Жена мие задник на фонтана во центарот на Куманово

Жена мие задник на фонтана во центарот на Куманово

Kumanovo News | пред 4 часа

Околу пладне жена го изми задникот на градската чешма кај хотелот Кристал, пред очите на голем број случајни минувачи. Луѓето кои се нашле во моментот во близина не можеле да веруваат што гледаат со свои...

Запалено уште едно возило на кумановец

Запалено уште едно возило на кумановец

Kumanovo News | пред 8 часа

Ноќеска изгорело уште едно возило во Куманово. Во 04.30 часот било пријавено дека на улицата „Никшичка“, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило “Опел Тигра“ со кумановски...

За 53 места во Кумановската болница се пријавиле 330 кандидати

За 53 места во Кумановската болница се пријавиле 330 кандидати

Kumanovo News | пред 9 часа

330 кандидати се пријавиле за 53 работни места во Општата болница Куманово. Најмногу заинтересирани имало за работното место медицински сестри, а потоа и лекари од општа пракса. „За 8 работни места имаме...

Фрлал ѓубре од кола па се степал со полицајци

Фрлал ѓубре од кола, па се степал со полицајци

Kumanovo News | пред 11 часа

На улицата „Народна Револуција“, синоќа полициски службеници кои вршеле мотопатролна служба забележале како од патничко моторно возило „Алфа Ромео“ со кумановски регистерски таблици од совозачкото седиште...

Биенална изложба на слики и графики од Детскиот ликовен камп

Биенална изложба на слики и графики од Детскиот ликовен камп

Kumanovo News | пред 14 часа

Во Занаетчискиот дом во Куманово, вечерва во 19.30 часот ќе биде отворена Биеналната изложба на слики и графики од Детскиот ликовен камп АСНОМ. Ќе бидат изложени дела на дечињата што учествуваа на кампот...

Промоција на книгата Препки од Богатин Јосимовски

Промоција на книгата „Препки“ од Богатин Јосимовски

Kumanovo News | пред 15 часа

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, во малата сала, утре во 20 часот ќе се одржи промоција на книгата „Препки“ од авторот Богатин Јосимовски. Промотори се: Анита Зафировска и Маргица Станисављевиќ-...

Изгоре Ауди на Моша Пијаде

Изгоре Ауди на „Моша Пијаде“

Kumanovo News | пред еден ден

Ноќеска по полноќ изгоре автомобил на ул. „Моша Пијаде“ во Куманово. Опожарено е патничко возило „Ауди А4“ со кумановски регистарски ознаки, сопственост на С.К. од Куманово, кој живее во зграда на улицата...

Наредниот вторник неработен се празнува 1 Мај

Наредниот вторник неработен, се празнува 1 Мај

Kumanovo News | пред еден ден

Следниот вторник e 1 Мај - Денот на трудот и ќе биде неработен за сите граѓани на Република Македонија. Од Министерството за труд и социјална политика соопштува дека тоа е согласно со Законот за празниците на Република Македонија.

Концерт на Трио Џентлмен во Куманово

Концерт на „Трио Џентлмен“ во Куманово

Kumanovo News | пред еден ден

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечерва во 20 часот концерт ќе одржи „Трио Џентлмен“. Триото е составено од тројца оперски пеачи: Дејан Стоев- тенор, Кристијан Антовски-баритон и Дарко Нешовски-тенор....

Бране Петрушевски нов претседател на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ

Бране Петрушевски нов претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Kumanovo News | пред еден ден

Бране Петрушевски е избран за нов претседател општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово. Одлуката била донесена синоќа на седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНE. „Честитки до братот и до сите останати...

Денови на Бања Лука во Куманово

Денови на Бања Лука во Куманово

Kumanovo News | пред 3 дена

На крајот на оваа година во Куманово ќе се организираат „Денови на Бања Лука„ на кои ќе биде претставена културната и туристичката понуда на овој збратимен град. Оваа соработка ја договорил градоначалникот...

Земјотрес во близина на Куманово

Земјотрес во близина на Куманово

Kumanovo News | пред 3 дена

На границата меѓу Србија и Македонија во прешевскиот регион регистриран е слаб земјотрес. Земјотресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала и е забележан нешто после 6 часот. Епицентарот...

Светски ден на книгата ќе се одбележи во Кумановската библиотека

Светски ден на книгата ќе се одбележи во Кумановската библиотека

Kumanovo News | пред 3 дена

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ оваа година учествува ќе го одбележи Светскиот ден на книгата и авторското право. По овој повод, утре сите читатели и љубителите на пишаната уметност, кои ќе ја...

Со 240 000 евра европски пари ќе се реконструира Градска куќа

Со 240.000 евра европски пари ќе се реконструира Градска куќа

Kumanovo News | пред 6 дена

Преку проект на Североисточниот плански регион за прекугранична соработка ќе се реконструира Градска куќа во Куманово. Проектот е во партнерство со Општина Дупница, Бугарија, и предвидува 480.000 евра,...

Затворена дел од улицата ЈНА се поставува атмосферска канализација

Затворена дел од улицата „ЈНА“ се поставува атмосферска канализација

Kumanovo News | пред 6 дена

Од утре до понеделник, ќе се пренасочува сообраќајот на дел од улицата „ЈНА“ поради поставување на атмосферска канализација. Во соопштението од Општина Куманово се наведува дека во период од петок (20.04.2018...

Советникот Рашити од партијата на Амди Бајрам од коалиција со ВМРО ДПМНЕ премина во СДСМ

Советникот Рашити од партијата на Амди Бајрам од коалиција со ВМРО-ДПМНЕ премина во СДСМ

Kumanovo News | пред 6 дена

Срѓан Рашити, советник од Сојузот на Ромите денеска ја напушти коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и премина во коалицијата на СДСМ во Советот на Општина Куманово. Одлуката ја соопшти на денешната седница на Совет....

Куманово доби уште едно јавно претпријатие

Куманово доби уште едно јавно претпријатие

Kumanovo News | пред 6 дена

„Куманово-план“ е новото јавно претпријатие што денеска го основаше Советот на Општина Куманово. Јавното претпријатие ќе се занимава со планирање, проектирање и изработка на просторни и урбанистички планови....

Кумановец поседувал марихуана

Кумановец поседувал марихуана

Kumanovo News | пред 6 дена

Кумановската полиција поднесе кривични пријава против А.О.(33) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

Се одржаа спортски натпревари под мото Црвен крст за подобро мултикултурно општество

Се одржаа спортски натпревари под мото „Црвен крст за подобро мултикултурно општество“

Kumanovo News | пред 6 дена

Волонтерите на општинската организација на Црвен крст Куманово во рамки на проектот ЦКА ПХВ организираа спортски настан под мото “Црвен крст за подобро мултикултурно општество” кој се оджа на спортските...

Кумановскиот совет заглави на ФИРОМ

Кумановскиот совет заглави на ФИРОМ

Kumanovo News | пред 6 дена

Советниците од опозицијата на денешната седница не гласаа за две предлог-одлуки за поднесување на апликација и реализација на проекти од културата за прекугранична соработка со општина Дупница, Бугарија,...

ЛДП го прослави 21 роденден

ЛДП го прослави 21 роденден

Kumanovo News | пред 6 дена

Либерално-демократската партија, општинска организација Куманово, синоќа во партиските простории го прослави 21 роденден. Во присуство на голем број на членови, сипмпатизери и гости, беше пресечена и роденденска...

Изложба Фемиграции  уметност за правата на бегалците

Изложба “Фемиграции“ – уметност за правата на бегалците

Kumanovo News | пред 7 дена

Во Уметничката галерија при НУ Музеј-Куманово, утре во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата “ Фемиграции “ – уметност за правата на бегалците, во организација на Македонското здружение на млади правници...

 Кумановски акцијаши ќе избираат најдобро еко семејство

„Кумановски акцијаши“ ќе избираат најдобро еко-семејство

Kumanovo News | пред 7 дена

Здружението за доброволна волонтерска работа „Кумановски акцијаши“ ќе награди семејства кое се грижат за животната средина. Конкурсот е во рамки на годинашниот проект „Зелено Куманово“ чија цел е поттикнување...

Нови вработувања во јавните претпријатија и институции

Нови вработувања во јавните претпријатија и институции

Kumanovo News | пред една недела

Нови вработувања ќе има во јавните претпријатија и институции во Општина Куманово. Советниците на утрешната седница треба да дадат согласност за нови вработувања во 2018 и 2019 година во градинаката „Ангел...

Деветта седница на Советот на Општина Куманово

Деветта седница на Советот на Општина Куманово

Kumanovo News | пред една недела

Утре ќе се одржи редовна седница на советот на Општина Куманово. На дневен ред се 53 точки. 1. Предлог – Одлука за давање на согласност на Одлуката на ЈОУ Библиотека „Тане Георгиевски“ – Куманово за апликација...

Изложба на афоризам и карикатура во Куманово

Изложба на афоризам и карикатура во Куманово

Kumanovo News | пред една недела

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре ќе биде отворена изложба на дела од „19. Интернационален фестивал на афоризми и карикатура Струмица 2018“. Отварањето на изложбата...

Девојка од Куманово пријавена за исчезната во Скопје

Девојка од Куманово пријавена за исчезната во Скопје

Kumanovo News | пред една недела

Седумнаесет годишна девојка, која била на гости во Скопје пријавена е за исчезната. Р.К.(17) од Куманово, додека била на гости кај нејзината баба во населбата Шуто Оризари околу 9 часот се оддалечила од...

Жителите на Јоско Илиевски бараат асфалт

Жителите на „Јоско Илиевски“ бараат асфалт

Kumanovo News | пред една недела

На само два километри од центарот на градот, а условите за живот како во најзабито село. Вака жителите на улицата „Јоско Илиевски“, кои живеат на потегот од Циглана до надвозникот на автопатот ја опишуваат...

Субвенции за развој на селски туризам

Субвенции за развој на селски туризам

Kumanovo News | пред една недела

Домаќинставата кои селските куќи ќе ги претворат во туристички апартмани ќе добијат субвенции од државата. Субвенциите ќе се доделуваат за изградба или адаптација на селски куќи на домаќинства кои ќе даваат...

Вредности на Рамковниот договор проект на Бујрум

Вредности на Рамковниот договор проект на „Бујрум“

Kumanovo News | пред една недела

„Вредности на Рамковниот договор преку призма на неформално образование„ е проектот што го релаизираше Центар за рурален развој Бујрум од Куманово. Се одржаа 5 обуки-работилници, кои имаа задача да ја...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност