На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

Здравство 24 | пред 10 месеци

Веќе подолг период на клиниката за онкологија ја нема инекцијата/ лекот (Decapeptyl) која се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки, тврдат пациенти кои се оставени да чекаат...

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Здравство 24 | пред 10 месеци

Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”. Високите температури...

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско  Паника кај жителите

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

Здравство 24 | пред 10 месеци

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

Здравство 24 | пред 10 месеци

Утре во попладневните и вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално се можни поинтензивни...

Денеска до 42 степена да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Здравство 24 | пред 10 месеци

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за...

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

Здравство 24 | пред 10 месеци

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада. Северноирките кои поради конзеративните...

Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај кочанско Прибачево

Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај кочанско Прибачево

Здравство 24 | пред 10 месеци

Изутринава во 6:40 часот во близина на Кочанското село Прибачево кај месноста викана Пруга, се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби лицето В.Р. (78) од Кочани. До несреќата дошло кога...

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа  Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа – Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

Здравство 24 | пред 10 месеци

Утринска работна средба со колегите од Клиника за неврологија Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, д-р Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од Универзитетската...

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

Здравство 24 | пред 10 месеци

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот со магнитуда...

Македонија три дена во портокалова фаза Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Здравство 24 | пред 10 месеци

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре (четврток-29 јуни) до сабота (1 јули) територијата на целата држава ќе биде...

Нов земјотрес во охридскиот регион

Нов земјотрес во охридскиот регион

Здравство 24 | пред 10 месеци

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти...

Топло до 38 степени од недела заладување

Топло до 38 степени, од недела заладување

Здравство 24 | пред 10 месеци

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната...

Сончево и топло попладне нестабилно

Сончево и топло, попладне нестабилно

Здравство 24 | пред 10 месеци

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена облачност, а попладне ќе има изолирана појава на локална нестабилност со локален пороен дожд и грмежи особено во југоисточните...

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

Здравство 24 | пред 10 месеци

Околу 22 милиона Американци можно е да останат без здравствено осигурување во следната деценија според закон на Сенатот што треба да го замени Обамакер, се вели во извештај на конгресен Одбор за буџет....

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Здравство 24 | пред 10 месеци

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи...

И денеска многу топло со УВ индекс 9

И денеска многу топло со УВ индекс 9

Здравство 24 | пред 10 месеци

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни....

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид Струга и Ресен

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен

Здравство 24 | пред 10 месеци

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како...

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Здравство 24 | пред 10 месеци

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува до...

За разлика од вчера кога се чекаше со часови денеска на граничните премини има задржување до 30 минути

За разлика од вчера кога се чекаше со часови, денеска на граничните премини има задржување до 30 минути

Здравство 24 | пред 10 месеци

На граничните премини од утрово нема задржувања подолги од 30-тина минути за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патнитеправци надвор од градските средини е зголемен....

Преку ден топло попладне невреме

Преку ден топло, попладне невреме

Здравство 24 | пред 10 месеци

Врмето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9. Жолта фаза ќе биде...

Таблети за контрацепција во Полска можат да се земат само на рецепт

Таблети за контрацепција во Полска можат да се земат само на рецепт

Здравство 24 | пред 10 месеци

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша закон со кој се ограничува пристапот до „таблетите „ден потоа“, што веќе ќе може да се купува само со рецепт, се вели во официјалното соопштение. Нормативниот акт...

И денеска многу топло време со УВ индекс 9  Македонија е во жолта алертна фаза

И денеска многу топло време со УВ индекс 9 – Македонија е во жолта алертна фаза

Здравство 24 | пред 10 месеци

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови...

Гужва на Богородица  Околу 15 000 луѓе чекаат по неколку часа за влез во Грција

Гужва на „Богородица“ – Околу 15.000 луѓе чекаат по неколку часа за влез во Грција

Здравство 24 | пред 10 месеци

На граничниот премин „Богородица“ од изутрината за влез во Грција се чека и по неколку часа, а се формирани и колони возила, главно со македонски и српски регистарски ознаки. Колоните на македонска страна...

Во 10 сообраќајки вчера во Скопје осум лица повредени

Во 10 сообраќајки вчера во Скопје осум лица повредени

Здравство 24 | пред 10 месеци

Две лица се потешко, а шест полесно повредени во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во четири е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот ден од...

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

Здравство 24 | пред 10 месеци

Германскиот парламент изгласа укинување на пресудите за 50.000 геј мажи, осудени поради хомосексуалност врз основа на закон од времето на нацизмот, а кој останал во сила и после војната. Истовремено со...

Утре Македонија во жолта фаза внимавајте

Утре Македонија во жолта фаза, внимавајте!

Здравство 24 | пред 10 месеци

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на утрешниот ден (петок) територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Граѓаните...

Наредните денови топло и над 35 степени

Наредните денови топло и над 35 степени

Здравство 24 | пред 10 месеци

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР. Максималните...

Формиран Центар за вработување лица со хендикеп

Формиран Центар за вработување лица со хендикеп

Здравство 24 | пред 10 месеци

Лицата со хендикеп полесно и поинтензивно да се вклучат во отворениот пазар на труд, а компаниите да создадат соодветни услови и адекватна работна средина за нив, е целта на проектот што со поддршка на...

Двајца потешко и 14 полесно повредени во 16 сообраќајки во Скопје

Двајца потешко и 14 полесно повредени во 16 сообраќајки во Скопје

Здравство 24 | пред 10 месеци

Две лица се потешко, а 14 полесно повредени во вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во Скопје во изминатото деноноќие. Сообраќајната полиција санкционирала девет возачи кои се движеле со брзина...

Внимавајте Деновиве УВ индексот ќе има вредност 9

Внимавајте: Деновиве УВ индексот ќе има вредност 9

Здравство 24 | пред 10 месеци

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб, претежно северен ветер. Попладне на планините некаде ќе има умерено наоблачување. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност