Зошто е подобро да ја бојадисувате косата со к на

Зошто е подобро да ја бојадисувате косата со к’на

Мама365 | пред 21 часа

Модерните хемиски и вештачки бои за бојадисување на косата се почесто ја поттиснуваат од употреба к’ната. Но сепак се чини дека во последно време се забележува нејзино зачестено употребување бидејќи позитивните...

Брза диета со јајца

Брза диета со јајца

Мама365 | пред 21 часа

Диетата со јајца се вбројува во проверените начини на кои можете за кратко време да се ослободите од вишокот на килограми. Иако постојат повеќе верзии за оваа диета, сепак најумерената од нив се покажала...

Кафето навистина има стимулирачки ефект врз организмот

Кафето навистина има стимулирачки ефект врз организмот

Мама365 | пред 21 часа

Многу често се случува присуството на хроничен замор кај луѓето да биде показател за постоење на одреден здравствен проблем. Најчесто станува збор за анемија и пореметување на работата на тироидната жлезда....

Кој е првиот учител за лажење на децата

Кој е првиот учител за лажење на децата

Мама365 | пред 21 часа

Велиме дека децата се огледало на родителите. Но, треба да внимаваме какви особини пресликуваме во тоа мало човече. Џенгис Акаја е лекар кој работи на Медицинскиот факултет при Униврезитетот “Улудаг” во...

Рибиното масло е храна за мозокот

Рибиното масло е храна за мозокот

Мама365 | пред 21 часа

Придобивките од консумацијата на рибиното масло за човековиот организам се преголеми. Особено треба да се нагласи неговото позитивно влијание врз мозочната активност. Истражувањето спроведено од страна...

Оризова кашичка со праска

Оризова кашичка со праска

Мама365 | пред 2 дена

Идеално освежителен вкус за бебиња постари од шест месеци. Потребни состојки: 1 поголема праска 50 г мелен ориз 1 лажица кафен шеќер ( по желба ) Начин на подготовка: Праската излупете ја, извадете ја...

Правилна подготовка на адаптирано млеко за бебиња

Правилна подготовка на адаптирано млеко за бебиња

Мама365 | пред 2 дена

Доколку околностите не дозволуваат поинаку и ја наложуваат потребата бебето да се храни со адаптирано млеко, педијатрите на запад препорачуваат користење на препарати во кои замената за мајчиното млеко...

Направете сами влажни марамчиња со кокосово масло

Направете сами влажни марамчиња со кокосово масло

Мама365 | пред 2 дена

Мајката од снимката одлучила за своето бебе да направи домашни влажни марамчиња кои не содржат хемикалии и се далеку поефтина варијанта од оние што можеме да ги купиме во маркетите. Целиот процес трае...

Експресно до вкусен сос од домати

Експресно до вкусен сос од домати

Мама365 | пред 2 дена

Рецепт за вкусен и брз сос од домати, идеален како прелив за пици и тестенини. Потребни состојки: – една голема конзерва домати – 3 чешниња лук – две лажици сушен босилек – пола лажица оригано – сол –...

Нега на бебешката кожа

Нега на бебешката кожа

Мама365 | пред 2 дена

Нежната бебешка кожа со чувствителниот заштитен хидролипиден слој на неа е многу лесно подложна на иритација. Затоа е потребно внимателно негување со внимателно одбрани производи за нега на кожата. Најдобар...

Дали и возрасните веруваат во љубов на прв поглед

Дали и возрасните веруваат во љубов на прв поглед

Мама365 | пред 3 дена

Дали со стареењето исчезнува љубовта на прв поглед- на ова прашање одговор даваат група научници од Вашингтон. Имено според нивното тврдење најлесно се заљубуваме во во младоста, во периодот од почетокот...

Начинот на исхрана влијае врз зачестеноста на вагиналните инфекции

Начинот на исхрана влијае врз зачестеноста на вагиналните инфекции

Мама365 | пред 3 дена

Според статистичките податоци  од вагинитис заболува најмалку десет проценти од женската популација  барем еднаш годишно. Доколку вагинитисот постојано се повторува тоа е знак дека е потребно да се промени...

Зошто чајот од коприва е препорачлив за трудниците

Зошто чајот од коприва е препорачлив за трудниците

Мама365 | пред 3 дена

Уште од дамнешно минато, тогашните бабици ги советувале трудниците да пијат чај од лист од коприва ако сакаат да го „нахранат“ своето тело и бебето. Имено, на чајот од коприва многумина гледаат како на...

Негувајте ги испуканите врвови на косата со кокосово масло

Негувајте ги испуканите врвови на косата со кокосово масло

Мама365 | пред 3 дена

Кокосовото масло кое плени со својот специфичен мирис е одлично природно средство за хидратација на сувата и оштетена коса особено кога ќе се најде во комбинација со маслиново масло. Негувајте ги испуканите...

Вакцините  задолжителен услов за запишување на децата во градинка и училиште

Вакцините- задолжителен услов за запишување на децата во градинка и училиште

Мама365 | пред 3 дена

На прагот на  Европската недела на имунизацијата министерот за здравство Венко Филипче најави промени во календарот за имунизација кои би воделе до негово комплетно осовремување во согласнот со препораките...

Кожен папок кај бебињата

Мама365 | пред 4 дена

Понекогаш кога папочето на бебето не се формира на оптималниот начин добива малку поинаков изглед. Причинителите за променетиот изглед во основа се генетски, односно наследни. Еден од најчесто застапените...

Внимавајте на изборот на кармин

Мама365 | пред 4 дена

Кармините можат да бидат полни со опасни метали-велат научниците. Според најновите американски истражувања, скоро во секој примерок на кармин се пронајдени најмалку осум видови на метали, од кои најопасни...

Кашичка од брокула

Кашичка од брокула

Мама365 | пред 4 дена

Вкусен оброк погоден за бебиња постари од една година, богат со железо и протеини. Потребни состојки: – половина морков – неколку цвета од брокула – едно јајце Начин на подготовка: Во сад на оган сварете...

Рецепт  Вкусни банички со готови кори

Рецепт: Вкусни банички со готови кори

Мама365 | пред 4 дена

Лесно а вкусно! Потребни состојки: – едно пакетче кори за пита За првиот фил ви се потребни: – 3 јајца – 6 лажици брашно – 300мл млеко или јоурт – 150мл масло – 1 мала лажица шеќер – 1 мала лажица сол...

Ако си добар ќе ти го купам тоа што го сакаш  родителска грешка или знак на немоќ

Ако си добар ќе ти го купам тоа што го сакаш- родителска грешка или знак на немоќ

Мама365 | пред 4 дена

Размазени или несреќни? Какви се децата кои се фрлаат по подот во трговските центри и продавниците презентирајќи ги своите напади на бес, удирајќи со рацете по излозите и сл? Какви се тинејџерите кои што...

Терапијата со кислород под притисок резултира со подобрувања кај децата со аутизам

Терапијата со кислород под притисок резултира со подобрувања кај децата со аутизам

Мама365 | пред 6 дена

Терапијата со кислород под притисок во хипербаричната комора ја подобрува општата состојба на децата кај кои што е забележано присуство на аутистичниот спектар. Според истражувачите од Меѓународниот центар...

Чекањето во редица со детето може да биде напорно искуство

Чекањето во редица со детето може да биде напорно искуство

Мама365 | пред 6 дена

Чекањето во редица со мало дете понекогаш може да се претвори во најголем кошмар. Децата немаат толку трпение, а мораме да признаеме чекањето воопшто не е интересно. Заглавени во редица, децата често почнуваат...

Рецепт  Плескавици од риба

Рецепт: Плескавици од риба

Мама365 | пред 6 дена

Посно но вкусно! Потребни состојки: 4 варени компири 100-150 гр. сварено месо од риба сол главица пржен кромид 2 лажици брашно Начин на приготвување: Од варените компири се прави пире, се додава пасираната...

Анемија во бременоста

Анемија во бременоста

Мама365 | пред 6 дена

Слабокрвноста предизвикана од недостаток на железо ( анемија ) е честа меѓу трудниците. Таа најчесто е последица на фактот што често жените ја започнуваат бременоста со премали резерви од овој минерал...

Прва помош при болки во грбот за време на бременоста

Мама365 | пред 6 дена

Како ќе се зголемува вашиот стомак, така ќе се менува држењето на телото. Поради тоа често се јавува болка во грбот кај трудниците. Кај оние трудници кои времето почесто го поминуваат во седечка положба...

Рецепт  Лисната плетенка со чоколадо

Рецепт: Лисната плетенка со чоколадо

Мама365 | пред една недела

Интересна декорација уште поубав вкус. Потребни состојки: – едно пакетче замрзнато лиснато тесто – едно млечно чоколадо – 100 грама дробени ореви Начин на подготовка: Лиснатото тесто одмрзнете го и расукајте...

Патолошката љубомора во бракот го уништува бракот

Патолошката љубомора во бракот го уништува бракот

Мама365 | пред една недела

Љубомората е комплицирана човечка емоција. Многу е важно да се напомене дека таа истовремено е и сосема нормална човечка емоција која што ја доживуваат скоро сите луѓе на оваа планета. Љубомората станува...

Лимоновата кора содржи дури десет пати повеќе витамини од самиот сок од лимон

Лимоновата кора содржи дури десет пати повеќе витамини од самиот сок од лимон

Мама365 | пред една недела

Многумина нутриционисти се согласни околу фактот дека ништо од лимонот не смее да се фрли, ниту пулпата, ниту семките, а особено не кората. Лимоновата кора содржи дури 10 пати повеќе витамини од самиот...

Рецепт  Домашен леб од ржано брашно

Рецепт: Домашен леб од ржано брашно

Мама365 | пред една недела

Вкусен и здрав леб од ржано брашно збогатен со сончоглед. Потребни состојки: – 4 чаши ржано брашно – 3 шолји кисела вода – 1 кафена лажица сол – 3 лажици лупен сончоглед – прашок за пециво – 2 лажици масло...

Препораки за безбедно спиење на детето во семејниот кревет

Препораки за безбедно спиење на детето во семејниот кревет

Мама365 | пред една недела

За тоа дали детето уште од најрана возраст треба да спие во ист кревет со родителите или во сопствено креветче мислењата се секогаш поделени. Но овој пат нема да зборуваме за тоа. Спиењето на детето во...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност