Еко активистите лути на прозивките од Град Скопје бидејќи не дојдоа на поставувањето филтер во Дрисла

Еко-активистите лути на прозивките од Град Скопје бидејќи не дојдоа на поставувањето филтер во „Дрисла“

Радио МОФ | пред 6 часа

Ставањето филтер на една од печките во депонијата „Дрисла“ создаде тензии меѓу Град Скопје и невладините организации чии претставници не дојдоа на Отворениот ден во депонијата. Како што велат од Град Скопје,...

Повик за учество на петтоодделенци на предавања за Европската Унијана од СЕП

Повик за учество на петтоодделенци на предавања за Европската Унијана од СЕП

Радио МОФ | пред 9 часа

Секретаријатот за европски прашања објави Отворен повик до сите основни училишта на територијата на Република Македонија за учество во проектот „Отворени денови на СЕП за ученици од петто одделение”. „Во...

Петар Ниновски од Бреинстер на ENGAGE 2018

Петар Ниновски од „Бреинстер“ на ENGAGE 2018

Радио МОФ | пред 9 часа

На 12-ти мај во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се одржи седмото издание на ENGAGE конференцијата на друштвен активизам. Петар Ниновски, основач на иновативната платформа за едукација „Бреинстер“,...

Кривични пријави за двајца поранешни директори на Агенцијата за филм

Кривични пријави за двајца поранешни директори на Агенцијата за филм

Радио МОФ | пред 11 часа

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава за „несовесно работење во службата“ на поранешни директори на Агенцијата за филм на Република Македонија,....

Дрисла повеќе нема да го загадува воздухот рече Шилегов по пуштање во употреба на новиот филтер на депонијата

Дрисла повеќе нема да го загадува воздухот, рече Шилегов по пуштање во употреба на новиот филтер на депонијата

Радио МОФ | пред 11 часа

На отворениот ден за новинарите и еко-здруженијата во депонијата Дрисла беше пуштен во употреба новиот филтер на печката за согорување медицински отпад (исенератор), а скопскиот градоначалник Петре Шилегов...

Вечерно училиште со Зелена алтернатива за изработка на екстракти од канабис за лична употреба

Вечерно училиште со Зелена алтернатива за изработка на екстракти од канабис за лична употреба

Радио МОФ | пред 11 часа

Зелена Алтернатива во соработка со Public Room и Organic Growshop MK, во текот на месец мај организира предавања за канабисот, од семе и садење, преку сув цвет готов за употреба, до финална изработка на...

Две нови автобуски линии за време на Саемот на книгата

Две нови автобуски линии за време на Саемот на книгата

Радио МОФ | пред 11 часа

За време на Саемот на книгата од 3 до 9 мај, на барање на Скопски саем, ЈСП Скопје воведува две нови линии кои во истиот период ќе сообраќаат до ВИП Арена Борис Трајковски. Идејата е да им се олесни пристапот...

Прогласени најдобрите оратори на Универзитетот во Битола

Прогласени најдобрите оратори на Универзитетот во Битола

Радио МОФ | пред 12 часа

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) ги прогласи најдобрите студенти на третиот по ред натпревар во ораторство „УКЛО Тривиум“, на тема: „Quo vadis, студенту?  Правата на студентите во 21...

Твит ап акција на странските амбасади за чистење на Кејот на Вардар

Твит-ап акција на странските амбасади за чистење на Кејот на Вардар

Радио МОФ | пред 13 часа

Амбасадата на Кралството Холандија на Твитер најави акција за чистење на Кејот на реката Вардар утре на пладне. Во акцијата „Clean-up Tweet up“, за чистење на кејот од ѓубре, прусуство најавија и од амбасадата...

Балетскиот танчер Марко Мицов е автор на македонската порака за Меѓународниот ден на танцот

Балетскиот танчер Марко Мицов е автор на македонската порака за Меѓународниот ден на танцот

Радио МОФ | пред 13 часа

Танцовиот одбор на Македонскиот центар на ИТИ за оваа 2018 година, го избраа младиот и успешен Марко Мицов, балетски танчер кој живее и работи во САД, за автор на македонската театарска порака по повод...

Граѓански собир пред Собрание за Светскиот ден за борба против родителско отуѓување

Граѓански собир пред Собрание за Светскиот ден за борба против родителско отуѓување

Радио МОФ | пред 13 часа

Граѓански собир по повод 25 април, Светскиот ден за борба против родителско отуѓување ќе се одржи денес пред Собранието на Република Македонија. Настанот чиј почеток е најавен за 17.30 часот е организиран...

Фудбалскиот тим за глуви Слобода со прво место на турнир во Косово

Фудбалскиот тим за глуви „Слобода“ со прво место на турнир во Косово

Радио МОФ | пред 14 часа

Фудбалскиот клуб за глуви „Слобода“ од Скопје го освои првото место во конкуренција на 10 екипи на футсал турнирот во Косово кој се одржа на 21 ви Април. Младите момци во финалниот натпревар со 3:0 победиле...

Репортери без граници Македонија на 109 то место според слободата на медиумите

Репортери без граници: Македонија на 109-то место според слободата на медиумите

Радио МОФ | пред 15 часа

Најновиот извештај на невладината организацијата Репортери без граници укажува на омразата кон новинарите, за што веруваат дека е сериозна закана за демократијата во светот. Според Индексот за слобода...

 Танц политики различности и простори во Кино Култура

„Танц, политики, различности и простори“ во Кино Култура

Радио МОФ | пред 15 часа

Кореографски дела и дела во процес од млади кореографии и изведувачи од Македонија ќе бидат претставени во рамки на настанот „ Танц, политики, различности и простори “, што денеска и утре ќе се одржи во...

Невладините во Тетово бараат повеќе зеленило во градот

Невладините во Тетово бараат повеќе зеленило во градот

Радио МОФ | пред еден ден

Со зелен теписон на градскиот плоштад како и дрва и палми напарвени од отпадоци собрани од тетовските улици активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад...

Промоција на новиот албум на Fighting Windmills

Промоција на новиот албум на „Fighting Windmills“

Радио МОФ | пред еден ден

Скопскиот бенд „Fighting Windmills“ ја најави промоцијата на новиот албум „An Exercise in Surprise LP“, која ќе се одржи на 26 април, со почеток во 21.00 часот во барот Менада. „Fighting Windmills“ е музички...

 Истражување Нема конкурентност во тендерите на македонските средни училишта

[Истражување] Нема конкурентност во тендерите на македонските средни училишта

Радио МОФ | пред еден ден

Една фирма најчесто се „натпреварува“ на јавните набавки на 103-те јавни средни училишта во Македонија, покажува анализата спроведена од Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ). Во истражувањето...

 Истражување Тендерите на македонските средните училишта без конкурентност

[Истражување] Тендерите на македонските средните училишта без конкурентност

Радио МОФ | пред еден ден

Една фирма најчесто се „натпреварува“ за тендерите на 103-те јавни средни училишта во Македонија, покажува анализата спроведена од Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ). Во истражувањето...

Следи ги своите соништа мигрантска приказна на една млада Македонка

Следи ги своите соништа: мигрантска приказна на една млада Македонка

Радио МОФ | пред еден ден

Се викам Ерлин и сум 29-годишна Македонка која ја напуштила својата земја за да ги постигне своите професионални цели. Откако се стекнав со мастер надвор од земјата, се вратив во Македонија со цел да ја...

 Грин бич ова лето се сели во Струга

„Грин бич“ ова лето се сели во Струга

Радио МОФ | пред еден ден

Фестивалот „Грин бич“ ова лето ќе се одржува на нова локација на крајбрежјето на Охридското Езеро – во Струга. „Со поддршка од локалната самоуправа во Струга, градот и Фестивалот ја добиваат новата „Грин...

Студентските домови должат 5 милиони евра

Студентските домови должат 5 милиони евра

Радио МОФ | пред еден ден

Состојбите во студентските и ученичките домови беа главната тема на дискусија на средбата меѓу министерката за образование и наука Рената Дескоска и Дарио Николовски, директорот на Државниот студентски...

Со Јулие Цезар на Вилијам Шекспир почнува новиот репертоар на Битолскиот театар

Со „Јулие Цезар“ на Вилијам Шекспир почнува новиот репертоар на Битолскиот театар

Радио МОФ | пред еден ден

Мотото „Ако ви е добро, тогаш ништо“ на познатиот српски медиум „Пешчаник“, годинава е мото и на Битолскиот народен театар од каде најавија нова сезона на претстави кои ќе се занимаваат со општествени...

Одбележување на Меѓународниот ден на друштвените игри на Машинскиот факултет и во бараките на ФИНКИ

Одбележување на Меѓународниот ден на друштвените игри на Машинскиот факултет и во бараките на ФИНКИ

Радио МОФ | пред еден ден

По повод Меѓународниот ден на друштвените игри, 28 април, Boardgames.mk во соработка со Гоблин Друштвени Игри организираат целодневно дружење, кое ќе се одржи во сабота во бараките 2 и 3 на ФИНКИ и во...

Македонското еколошко друштво нуди бесплатно годишно зачленување до 22 мај

Македонското еколошко друштво нуди бесплатно годишно зачленување до 22 мај

Радио МОФ | пред еден ден

Од 22 април – Денот на планетата Земја, па сè до 22 мај – Светскиот ден на биолошката разновидност, годишното зачленување во Македонското еколошко друштво ќе биде бесплатно. Со зачленувањето во ова друштво,...

Со проектот Чудна шума во кој учествуваат студентите на ФМУ ќе се одбележи Меѓународниот ден на танцот

Со проектот „Чудна шума“ во кој учествуваат студентите на ФМУ ќе се одбележи Меѓународниот ден на танцот

Радио МОФ | пред еден ден

Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и  Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ (Факултетот за музичка уметност) во...

Турскиот Столб од сол вечерва на Скопје филм фестивал

Турскиот „Столб од сол“ вечерва на Скопје филм фестивал

Радио МОФ | пред еден ден

Филмот „Столб од сол“ на турскиот режисер Бурак Чевик ќе може да се погледне вечер во киното „Фросина“ во рамки на програмата на 21. Скопје филм фестивал. За филмот снимен 2018 година, се вели дека е повеќе...

 Анализа Без политичка волја  нема реформи во администрацијата

[Анализа] Без политичка волја – нема реформи во администрацијата

Радио МОФ | пред еден ден

Без силна политичка волја, нема професионална администрација. Оваа порака испорачана во новиот Извештај на Европската комисја е упатен во пакет со препораката за зголемување на капацитетот на Министерството...

Изложба на студентска графика Драгутин Аврамовски  Гуте

Изложба на студентска графика „Драгутин Аврамовски – Гуте“

Радио МОФ | пред еден ден

Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, студиската програма по графика и Фондацијата „Драгутин Аврамовски-Гуте“, по 31 -ти пат ја организираат изложбата на студентска...

Премиера на претставата Дух вечерва во МНТ

Премиера на претставата „Дух“ вечерва во МНТ

Радио МОФ | пред еден ден

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ вечерва во 20 часот премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува главната улога Александар...

Карпош ќе дава субвенции за велосипеди до 3000 денари

Карпош ќе дава субвенции за велосипеди до 3000 денари

Радио МОФ | пред еден ден

Жителите на Општина Карпош ќе добијат субвенции за купување нови велосипеди, одлучија советниците. Консензуално, на вчерашната деветта седница на Советот, тие ја изласаа предлог-одлуката за согласност...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност