Грин бич фестивал ова лето на нова локација

„Грин бич фестивал“ ова лето на нова локација!

Популарно | пред 3 часа

Најголемиот фестивал на електронската музика кај нас, GREEN BEACH FESTIVAL (Грин Бич Фестивал) ова лето ќе се одржува на нова локација на крајбрежјето на Охридското Езеро и тоа за прв пат во прекрасната...

Обдукциите не откриле ништо сомнително околу смртта на ди џеј Авичи

Обдукциите не откриле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Популарно | пред 6 часа

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ништо сомнително во врска со неговата смрт, јавува шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на неименуван...

Сончево и топло попладне дожд и грмежи

Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Популарно | пред 6 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи...

НОВО БЕБЕ ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО Кејт и Вилијам добија син

НОВО БЕБЕ ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Кејт и Вилијам добија син

Популарно | пред 22 часа

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со машко дете, нејзино трето дете со војводата Вилијам. Војвотката Кејт (36), пред бракот позната како Кејт Мидлтон, се породи во болницата Света Мери во...

Акција за чистење на езерото Козјак

Акција за чистење на езерото Козјак

Популарно | пред еден ден

Преку 150 љубители на природата и совесни граѓани денеска учествуваа во акцијата за чистење на езерото Козјак од пластика, одржана во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на планетата земја, кој годинава...

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

Акција за чистење на Козјак по повод Денот на планетата Земја

Популарно | пред 2 дена

Акција за чистење на езерото Козјак се спроведува денеска по повод Денот на планетата Земја, во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата...

Сончево со температура до 28 степени

Сончево со температура до 28 степени

Популарно | пред 2 дена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум степени, а дневната температура од 21 до 28 степени. Во Скопје ќе биде...

Редици во Лондон да се купи крофна бургер

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Популарно | пред 3 дена

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондончани и извесен период имаше долги редици пред угостителскиот објект „Максвелс бар и грил“ за да се купи овој производ. Менаџерот на овој бар во Лондон, Ентони...

Северна Кореја соопшти дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестови

Северна Кореја соопшти дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестови

Популарно | пред 3 дена

Северна Кореја соопшти дека ги прекинала тестовите на балистичките ракети со долг домет и планира да ги затвори полигоните за тестирање на нуклеарни бомби. Севернокорејските медиуми јавија дека прекинот...

Најголемите хитови на прерано починатиот диџеј Авичи

Најголемите хитови на прерано починатиот диџеј Авичи

Популарно | пред 3 дена

Вчеравечер светот беше потресен од веста за смртта на младиот и светски познат продуцент и диџеј Авичи, кој почина на 28-годишна возраст. Во чест на неговиот лик и дело, ќе ве потсетиме на најголемите...

ВИКЕНД ПРОГНОЗА Сончево и топло со умерен ветер

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Сончево и топло со умерен ветер

Популарно | пред 3 дена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку денот ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од два до 13, а дневната од 18 до...

Севдализа aрт поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ

Севдализа, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

Популарно | пред 4 дена

Музичката програма на годинашниот Д ФЕСТИВАЛ веќе изобилува со значајни музички уметници кои за прв пат ќе настапат кај нас, а оваа листа продолжува и со најновото светско име кое се приклучува во музичката...

Светски познатиот диџеј Авичи пронајден мртов во Оман

Светски познатиот диџеј Авичи пронајден мртов во Оман

Популарно | пред 4 дена

Светски познатиот шведски продуцент и диџеј Авичи денеска бил пронајден мртов во Оман на 28-годишна возраст. Неговата публицистка Дијана Барон денеска ја потврди оваа вест, со следното соопштение: реклама...

СИТЕ НА СТАРТНАТА ЛИНИЈА Уште 8 дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

СИТЕ НА СТАРТНАТА ЛИНИЈА: Уште 8 дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Популарно | пред 4 дена

Оваа година Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи во недела, 06.04.2018, со старт во 08.30 часот. На агендата повторно се маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон и трката на 5 километри. Поради ефектот...

ПРЕД КОНЦЕРТОТ ВО СКОПЈЕ Тропико бенд ја промовираше новата песна со Џенан Лончаревиќ

ПРЕД КОНЦЕРТОТ ВО СКОПЈЕ: Тропико бенд ја промовираше новата песна со Џенан Лончаревиќ

Популарно | пред 4 дена

Во пресрет на најавениот аудио-визуелен концертен спектакл на еден од најдобрите бендови од соседството, Тропико бенд, закажан на 28 април во ВИП Арената „Борис Трајковски“, а во организација на Скај мјузик,...

Во Охрид викендов 6  Codefest програмерски маратон

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Популарно | пред 4 дена

Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на шестиот по ред „Codefest“ програмерски маратон што викендов се одржува во Охрид. Манифестацијата, осмислена како прослава на технологијата,...

Бугарски автобус што патувал кон Македонија изгорел кај ГП Ѓуешево Деве Баир

Бугарски автобус што патувал кон Македонија изгорел кај ГП Ѓуешево- Деве Баир

Популарно | пред 4 дена

Бугарски автобус, со 46 патници кои патувалке кон Македонија, синоќа целосно изгорел на патот меѓу Ќустендил и Граничниот премин Ѓуешево-Деве Баир. Повредени патници нема, бидејќи сите навреме биле евакуирани...

Сончево со мала облачност попладне дожд и грмежи

Сончево со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Популарно | пред 4 дена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер. Попладне во источните делови ќе има краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Утринската температура...

Нова оригинална туристичка атракција на Малдивите

Нова оригинална туристичка атракција на Малдивите

Популарно | пред 5 дена

Пловечките бунгалови минатата година беа најчест избор на  посетителите на Малдиви. Меѓутоа, оваа земја сега добива нова туристичка атракција – подводна вила, прва во светот од таков вид, а се наоѓа на...

Лажните вести предизвик на традиционалните медиуми

Лажните вести предизвик на традиционалните медиуми

Популарно | пред 5 дена

Македонија не е исклучена од феноменот на лажни вести. Тој проблем не е нов, а технолошкиот напредок го зголемува предизвикот. Ова беше посочено денеска на Дигиталниот самит во Скопје во рамки на панелот...

Угостителите месечно собираат 80 тони стаклени шишиња за рециклирање

Угостителите месечно собираат 80 тони стаклени шишиња за рециклирање

Популарно | пред 5 дена

Над 600 угостителски објекти месечно собираат над 80 тони стаклени шишиња кои завршуваат на рециклирање. Угостителските објекти се дел од проект на Пакомак чии претставници денеска имаа средба во Скопје,...

Преку 60 бендови на Ентерфест  најголемиот музички фестивал во Македонија

Преку 60 бендови на „Ентерфест“- најголемиот музички фестивал во Македонија

Популарно | пред 5 дена

Организаторите на „Ентер фестивалот“ на денешната средба со новинарите најавија музички ураган , каков што немало досега на овие простори. Со озвучување од странство, на две бини внатре во „Борис Трајковски“...

ИСТРАЖУВАЊЕ Американците фрлаат 150 000 тони храна дневно

ИСТРАЖУВАЊЕ: Американците фрлаат 150.000 тони храна дневно

Популарно | пред 5 дена

Американците фрлаат речиси 150.000 тони храна дневно или повеќе од 400 грама по човек, покажа истражување чии резултати се објавени во научното списание „Плос Уан“ (Plos One). Фрлената храна се одгледувала...

Од панелот Дигитални разговори  Дигитализацијата е патување а не дестинација

Од панелот „Дигитални разговори“: Дигитализацијата е патување, а не дестинација

Популарно | пред 5 дена

На крајот од првиот ден, во завршницата на дел од „Дигиталниот самит на земјите од Западен Балкан“, на кој учествуваат членови на Владите на земјите од Западниот Балкан, претставници на Европската комисија,...

Почнува 21 Скопје филм фестивал

Почнува 21. Скопје филм фестивал

Популарно | пред 5 дена

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, вечер во 20 часот во кино „Милениум“ ќе биде отворен 21. Скопје филм фестивал....

Ем ти ви наградите се враќаат во Њујорк

Ем-ти-ви наградите се враќаат во Њујорк

Популарно | пред 5 дена

Ем-ти-ви видео музичките награди по една година помината во Калифорнија се враќаат на американскиот источен брег во Њујорк. Ем-ти-ви соопшти дека свеченоста за доделувањето на Видео музичките награди за...

Албанија и Косово стануваат дел од регионалната иницијатива за поевтин роаминг

Албанија и Косово стануваат дел од регионалната иницијатива за поевтин роаминг

Популарно | пред 6 дена

Албанија и Косово се приклучуваат кон регионалната иницијатива на четирите држави од Западен Баалкан  за намалување на цените на роамингот. Поконкретни информации околу намалување на цените на роамингот...

Патување околу светот за девет евра

Патување околу светот за девет евра

Популарно | пред 6 дена

Португалската туристичка  агенција Ворлд лајф експириенс нуди можност да го пропатувате светот, а згора на се, и да добиете пари за тоа. Компанијата е во потрага по 11-мина кои целата наредна 2019 година...

Полимерни банкноти од 10 и 50 денари од 15 мај

Полимерни банкноти од 10 и 50 денари од 15 мај

Популарно | пред 6 дена

Од 15-ти следниот месец Народната банка на Република Македонија првпат воведува полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари. – Од 15 мај годинава, Република Македонија ќе биде на мапата...

Могерини Се вративте назад на добрата патека

Могерини: Се вративте назад на добрата патека

Популарно | пред 6 дена

Ја носам добата вест дека ЕК препорача почеток на преговорите за членство. Се вративте назад на добрата патека. Можете да славите половина ден и потоа да се вратите на работа, изјави високата претставничка...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност