Развивање на силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата со земјоделски производи

Развивање на силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата со земјоделски производи

Бизнис вести | пред 9 часа

Министерот за земјоделство, водостопанство и шумарство Љупчо Николовски присуствуваше на собир со министрите за земјоделство од земјите од Западен Балкан во Загреб, во организација на Томислав Толушиќ,...

Ѓорѓи Симјановски е избран за најдобар бармен во Македонија

Ѓорѓи Симјановски е избран за најдобар бармен во Македонија

Бизнис вести | пред 10 часа

Бевме сведоци на уште една 11-та по ред миксолошка приказна, измешана со многу талент, посветеност и пред се знаење и креативност на нашите македонски бармени. Оваа година Талин ќе не претстави Ѓорѓи Симјановски...

Неопходни се промени во Балканските образовни системи  еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Неопходни се промени во Балканските образовни системи – еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Бизнис вести | пред 11 часа

Минатата недела се одржа дводневниот Дигитален Самит на Западен Балкан на кој беа покренати многу дискусии, теми и значајни прашања. На панел дискусијата за дигитални вештини, како една од главните теми...

Шилегов Од идната сезона Дрисла нема да биде фактор за загадувањето на воздухот особено околу Лисиче

Шилегов: Од идната сезона, Дрисла нема да биде фактор за загадувањето на воздухот особено околу Лисиче

Бизнис вести | пред 11 часа

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во употреба...

Димо Петкоски поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба да не се третира како кривично дело

Димо Петкоски: поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба да не се третира како кривично дело

Бизнис вести | пред 12 часа

Генералниот секретар на ГДУ Димо Петкоски, вели дека неопходно е да се направат измени во законот и поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба. Еве го неговиот став: „Внимателно ги следиме...

Градоначалникот на Крива Паланка оствари работна средба со Бранко Азески и координативното тело на локалните стопанственици

Градоначалникот на Крива Паланка оствари работна средба со Бранко Азески и координативното тело на локалните стопанственици

Бизнис вести | пред 12 часа

Во текот на вчерашниот ден, по иницијатива на градоначалникот Борјанчо Мицевски се оддржа втората работна средна со координативното тело на  стопанствениците од општината  на која беше поканет и претседателот...

ППЦ го потпиша договорот за купување на групацијата ЕДС

ППЦ го потпиша договорот за купување на групацијата ЕДС

Бизнис вести | пред 12 часа

Сопствениците на ЕДС, компанијата за трговија со електрична енергија и на Public Power Corporation, грчката национална компанија за производство на струја, денеска го потпишаа договорот за  продажба на...

Полицијата во Скопје вчера исклучила 17 возачи од сообраќај бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената

Полицијата во Скопје вчера исклучила 17 возачи од сообраќај бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената

Бизнис вести | пред 13 часа

Во текот на вчерашниот ден (24.04.), на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 10 сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, пет со телесни повреди и четири со материјална...

Росица Мршиќ ја претстави новата колекција Celia

Росица Мршиќ ја претстави новата колекција „Celia“

Бизнис вести | пред 14 часа

Дизајнерката Росица Мршиќ ја претстави најновата колекција наречена „Celia“ вчеравечер во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, во организација на Моден викенд Скопје. Модните креации кои се инспирирани...

Владата ја разгледа информацијата за текот и активностите за проектите ХЕ Чебрен и ХЕ Галиште

Владата ја разгледа информацијата за текот и активностите за проектите ХЕ Чебрен и ХЕ Галиште

Бизнис вести | пред 17 часа

На редовната 65-та седница Владата на Република Македонија разгледа повеќе точки од планот за работа и донесе одлуки кои се од интерес на граѓаните. На предлог на АД за производство на електрична енергија,...

Кои беа играорките на отворањето на автопатот Демир Капија Смоквица

Кои беа играорките на отворањето на автопатот Демир Капија-Смоквица?

Бизнис вести | пред 17 часа

На социјалните мрежи голем интерес предизвика забавата со зурли и тапани на вчерашното отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица. 1ТВ го контактираше директорот на „Актор“, Симу Константинос, кој ни...

Богдан Буличов прв стигна на Северниот пол со велосипед

Богдан Буличов прв стигна на Северниот пол со велосипед

Бизнис вести | пред 17 часа

Познатиот патник и видео-блогер, член на Руското географско друштво Богдан Буличев постави два светски рекорди. Рускиот љубител на авантури е првата личност која на Северниот пол пристигнала со велосипед....

Еве што најави премиерот Заев по Извештајот на ЕК

Еве што најави премиерот Заев по Извештајот на ЕК

Бизнис вести | пред 17 часа

Вчера Премиерот Заев за Извештајот на ЕК пред Комисијата за европски прашања во Собранието на РМ на почетокот на своето обраќање изрази благодарност за работата и соработката на Делегацијата на ЕУ во Скопје...

Минути пред нападот во Торонто еве каква порака на Facebook објавил Минесен

Минути пред нападот во Торонто, еве каква порака на Facebook објавил Минесен

Бизнис вести | пред 17 часа

Минути пред нападот на човекот кој влета во групата пешаци во Торонто, објавил порака на Фејсбук, соопшти локалната полиција. Во веќе избришанииот акаунт на Фејсбук Алек Минесен фали лице кое убило шестмина...

Заев Во јуни очекувам датум за почеток на преговорите со ЕУ

Заев: Во јуни очекувам датум за почеток на преговорите со ЕУ

Бизнис вести | пред еден ден

Денеска Премиерот Заев за Извештајот на ЕК пред Комисијата за европски прашања во Собранието на РМ на почетокот на своето обраќање изрази благодарност за работата и соработката на Делегацијата на ЕУ во...

За првпат издадена 30 годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

За првпат издадена 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Бизнис вести | пред еден ден

Денес за првпат на македонскиот пазар на капитал е издадена државна обврзница со време на достасување од 30 години. Ова е сигнал за довербата на инвеститорите во македонската економија, бидејќи зголемената...

Вторник е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Вторник е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Бизнис вести | пред еден ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија (,,Службен  весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 1 мај 2018 година (вторник), Денот на...

Која ќе биде динамиката на исплата на субвенции за земјоделството

Која ќе биде динамиката на исплата на субвенции за земјоделството

Бизнис вести | пред еден ден

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати 104,7 милиони денари субвенции за грозје. Конкретно, исплатата е за дополнителната субвенција од два денари за килограм грозје...

АНАЛИЗА Без политичка волја  нема реформи во администрацијата

АНАЛИЗА: Без политичка волја – нема реформи во администрацијата !

Бизнис вести | пред еден ден

Без силна политичка волја, нема професионална администрација. Оваа порака испорачана  во новиот Извештај на Европската комисја е упатен во пакет со препораката за зголемување на капацитетот на Министерството...

Каква гаранција дал Митко Чавков за да излезе од притвор

Каква гаранција дал Митко Чавков за да излезе од притвор

Бизнис вести | пред еден ден

Кривичниот совет на одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, по предлог на одбраната на Митко Чавков, донесе решение со кое го прифати предлогот за обезбедување...

Патуваа со 42 години стара Лада Еве каде се успеаа да стигнат

Патуваа со 42 години стара Лада: Еве каде се успеаа да стигнат

Бизнис вести | пред еден ден

Авантуристите Филип Вогел и Петар Јавурек од населбата Честице во Краловеградецкиот крај на Чешка во четвртокот му го подарија на музејот на фабриката „Автоваз“ во Толјати својот автомобил ВАЗ-2101 (познат...

Отворен автопатот Демир Капија  Смоквица од речиси 325 милиони евра Еве што изјави премиерот Заев за новиот автопат

Отворен автопатот Демир Капија – Смоквица од речиси 325 милиони евра: Еве што изјави премиерот Заев за новиот автопат

Бизнис вести | пред еден ден

Официјално отворен автопатот Демир Капија – Смоквица, новата автопатска делница, која е во рамки на коридорот 10, е дел од вкупните вложувања на Европската Унија во транспортната инфраструктура на земјата,...

Се промени просечната месечна исплатена нето плата по вработен Еве кои професии земаа поголема плата

Се промени просечната месечна исплатена нето-плата по вработен: Еве кои професии земаа поголема плата

Бизнис вести | пред еден ден

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, изнесува 103.6. Ваквото зголемување...

Нови правила на УЈП Еве што задолжитено треба да направите од 1 мај

Нови правила на УЈП: Еве што задолжитено треба да направите од 1 мај

Бизнис вести | пред еден ден

Управата за Јавни Приходи ги известува сите даночни обврзници (физички / правни лица) и сметководители на подрачјето на Скопје и неговата околина дека од 1-ви Мај 2018 година услугите на УЈП – Регионална...

Започнува проектот Сите сити нов систем за донирање на вишокот храна

Започнува проектот „Сите сити“ нов систем за донирање на вишокот храна

Бизнис вести | пред 2 дена

Според податоците на Државниот завод за статистика 453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија, и не можат да си ги дозволат сите оброци на ден, со месечни приходи помалку од 6.500 денари. Семејствата...

Обезбедени 15 милиони евра преку ИПА 2019 за финансирање во секторот земјоделство

Обезбедени 15 милиони евра преку ИПА 2019 за финансирање во секторот земјоделство

Бизнис вести | пред 2 дена

Денеска во Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство се одржа редовниот работен состанок на Секторската работна група во која што членуваат претставници од МЗШВ, од Делегацијата на ЕУ,...

Започнува полагањето на лекторскиот испит по македонски јазик пријавување од 1 до 10 мај

Започнува полагањето на лекторскиот испит по македонски јазик, пријавување од 1 до 10 мај

Бизнис вести | пред 2 дена

Советот за македонски јазик и Министерството за култура на Република Македонија ја известуваат јавноста дека сите заинтересирани за полагање на испитот за добивање лекторска лиценца по македонски јазик...

 Година на мајмунот со интернационална премиера на Московскиот филмски фестивал

„Година на мајмунот“ со интернационална премиера на Московскиот филмски фестивал

Бизнис вести | пред 2 дена

По успешната домашна премиера, македонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, денес ќе ја има својата интернационална премиера на еден од најреномираните и најстари...

Неопходни се промени во Балканските образовни системи  еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Неопходни се промени во Балканските образовни системи – еден од заклучоците од дебатата за дигитални вештини на Дигиталниот Самит

Бизнис вести | пред 2 дена

Минатата недела се одржа дводневниот Дигитален Самит на Западен Балкан на кој беа покренати многу дискусии, теми и значајни прашања. На панел дискусијата за дигитални вештини, како една од главните теми...

Со пролетната акција за зазеленување екипите на Град Скопје засадија вкупно 2000 дрвца во Скопје

Со пролетната акција за зазеленување екипите на Град Скопје засадија вкупно 2000 дрвца во Скопје

Бизнис вести | пред 2 дена

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот бреза во средишната жардиниера на булеварот....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност