Ирена Јакимоска е нов претседател на Стопанската комора за Прилеп

Ирена Јакимоска е нов претседател на Стопанската комора за Прилеп

10 без 10 | пред 2 часа

Управниот одбор на Регионалната Стопанската комора за Прилеп доби нов претседател – Ирена Јакимоска - објави Канал77 . Таа го наследи на функцијата Симон Наумоски, кој повеќе од дваесет години беше на...

Шекеринска НАТО да ги верифкува промените во Македонија

Шекеринска: НАТО да ги верифкува промените во Македонија

10 без 10 | пред 2 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска очекува на претстојниот самит на НАТО да се верификуваат промените и напорите на Македонија за зачленување во Алијансата. Според неа, Македонија покажала е дека...

Сервер Можеби звучи болно но македонскиот пат за НАТО и ЕУ минува преку Атина

Сервер: Можеби звучи болно, но македонскиот пат за НАТО и ЕУ минува преку Атина

10 без 10 | пред 3 часа

Познавачот на Балканот, Даниел Сервер, на седницата на Комисијата за eвропски прашања пред присутните истакна дека САД сака сите земји на Балканот да станат дел од ЕУ затоа што тоа е најголема сигурност...

Груби Свесни сме дека годинава нема да станеме дел од ЕУ и НАТО

Груби: Свесни сме дека годинава нема да станеме дел од ЕУ и НАТО

10 без 10 | пред 4 часа

Свесни сме дека оваа година нема да станеме дел од ЕУ и НАТО, но треба да отпочнеме преговори, истакна Артан Груби на седницата на Комисијата за европски прашања чиј претседател е и додаде дека тоа што...

Висока руска функционерка ѝ се закани на Македонија ја критикуваше Црна Гора

Висока руска функционерка ѝ се закани на Македонија, ја критикуваше Црна Гора

10 без 10 | пред 4 часа

Македонија се обидува да го направи „истиот опасен експеримент“ како и Црна Гора, што „води само кон понатамошна дестабилизација на ситуацијата во регионот“, рече Матвјенко. Валентина Матвјенко во босанскиот...

Finance think Падот на просечната плата покажа дека растот во јануари не се должи на зголемувањето на минималната плата туку на сезонски ефект

Finance think: Падот на просечната плата покажа дека растот во јануари не се должи на зголемувањето на минималната плата, туку на сезонски ефект

10 без 10 | пред 5 часа

Институтот за економски анализи „Finance think“  испрати став за движењата на просечната плата, по повод регистрираниот пад во февруари, наспроти растот еден месец претходно за кој од Владата се пофалија...

Министерство за транспорт Не организиравме каква било забава на пуштањето на автопатот

Министерство за транспорт: Не организиравме каква било забава на пуштањето на автопатот

10 без 10 | пред 5 часа

Министерството за транспорт и врски денеска преку соопштение се огради од секаква активност поврзана со информациите за организирање забава на делови од автопатот Демир Капија по вчерашното свечено отворање...

Кацарска му даде уште една шанса на Урко да сведочи на Тенк в среда

Кацарска му даде уште една шанса на Урко, да сведочи на „Тенк“ в среда

10 без 10 | пред 5 часа

Дејан Митревски Урко, поранешниот шеф на обезбедувањето на Никола Груевски, не одговорил на телефонските повици на одбраната и не се појави на вчерашото рочиште за случајот „Тенк“. Судијката Добрила Кацарска...

Кои се новите македонски амбасадори во ЕУ  Брисел и Париз

Кои се новите македонски амбасадори во ЕУ , Брисел и Париз?

10 без 10 | пред 6 часа

Пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска своите платформи за работа ќе ги презентираат новите амбасадорки во Постојаната мисија при ЕУ во Брисел, Кралството Белгија Агнеза...

Филипче ќе ги убедува родителите дека вакцините се квалитетни

Филипче ќе ги убедува родителите дека вакцините се квалитетни

10 без 10 | пред 6 часа

Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата, потврди вчера Гоце Чакаровски, заменик-министер за здравство, по бурата во јавноста што ја предизвика министерот...

360˚ Ќе се справи ли Македонија со црната статистика на починати новороденчиња

360˚: Ќе се справи ли Македонија со црната статистика на починати новороденчиња

10 без 10 | пред 6 часа

Нов случај на предвреме родено бебе го вклучи алармот на Клиниката за гинекологија во Скопје. Добило хепатит Ц. До неговиот изолиран привремен дом се стигнува преку посебни протоколи за да не се накалемат...

АКТОР Ние ја организиравме прославата во тунелот се извинуваме ако беше погрешно разбрана

АКТОР: Ние ја организиравме прославата во тунелот, се извинуваме ако беше погрешно разбрана

10 без 10 | пред 6 часа

Грчката компанија АКТОР која ја градеше автопатската делница од Демир Капија до Смоквица преку допис до Либертас реагираше на видеото кое се појави на социјалните мрежи на кое се гледа како со трубачи...

Мијалков и Тачи на обвинителна клупа за договарањето гласови во ДИК

Мијалков и Тачи на обвинителна клупа за договарањето гласови во ДИК

10 без 10 | пред 6 часа

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, денеска треба да седнат на обвинителна клупа во Кривичниот суд како дел од обвинетите во случајот „Титаник 2“ поврзан со...

Судот ја прифати имотната гаранција Чавков излегува од притвор

Судот ја прифати имотната гаранција: Чавков излегува од притвор

10 без 10 | пред 24 часа

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков излегува од притвор, откако судот му ја прифатил понудената гаранција во недвижен имот, објави НОВАТВ . Кривичниот...

Прилепски Еуркомпозит со в д директор  протестите во мирување

Прилепски „Еуркомпозит“ со в.д. директор - протестите во мирување

10 без 10 | пред 24 часа

Прилепската фабрика „Еурокомпозит“ доби вршител на должноста директор, а синдикатот на компанијата протестите ги стави во мирување до четврток до кога е најавено вработените да добијат плата. Гоце Јагуриноски,...

Пуштен во употреба автопатот Демир Капија  Смоквица

Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

10 без 10 | пред еден ден

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10 низ Македонија, пренесува Макфакс . Станува збор за последните...

Фосилни остатоци од праисториски слон пронајдени кај Неготино

Фосилни остатоци од праисториски слон пронајдени кај Неготино

10 без 10 | пред еден ден

Националната установа Природонаучен музеј на Македонија и Министерството за култура информираат за  уникатно палеонтолошко откритие во близина на село Долни Дисан, Неготино, и за палеонтолошките ископувања...

Ќе се формира нова албанска партија во Македонија

Ќе се формира нова албанска партија во Македонија

10 без 10 | пред еден ден

Имер Селмани и Мерсел Билали сметаат дека Албанците и сите граѓани во земјава имаат потреба од квалитетни, демократски, проевропски ориентирани партии, со квалитетни програми пишува „Независен весник“...

Урко не се појави во Кривичен

Урко не се појави во Кривичен

10 без 10 | пред еден ден

Дејан Митревски -Урко денеска не се појави во Кривичниот суд каде што треба да сведочи за случајот „Тенк“, во кој обвинет е Никола Груевски. Одбраната на Груевски не беше информирана зошто Урко не се појави...

Јанкуловска во 2011 ја засолниле во објект при вооружен инцидент поради немање на блиндирано возило

Јанкуловска во 2011 ја засолниле во објект при вооружен инцидент поради немање на блиндирано возило

10 без 10 | пред еден ден

Шефот на обезбедувањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, Виктор Белевски е првиот сведок на денешното рочиште во случајот „Тенк“ за набавката на мерцедесот. Тој рече дека...

Во среда нова средба меѓу Коѕијас и Димитров

Во среда нова средба меѓу Коѕијас и Димитров

10 без 10 | пред еден ден

Следната седмица, на 25 април ќе се одржи нова средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц, објавија дел од грчките медиуми....

Јоргос Кумуцакос Не е изводливо Владата да постигне конечен договор за името

Јоргос Кумуцакос: Не е изводливо Владата да постигне конечен договор за името

10 без 10 | пред еден ден

Договорот треба да биде комплетен, целосен и конечен и да ја разликува соседната земја од Македонија, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија во интервју...

Отворање нов систем за донирање вишок храна Сите Сити

Отворање нов систем за донирање вишок храна „Сите Сити“

10 без 10 | пред еден ден

Отворање на новиот систем за донирање вишок храна „Сите Сити“ ќе биде означено денеска со прес-конференција во организација на Асоцијација за чиста животна средина „Ајде Македонија!“. Обраќање пред присутните...

Урко ќе сведочи денес на рочиштето за Тенк

Урко ќе сведочи денес на рочиштето за „Тенк“

10 без 10 | пред еден ден

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Пред Судот денеска исказ треба да дадат нови сведоци,...

СЈО ќе поднесе Извештај за сработеното пред собраниската Комисија за политички систем

СЈО ќе поднесе Извештај за сработеното пред собраниската Комисија за политички систем

10 без 10 | пред еден ден

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) денеска на седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците треба да поднесе Извештај за сработеното за периодот од 15 септември 2017...

ВМРО ДПМНЕ Виновниците за егзекуцијата кај Смилковско езеро не смее да останат неказнети

ВМРО-ДПМНЕ: Виновниците за егзекуцијата кај Смилковско езеро не смее да останат неказнети

10 без 10 | пред еден ден

Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Велат ВМРО-ДПМНЕ во нивното соопштение. „Семејствата...

Ал Џезира Пропаѓаат документи во Архивот на Македонија

Ал Џезира: Пропаѓаат документи во Архивот на Македонија

10 без 10 | пред еден ден

Ал Џезира Балканс, се навраќа на проблемот со архивската граѓа на Државен архив на Република Македонија. Откако Владата објави дека донела одлука, на предлог на министерката Зорица Апостолска, да гради...

Гинеколозите не ги пополнуваат книшките на трудниците

Гинеколозите не ги пополнуваат книшките на трудниците

10 без 10 | пред еден ден

Матичните гинеколози не ги пополнуваат книшките за бременост во кои се пишува целиот процес на бременоста, објави Алсат М . Во повеќето случаи во овие книшки се случува да не постои ниту крвната група...

Китанов Ќе го исклучам далноводот го повикувам поранешниот премиер Груевски да пикне прст во штекер во тунелот ако тврди дека нема струја

Китанов: Ќе го исклучам далноводот, го повикувам поранешниот премиер Груевски да пикне прст во штекер во тунелот, ако тврди дека нема струја

10 без 10 | пред еден ден

Директорот на јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов реагира на плашењето народ, како што вели, од страна на експремиерот Никола Груевски, кој на фејсбук профилот укажа на пропусти и опасности...

Огромна посетеност на Конопфест во Скопје пораките испратени

Огромна посетеност на Конопфест во Скопје пораките испратени

10 без 10 | пред еден ден

Во организација на Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ во Градски парк во Скопје ќе се одржа „ Конопфест 2018 “, под мотото „Една билка, еден живот“. Овогодинешниот „Конопфест“ се одржа синоќа...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност