Преподобен Исаак Сирин II

Преподобен Исаак Сирин II

Религија | пред 15 часа

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Сотировски од Арачиново порача Време е да ги излечиме раните од 2001

Сотировски од Арачиново порача: Време е да ги излечиме раните од 2001

Религија | пред 23 часа

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски бил во посети општина Арачиново, каде имал средба со градоначалничката Миликие Халими. -На средбата се разговараше...

Судот во Стразбур пресече Вранишковски може да ја регистрира ПОА

Судот во Стразбур пресече: Вранишковски може да ја регистрира ПОА

Религија | пред 23 часа

Големиот Совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, во април 2018 година, ја одби жалбата на Владата на Република Македонија, со што претходно донесената пресуда за регистрација на Православната...

Вселенската патријаршија може да биде порта за македонската автокефалност

Вселенската патријаршија може да биде порта за македонската автокефалност?

Религија | пред 23 часа

Колку Вселенската патријаршија е вистинскиот центар каде што Македонската православна црква – Охридска архиепископија треба да го бара признавањето на својата автокефалност? Оваа дилема се отвори во македонската...

Кои светители денеска се слават

Кои светители денеска се слават?

Религија | пред еден ден

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Денеска е ден посветен на мачениците

Денеска е ден посветен на мачениците

Религија | пред 3 дена

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Вселенскиот Патријарх ја прифати молбата на Порошенко прашањето за автокефална украинска црква отворено пред православниот свет

Вселенскиот Патријарх ја прифати молбата на Порошенко- прашањето за автокефална украинска црква отворено пред православниот свет

Религија | пред 3 дена

Вселенската патријаршија донесе одлука да го отвори прашањето за признавање на Автокефална Украинска Православна Црква во православниот свет. Синодот на Вселенската патријаршија не ја отфрли молбата на...

Владиката Јосиф на средби со владици на Киевската Патријаршија

Владиката Јосиф на средби со владици на Киевската Патријаршија

Религија | пред 3 дена

Македонска црковна делегација предводена од Кумановско-осоговскит митрополит г. Јосиф била во посета на Украинската православна црква – Киевска Патријаршија, која исто така е една од непризнаените цркви...

Владиката Јосиф на средби со владици на Киевската Патијаршија

Владиката Јосиф на средби со владици на Киевската Патијаршија

Религија | пред 3 дена

Македонска црковна делегација предводена од Кумановско-осоговскит митрополит г. Јосиф била во посета на Украинската православна црква – Киевска Патријаршија, која исто така е една од непризнаените цркви...

Свети Апостол Тома и ние

Свети Апостол Тома и ние

Религија | пред 4 дена

Објаснето е одамна дека барањето на светиот апостол Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природно и спасоносно барање на човекот да Го познае Бог од опит,...

Светиот маченик Евпсихиј

Светиот маченик Евпсихиј

Религија | пред 4 дена

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Владата ќе го организира јубилејот 1000 години Охридска Архиепископија

Владата ќе го организира јубилејот 1000 години Охридска Архиепископија

Религија | пред 5 дена

На 27 мај Охрид и Македонија ќе се сеќава на еден милениум од основањето на древната Охридска Архиепископија. За одбележувањето на овој значаен јубилеј Владата на Република Македонија формирала работна...

Светите апостоли Иродион Руф Асинкрит Флегонт и Ермиј

Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј

Религија | пред 5 дена

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Премиерот Заев и директорот Сотировски на средба со Ријасетот на ИВЗ

Премиерот Заев и директорот Сотировски на средба со Ријасетот на ИВЗ

Религија | пред 5 дена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Даријан Сотировски, оствари средба со раководството на Исламската верска...

Потешко ни беше да бегаме

Потешко ни беше да бегаме

Религија | пред 5 дена

Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во...

Свети Георгиј Исповедник

Свети Георгиј Исповедник

Религија | пред 6 дена

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

Религија | пред 6 дена

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил соопшти дека има план да ја посети Албанија. Тоа ќе биде прва историска посета на Рускиот патријарх од основањето на Албанската Православна Црква. -Се надевам...

Украина ќе бара Томос од Вселенскиот патријарх за автокефална црква

Украина ќе бара Томос од Вселенскиот патријарх за автокефална црква

Религија | пред 6 дена

Пред претстојната прослава на 1030 годишнина од создавањето на Киевската Рус, претседателот на Украина Петро Порошенко бара поддршка од Врховната Рада на неговото Обраќање до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј...

Свети Евтихиј патријарх Цариградски

Свети Евтихиј, патријарх Цариградски

Религија | пред 7 дена

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Светите маченици Агатопод и Теодул

Светите маченици Агатопод и Теодул

Религија | пред една недела

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Преподобен Јосиф Песнописец

Преподобен Јосиф Песнописец

Религија | пред една недела

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Денеска е Свети Никита Исповедник

Денеска е Свети Никита Исповедник

Религија | пред една недела

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Кој бил Свети Тит

Кој бил Свети Тит?

Религија | пред една недела

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Иларион Алфеев Православните се должни да веруваат во Воскресението а не во Благодатниот оган

Иларион Алфеев: Православните се должни да веруваат во Воскресението, а не во Благодатниот оган

Религија | пред една недела

Шефот на руската црковна дипломатија Митрополитот Иларион Алфеев вели дека Христијаните се должни да веруваат во Воскресението Христово, а не во слегувањето на благодатниот оган. Еден од највлијателните...

Нападот на Сирија ги обедини православните коптите и унијатите во Сирија

Нападот на Сирија ги обедини православните, коптите и унијатите во Сирија

Религија | пред една недела

Нападот на американските, британски и француски воени сили против Сирија г и обедини православните, коптите и унијатите во Сирија. Патријарсите на Антиохија, патријархот Антиохиски. Јован, патријархот...

Теута Арифи му честиташе Велигден на владиката Јосиф

Теута Арифи му честиташе Велигден на владиката Јосиф

Религија | пред една недела

Градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи му ги честитала велигденските празници на владиката Тетовско-Гостиварски г. Јосиф. Прес службата на Тетовско-гостиварската епархија соопшти за средба на...

Владиката Тимотеј подари честици од мошти на Руската Задгранична Црква

Владиката Тимотеј подари честици од мошти на Руската Задгранична Црква

Религија | пред една недела

Митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј подарил мошти на Руската Задгранична Црква во Австралија. Станува збор за честици од моштите на Свети Игнатиј Богоносец,...

Денеска се слави Света Марија Египетска

Денеска се слави Света Марија Египетска

Религија | пред една недела

 Поврзани написи: Нема поврзани написи.

Ватикан отвора курс за егзорцисти

Ватикан отвора курс за егзорцисти

Религија | пред една недела

Поради зголемен број пријавени случаи на „опседнатост со демони“ во Италија, Ватикан ќе организира обука на свештенството со цел подобро да се подготви за обред на егзорцизам. – Денес сме во фаза која...

Владиката Петар проговори за приведувањето на аеродромот во Скопје

Владиката Петар проговори за приведувањето на аеродромот во Скопје

Религија | пред една недела

Ангажирав бранител и јас многу нема да објаснувам за случајот на aеродромот. Не патував за Австралија, туку на друго место, изјави владиката Петар одговарајќи на новинарско прашање да го објасни завчерашниот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност