Лимузинскиот Mercedes A Class ќе вози во Кина

Лимузинскиот Mercedes A-Class ќе вози во Кина

Аутомедиа | пред 6 часа

Лимузинската верзија на A-Class има за шест сантиметри подолго меѓуоскино растојание од стандардната комбилимузина (279 место 273 сантиметри), а секако и поголем багажник. Премиерата на A-Class L е на...

АДАК Тест на гуми за сите сезони

АДАК Тест на гуми за сите сезони

Аутомедиа | пред 8 часа

Со четири оцени „добро“ и дури пет оцени „доволно“, гумите за сите сезони не се покажаа во најдобро светло на тестот што клубот АДАК го изврши посебно за овој тип гуми. Избраната димензија на гумите на...

Електричен суперспортист од Volkswagen во Трка до облаци

Електричен суперспортист од Volkswagen во „Трка до облаци“

Аутомедиа | пред еден ден

Volkswagen почнува нова ера во мотоспортот, со претставувањето на I.D. R Pikes Peak. Овој суперспортски автомобил со моќност од 680 КС и вртежен момент од 650 њутнметри, во комбинација со тежина пониска...

Kodiaq Karoq Kamiq Третиот СУВ на Skoda е за Кина

Kodiaq, Karoq, Kamiq: Третиот СУВ на Skoda е за Кина

Аутомедиа | пред еден ден

Чешката марка на Volkswagen е присутна на кинескиот пазар веќе единаесетта година и планира продажбата да ја зголеми двојно до 2020 година, на 600.000 автомобили. Покрај Kamiq се планираат уште неколку...

Патниците добиваат спа третман во Volvo S90 Ambience

Патниците добиваат спа-третман во Volvo S90 Ambience

Аутомедиа | пред еден ден

Концептниот автомобил Volvo S90 Ambience ш тотуку доживува светска премиера на салонот во Кина. Основата доаѓа од Volvo S90 Excellence, специјалната верзија на лимузинскиот знаменосец S90 којашто Volvo...

Volkswagen инвестира 15 милијарди евра во Кина

Volkswagen инвестира 15 милијарди евра во Кина

Аутомедиа | пред еден ден

Volkswagen ќе вложи многу повеќе во Кина отколку што беше најавувано досега. Непосредно пред почетокот на салонот во Пекинг, концернот ја претстави и новата марка електрични автомобили. До 2022 година,...

Audi Q8 стартуваше по социјалните мрежи

Audi Q8 стартуваше по социјалните мрежи

Аутомедиа | пред еден ден

На профилите на Audi на социјалните мрежи се појавија цртежи коишто го најавуваат идниот знаменосец во понудата од СУВ-модели на марката од Инголштат. Audi Q8 ќе биде позициониран над Q7 и со формата којашто...

Ford Focus ќе добие хибридна изведба

Ford Focus ќе добие хибридна изведба

Аутомедиа | пред еден ден

Стартот на продажбата на новиот Ford Focus во верзија со хибриден погон е потврден за април 2020 година. Погонската комбинација на таканаречениот благ хибрид ќе ја сочинуваат трицилиндарскиот бензинец...

BMW ги скусува трошоците за франкфуртскиот ИАА Има подобри места

BMW ги скусува трошоците за франкфуртскиот ИАА: Има подобри места

Аутомедиа | пред еден ден

Баварскиот производител BMW драстично го скусува буџетот за салонот на автомобили во Франкфурт, чиешто следно издание е во септември 2019 година. На салонот којшто е познат и под кратенката ИАА, концернот...

Мисијата му е во името Earthcruiser Explorer XPR

Мисијата му е во името: Earthcruiser Explorer XPR

Аутомедиа | пред 2 дена

За карактерот на ова возило е доволно да се знае податокот за зафатнината на резервоарот за гориво: 800 литри! Едно запирање за долевање гориво на секои 3.500 километри . Доколку возилото се најде во ситуација...

Mitsubishi ги лови фановите на Evo на шарм

Mitsubishi ги лови фановите на Evo на шарм

Аутомедиа | пред 2 дена

Двата последни новитети од Mitsubishi, кросоверот Eclipse Cross и концептниот GT-PHEV добија награди „Good Design“ од експертите на Чикаго Атенеум. Наградите се потврда дека дизајнерската ренесанса на...

Алибаба ќе ги учи Audi Mercedes и Volvo кинески

Алибаба ќе ги учи Audi, Mercedes и Volvo кинески

Аутомедиа | пред 2 дена

Кинескиот концерн Алибаба ќе им го испорачува својот систем на вештачка интелигенција AI + Car на производителите Audi, Mercedes и Volvo. Системот ќе им овозможи на возачите да проверат од својот дом дали...

BMW сака сите овие предмети да ги продаде со автомобилот

BMW сака сите овие предмети да ги продаде со автомобилот

Аутомедиа | пред 2 дена

Одделението BMW Lifestyle обнови четири од своите 12 колекции производи. Основната е BMW Collection, по неа следат BMW M Collection, i Collection и The Collection. Секоја од нив се одликува со посебна...

Nissan Qashqai е најбрзиот СУВ во светот 382 6 km h

Nissan Qashqai е најбрзиот СУВ во светот: 382,6 km/h

Аутомедиа | пред 2 дена

Nissan Qashqai не е автомобилот во когошто веднаш се препознава брзински рекордер. Но, затоа Nissan е марката од којашто тоа е сосема очекувано. Овој екстремно тјуниран Nissan Qashqai ја стекна титулата...

Првиот автомобил на Brabham брои две недели до премиерата

Првиот автомобил на Brabham брои две недели до премиерата

Аутомедиа | пред 2 дена

Две недели пред премиерата, Brabham Automotive објави фотографија на којашто за првпат се гледа новиот хиперавтомобил Brabham BT62. Фотографијата на прв поглед открива малку од конкурентот на Aston Martin...

Aston Martin може да биде и гарнитура за седење

Aston Martin може да биде и гарнитура за седење

Аутомедиа | пред 3 дена

Британскиот производител на луксузни автомобили Aston Martin и производителот на луксузен мебел Formitalia создадоа нова колекција мебел, којашто беше прикажана на миланската недела на дизајнот. Целта...

Porsche 911 GT3 RS постави нов рекорд на Нирбургринг

Porsche 911 GT3 RS постави нов рекорд на Нирбургринг

Аутомедиа | пред 3 дена

Porsche постави уште еден рекорд за сериски автомобили на Северниот Јазол на Нирбургринг . Фабричкиот возач Кевин Естре ја извозе патеката со Porsche 911 GT3 RS за 6:56,4 минути. Тоа е за 24 секунди побрзо...

Harley Davidson бара практиканти за да им подари мотоцикл

Harley-Davidson бара практиканти за да им подари мотоцикл

Аутомедиа | пред 3 дена

Млади студенти кои се интересираат за мотоцикли, социјални мрежи и патување не смеат да ја пропуштат можноста кај Harley-Davidson. К ултната марка мотоцикли бара практиканти, а им нуди нешто посебно. Описот...

Не е лесно да си Tesla

Не е лесно да си Tesla

Аутомедиа | пред 3 дена

Производителот на електрични автомобили од Калифорнија повторно се најде под напад на американските институции. Овојпат се работи за обвинување дека T esla пријавувала помалку повреди на своите работници...

Новиот Mercedes A Class ѕирна од македонскиот ценовник

Новиот Mercedes A-Class ѕирна од македонскиот ценовник

Аутомедиа | пред 4 дена

Во ценовникот на M ercedes за македонскиот пазар се појавија трите моделски изведби од коишто во почетокот се состои гамата на новиот A-Class . Моделската понуда стартува со Mercedes A 200, со новиот 1,33-литарски...

Може ли молња да ги наполни батериите на Audi e tron

Може ли молња да ги наполни батериите на Audi e-tron?

Аутомедиа | пред 4 дена

Фарадеевиот кафез во центарот за високонапонски тестови на Siemens има димензии 42 х 32 х 25 метри. Тоа е најголем кафез од ваков вид во светот, во когошто се работи со напони до три милиони волти. Прототип...

Новата Mazda 3 ќе биде многу слична co Kai Concept

Новата Mazda 3 ќе биде многу слична co Kai Concept

Аутомедиа | пред 4 дена

Нова генерација на Mazda 3 и првиот електричен автомобил на јапонската марка се потврдени на агендата за следната година. Тоа официјално го потврди Џеф Гајтон, првиот човек на Mazda во Европа . Идната...

Австрија му пишува групна тужба на Volkswagen

Австрија му пишува групна тужба на Volkswagen

Аутомедиа | пред 5 дена

Повеќе од 360.000 сопственици на автомобили во Австрија коишто се погодени од дизел скандалот , можат да учествуваат во групните тужби против концернот од Волфсбург. Министерството за социјална политика...

Може едно тјунирање на Tesla Model S

Може едно „тјунирање“ на Tesla Model S?

Аутомедиа | пред 5 дена

Познатата тјунерска работилница Brabus, една од првите адреси за возачите на коишто AMG им е почетно ниво, и ма решение и за електричните автомобили. На специјалистите од Ботроп, коишто ги имаат исполнето...

Во Јапонија возат над 100 000 електрични автомобили Nissan Leaf

Во Јапонија возат над 100.000 електрични автомобили Nissan Leaf

Аутомедиа | пред 6 дена

Пред десет години Nissan си постави цел, емисијата на СО2 од новите автомобили да ја намали за 90% до 2050 година. Појавувањето на Nissan Leaf беше главниот дел од стратегијата за постигнување на целта....

Стари автомобили полни со електро отпад од ЕУ за Нигерија

Стари автомобили полни со електро отпад од ЕУ за Нигерија

Аутомедиа | пред 6 дена

Обединетите Нации две години ги следеа пратките со користена електрична и електронска опрема од европските, американските и кинеските пристапништа до Нигерија. Само во 2015 и 2016 година, во африканската...

Многу историја во овој електричен автомобил

Многу историја во овој електричен автомобил

Аутомедиа | пред 6 дена

Чешката фирма MW Motors во исто време го привлекува вниманието на две групи кои би требало да имаат спротивни ставови. Ова купе со ретро изглед и со електричен погон е интересно и за љубителите на олдтајмерите...

Електричниот Volvo тестиран пред премиерата во Пекинг

Електричниот Volvo „тестиран“ пред премиерата во Пекинг

Аутомедиа | пред 6 дена

Polestar 1 успешно ги совлада првите зимски тестови на Северот на Шведска и подготвен е за ново појавување пред кинеската публика, на салонот во Пекинг од 25-ти април до 4-ти мај. Купето со елегантен стил...

Pininfarina ќе спринтува до 300 km h за помалку од 12 секунди

Pininfarina ќе спринтува до 300 km/h за помалку од 12 секунди

Аутомедиа | пред 6 дена

Марката што го носи името на една од најголемите легенди на италијанскиот дизајн, Серџо Пининфарина, ќе се рангира во највисоката категорија, покрај Bugatti. Познати се и перформансите на идниот луксузен...

Двајцата имаат по 50 години и се подготвуваат за големата прослава

Двајцата имаат по 50 години и се подготвуваат за големата прослава

Аутомедиа | пред 6 дена

Двокатните лондонски автобуси го одржуваат култот и во ерата на електричниот погон и на автономното возење. Morgan Motor пред неколку месеци го купи претпоследниот Routemaster што беше повлечен од сообраќај,...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност