Wizz Air започнува со изградба на нов центар за обука

Wizz Air започнува со изградба на нов центар за обука

Smartportal | пред 5 часа

Лоциран на пет минути од меѓународниот аеродром во Будимпешта Liszt Ferenc, објектот ќе биде најголем центар за обука поврзан со воздухопловството во регионот и еден од најнапредните во Централна и Источна...

Аарон Кауфман механичарот кој изработува автомобили по мерка се враќа на Дискавери каналот во новата серија Менуваме брзини со Аарон Кауфман

Аарон Кауфман, механичарот кој изработува автомобили по мерка, се враќа на Дискавери каналот во новата серија „Менуваме брзини со Аарон Кауфман“

Smartportal | пред 5 часа

Премиера на првата епизода е на 24 април 2018 во 21.00 часот на Дискавери каналот Jonathan Mansour in the driver's seat of the America’s Extreme Off-Roading Adventures (AXA) black car. Ѕвездата од серијалот...

Неопходни се промени во Балканските образовни системи  еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Неопходни се промени во Балканските образовни системи – еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Smartportal | пред 5 часа

Преку глобално признаени ИТ сертификати како дел од матурските испити до зголемување на дигиталните вештини Скопје, 23.04.2018 – Минатата недела се одржа дводневниот Дигитален Самит на Западен Балкан на...

Неофицијални фотографии од Еван Блас ни го покажуваат целисниот изглед на LG G7

Неофицијални фотографии од Еван Блас ни го покажуваат целисниот изглед на LG G7

Smartportal | пред 6 часа

Познатиот Еван Блас, односно повеќе познат како @evleaks, објави слики кои го прикажуваат LG G7 кој треба да биде официјално претставен на 2-ри мај Evan Blass LG ќе го претстави G7 на 2-ри мај, односно...

Што знаат маркетерите за вас кога огласуваат на Facebook

Што знаат маркетерите за вас кога огласуваат на Facebook?

Smartportal | пред 6 часа

Facebook од секој аспект се труди да ги увери корисниците дека нивните информации не се споделени со отворениот пазар Во неколку наврати го коментиравме случајот со Facebook и скандалот со Cambridge Analytica....

Google ги надмина очекувањата и оствари профит од 31 милијарда долари

Google ги надмина очекувањата и оствари профит од 31 милијарда долари

Smartportal | пред 7 часа

Матичната компанија на Google, Alphabet, објави дека реализираше прв успешен квартал од годината Мислам дека никој не го очекуваше ова. Матичната компанија на Google, Alphabet, објави дека реализираше...

Не го крши синџирот

Не го крши синџирот

Smartportal | пред 8 часа

Без разлика која ни е целта, нејзиното остварување зависи од едно и единствено нешто: нашата дисциплина во одржување на навиката која што сакаме да ја стекнеме. Сите ние имаме желби, аспирации, и цели...

ЕУ ќе го истражува договорот помеѓу Apple и Shazam

ЕУ ќе го истражува договорот помеѓу Apple и Shazam

Smartportal | пред 9 часа

Во оваа фаза, Комисијата е загрижена дека по преземањето на Shazam, Apple ќе добие пристап до комерцијално чувствителни податоци за корисниците на своите конкуренти Веќе не е тајна дека Apple го купи Shazam....

Intel претстави нови сигурносни технологии на RSA 2018

Intel претстави нови сигурносни технологии на RSA 2018

Smartportal | пред еден ден

Intel Threat Detection Technology и Intel Security Essentials се две нови технологии кои треба да ја подобрат безбедноста на системите кои работат на процесорите од Intel Rick Echevarria, vice president...

Chrome Canary го крие новиот дизајн кој Google го спрема за прелистувачот

Chrome Canary го „крие“ новиот дизајн кој Google го спрема за прелистувачот

Smartportal | пред еден ден

Google Chrome ќе добие нов дизајн, а првите верзии од истиот можеме да ги видиме во верзијата од прелистувачот наменета за програмерите Иако Google Chrome доби одредено освежување на дизајнот во правец...

File Explorer во Windows 10 ќе добие поддршка за темната тема на оперативниот систем

File Explorer во Windows 10 ќе добие поддршка за темната тема на оперативниот систем

Smartportal | пред еден ден

Windows 10 има темна тема која во некоја наредна верзија од системот ќе го опфаќа и вградениот прегледувач на датотеки Windows Central File Explorer е вградената апликација од Microsoft преку која повеќето...

LG не може да постигне со производство на OLED екрани за Apple

LG не може да постигне со производство на OLED екрани за Apple

Smartportal | пред еден ден

Apple и оваа година ќе мора да зависи од Samsung за вградување на OLED екрани во нивните iPhone модели Во светот постојат само неколку производители кои „знаат“ да произведат добар и квалитетен OLED екран...

Google работи на замена за SMS сервисот со нов помодерен систем наречен RCS

Google работи на замена за SMS сервисот со нов помодерен систем наречен RCS

Smartportal | пред еден ден

Голем број на оператори и партнер на Google веќе го прифаќаат овој систем и се очекува да стане стандард на Android уредите во наредните 6-12 месеци The Verge Google веќе со години се обидува да направи...

Кој е Satoshi Nakamoto човекот кој важи за креатор на Bitcoin

Кој е Satoshi Nakamoto човекот кој важи за креатор на Bitcoin ?

Smartportal | пред еден ден

Кој е Satoshi Nakamoto, фамозниот псевдоним кој ја лансираше една од најголемите иновации во модерната финансиска историја и буквално исчезна некаде во средината на 2011 г.? Ова е една од најинтересните...

Вовед Како започнува крипто приказната дел 2 2

Вовед: Како започнува крипто приказната (дел 2/2)

Smartportal | пред 4 дена

Како што објаснивме во претходниот дел од овој текст, Satoshi во Bitcoin всушност ги имплементира голем дел од најдобрите идеи од Cypherpunks заедницата, вклучувајќи и монетарни идеи од Австро-економската...

Македонските учесници во проектот Фудбал за пријателство 2018 на средба со првиот тим на ФК Вардар

Македонските учесници во проектот „Фудбал за пријателство 2018“ на средба со првиот тим на ФК „Вардар“

Smartportal | пред 4 дена

На средбата, децата амбасадори ја презентираа програмата на “Фудбал за Пријателство 2018“ на Фудбалерите од првиот тим на ФК “Вардар“, им подарија “Алки на Пријателство“ Скопје, Македонија – 20.04.2018...

Grasshopper е нова апликација од Area 120 во Google која треба да не научи да програмираме

Grasshopper е нова апликација од Area 120 во Google која треба да не научи да програмираме

Smartportal | пред 4 дена

Апликацијата е наменета за почетниците кои треба да добијат основно познавање на процесот на програмирање Во големите ИТ компании стана стандардна практика да се организира посебен дел во компанијата наменет...

Тим Кук ја негираше можноста за спојување на macOS и iOS во еден универзален оперативен систем

Тим Кук ја негираше можноста за спојување на macOS и iOS во еден универзален оперативен систем

Smartportal | пред 4 дена

Спојувањето на macOS и iOS во еден оперативен систем и претставување на хибридни уреди не е нешто што Apple го има во своите планови Иако Microsoft не успеа целосно во својата цел, Windows 10 да работи...

Сите на стартната линија  уште 8 дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Сите на стартната линија – уште 8 дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Smartportal | пред 4 дена

Виз Ер Скопски маратон е активен двигател во општеството повеќе од 10 години Скопје, (20.04.2018) Оваа година Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи во недела, 06.04.2018, со старт во 08.30 часот. На агендата...

Која е врската помеѓу нашата свест и квантниот свет

Која е врската помеѓу нашата свест и квантниот свет?

Smartportal | пред 4 дена

Неколку научници се повикаа на квантната физика за да го објаснат постоењето на свеста Науката и технологијата напреднаа во невидени размери, особено во последниве неколку години. Сепак, и покрај сите...

Нов Nokia X ќе биде претставен на 27 април

Нов Nokia X ќе биде претставен на 27 април

Smartportal | пред 5 дена

Најава за новиот уред е забележана во Кина заедно со датата кога HMD Global планира да го направи претставувањето Nokia, поточно носителот на правата за овој бренд, HMD Global, започна со рекламирање на...

 БазФид и Додо го прават секојдневието поинтересно преку Супер Бавни Слоу Мо видеа креирани со новите Самсунг Галакси С9 и С9

“БазФид“ и “Додо“ го прават секојдневието поинтересно преку Супер Бавни “Слоу-Мо“ видеа креирани со новите Самсунг Галакси С9 и С9+

Smartportal | пред 5 дена

Оваа кампања ќе покаже колку е едноставно и забавно за корисниците да ги доловат секојдневните мигови во бавно движење Сеул, Кореа – 19. Април, 2018 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.)...

Халкидики Авантура  тридневна забава за сите љубители на електронска музика

Халкидики Авантура – тридневна забава за сите љубители на електронска музика

Smartportal | пред 5 дена

Познати локални и регионални ДиЏеи на фестивал во Халкидики од 28. април до 1. мај оваа година Скопје, Македонија – 13.04.2018 година – Во период од 28. Април до 1. мај, 2018 година , во Калитеа (Халкидики,...

Комуницирајте безбедно со вашиот смартфон

Комуницирајте безбедно со вашиот смартфон

Smartportal | пред 5 дена

EFF (Electronic Frontier Foundation) имаат развиено критериуми по кои може да се оцени квалитетот на безбедноста на повеќето чет апликации Неодамна дознавме за веста дека руската агенција за комуникации...

OneNote за Windows 10 ќе остане главната верзија на оваа апликација

OneNote за Windows 10 ќе остане главната верзија на оваа апликација

Smartportal | пред 5 дена

OneNote 2016 е последната десктоп верзија од апликацијата, а исто така веќе нема да биде дел од Office пакетот Не сум сигурен како OneNote поминува на македонскиот пазар генерално, меѓутоа за мене е една...

Забраната на Телеграм е удар за приватноста и слободата на изразување

Забраната на Телеграм е удар за приватноста и слободата на изразување

Smartportal | пред 5 дена

Телеграм е една од најсигурните чет апликации кои постојат во моментов Замислете си Македонски Телеком или ВИП да забранат пристап до апликации како Фесјбук, Вибер или Вацап. Тоа е остварување на дистописко...

Дали треба да има и колку би чинела претплатата за Facebook

Дали треба да има и колку би чинела претплатата за Facebook?

Smartportal | пред 5 дена

Според анализите на TechCrunch месечната претплата која Facebook треба да им ја наплати на корисниците би изнесувала од 11 – 14 долари По веќе познатите на сите случувања околу Cambridge Analytica, основачот...

Microsoft претстави Windows Defender екстензија за Google Chrome

Microsoft претстави Windows Defender екстензија за Google Chrome

Smartportal | пред 5 дена

Екстензијата треба да овозможи заштита од отворање на страни со малициозен код Google Chrome моментално е најкористениот и најпопуларен интернет прелистувач, па не е чудо што и Microsoft сака да е што...

PEPPER  интерактивниот хуманоиден робот во посета на Стопанска банка АД  Скопје

PEPPER – интерактивниот хуманоиден робот во посета на Стопанска банка АД – Скопје

Smartportal | пред 6 дена

Во соработка со MasterCard, 14-18 часот, 19 април, @i-bank store Брзиот развој на технологијата влијае на сите нас како и на се околу нас, па затоа ни претставува големо задоволство да ја најавиме посетата...

Достапен Google Chrome 66 со најавеното блокирање на страните кои автоматски пуштаат видео со звук

Достапен Google Chrome 66 со најавеното блокирање на страните кои автоматски пуштаат видео со звук

Smartportal | пред 6 дена

Со најновата верзија на Google Chrome корисниците ќе може „по на раат“ да сурфаат по веб страните Прво најавена за јануари и 64-та верзија од Chrome, па одложена за 66-та, од оваа недела функцијата е официјално...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност