Куркуминот е нова надеж за заболените од Алцхајмер

Куркуминот е нова надеж за заболените од Алцхајмер

Бабин лек | пред 5 дена

Алцхајмерова болест, деменција – лекот би можел да с енајде во коренот познат како куркума (turmeric). Куркуминот е признаен како природно средство кое може да помогне во лекувањето на Алцхајмерова болест,...

Ова е најмоќен природен лек

Ова е најмоќен природен лек

Бабин лек | пред 5 дена

Чуваркуќа е растение кое можеби го одгледувате во својата градина, без да знаете какво богатство имате. Најчесто се прави сок од оваа билка, која е многу корисна и здрава. Помага за здравје кај жените,...

Ги фрламе а дршките од цреши лекуваат се

Ги фрламе а дршките од цреши лекуваат се

Бабин лек | пред 5 дена

Црешата е вкусно и здраво овошје, сепак она што е помалку познато е дека многу здрава е и нејзината дршка. Уште во 50-те години од минатиот век, црешите го понеле епитетот за природен борец против реумата...

Седум органи без кои може да живееме

Седум органи без кои може да живееме

Бабин лек | пред 6 дена

Човечкиот организам е исклутелно издржлив и отпорен. Дури и да останете без делови од некои од виталните органи, има шанса да преживеете. На пример, луѓето може да живеат релативно нормален живот без скоро...

Лек за кандида  евтин и се прави дома

Лек за кандида – евтин и се прави дома

Бабин лек | пред 6 дена

Најголемиот женски проблем кандидата може да стане минато со еден рецепт од вашата кујна, кој брзо и лесно се прави и навистина е моќен и ефикасен. 1 шолја јогурт 2 чешни лук 1 морков малку корен од ѓумбир...

ЧЕСТО ВИ ТРНАТ РАЦЕТЕ можен знак дека ве нападале две опасни болести

ЧЕСТО ВИ ТРНАТ РАЦЕТЕ: можен знак дека ве нападале две опасни болести!

Бабин лек | пред 6 дена

На рацете се наоѓаат најосетливи рецептори за допир кој преку нервите се поврзани мозокот.Мегутоа доколку некој од тие нерви е оштетен или притиснат ,мозокот не може да одговори на сигналите кој рецепторите...

Надуен стомак болки и гасови  опасна бактерија која може да ја имате без да знаете

Надуен стомак, болки и гасови – опасна бактерија која може да ја имате без да знаете

Бабин лек | пред 6 дена

Ако ви е сотмакот постојано надуен, имате гасови и проблеми, болки и тегоби, тогаш можно е да ја имате оваа опасна бактерија за која треба да се обратите на лекар. Имено, последните истражувања покажале...

Симптоми на висок крвен притисок 5 најчести знаци на предупредување од тивкиот убиец

Симптоми на висок крвен притисок: 5 најчести знаци на предупредување од „тивкиот убиец“

Бабин лек | пред 6 дена

Доколку не се излечи на време, високиот притисок или хипертензија може да биде смртоносна затоа што води до проблеми како што се Инфаркт и мозочен удар. Високиот притисок доведува до оптеретување на крвните...

Лесновскиот чудотворец ја излекува малата Лора од Кочани

Лесновскиот чудотворец ја излекува малата Лора од Кочани

Бабин лек | пред 2 недели

“Пред две години, на Велигден, успеав да застанам на нозе, токму овде пред моштите на Св. Гаврил Светогорец. Бев клекната пред нозете на отец Дамаскин и ја слушав неговата молитва. Во моментот се појави...

Семе од тиква против простатитис

Семе од тиква против простатитис

Бабин лек | пред 3 недели

Сомелете – 500 г излупени, сирови семки од тиква – додајте една чаша густ мед. Промешајте добро и направете топчиња со пречник од 1-1,5 цм. Земајте по едно топче секое утро пред појадок додека не ги изедете...

Овие билки помогаат за правилно функционирање на системот за варење

Овие билки помогаат за правилно функционирање на системот за варење

Бабин лек | пред 3 недели

Редоследот на земање на храната има значајно влијание на процесот на нормално варење, со оглед дека различната храна се разградува на повеќе нивоа од нашиот систем за варење. Течноста која ја внесуваме...

Ако ви е потребно повеќе енергија  еве како експресно да ја добиете

Ако ви е потребно повеќе енергија – еве како експресно да ја добиете

Бабин лек | пред 3 недели

Цело време сте заморни? Постои лек, а првиот чекор е да испиете кафе. Вториот, малку изненадувачки, е веднаш откако ќе го испиете кафето да поспиете 20-тина минути, тврдат научниците. Според нив тоа е...

Природни креми кои ги бришат брчките околу очите

Природни креми кои ги бришат брчките околу очите

Бабин лек | пред 3 недели

Следниве природни рецепти ќе ви помогнат во грижата на проблематичната зона околу очите. Во топло млеко ставете срединка од парче леб, така што да добиете мека каша. Нанесете околу очите и почекајте 15-20...

Жалфија лек против вагинални болести

Жалфија лек против вагинални болести

Бабин лек | пред 3 недели

Жалфијата е една од најстарите и најлековитите билки. Неа ја користеле Римјаните за лекување на разни болести. Се до откривањето на антибиотиците, ова лековито растение, односно чајот од жалфија луѓето...

Презаштитените деца живеат во страв

Презаштитените деца живеат во страв

Бабин лек | пред 3 недели

Децата, кои не се соочуваат со застрашувачките ситуации се изложени на поголем ризик да развијат анксиозно нарушување. Истражувањето на клиниката Мејо вклучи над 800 деца, на возраст од седум до 18 години,...

Исповед на Оливер Драгоевиќ за ракот Водам борба но ќе се борам до последниот здив

Исповед на Оливер Драгоевиќ за ракот: Водам борба, но ќе се борам до последниот здив

Бабин лек | пред 3 недели

После дијагностицирањето на карциномот, Оливер Драгоевиќ ги откажа настапите на концертот во Франкфурт, но колегите негови ги отпеаа песните како знак на поддршка за пејачот. – Не можев да одам на лекување...

Хрватски научници тврдат дека нашле лек за рак  вирус од кокошки

Хрватски научници тврдат дека нашле лек за рак – вирус од кокошки

Бабин лек | пред 3 недели

Група хрватски истражувачи тврди дека изолирала вирус кој многу силно ги разорува канцерогените клетки и може да стане вакцина или лек против човечки тумори, објавија денеска хрватските медиуми. Истражувањето...

Какаото го намалува холестеролот

Какаото го намалува холестеролот

Бабин лек | пред 3 недели

Американските научници тврдат дека конзумацијата на производите кои содржат какао, вклучувајќи го темното чоколадо, можат да го намалат нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ) и вкупниот холестерол. Какото е...

Рецепти против рак од професор Христо Мермерски

Рецепти против рак од професор Христо Мермерски

Бабин лек | пред 3 недели

Луѓето многу често знаат да изедат големи количини на салата, со неа да испијат и ракија, потоа да замезат сирење, салама, кашкавал и на крај главно јадење месо. Тогаш организмот е збунет и не знае од...

Чудото СТЕВИА  300 пати поблага од шеќер а без калории  зошто била забранета до 2011

Чудото СТЕВИА – 300 пати поблага од шеќер, а без калории – зошто била забранета до 2011?

Бабин лек | пред 3 недели

Дали сте слушнале за Стевија? Листот од билката Stevia се користел пред стотици години како засладувач во храната на индијанските племиња Гуарани од Парагвај, Боливија и Бразил. Сортата Stevia rebaudiana...

Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година

Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година?

Бабин лек | пред еден месец

До 1987 година децата се заштитувале со една доза вакцина против морбили, кога била воведена ревакцинацијата Вакцинирањето против малите сипаници – морбили во Македонија почнало во 1971 година, а редовно...

Помешајте лук и млеко оваа смеса има чудотворен ефект за кој докторите немаат објаснување

Помешајте лук и млеко, оваа смеса има чудотворен ефект за кој докторите немаат објаснување

Бабин лек | пред еден месец

Овој природен лек помага при асма , кардиовскуларниот систем , покачен холестерол и импотенција/ Исто така помага при несоница. Се работи за смеса од лук и млеко. Наопоменуваме дека оние кои имаат проблем...

Првите 7 симптоми за рак

Првите 7 симптоми за рак!

Бабин лек | пред еден месец

Ракот е доста подмолен и во многу случаи останува незабележан. Според некои експерти, сепак тоа не е сосема така и всушност телото се обидува да ни помогне за проблемот, но ние не го слушаме. Еве и кои...

Чудесна чичока  за висок притисок за дијабетес природен чистач на цревата

Чудесна чичока – за висок притисок, за дијабетес, природен чистач на цревата

Бабин лек | пред еден месец

Малкумина слушнале за моќниот зеленчук со име Чичока, уште познат како див компир. Во некои земји е хит во кулинарството, а причината не е модерниот начин на живот, туку здравствените придобивки. Во традиционалната...

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

Бабин лек | пред еден месец

Нашите црева се навистина важни и треба од време на време да ги исчистиме од отровите кои се собираат во нашиот организам, поради конзумирањето на разните намирници. Потребно е здраво да се храните, а...

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Бабин лек | пред еден месец

Овој природен лек за холестерол и триглицериди им се препорачува на сите кои веќе долго имаат проблем со вишокот маснотии во крв, но и на лица кои се целосно здрави – како превенција. Премногу седење пред...

Често носите слушалки на ушите  Ова треба да го прочитате

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Бабин лек | пред еден месец

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките. Тоа не е ништо ново, ниту пак алармантно, но во овој...

Билка која штити од мозочен удар

Билка која штити од мозочен удар

Бабин лек | пред еден месец

Активната супстанца на рузмаринот, корнозик, го штити мозокот од мозочен удар и невродегенерација, кои се создаваат поради оштетувања на мозокот предизвикани од слободните радикали. Алцхајмеровата болест...

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Бабин лек | пред еден месец

Шеесет и петгодишен Македонец е првиот пациент на кого му е ставен стент на каротида со новиот систем „неурогард“, кој го разви компанијата „Контего медикал“ од Јужна Каролина. Интевенцијата ја изврши...

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Бабин лек | пред еден месец

Сите видови тумори, полипи, кои растат во самото дишно стебло и прават опструкција со помош на крио сонда по пат на замрзнување и внесување бронхоскоп внатре во дишните патишта ќе може на Клиниката за...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност