клинтон, ако тоа воопшто ѝ е некаква утеха, го доби...

Покриени гаражи за паркирање точаци во Стразбур

Покриени гаражи за паркирање точаци во Стразбур

Matrix Academy | на 11.2016

Ова не е Скопје-велоград, ниту Македонија-велодржава. Додека ние сме заглавени на споменици, Стразбур е стигнат до фазата „покриени гаражи за паркирање точаци“. Конкретнава работи од 4.30 наутро до полноќ - бесплатно.

Над 40 од романските ученици се функционално неписмени

Над 40% од романските ученици се функционално неписмени

Matrix Academy | на 11.2016

Над 40 проценти од романските ученици на 15-годишна возраст се функционално неписмени, односно знаат да пишуваат и сметаат, но не го разбираат тоа што го читаат и не умеат да го применат наученото, информира...

Мартин посилен од гравитацијата

Мартин посилен од гравитацијата

Matrix Academy | на 11.2016

Кога ќе шетате деновиве по улиците во Кратово и во Скопје, доколку сретнете момче во чудни пози, во кои најчесто ѝ пркоси на гравитацијата, да нема дилеми, тоа е Мартин Наковски. Младото момче по потекло...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност