ВМРО ДПМНЕ Поради нефункционалниот томограф охриѓани мора да патуваат во Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Поради нефункционалниот томограф, охриѓани мора да патуваат во Скопје

Охрид 24 | пред 5 месеци

Граѓаните од Охрид веќе трет месец се оставени сами на себе. Компјутерскиот томограф во охридската болница не функционира, а од Министерството за здравство се молчат. Томографот во охридската болница служеше...

Формирана стручна комисија за наградата Патрон на градот  Св Климент Охридски

Формирана стручна комисија за наградата „Патрон на градот – Св. Климент Охридски“

Охрид 24 | пред 5 месеци

Градоначалникот д-р Јован Стојаноски, формира стручна комисија која треба да ги разгледа пристигнатите кандидатури, да изврши рангирање и да му достави предлог за доделување на наградата „Патрон на градот-...

Градоначалникот Стојаноски во посета на Котор и Будва

Градоначалникот Стојаноски во посета на Котор и Будва

Охрид 24 | пред 5 месеци

Градоначалникот на Охрид д-р Јован Стојаноски, деновиве учествуваше на свеченостите по повод одбележувањето на ослободувањето на црногорските градови Котор и Будва од фашистичкиот окупатор. Во рамките...

Црвен крст ја одбележува Неделата на стари лица

Црвен крст ја одбележува Неделата на стари лица

Охрид 24 | пред 5 месеци

Под мотото „Сите сме нивни деца“ Црвен крст Охрид ја одбележува Неделата на грижа за стари лица. Целта е подигање на јавната свест за потребата од зголемена интеграција на старите лица во сите сфери на...

Охриѓанец во притвор поради нелегално поседување оружје

Охриѓанец во притвор поради нелегално поседување оружје

Охрид 24 | пред 5 месеци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 29-годишен жител...

ВМРО НП ја поздравува одлуката на МПЦ ОА за помош од БПЦ

ВМРО-НП ја поздравува одлуката на МПЦ-ОА за помош од БПЦ

Охрид 24 | пред 5 месеци

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи...

Транспортирале жива во пластични шишиња

Транспортирале жива во пластични шишиња

Охрид 24 | пред 5 месеци

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против О.С.(53) од Охрид, М.П.(59) од Скопје и С.П.(58) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Бродот Мис Стон извлечен од каналот Студенчишта

Бродот „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта

Охрид 24 | пред 5 месеци

Бродот „Мис Стон“ кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој се излеа помала количина нафта, е извлечен од вода и наредните денови ќе биде дислоциран од ова место, информираат од охридската...

Одбележан Светскиот ден на детето во ОУ Григор Прличев

Одбележан Светскиот ден на детето во ОУ „Григор Прличев“

Охрид 24 | пред 5 месеци

Светскиот ден на детето кој го организира УНИЦЕФ, вчера беше одбележан и во ОУ „Григор Прличев“. На овој ден учениците го креваат гласот за правата на детето во знак на солидарност со најобесправените...

Лешанец запалил возило и избегал

Лешанец запалил возило и избегал

Охрид 24 | пред 5 месеци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишен жител на охридското село Лешани. „Пријавениот, во периодот...

Потребно е системско решение за паркингот на пловните објекти во Охрид

Потребно е системско решение за паркингот на пловните објекти во Охрид

Охрид 24 | пред 5 месеци

Со исцрпни пумпи на ЈП „Нискоградба“ денеска се црпеше водата од потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта, кој потоа беше дислоциран од каналот. Портпаролот на локалната самоуправа, Томе Џамтоски...

 Совест  Изградбата на 32 метарско минаре ќе ја измени силуетата на Охрид

„Совест“: Изградбата на 32-метарско минаре ќе ја измени силуетата на Охрид

Охрид 24 | пред 5 месеци

Почнувајќи од април оваа година, охридската јавност е вознемирена од незаконските градежни работи кои, под превезот на проектот за реставрација и конзервација се вршат на Али пашината џамија на влезот...

Кривична за охриѓанец кој бесправно изградил куќа

Кривична за охриѓанец кој бесправно изградил куќа

Охрид 24 | пред 5 месеци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишен охриѓанец. „Тој, без одобрение за градба издаден од надлежен орган,...

Комуналците утрово расчистуваа кај охридската болница

Комуналците утрово расчистуваа кај охридската болница

Охрид 24 | пред 5 месеци

Охридската локална самоуправа денес иницираше акција за чистење на делот кај охридската болница. Екипи на ЈП „Охридски комуналец“ утрово спроведоа акција за чистење на делот кај охридската болница. Овој...

Бродот Мис Стоун денеска ќе биде изваден од каналот Студенчишта

Бродот „Мис Стоун“ денеска ќе биде изваден од каналот Студенчишта

Охрид 24 | пред 5 месеци

Бродот „Мис Стоун“, кој вчера потона во каналот Студенчишта, по што од него се излеа нафта и предизвика еколошки инцидент, денеска ќе биде изваден од езерото. Откако претставниците на локалната самоуправа,...

Од бродот Мис Стон се излеа нафта во каналот Студенчишта

Од бродот „Мис Стон“ се излеа нафта во каналот Студенчишта

Охрид 24 | пред 5 месеци

Во каналот на Билјанини Извори пред еден час потона бродот „Мис Стон” кој беше тука вкотвен со години. Од пловилото се разлеа нафта по целиот канал, а може да се види и на вливот на каналот во езерото....

Безживотно тело на кичевчанец пронајдено кај Бафало бич

Безживотно тело на кичевчанец пронајдено кај „Бафало бич“

Охрид 24 | пред 5 месеци

Попладнево заврши увидот предводен од Јавен обвинител поврзан со пронаоѓањето на безживотно тело, што во 11 часот и 55 минути беше забележано во водите на Охридското езеро во близина на плажата „Бафало...

Започнаа подготовките за зимско одржување

Започнаа подготовките за зимско одржување

Охрид 24 | пред 5 месеци

Од ЈП „Охридски комуналец“ информираат дека започнаа подготовките за зимско одржување согласно задолженијата кои ги има по „Програмата за зимско одржување на територијата на општина Охрид”. Екипирани се...

Учениците од ОУ Григор Прличев се едуцираа за заштита од болестите на зависност

Учениците од ОУ „Григор Прличев“ се едуцираа за заштита од болестите на зависност

Охрид 24 | пред 5 месеци

Црвен крст на Република Македонија во месец Ноември 2017 според календарот на активности ги одбележува болестите на зависност на алхохол, пушење и психоактивни супстанци, денес во поголемиот дел од светот...

Крадец од Полска оперирал во Охрид

Крадец од Полска „оперирал“ во Охрид

Охрид 24 | пред 5 месеци

Синоќа, околу 17:00 часот, на улицата „Железничка“ во Охрид бил затекнат 31-годишниот К.М.М. од Република Полска. „Со оглед на тоа што во неговото престојувалиште биле пронајдени предмети кои потекнуваат...

На Апостол Павле годинава летале 148 109 патници

На „Апостол Павле“ годинава летале 148.109 патници

Охрид 24 | пред 5 месеци

Во периодот од јануари до октомври годинава вкупнио 1.731.098 патници се превезени од аеродромите „Александар Велики“ – Скопје и „Св. Апостол Павле“ – Охрид. Ова претставува зголемување од 12, 8 отсто...

Нови директори во две училишта и две јавни претпријатија

Нови директори во две училишта и две јавни претпријатија

Охрид 24 | пред 5 месеци

ОУ „Григор Прличев“ и ОУ „Христо Узунов“ од Охрид добија в.д. директори. Офелија Петреска, долгогодишен педагог во ОУ „Григор Прличев“, со решение на градоначалникот Јован Стојаноски е поставена за вршител...

Патот низ Галичица затворен за сообраќај до 1 април 2018

Патот низ Галичица затворен за сообраќај до 1 април 2018

Охрид 24 | пред 5 месеци

Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови сообраќај. Сезонското затворање на овој правец трае од 15 ноември до 1 април следната година, информира...

СДСМ Прераспределбата на Бакрачески е менаџерска а не политичка одлука

СДСМ: Прераспределбата на Бакрачески е менаџерска, а не политичка одлука

Охрид 24 | пред 5 месеци

Политичкиот реваншизам е одлика на ДПМНЕ и тие тоа најдобро го знаат. Владеењето преку сеење страв е нивниот препознатлив белег, а за ангажирање на нестручни и несоодветни кадри, тие „до вчера“ пишуваа...

Меморандум за соработка меѓу Општина Охрид и Архитектонскиот факултет

Меморандум за соработка меѓу Општина Охрид и Архитектонскиот факултет

Охрид 24 | пред 5 месеци

Градоначалникот на општина Охрид, д-р Јован Стојаноски денес оствари работна средба со деканот и Продеканот на архитектонскиот факултет при универзитетот Св. Кирил и Методиј, проф. д-р Огнен Марина и доц....

Распишани конкурсите за наградата и повелбата Св Климент Охридски

Распишани конкурсите за наградата и повелбата „Св. Климент Охридски“

Охрид 24 | пред 5 месеци

Градоначалникот Јован Стојаноски и Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување на награди и признанија при Советот на општина Охрид ги распишаа Конкурсите за наградата и повелбите –...

ВМРО ДПМНЕ Да се повлече скандалозната одлука на Кардиолошки

ВМРО-ДПМНЕ: Да се повлече скандалозната одлука на Кардиолошки

Охрид 24 | пред 5 месеци

СДС и директорката на ЈЗУ Кардиолошки завод „Св. Стефан“, Гордана Донеска веднаш јавно да се извинат на Д-р Никола Бакрачески и да ја повлечат наложената скандалозна одлука, бараат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ...

Може ли Охрид да загуби врвен стручњак поради политички причини

Може ли Охрид да загуби врвен стручњак поради политички причини?

Охрид 24 | пред 5 месеци

Лавина реакции на социјалните мрежи од граѓаните кои изразуваат поддршка за ексградоначалникот и кардиолог д-р Бакрачески по вчерашна вест дека е прераспределен на ниво кое не соодвествува со неговата...

Директорката која го прераспредели Бакрачески го унапредила својот сопруг

Директорката која го прераспредели Бакрачески го унапредила својот сопруг

Охрид 24 | пред 5 месеци

Директорката на Кардиолошкиот завод „Св. Стефан“ во Охрид, Гордана Доневска, која направила прераспоредување на кардиологот Никола Бакрачески, пред три недели го унапредила својот сопруг како раководител...

Ноември Месец на науката 2017 повторно во знакот на учениците од ОУ Христо Узунов

Ноември-Месец на науката 2017 повторно во знакот на учениците од ОУ „Христо Узунов“

Охрид 24 | пред 5 месеци

Престижната манифестација Ноември – Месец на науката 2017 година која оваа година се одржува по втор пат, овојпат во организација на Сојузот на хемичарите и технолозите на Македонија, повторно достижна...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност