Министерот Оливер Спасовски во поеста на Ресен

Пелагонија | пред 5 дена

Денес Министерот Спасовски беше во посета на Општина Ресен ова е прв пат Министер за внатрешни работи да ја посети полициската станица во Ресен. „По завршување на работните обврски во Охрид заминав за...

Измама во Ресен за откуп на јаболка

Пелагонија | пред еден месец

На ден 08март година во 16,30 часот во Полициска станица-Ресен лицето В.Ш(40) од Лесковац Р.Србија пријави КД-Измама согласно Чл-247 од КЗ на РМ сторено од лицето У.А од Ресен. Имено пријавителот заедно...

 Музика и танц  на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

„Музика и танц“ на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Со цел да се доближи класичната музика до децата, секстетот предводен од Пламенка Трајковска, во Кино салата при Домот на културата„Драги Тозија“ во Ресен, по повод празникот 8 март, одржа два концерти....

Чарлс Герет во посета на Ресен

Чарлс Герет во посета на Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Градоначалникот на Општина Ресен д-р Живко Гошаревски денес му беше домаќин на амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија Чарлс Герет. Во оваа прилика, Гошаревски го информираше амбасадорот Герет...

Средба со претставници на ИВЗ

Пелагонија | пред еден месец

Градоначалникот на Општината, Живко Гошаревски денес оствари средба и со преставници на Исламската верска заедница и со муфтијата од Ресен Џунет Јашар На средбата беше констатирано дека Преспа се одликува...

Измама во Ресен за откуп на јаболка

Пелагонија | пред еден месец

На ден 08март година во 16,30 часот во Полициска станица-Ресен лицето В.Ш(40) од Лесковац Р.Србија пријави КД-Измама согласно Чл-247 од КЗ на РМ сторено од лицето У.А од Ресен. Имено пријавителот заедно...

 Музика и танц  на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

„Музика и танц“ на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Со цел да се доближи класичната музика до децата, секстетот предводен од Пламенка Трајковска, во Кино салата при Домот на културата„Драги Тозија“ во Ресен, по повод празникот 8 март, одржа два концерти....

Чарлс Герет во посета на Ресен

Чарлс Герет во посета на Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Градоначалникот на Општина Ресен д-р Живко Гошаревски денес му беше домаќин на амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија Чарлс Герет. Во оваа прилика, Гошаревски го информираше амбасадорот Герет...

Чарлс Герет во посета на Ресен

Чарлс Герет во посета на Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Градоначалникот на Општина Ресен д-р Живко Гошаревски денес му беше домаќин на амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија Чарлс Герет. Во оваа прилика, Гошаревски го информираше амбасадорот Герет...

Средба со претставници на ИВЗ

Пелагонија | пред еден месец

Градоначалникот на Општината, Живко Гошаревски денес оствари средба и со преставници на Исламската верска заедница и со муфтијата од Ресен Џунет Јашар На средбата беше констатирано дека Преспа се одликува...

Измама во Ресен за откуп на јаболка

Пелагонија | пред еден месец

На ден 08март година во 16,30 часот во Полициска станица-Ресен лицето В.Ш(40) од Лесковац Р.Србија пријави КД-Измама согласно Чл-247 од КЗ на РМ сторено од лицето У.А од Ресен. Имено пријавителот заедно...

 Музика и танц  на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

„Музика и танц“ на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

Пелагонија | пред еден месец

Со цел да се доближи класичната музика до децата, секстетот предводен од Пламенка Трајковска, во Кино салата при Домот на културата„Драги Тозија“ во Ресен, по повод празникот 8 март, одржа два концерти....

Сообраќајна несреќа на Ѓавато   повеќе од час блокиран сообраќајот

Сообраќајна несреќа на Ѓавато – повеќе од час блокиран сообраќајот

Пелагонија | пред 2 месеци

Сообраќајна несреќа се случи попладнево на превојот Ѓавато поради лошите временски услови помеѓу тешко товарно возило камион и три патнички возила, јавува Шеталиште. Од СВР Битола велат дека сообраќајот...

Веселба заврши со масовна тепачка, едно лице рането со нож во Царев Двор, Ресен

Пелагонија | пред 3 месеци

Масовна тепачка се случила синоќа на веселба во хотел во ресенското село Царев Двор во која учествувале седум лица од Охрид и Ресен, од кои со тешки телесни повреди се здобило едно лице, а пет со телесни...

Апел на жителите од с. Јанковец, Ресен за заштита на црковната шума

Пелагонија | пред 3 месеци

Локалното население низ Македонија, уште од минатото било најголем заштитник и чувар на локалните природни и културни богатства. Тука спаѓа и верата и црквата, како и нејзиниот имот. Во моментов актуелна...

Горан Прцуловски го фати крстот во Преспанското Езеро

Горан Прцуловски го фати крстот во Преспанското Езеро

Пелагонија | пред 3 месеци

Горан Прцуловски од Царев Двор го извади светиот крст од водите на Преспанското Езеро, кои денес напладне беа осветени по повод христијанскиот празник Богојавление-Водици. The post Горан Прцуловски го...

Пронајден мртов маж на патот Ресен – Битола, застрелан со пиштол во својот автомобил

Пелагонија | пред 6 месеци

34- годишен маж пронајден мртов во својот автомобил. МВР соопшти дека вчера околу 07,00 часот на патниот правец Ресен-Битола, на паркинг во близина на техничкиот преглед на излез од градот, во сопственото...

Жителите на Пустец нема да можат да гласаат на утрешните избори

Пелагонија | пред 6 месеци

Жителите на општина Пустец, Албанија, нема да можат да гласаат на утрешните локални избори, бидејќи голем дел од нив останале без живеалиште на македонска територија. Македонците од Мала Преспа во 2013...

Каква Преспа ќе ја градиме  таква ќе ја имаме

Каква Преспа ќе ја градиме, таква ќе ја имаме

Пелагонија | пред 7 месеци

По повод 73 годишнината од ослободувањето на Ресен и Преспа, денес, во Големата сала на Општинската зграда, Советот на Општина Ресен во присуство на поголем број граѓани од Општинава, како и на други поканети...

Киднапирано девојче во Ресен

Киднапирано девојче во Ресен

Пелагонија | пред 8 месеци

Вчера во Полициската станица – Ресен, Е.К.(49) пријавил дека околу 07:30 часот од семејниот дом во Ресен била грабната неговата ќерка Р.К. (18). Таа била грабната од У.В. (20) од с.Поум-струшко, кој заедно...

Стрезовски положи свежо цвеќе по повод Илинден  низ повеќе локации низ општината

Стрезовски положи свежо цвеќе по повод Илинден, низ повеќе локации низ општината

Пелагонија | пред 9 месеци

Со полагање на свежо цвеќе Градоначалникот на Општина Ресен заедно со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Ресен и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ ,Дијана Транталовска по повод 2 август и одбележувањето на...

БИТОЛЧАНИ ПУШТИЈА БРОД ВО ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО ПО ДВЕ ГОДИНИ ГРАДЕЊЕ

БИТОЛЧАНИ ПУШТИЈА БРОД ВО ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО ПО ДВЕ ГОДИНИ ГРАДЕЊЕ

Пелагонија | пред 9 месеци

Бродот „Теодора“ е првиот кој за рекреативни цели ќе крстари низ Преспанското Езеро по пауза од шест години (Фото: СДК.МК) Со кршење шише шампањско од палубата за среќна пловидба, бродот „Теодора“ вчера...

Забелеа улиците од градот во селата од Преспанскиот регион

Пелагонија | пред 9 месеци

Градот кој попладнето паѓаше во Преспанскиот регион, ги забеле улиците низ селата. Оваа фотографија е од селото Евла, кое буквално побеле како да паѓал снег. Жителите на Преспанскиот регион се жалат дека...

Македонија ја разбуди земјотрес – тлото од синоќа се тресе

Пелагонија | пред 9 месеци

Земјотрес со јачина од 2,7 степени синоќа во 21 часот и 48 минути беше почувствуван во преспанскиот регион. Епицентарот на земјотресот бил на 7 километри југо-западно од Ресен на длабочина од 2 километри....

Вечерва повторно земјотрес во Охрид, епицентар 8км северно од Ресен, со длабочина од 2км

Пелагонија | пред 9 месеци

Земјотрес со јачина од 3,3 степени, спроед првичните информации, беше почувствуван денеска во 18 часот и 58 минути во охридското епицентарлно подрачје. Земјотресот бил со епицентар на 8 километри северно...

White Sensation Beach Festival 2017   Connect beach Prespa

White Sensation Beach Festival 2017 – Connect beach Prespa

Пелагонија | пред 10 месеци

Огромно задоволствo ни е да ви го најавиме третото издание на најголемото, најспектакуларното музичко шоу, кое во 2015 за прв пат му се случи на Преспа и во знакот на бело ја сплоти Македонија на едно...

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Пелагонија | пред 10 месеци

Земјотрес со јачина од 2,8 степени го стресе попладнево Ресен. Потресот од 2,8 степени по Рихтер, бил на длабочина од 2 километри, на 13 километри од Ресен. Се надеваме потресите конечно ќе запрат.

Ден на жалост  Камион со пиво се преврте во Битола

Ден на жалост: Камион со пиво се преврте во Битола

Пелагонија | пред 10 месеци

Повеќе десетици литри пиво потекоа на влезот од Битола откако од камион испаднаа стотина гајби со пиво. Очевидци раскажуваат дека камионот се зализгал кога вртел на кривината за патот за Охрид, а од приколката...

Тешка сообраќајка во Прилеп – едно лице загина

Пелагонија | пред 10 месеци

Денес околу 14.50 часот на магистралниот пат Прилеп – Ресен (кој е затворен за сообраќај од јануари 2017 година, а поради непочитување на поставените знаци), во близина на бензинската пумпа „Лукоил“, се...

Силен земјотрес почувствуван во Преспа и Охрид

Пелагонија | пред 10 месеци

Силен земјотрес ги исплаши граѓаните на Охрид. Граѓаните во паника ги напуштале своите домови. Земјотресот бил со јачина од 4,1  степени според Рихтер, а епицентарот бил на 6 км. од Ресен и 8 км од Јанковец.

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност