ЕБОР ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија

ЕБОР ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија

Банкарство | пред еден ден

Денес, во хотелот Александар Палас се одржа настан на кој Европската банка за поддршка на развојот (ЕБОР) ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија....

Халкбанк АД Скопје наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Халкбанк АД Скопје наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Банкарство | пред еден ден

Халкбанк АД Скопје е добитник на наградата “STP Excellence Award “ за 2017 од Commerzbankкако признание за квалитет и брзина во процесирање на меѓународните плаќања. Оваа награда е особено значајна и ја...

Оглас за практична настава во ПроКредит во Струга

Оглас за практична настава во ПроКредит во Струга

Банкарство | пред еден ден

ПроКредит банка за своите потреби објавува оглас за практична настава во експозитурата во Струга. Потребни услови за аплицирање: • студенти во третa или четврта година на студии • познавање на работа со...

Комерцијална банка АД Скопје наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Комерцијална банка АД Скопје наградена од Commerzbank AG, Frankfurt

Банкарство | пред еден ден

Комерцијална банка АД Скопје е добитник на наградата Commerzbank’s STP Excellence Award за 2017 година, како признание за брзината и квалитетот на меѓународните плаќања. Оваа награда е особено значајна...

FT Зголемувањето на просечната плата не се должи на зголемувањето на минималната плата туку на сезонските ефекти

FT: Зголемувањето на просечната плата не се должи на зголемувањето на минималната плата, туку на сезонските ефекти

Банкарство | пред еден ден

Во февруари 2018, просечната нето плата во Република Македонија забележа значителен пад на месечно ниво од -3,6%, притоа одржувајќи го започнатиот тренд на годишен раст од претходно, од +3.6%. Претходно,...

Со новите измени на законот за банки царината ќе има увид во банкарските сметки на граѓаните

Со новите измени на законот за банки, царината ќе има увид во банкарските сметки на граѓаните

Банкарство | пред еден ден

Банкарските сметки на граѓаните нема повеќе да бидат банкарска тајна за Управата за јавни приходи и за Царинската управа. Владата го менува Законот за банки со што УЈП ќе добие слободен пристап до документите,...

Криптовалутите пред колапс  уште една земја ја забрани нивната употреба

Криптовалутите пред колапс – уште една земја ја забрани нивната употреба!

Банкарство | пред еден ден

Централната банка на Иран официјално забрани упортреба на криптовалути во финансиските трансакции со цел да спречи кривични дела, како што се перење на пари и финансирање на тероризам. Забраната се однесува...

ЕБОР ќе ги финансира домаќинствата со 4 милиони евра за зголемување на енергетската ефикасност

ЕБОР ќе ги финансира домаќинствата со 4 милиони евра за зголемување на енергетската ефикасност

Банкарство | пред еден ден

Преку Програмата за поддршка на зелената економија (ГЕФФ) што ќе биде презентирана денес во хотелот Александар Палас, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) започнува со финансирање на домаќинствата...

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

Банкарство | пред 2 дена

НБРМ има чест и задоволство да и го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска...

На Скопскиот маратон ќе трчаме заедно со Стопанска банка а д Битола

На Скопскиот маратон ќе трчаме заедно со Стопанска банка а.д. Битола

Банкарство | пред 3 дена

Скопје, следниот месец, ќе биде домаќин на светски познатиот Скопски Маратон. На овој најмасовен настан во Македонија ќе трачаат илјадници љубители на овој спорт и на здравиот живот. Во своето десетгодишно...

По грешка на трансакциска сметка му префрлиле 28 милијарди евра

По грешка на трансакциска сметка му префрлиле 28 милијарди евра!

Банкарство | пред 3 дена

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank призна дека во петокот при рутинска трансакцијата, по грешка изврши трансфер на сметката на клириншката куќа „Еурекс“ на износ од 28 милијарди евра, износ поголем...

Дали е ова најдоброто CV кое сте го виделе

Дали е ова најдоброто CV кое сте го виделе?

Банкарство | пред 4 дена

Пејџ решила да аплицира за работата која ја сака, но бидејќи креирањето кратка биографија и мотивациско писмо знаат да бидат досадни, таа решила на креативен начин да ги прикаже своите квалитети. Видеото...

Коста Митровски е нов претседател на новоформираната Македонската банкарска асоцијација

Коста Митровски е нов претседател на новоформираната Македонската банкарска асоцијација

Банкарство | пред 5 дена

На 20 април 2018 година во Скопје се одржа Основачко собрание на Здружение за остварување на заеднички интереси на банките и унапредување на нивното работење, Македонската банкарска асоцијација. Здружението...

Комерцијална банка се придружи на најголемото хумано движење во светот Pay it Forward

Комерцијална банка се придружи на најголемото хумано движење во светот „Pay it Forward“

Банкарство | пред 5 дена

Комерцијална банка АД Скопје како општествено одговорна компанија се придружи на иницијативата на женската хуманитарна организација Inner Wheel Club Skopje Europea, која од минатата година е промотор на...

PEPPER  интерактивниот хуманоиден робот беше во посета на Стопанска банка АД  Скопје во соработка со MasterCard

PEPPER – интерактивниот хуманоиден робот беше во посета на Стопанска банка АД – Скопје во соработка со MasterCard

Банкарство | пред 5 дена

Брзиот развој на технологијата влијае на сите нас како и на се околу нас, Стопанска банка АД – Скопје имаше можност да биде домаќин на интерактивниот хуманоиден робот Pepper. Преку роботот Pepper, Банката...

Оглас за вработување во Прокредит Банка

Оглас за вработување во Прокредит Банка

Банкарство | пред 5 дена

За огласот се потребни следниве квалификации: • Течно да го познавате англискиот јазик • Да сакате динамична работа • Да бидете полни со енергија • Имате завршено високо образование Работното искуство...

Стопанска банка а д Битола со нови престижни награди и меѓународни признанија од реномираниот магазин  Global Banking  Finance

Стопанска банка а.д Битола со нови престижни награди и меѓународни признанија од реномираниот магазин ,,Global Banking & Finance’’

Банкарство | пред 5 дена

Светски познатиот, реномиран финансиски магазин ,,Global Banking & Finance’’ на Стопанска Банка АД Битола по трет пат и ги додели наградите за најдобра банка за работа со физички лица и најдобра банка...

Асоцијацијата за е трговија на Македонија започна со градење капацитети за раст на е трговијата

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија започна со градење капацитети за раст на е-трговијата

Банкарство | пред 5 дена

Изминатите два дена беа целосно посветени на содржините од Дигиталниот самит, но во исто време и со иста цел – кон “Дигитална Македонија”, се случуваа и дводневните обуки за е-трговија која претставува...

НЛБ Банка АД Скопје со значителен учинок кон добивката на НЛБ Групацијата од 225 1 милиони евра и добитник на Europe Banking Awards

НЛБ Банка АД Скопје со значителен учинок кон добивката на НЛБ Групацијата од 225,1 милиони евра и добитник на Europe Banking Awards

Банкарство | пред 6 дена

НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни евра што претставува зголемување за...

Нина Неданоска ќе биде дел од Управниот одбор на Охридска банка

Нина Неданоска ќе биде дел од Управниот одбор на Охридска банка

Банкарство | пред една недела

Охридска банка АД Скопје, согласно Глава 6 од Правилата за котација, ја информираше јавност за измени во органите на управување. “ Ве известуваме дека Гувернерот на НБРМ, со Решение бр. 7174/6 од 18 април...

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Банкарство | пред една недела

Штедилница Можности вработува службеници за односи со клиенти во експозитурата на Штедилницата во Велес–1 (еден) службеник. Потребни квалификации: – Универзитетска диплома од областа на економијата и добри...

НБРМ во оптек ги пушта првите полимерни банкноти

НБРМ во оптек ги пушта првите полимерни банкноти

Банкарство | пред една недела

Народната банка на Република Македонија за првпат воведува полимерни банкноти. Банкнотите изработени од полимер, со апоенска вредност од 10 и 50 денари, на 15 мај годинава влегуваат во оптек. Многумина...

Комерцијална банка преку промоција на услугата KomPay во Скопје Сити Мол помагаше на младинските центри Сакам да знам

Комерцијална банка преку промоција на услугата KomPay во Скопје Сити Мол, помагаше на младинските центри „Сакам да знам“

Банкарство | пред една недела

Дел од вработените во Комерцијална банка АД Скопје кои беа дел од изработката на новата апликација за мобилно плаќање KomPay, во текот на вчерашниот ден во Скопје Сити Мол кај киното Cineplexx, во периодот...

НЛБ Групацијата со рекорден профит од 225 1 милиони евра

НЛБ Групацијата со рекорден профит од 225,1 милиони евра

Банкарство | пред една недела

НЛБ Групацијата оствари добивка во износ од 225,1 милиони евра за 2017 година односно повеќе од двојно повисока во споредба со 2016 година. Ова претставува рекорден профит во историјата на НЛБ Групацијата....

Оглас за вработување во Стопанска банка АД  Скопје

Оглас за вработување во Стопанска банка АД – Скопје

Банкарство | пред една недела

Одлична шанса да се приклучите кон реномирана меѓународна финансиска групација и да станете дел од професионален меѓународен тим на Внатрешна ревизија, кој во соработка со Одборот за ревизија, Управниот...

СМАРТ КЕШ  нова услуга од Халкбанк АД Скопје

СМАРТ КЕШ – нова услуга од Халкбанк АД Скопје

Банкарство | пред една недела

Халкбанк за своите клиенти физички лица воведе нова функционалност наменета за лица со активна трансакциска сметка и дебитна картичка, за повлекување на готовина од банкоматите без картичка, со користење...

Владимир Косијер е нов генерален директор на Пивара Скопје

Владимир Косијер е нов генерален директор на Пивара Скопје

Банкарство | пред една недела

Од 1 мај 2018-та функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа на местото на Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е...

Најголеми давачките за вработени во финансиите и осигурувањето

Најголеми давачките за вработени во финансиите и осигурувањето

Банкарство | пред една недела

Годишниот просек на издатоци на работодавач по вработен во Македонија во 2016 година изнесувал 398.242 денари, објави денеска Државниот завод за статистика. Најголем годишен просек на издатоци на работодавачот...

Шпаркасе Банка Македонија со Јавен повик за учество во проектот Практиканство 3 5

Шпаркасе Банка Македонија со Јавен повик за учество во проектот Практиканство 3.5

Банкарство | пред една недела

Шпаркасе Банка Македонија, во соработка со Агенцијата за вработување учествува во проектот Практикантство 3.5, со што се овозможува стекнување практично знаење и вештини на млади лица во времетраење од...

Силк Роуд Банка го промовираше новиот станбен кредит со фиксна каматна стапка од 2 7 во првите три години

Силк Роуд Банка го промовираше новиот станбен кредит со фиксна каматна стапка од 2,7% во првите три години

Банкарство | пред една недела

Силк Роуд Банка АД Скопје лансираше на пазарот нов производ – станбен кредит со најниска каматна стапка во земјава. Новиот кредитен производ е наменет за купување нов стан или куќа, за изградба на нов...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност