Збирката поезија Слики од бунарот ќе биде промовирана сабота во кафе бар Шила

Збирката поезија „Слики од бунарот“ ќе биде промовирана сабота во кафе бар “Шила”

Охриѓани | пред 5 месеци

Во кафе барот „Шила“ во Охрид, на 2 декември (сабота), со почеток од 19 часот ќе се одржи промоција на збирката поезија „Слики од бунарот“ на Марина Икономова – Шокева. Збирката содржи четириесет песни...

Велештанец упатувал закани кон полицаец

Велештанец упатувал закани кон полицаец

Охриѓани | пред 5 месеци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 56-годишно лице од струшкото село Велешта. Тој, казненото...

Борче Димоски не престанува да изненадува   Digital box со Love Story од соништата

Борче Димоски не престанува да изненадува : “Digital box” со „Love Story“ од соништата !

Охриѓани | пред 5 месеци

Во редакцијата на порталот Охриѓани, пристигна најновото „ Love Story “ од Digital Box Production од Охрид, која важи за една од најдобрите во регионов и пошироко. Видеото е дело на продуцентот Борче Димоски,...

Бродот Мис Стон извлечен од каналот Студенчишта

Бродот „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта

Охриѓани | пред 5 месеци

Бродот „Мис Стон“ кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој се излеа помала количина нафта, е извлечен од вода и наредните денови ќе биде дислоциран од ова место, информираат од охридската...

Лешанец запалил возило на жител од Оровник

Лешанец запалил возило на жител од Оровник

Охриѓани | пред 5 месеци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишен жител на охридското село Лешани. „Пријавениот, во периодот...

Свлечиште се заканува на патот во Коњско

Свлечиште се заканува на патот во Коњско

Охриѓани | пред 5 месеци

Свлечиште во должина од околу 8 метри се појави под пат во село Коњско, на улица која излегува кај хотелот Гранит. Деновиве интензивно врне дожд, а свлечиштето се шири од час во час, и прашање на време...

ВМРО ДПМНЕ бара да се повлече скандалозната одлука на Кардиолошки

ВМРО-ДПМНЕ бара да се повлече скандалозната одлука на Кардиолошки

Охриѓани | пред 5 месеци

СДС и директорката на ЈЗУ Кардиолошки завод „Св. Стефан“, Гордана Донеска веднаш јавно да се извинат на Д-р Никола Бакрачески и да ја повлечат наложената скандалозна одлука, бараат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ...

Макфакс Бакрачески од кардиолог прераспределен на ниво на медицинска сестра

Макфакс: Бакрачески од кардиолог, прераспределен на ниво на медицинска сестра

Охриѓани | пред 5 месеци

Ексградоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, по завршувањето на својот мандат, се врати во Кардиолошкиот завод „Св. Стефан“, но на негово изненадување актуелната директорка Горадана Донеска го прераспределила...

Живка Ангелоска е новиот претседател на Советот на Општина Охрид

Живка Ангелоска е новиот претседател на Советот на Општина Охрид

Охриѓани | пред 5 месеци

Советничката Живка Ангелоска од редовите на СДСМ е избрана за нов претседател на општинскиот Совет во Охрид. На денешната седница таа беше избрана за „прва меѓу еднаквите советници“ со 12 гласа „за“, односно...

Супер радио  25 години во етер  СРЕЌЕН РОДЕНДЕН

Супер радио – 25 години во етер ! СРЕЌЕН РОДЕНДЕН !

Охриѓани | пред 6 месеци

Супер радио од Охрид денес го прославува 25-тиот роденден. Приказната започна во ноември 1992 година, веднаш по осамостојувањето на Република Македонија. Со неа растеше и се развиваше, со неа ги помина...

ВМРО ДПМНЕ со честитка по повод Денот на ослободувањето на Охрид

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод Денот на ослободувањето на Охрид

Охриѓани | пред 6 месеци

ВМРО ДПМНЕ упати честитка по повод 7 Ноември – Денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот окупатор во која се вели : “ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите граѓани им го честита празникот 7 Ноември-Денот на...

73 години од Денот на ослободувањето на Охрид

73 години од Денот на ослободувањето на Охрид

Охриѓани | пред 6 месеци

Со низа активности и настани денеска во Охрид ќе биде одбележан 7 ноември – Денот на ослободувањето на градот од фашистичкиот окупатор во 1944 година. Свеченостите започнуваат во 10 часот кога е предвидено...

Пресечен канал за нелегална трговија со кафе

Пресечен канал за нелегална трговија со кафе

Охриѓани | пред 6 месеци

Граничната полиција регионален центар Запад, вчера пресече илегален канал за нелегална трговија со сурово кафе од Република Македонија кон Република Албанија. Во акцијата, одземени се вкупно 540 килограми...

THE BACKDOOR BAND денес го слават 7 миот роденден  Да им се множат

THE BACKDOOR BAND денес го слават 7-миот роденден ! Да им се множат !!!

Охриѓани | пред 6 месеци

Охридскиот рок бенд “The Backdoor band” денес прославува 7 години од постоењето на македонската музичка сцена. -Денес е 7 – миот роденден на THE BACKDOOR BAND , нашата најсакана творба на која сме горди....

Книжниот фонд во охридската библиотека повторно збогатен

Книжниот фонд во охридската библиотека повторно збогатен

Охриѓани | пред 6 месеци

Од НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид информираат дека нивниот книжен фонд е збогатен со неколку нови наслови. Љубителите на книгите ќе може да уживаат во: „Лавиринт на духовите 2” – Карлос Руиз Зафон,...

Хероин и марихуана пронајдени кај охриѓанец

Хероин и марихуана пронајдени кај охриѓанец

Охриѓани | пред 6 месеци

Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривична пријава против 33-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични...

Охриѓани ќе се запознаат со програмата Еразмус плус 2014 2020

Охриѓани ќе се запознаат со програмата „Еразмус плус 2014-2020“

Охриѓани | пред 6 месеци

Во просториите на Општина Охрид денеска ќе се одржи инфо ден за програмата „Еразмус плус“ на кој ќе биде претставена програмата на Европската комисија во делот на образованието, обуката и младите, „Еразмус...

Премиера на Човекот делфин пред охридската публика

Премиера на “Човекот-делфин” пред охридската публика

Охриѓани | пред 6 месеци

Премиерно во Охрид на 3-ти Ноември ќе биде претставена приказната за “Човекот-делфин”. Премиерата на филмот ќе се одржи во Центарот за култура “Григор Прличев” во 20 часот, а влезниците ќе бидат по цена...

12 вреќи отпад собра Чист Охрид од зградите околу ОУ Христо Узунов

12 вреќи отпад собра Чист Охрид од зградите околу ОУ „Христо Узунов“

Охриѓани | пред 6 месеци

Чист Охрид во текот на вчерашниот ден одржа акција околу зградите кај ОУ „Христо Узунов“. На локацијата имаше голема количина на отпад на повеќе различни локации во таа област, вклучително и во тревниците...

СТОПИРАНИ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА ОБЈЕКТОТ НА УЛИЦАТА СТИВ НАУМОВ

СТОПИРАНИ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА ОБЈЕКТОТ НА УЛИЦАТА СТИВ НАУМОВ

Охриѓани | пред 6 месеци

Општина Охрид со експресна реакција по допис на граѓаните. Откако нашата сограѓанка Емилија Матеска, вчера преку социјалните мрежи реагираше на, според неа, „дивоградбата на улицата Стив Наумов број 51...

Ултра секси модерно и светско  Елена Велевска го претстави новиот спот

Ултра секси, модерно и светско : Елена Велевска го претстави новиот спот !

Охриѓани | пред 6 месеци

Македонската верзија на песната “Недостапна за тебе” си доби и свој спот. Елена Велевска нејзиниот најнов спот го снимаше во студиото на ИН Продукција. Таа вели дека очекувањата од истиот се доста големи....

Романот Големата вода на велгоштанецот Живко Чинго предизвика голем интерес во руската престолнина на Месецот на културата на Македонија

Романот „Големата вода“ на велгоштанецот Живко Чинго предизвика голем интерес во руската престолнина на Месецот на културата на Македонија

Охриѓани | пред 6 месеци

Во тек на Октомври, туристичките можности на Македонија се презентирани во Москва во склоп на Месецот на културата на Македонија, а во организација на невладината организација РОО Македонски културен центар...

Кривична пријава за две лица кои му се заканувале на охриѓанец за наводен долг од 30 000 евра

Кривична пријава за две лица кои му се заканувале на охриѓанец за наводен долг од 30.000 евра

Охриѓани | пред 6 месеци

НК КР Дебар поднесе кривична пријава против А.Б.(38) од Струга, З.Ф. (47) од с.Коњари-дебарско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “изнуда“. Пријавените на 15.06.2017 година во...

Снег во Македонија од понеделник

Снег во Македонија од понеделник !

Охриѓани | пред 6 месеци

Од сабота ќе има ново значително заладување проследено со засилен северен ветер и локален дожд. Во недела ќе има преодно стабилизирање, а од понеделник повторно се очекува заладување со засилен ветер и...

Народен театар од Битола во сабота ќе гостува во Охрид

Народен театар од Битола во сабота ќе гостува во Охрид

Охриѓани | пред 6 месеци

Народен театар Битола, во сабота на 28-ми октомври ќе гостува во Охрид со претставата „Последната ноќ“ од Ингмар Вилквист, а во режија Андреј Цветановски. Во претставата играат Марјан Ѓорѓиевски и Соња...

 Аналфабет утревечер повторно пред охриѓани

„Аналфабет“ утревечер повторно пред охриѓани

Охриѓани | пред 6 месеци

На репертоарот на Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид, утревечер повторно ќе биде изведена претставата “АНАЛФАБЕТ” – комедија според текст на Бранислав Нушиќ, а во режија на  Ѓорѓи Ризески. Играат:...

Четкар во прекрасен амбиент го промовира спотот за Travel the world

Четкар во прекрасен амбиент го промовира спотот за “Travel the world”

Охриѓани | пред 6 месеци

На настанот насловен „Есенски џез“ бројни љубители на џез музиката имаа можност да уживаат во композициите на Владимир Четкар, во прекрасниот амбиент на ресторанот „Билјанини извори“. Македонскио џез виртуоз...

ВМРО ДПМНЕ Охрид го честита 23 Октомври Ден на македонската револуционерна борба

ВМРО-ДПМНЕ Охрид го честита 23 Октомври, Ден на македонската револуционерна борба

Охриѓани | пред 6 месеци

По повод празникот 23 октомври – Ден на македонската револуционерна борба, ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати честитка во која стои: „ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани им го честита празникот 23 Октомври – Денот на...

Ќе се наплаќа за фотографирање пред и во црква

Ќе се наплаќа за фотографирање пред и во црква?!

Охриѓани | пред 6 месеци

Црквите во Повардарската епархија од пред неколку месеци  наплатуваат за фотографирање. Сликањето  и снимањето пред црква се наплаќа  500 денари, а внатре во верските објекти 1.500 денари. Одлуката која...

Патека Канео Вистинска атракција за посетителите

Патека Канео-Вистинска атракција за посетителите !

Охриѓани | пред 6 месеци

Денешниот топол и сончев ден беше инспирација за голем број граѓани да се прошетаат и релаксираат на западната страна од Охридското Кале, односно уште една можност оваа прекрасна сабота да ја поминат на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност