Запален автомобил на улицата Моша Пијаде

Запален автомобил на улицата Моша Пијаде

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Вчера околу 02,30 часот било пријавено дека на улицата „Моша Пијаде“било опожарено патничко возило „Ауди А4“ со кумановски регистарски ознаки, сопственост на С.К. од Куманово со стан на истата...

Кумановци со кривични за насилство

Кумановци со кривични за насилство

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... СВР Куманово поднесе кривична пријава против дваесетгодишните Б.С. и К.С.  двајцата од Агино Село, и против В.М. (21 ) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство”....

Делегации на општината во Бања Лука и Горњи Милановац

Делегации на општината во Бања Лука и Горњи Милановац

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... По повод Денот на градот Бања Лука (Република Српска), градоначалникот Максим Димитриевски со претставници на општинската администрација престојуваше во дводневна посета на овој град. Со градоначалникот...

Наковски освои златен медал на државно првенство во кик бокс

Наковски освои златен медал на државно првенство во кик бокс

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Во организација на Кик боксерска федерација на Македонија викендов во салата Борис Трајковски во Скопје се одржа државно првенство во кик бокс дисциплини во сите категории и возрасти. Учество...

Детски ликовен камп АСНОМ

Детски ликовен камп „АСНОМ“

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Под покровителство на градоначалникот, Советот на општина Куманово и Фондацијата за култура и спорт утревечер со почеток во 19 часот и 30 минути во Занаетчискиот дом ќе биде отворена изложба...

TK Тумба организираше тениски турнир

TK Тумба организираше тениски турнир

Кумановски муабети | пред еден ден

loading... Во Куманово викендов се одржа турнир во рамки на проектот Детски тенис, кој e во организација на тенискиот клуб Тумба. Исиот е дел од календарот на Македонската тениска федерација. Натпреварите...

Одбојкарките славеа над Планет од Скопје

Одбојкарките славеа над Планет од Скопје

Кумановски муабети | пред еден ден

loading... Во полуфиналето на Play-off во Сениорската државна лига за жени Одбројкарскиот Клуб Куманово како гостин кај Планет во Скопје успеа да извојува победа во петиот сет, со 3:2. Два часа и 5 минути...

Библиотеката го одбележува Светскиот ден на книгата

Библиотеката го одбележува Светскиот ден на книгата

Кумановски муабети | пред еден ден

loading... Во кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ денеска беше одбележан 23 Април – Светскиот ден на книгата и авторското право кој годинава се одбележува по 23-ви пат. Читателите кои денеска ја...

Се чистеше околу ОУ Кочо Рацин

Се чистеше околу ОУ „Кочо Рацин“

Кумановски муабети | пред 3 дена

loading... Волонтерите на здружението Кумановски акцијаши, заедно со вработените во јавното претпријатие Чистота и Зеленило, денеска го уредуваа просторот околу основното училиште Кочо Рацин. Традиционално...

Куманово доби нов боксерски клуб

Куманово доби нов боксерски клуб

Кумановски муабети | пред 3 дена

loading... БК Куманово 84 е новиот боксерски клуб во Куманово, кој синоќа беше промовиран во Спортската сала. Се работи за возобновување на некогашниот клуб, кој им е добро познат на љубителите на овој...

Изложба Фемиграции  уметност за правата на бегалците

Изложба „Фемиграции“ – уметност за правата на бегалците

Кумановски муабети | пред 3 дена

loading... Во Салонот на Уметничката галерија при националната установа Музеј-Куманово, синоќа се отвори изложбата “ Фемиграции “ – уметност за правата на бегалците, во организација на Македонското здружение...

Пожарникарите вчера бележат дури пет интервенции

Пожарникарите вчера бележат дури пет интервенции

Кумановски муабети | пред 3 дена

loading... Територијалната противпожарна единица Куманово во изминатото деноноќие  бележи 5 интервенции. Две интервенции биле во населбата Перо Чичо. Се интервенирало на запален смет, во период од 19:15...

 Со спорт против зависности кај младите

„Со спорт против зависности кај младите”

Кумановски муабети | пред 4 дена

loading... Општинската организација на Црвен крст Куманово заедно со волонтерите од клубот на млади во рамките на проектот ЦКА ПХВ организираше турнир во баскет под мото “Со спорт против зависности кај...

ЛДП организираше крводарителска акција

ЛДП организираше крводарителска акција

Кумановски муабети | пред 4 дена

loading... По повод 21-от роденден,општинската организација на Либерално-демократската партија Куманово денеска организираше крводарителска акција, која се одржа во просториите на Заводот за трансфузиологија...

До 15 ти мај да се поднесат барањата за субвенции за земјоделците

До 15-ти мај да се поднесат барањата за субвенции за земјоделците

Кумановски муабети | пред 4 дена

loading... Подрачната единица на Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство  Куманово ги потсетува земјоделските стопанства дека рокот за поднесување  барање за субвенции за 2018-та година...

Куманово ќе добие ново јавно претпријатие Куманово План

Куманово ќе добие ново јавно претпријатие „Куманово План“

Кумановски муабети | пред 4 дена

loading... Куманово ќе добие уште едно јавно претпријатие „Куманово План” одлучија советниците на вчерашната седница на која беа разгледани 50 точки на дневниот ред. Претседателот на советот на општина...

ЖРК Куманово најавува победа и пласман во фајнл фор на Купот на Македонија

ЖРК Куманово најавува победа и пласман во фајнл-фор на Купот на Македонија

Кумановски муабети | пред 4 дена

loading... Женскиот ракометен тим од Куманово денеска на домашен терен го игра четвртфиналето од купот на Македонија. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Вардар Јуниор од Скопје. Кумановки, оваа сезона...

Кумановец со кривична за производство и продажба на дрога

Кумановец со кривична за производство и продажба на дрога

Кумановски муабети | пред 5 дена

loading... Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривични пријава против А.О. (33 години) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање...

Спортски настан Црвен крст за подобро мултикултурно општество

Спортски настан „Црвен крст за подобро мултикултурно општество”

Кумановски муабети | пред 5 дена

loading... Општинската организација на Црвен крст Куманово заедно со  волонтерите од клубот на млади во рамки на проектот ЦКА ПХВ организираа спортски настан под мото “Црвен крст за подобро мултикултурно...

Нема гледање низ прсти за непрописно паркирање

Нема „гледање низ прсти“ за непрописно паркирање

Кумановски муабети | пред 5 дена

loading... Секое непрописно паркирано возило кое го носи пајак службата е санкционирано од сообраќајната полиција и јавното претпријатие. Нема никакви злоупотреби, тврдам со морална и правна одговорност....

Пензионерите ја изведоа претставата Зла жена

Пензионерите ја изведоа претставата „Зла жена“

Кумановски муабети | пред 5 дена

loading... Во преполната сала во Занаетчискиот дом, пензионерската група при аматерскиот театар синоќа премиерно ќе ја изведе претставата Зла жена. Љубителите на театарот уживаа во комедијата која е во...

Изложба Фемиграции  уметност за правата на бегалците

Изложба „Фемиграции“ – уметност за правата на бегалците

Кумановски муабети | пред 5 дена

loading... Во Салонот на Уметничката галерија при НУ Музеј-Куманово, утре, со почеток во 19:30 часот, ќе се отвори изложбата “ Фемиграции “ – уметност за правата на бегалците, во организација на Македонското...

 Порака Наша со проект за безбедно користење на интернет

„Порака Наша“ со проект за безбедно користење на интернет

Кумановски муабети | пред 6 дена

loading... „Биди безбеден“ е насловен проектот кој го спроведува Здружението, Регионален центар за лица со интелектуална попреченост „Порака Наша‘’ од Куманово со цел заштита на лицата со попреченост од...

Општина Куманово ќе набавува заштитни столбчиња

Општина Куманово ќе набавува заштитни столбчиња

Кумановски муабети | пред 6 дена

loading... Општина Куманово распиша оглас до Бирото за јавни набавки за изработка на основен проект на добивање на е-дозвола за улично осветлување. Крајниот рок на кој фирмите можат да се јават на тендерот...

Се одржа традиционалниот кошаркарски турнир на Пинк Пантери

Се одржа традиционалниот кошаркарски турнир на Пинк Пантери

Кумановски муабети | пред 6 дена

loading... Кошаркарскиот клуб Пинк Пантери викендов по седми пат го организираше меѓународниот кошаркарски турнир „Растеме заедно“. Во Куманово и оваа година, истакнатите спортисти, родени во 2003 година...

Пренасочување на сообраќајот на неколку улици во Куманово

Пренасочување на сообраќајот на неколку улици во Куманово

Кумановски муабети | пред 6 дена

loading... Општина Куманово известува дека во периодот од 20-ти до 30-ти април годинава, поради извршување на работите за атмосферска канализација на дел од улица „ЈНА“ (од поранешна ф-ка „ЧИК“), улиците...

Утре ќе се одржи деветта седница на Советот

Утре ќе се одржи деветта седница на Советот

Кумановски муабети | пред 6 дена

loading... Во кружната сала на зградата на поранешни општествено-политички организации, Комитет утре ќе се одржи деветта седница на Советот на Општина Куманово.  Вкупно за разгледување има 53 точки.  ...

Сара од Куманово со целосна стипендија ги продолжува постдипломските студии во САД

Сара од Куманово со целосна стипендија ги продолжува постдипломските студии во САД

Кумановски муабети | пред една недела

loading... Сара Симоновска од Куманово живее и студира во САД каде беше и прогласена за најдобар студент. Средно образование заврши во музичкото училиште „Interlochen“ и студира ударни инструменти. За...

Одбојкарките на Куманово ја започнуваат битката за одбрана на титулата

Одбојкарките на Куманово ја започнуваат битката за одбрана на титулата

Кумановски муабети | пред една недела

loading... Започнува плеј-офот во Сениорската лига за жени во одбојка за сезона 2017/18 г. Во одбрана на титулата освоена минатата година и сезонава ОК Куманово обезбеди пласман меѓу 4 најдобри екипи во...

Техничка стока и свежи печурки запленети на ГП Табановце

Техничка стока и свежи печурки запленети на ГП Табановце

Кумановски муабети | пред една недела

loading... Во текот на минатите две недели, царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, делови за комбајни и багери, техничка стока, делови...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност