Германија бара ЕК да ги замрзне европските фондови за непослушните во ЕУ

ИнфоБанк | пред 11 месеци

Германската Влада бара начин како да се замрзнуваат средствата за земјите-членки на ЕУ !? Германската Влада бара начин како да и се овозможи на Европската комисија да ги замрзнува средствата за земјите-членки...

Миро Церар потврди дека приватизацијата на НЛБ продолжува

ИнфоБанк | пред 11 месеци

можни компликации во постапката за приватизација на Нова љубљанска банка(НЛБ) Словенечкиот премиер Миро Церар потврди во вторник дека министерката за финансии Матеја Враничар Ерман во понеделник му понудила...

ЕК ќе претстави предлог за проширување на еврозоната

ИнфоБанк | пред 11 месеци

Европската комисија се обидува да го направи усвојувањето на еврото попривлечно ?! Се очекува денеска Европската комисија да поднесе предлог за продлабочување на економската и монетарна унија. Европската...

Стопанска банка АД – Скопје ќе дели 127 денари бруто дивиденда по акција

ИнфоБанк | пред 11 месеци

Бруто дивидендата по акција изнесува 127,00 денари . За фискалната 2016 година, Стопанска банка АД – Скопје оствари добивка по оданочување во износ од 2.239.791.560,00 денари. Собранието на акционери на...

Нов пад на цената на нафтата

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Цената на барелот сирова нафта на 46,63 долaри за барел ! Цената на барелот сирова нафта од марката брент за испораките во јули во текот на утринското тргување на лондонската берза ICE во петокот падна...

Нов пад на цената на нафтата

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Цената на барелот сирова нафта од марката брент за испораките во јули на 46,63 долaри ! probenacid sigridw.com naltrexone brand name Цената на барелот сирова нафта од марката брент за испораките во јули...

„Сбербанк Европа” лани со профит од 33 милиони евра

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Нето профитот на „Сбербанк Европа“ лани изнесувал 33 милиони евра Нето профитот на „Сбербанк Европа“ лани изнесувал 33 милиони евра, бројот на клиентите е зголемен за 70.000 во однос на 2015 година, а...

Црногорските банки најголемите приходи ги оствариле од каматите

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Црногорските банки во првите три месеци заработиле вкупно 38,1 милион евра од камата ! Црногорскиот банкарски сектор првиот квартал од оваа година го заврши во плус од 7,8 милиони евра. Од 15 банки, 10...

Еврото зајакна во однос на доларот и јенот по изборот на Макрон за француски претседател

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Непосредно по објавувањето на резултатите, еврото зајакна Утринава на берзите во Азија еврото зајакна во однос на главните светски валути по изборот на проевропскиот либерален кандидат Емануел Макрон за...

Вредноста на Биткоинот не престанува да расте

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Вредноста на дигиталната крипто-валута Биткоин порасна за 95 долари Вредноста на дигиталната крипто-валута Биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога. Во текот на вчерашното тргување на берзите,...

BNP Paribas оствари повисока добивка за првиот квартал

ИнфоБанк | пред 12 месеци

„BNP Paribas“ забележа изненадувачки раст на профитот „BNP Paribas“ забележа изненадувачки раст на профитот, поддржан од трговијата со акции и обврзници, како и поради намалувањето на залихите за неисплатените...

Кинеската HNA Group веќе е најголемиот акционер во Deutsche Bank

ИнфоБанк | пред 12 месеци

кинескиот „HNA Group“ стана и најголемиот акционер во германската „Deutsche Bank“ Само два месеци откако објави дека влегува во германската „Deutsche Bank“ со учество од 3,04% од акциите, сега кинескиот...

Еврозоната со инфлација од 1,9 проценти

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Инфлацијата во еврозоната порасна на 1,9% Инфлацијата во еврозоната се забрза и во април изнесува 1,9% што е малку под целта на Европската централна банка. Ова е последица на континуираната несигурност...

Цената на биткоинот достигна нов рекорд

ИнфоБанк | пред 12 месеци

Нов рекорд од 1.330,72 долари оствари биткоинот Нов рекорд од 1.330,72 долари оствари биткоинот, објави „CoinDesk“. Претходниот историски врв за виртуелната валута беше постигнат на 10-ти март, кога цената...

Sberbank е највредниот руски бренд

ИнфоБанк | на 4.2017

Sberbank стана највредниот руски бренд – вредност е поголема за 23 проценти Sberbank стана највредниот руски бренд – нејзината вредност во однос на минатата година е поголема за 23 проценти и сега изнесува...

Credit Suisse со масовна кампања против затајувањето на данок

ИнфоБанк | на 4.2017

„Credit Suisse“ со голема рекламна кампања - нултата толеранција кон даночно затајување ! Втората по големина швајцарска банка – „Credit Suisse“, реализираше големата рекламна кампања во европските весници...

Цените на акциите на Волстрит забележаа благ пад

ИнфоБанк | на 4.2017

Цените на акциите на Волстрит во понеделник благо паднаа Цените на акциите на Волстрит во понеделник благо паднаа, бидејќи инвеститорите се внимателни заради послабата продажба на автомобили во САД и сомнежите...

Кеш или картичка? Македонците сè уште го претпочитаат првото!

ИнфоБанк | на 4.2017

Македонците преферираат кеш Македонците преферираат кеш. 71% од вкупниот промет со платежни картички е само подигнување на готовина од банкоматите. Сепак, трендот полека се менува – постојано расте бројот...

Aкцијата на Алкалоид на врвот според прометот на Македонска берза

ИнфоБанк | на 4.2017

Акцијата на Алкалоид АД Скопје во понеделникот се најде на врвот Акцијата на Алкалоид АД Скопје во понеделникот се најде на врвот со остварени 9,4 милиони денари или учество од над 47 отсто во вкупниот...

НЛБ го продава НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје

ИнфоБанк | на 3.2017

Нова Љубљанска Банка д.д. Љубљана („НЛБ”)  го продава НЛБ Нов Пензиски Фонд Нова Љубљанска Банка д.д. Љубљана („НЛБ”)  започна процедура за барање на инвеститори за откуп на 100% од акционерскиот капитал...

Raiffeisen Bank го зголеми профитот за 22 проценти

ИнфоБанк | на 3.2017

„Raiffeisen Bank“ во 2016 година остварила консолидиран профит со раст од 22,2 % „Raiffeisen Bank“ во минатата година остварила консолидиран профит од 463 милиони евра, што е раст од 22,2 проценти во споредба...

Швајцарска банка UBS поради даночна измама се соочува со судење во Франција

ИнфоБанк | на 3.2017

Поради создавање на широка шема за даночна измама, банка UBS се соочува со судење ! Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува...

Deutsche Bank со драстично намалување на бонусите

ИнфоБанк | на 3.2017

„Deutsche Bank“  ги намали дел од трошоците,во 2016 година скрати над 1000 работни места Германскиот банкарски гигант „Deutsche Bank“ ги намали бонусите со повеќе од три четвртини во минатата година, покажува...

Во оптек ќе биде пуштена нова банкнота од 50 евра

ИнфоБанк | на 3.2017

Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април годинава Новата банкнота од 50 евра треба да биде пуштена во оптек од 4 април, а во првата фаза се очекува да бидат пуштени 5,4 милијарди...

Акцијата на Комерцијална банка на врвот на Македонска берза според прометот

ИнфоБанк | на 3.2017

Најголем раст забележа акцијата на Скопски Пазар со фантастични 105,32 % Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје во понеделникот се најде во фокусот на инвеститорите на отворањето на трговската седмица...

Во Европа раст на акциите, на Волстрит внимателно пред седницата на Fed

ИнфоБанк | на 3.2017

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси останаа речиси непроменети На њујоршки Волстрит во понеделникот берзанските индекси останаа речиси непроменети, со слаб обем на тргувањето бидејќи вложувачите...

Макпетрол и официјално во одлична кондиција – шест милиони евра добивка во 2016

ИнфоБанк | на 3.2017

Макпетрол за 2016 прикажува добивка по оданочување од околу шест милиони евра ! Макпетрол, најголемата македонска нафтена компанија, е во одлична финансиска кондиција, ако се суди според годишниот извештај...

ПроКредит прва банка во Македонија со ИСО 14001:2015

ИнфоБанк | на 2.2017

ПроКредит Банка со о меѓународниот сертификатот ISO 14001 – 2015 ПроКредит Банка успешно го заврши процесот на сертифицирање на Системот за управувње со животна средина со меѓународниот сертификатот ISO...

Aкциите на Технометал Вардар беа најинтересни за купувачите

ИнфоБанк | на 2.2017

Половина од остварениот промет , блок трансакциите со акции од Технометал Вардар Скопје Стартот на новата трговска недела го одбележа вкупен промет на берзата од над 11,5 милиони денари реализирани преку...

Профитот на HSBC за 2016-та година се распадна со 62%

ИнфоБанк | на 2.2017

Акциите на британската банка „HSBC“ поевтинија со 4%, Акциите на британската банка „HSBC“ поевтинија со 4%, откако стана познато дека еднократните трошоци и отпишувањето од неколку милијарди долари се...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност