Цврсти чевли додека детето не прооди  а со боси нозе кон првите чекорчиња

Цврсти чевли додека детето не прооди, а со боси нозе кон првите чекорчиња

Бебебоом | пред 11 месеци

Цврсти, рамни чевлички е она што им е потребно на бебињата кои треба да проодат, но штом вашето малечко го зацрвсти својот чекор, најдобро е што е можно повеќе да биде босо, без чевли. Според педијатрите,...

Слатки мајчински моменти во царството на животните

Слатки мајчински моменти во царството на животните

Бебебоом | пред 11 месеци

Љубовта на родителот кон своето дете не познава граници. Мајчинската љубов е голема и тоа важи и за нас како и за нашите животински пријатели. Преку овие слатки фотографии на животинско родителство, дефинитивно...

Лубеница идеална храна за трудници

Лубеница-идеална храна за трудници

Бебебоом | пред 11 месеци

Покрај тоа што содржи бројни витамини и минерали кои се потребни за идната мајка и бебе, лубеницата благотворно влијае и на бројни непријатни појави кои ја пратат бременоста, како што се мачнина и појава...

Соба за машко дете со магични детали

Соба за машко дете со магични детали

Бебебоом | пред 11 месеци

Било да сте добиле или допрва планирате да го проширите семејството, новиот член заслужува посебна и своја просторија во домот. Започнете со време да размислувате како и во кои бои да го опремите тој простор,...

Како да го забавувате детето додека е болно

Како да го забавувате детето додека е болно?

Бебебоом | пред 11 месеци

Погледнете ги неколкуте совети како би го забавувале своето дете додека е болно… Вашето дете е болно и особено чувствително во овој период. Иако, се трудите на сите можни начини да го орасположите, сепак...

Стабилноста во семејството   важен фактор за психичкиот развој кај детето

Стабилноста во семејството – важен фактор за психичкиот развој кај детето

Бебебоом | пред 11 месеци

Семејството е сложен систем и сите членови во него се меѓусебно поврзани на различни начини и зависни еден од друг. Тој систем е во постојано менување поради фактори кои се надвор од системот, но и поради...

Зошто е важно да го менувате костимот за капење

Зошто е важно да го менувате костимот за капење

Бебебоом | пред 11 месеци

Прочитајте зошто би требало по секое излегување од водата да го менувате костимот за капење… Капењето во базен и во вода која не е проверена, како и долготрајното носење на мокар костим за капење и недоволното...

Топ 3 типови на зеленчук кои го уништуваат целулитот

Топ 3 типови на зеленчук кои го уништуваат целулитот

Бебебоом | пред 11 месеци

Одберете го најдобриот зеленчук кој ќе ви помогне при регулација на естрогенот и шеќерот во крвта, како и да го исчистите организамот од целулит. Во борбата против целулитот најважна е здравата исхрана...

Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Бебебоом | пред 11 месеци

Летото е идеално за разни физички активности, поради убавото време и времето поминато во природа, како и одењето на летовање. Водата, плажата и тревата создаваат оптимални услови за превенција на рамни...

Што треба да јадат децата на плажа

Што треба да јадат децата на плажа

Бебебоом | пред 11 месеци

Наместо плескавица и пица, прочитајте што сè би можеле да му понудите на вашето дете додека сте на плажа… Децата на море се повеќе активни, па затоа не се чудете после секое бањање да седнат на пешкирите...

5 причини зашто сме плачливи

5 причини зашто сме плачливи

Бебебоом | пред 11 месеци

Сте забележале дека не е невообичаено на вас да ви потечат солзи иако за тоа не постои некоја голема причина? Погледнете зошто тоа се случува. Плачеме поради различни причини – поради некоја добра книга,...

6 непријатни придружници на бременоста

6 непријатни придружници на бременоста

Бебебоом | пред 11 месеци

Бременоста го менува вашиот живот, но пред се вашето тело. Често сте уморни, апетитот ви е променлив, повремено чувствувате мачнина. Но, можни се и некои неочекувани промени. Многу нешта се случуваат во...

5 работи кои ги разбираат само самохраните родители

5 работи кои ги разбираат само самохраните родители

Бебебоом | пред 11 месеци

Родителите кои сами ги одгледуваат децата имаат проблеми кои не може да ги разбере никој друг освен самите тие, но многу често знаат од тоа да го извлечат најдоброто… Многу е тешко истовремено да бидете...

Избор на облека за вашето дете според хороскопскиот знак

Избор на облека за вашето дете според хороскопскиот знак

Бебебоом | пред 11 месеци

Што да облече малиот Бик, Водолија, Лав…? Прочитајте ги советите од астролозите! “Облеката (не) го чини човекот“… Колку е точна оваа изрека? Изборот на облека и начинот на комбинирање на истата говорат...

Кувар за бебе  Три вкусни оброци од праска

Кувар за бебе: Три вкусни оброци од праска

Бебебоом | пред 11 месеци

Погледнете ги трите едноставни рецепти за брза подготовка на оброк за бебе на возраст од 4 до 10 месеци. Дали сте знаеле дека единсвтената разлика помеѓу праските и нектарините е тоа што нектарината е...

Што треба да знае таткото за доењето

Што треба да знае таткото за доењето

Бебебоом | пред 11 месеци

За разлика од мајките кои имаат вроден мајчински инстинкт, кои за време на својата бременост одговорно учат, читаат литература и на некој начин “природно” се подготвени да бидат мајки, кај мажите не е...

9 показатели дека детето е спремно за домашно милениче

9 показатели дека детето е спремно за домашно милениче

Бебебоом | пред 11 месеци

Доколку не сте сигурни за тоа дали вашите деца се подготвени да се дружат со миленичиња и да стареат со нив, погледнете што се покажува дали тие навистина ќе бидат први другари со своето милениче. Домашните...

8 рецепти за благо   солени каши за бебе

8 рецепти за благо – солени каши за бебе

Бебебоом | пред 11 месеци

За вас избравме неколку необични каши од овошје, зеленчук и месо, кои во исто време ќе го задоволат вкусот на бебето и ќе обезбедат внесување на големо ниво на хранливи материи. Педијатри – нутриционисти...

Сутлијаш со јагоди

Сутлијаш со јагоди

Бебебоом | пред 11 месеци

Сочни јагоди и ориз со млеко – совршена комбинација за вкусен и здрав десерт! Потребни состојки: 450мл млеко 150гр ориз 300гр јагоди Половина лимон 150гр јогурт со ванила 2 лажици шеќер Неколку листови...

Кувар за бебе  Каша од спанаќ и банана

Кувар за бебе: Каша од спанаќ и банана

Бебебоом | пред 11 месеци

Почитувани мајки, веруваме дека до сега сте станале вистински кулинарски експерти кога е во прашање подоготвка на храна за вашето дете, затоа на вам ви претстауваме малку поинаков рецепт  кој може да го...

Јога за деца

Јога за деца

Бебебоом | пред 11 месеци

Во денешниот начин на живеење, децата се дел од брзиот свет на зафатени родители, притисок од околината и во училиштата, жртви на агресивни компјутерски игри и несоодветни емисии на телевизија… Сè ова...

Кувар за бебе  Ориз со зеленчук и јајца

Кувар за бебе: Ориз со зеленчук и јајца

Бебебоом | пред 11 месеци

Ви претставуваме рецепт за оброк кој е полн со весели бои и витамини и кој може да му го подготвите на своете дете кое е постаро од 10 месеци… Потребни намирници: Фото:Shutterstock 1 лажичка маслиново...

Детска соба  Бои кои поттикнуваат креативност

Детска соба: Бои кои поттикнуваат креативност

Бебебоом | пред 11 месеци

Мудрото комбинирање на детските бои во детската соба може да ја разбудат уметничката аспирација на вашето дете и да му помогнат да се концентрира, да биде смирено и позитивно расположено. Доколку сакате...

Забавен татко прави забавни оброци

Забавен татко прави забавни оброци!

Бебебоом | пред 11 месеци

Интересен декоративен оброк ја измамува насмевката на лицето на секое дете, а овој татко го пронашол начинот секојдневно да ги насмевнува своите деца. Која е неговата тајна? Овој татко од Америка, пронашол...

9 начини како да го намалите бројот на обврските

9 начини како да го намалите бројот на обврските…

Бебебоом | пред 11 месеци

…и повеќе време да поминувате со своето семејство! Се помалку време поминувате со своите најблиски, а се повеќе работите, без разлика дали тоа се однесува на домашна работа или на работното место? Едноставни...

20 супер афродизијаци

20 супер афродизијаци

Бебебоом | пред 11 месеци

Со години наназад е познато дека одредена храна има афродизијачки својства. По дефиниција афродизијак е храна, пијалок или супстанца која ја зголемува сексуалната желба. Како храната ја остваруваа таа...

Како да ја зголемите плодноста

Како да ја зголемите плодноста?

Бебебоом | пред 11 месеци

Горчица е лековита билка која делува на нормализирање на лачењето на хормоните и урамнотежување на хормоналниот циклус… Во народот оваа билка е позната како горчица, латинскиот израз и е marrubium vulgare,...

Мајка и бебе  љубов на прв поглед

Мајка и бебе: љубов на прв поглед?

Бебебоом | пред 11 месеци

Многу мамички мислат дека љубовта помеѓу мајката и бебето се раѓа автоматски, токму на првиот поглед. Дали баш секогаш е така? Подготовката на идните мамички пред раѓањето на бебето е вообичаена и се одвива...

Како да се справите со детското  несакам

Како да се справите со детското “несакам”

Бебебоом | пред 11 месеци

Фазата на одбивање и негатива е една од развојните фази во животот на детето. Тоа значи дека фазата е минлива, но исто така значи и дека следи друга фаза. Меѓутоа, брзината на минување на овие фази и бурноста...

На што да внимавате при капење на бебе

На што да внимавате при капење на бебе?

Бебебоом | пред 11 месеци

Капењето на бебето е задача која секоја мајка ќе ја извршува од првиот ден од кога бебето ќе дојде на овој свет. Но, како тоа да го правите најдобро, односно кои совети вредат да ги почитувате така што...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност