Во четврток земјено запрашување против комарци

Во четврток земјено запрашување против комарци

Спектра | пред 7 часа

Во четвротк, 26-ти април, екипи на Центар за јавно здравје Охрид ќе спроведат ларвицидна дезинсекција против комарци. Третирањето ќе биде од земја во период од 05 до 07 часот. Со дезинсекцијата ќе биде...

Трибина за развој на туризмот

Трибина за развој на туризмот

Спектра | пред 7 часа

Туристичките чинители од Охрид, Факултетот за туризам, агенции и менаџментот на туроператорот „ТУИ“, денеска во Охрид ќе дебатираат за трендовите во туризмот и развојот. На настанот „ТУИ“ ќе ги презентира...

Кривична за охриѓанец кој насилно ги зел децата

Кривична за охриѓанец кој насилно ги зел децата

Спектра | пред 7 часа

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 35-годишен охриѓанец за сторено кривично дело „одземање малолетник“. Како што информираат од МВР, на 5-ти април, во Охрид на улица „Александар...

Виктор Шеќеровски годинашен лауреат на  Струшки книжевни средби

Виктор Шеќеровски годинашен лауреат на „Струшки книжевни средби“

Спектра | пред 7 часа

Поетот Виктор Шеќеровски е годинашен добитник на наградата „Книжевна далга“. Вака одлучи Советот на манифестацијата „Струшки книжевни средби“. Големата награда се доделува за личниот придонес во афирмацијата...

СВР Охрид ќе реализира показна вежба на градското пристаниште

СВР Охрид ќе реализира показна вежба на градското пристаниште

Спектра | пред 7 часа

По повод Денот на полицијата, 7-ми мај, СВР Охрид почнувајќи од денес па во наредните неколку дена на градското пристаниште во Охрид ќе ги реализира подготовките за показната вежба што ќе се одржи на 5-ти...

ФК ЛАБУНИШТА го одбра патот да биде ГОЛЕМ СПОРТСКИ КЛУБ

ФК ЛАБУНИШТА го одбра патот да биде ГОЛЕМ СПОРТСКИ КЛУБ.

Спектра | пред еден ден

Големите клубови растат и се развиваат и со преминување и преживување на разни неправди и искушенија. И ова судиско берамно судење очигледно во корист на противникот на наш терен е една таква препрека...

Градоначалникот Стојаноски учествува на конференција за улогата на науката и истражувањето во одржливиот развој на балканскиот регион

Градоначалникот Стојаноски учествува на конференција за улогата на науката и истражувањето во одржливиот развој на балканскиот регион

Спектра | пред еден ден

Во рамки на завршната дискусија на меѓународната „Хумболт“ конференција, организирана од „Хумболт и ДААД клубот“ од Македонија со поддршка на „Александер фон Хумболт“ од Германија, свое обраќање имаше...

Започнуваат градежните работи за новото шеталиште  Општина Струга со препораки до граѓаните

Започнуваат градежните работи за новото шеталиште, Општина Струга со препораки до граѓаните

Спектра | пред еден ден

Општина Струга ги известува сите граѓани дека од денеска започнуваат работите на новото шеталиште. „Заради ефикасност и избегнување на сите пречки во сообраќајот, Ве молиме да се избегне движењето на возила...

Пролетната дератизација во Охрид ќе се спроведе во месец мај

Пролетната дератизација во Охрид ќе се спроведе во месец мај

Спектра | пред еден ден

Пролетната дератизација во Охрид ќе се спроведе во месец мај, информираат од Центарот за јавно задравје. Како што е познато глодарите покрај штетата која ја предизвикуваат, се и преносители на околу 40...

Црн Дрим над просекот за месец април Охридското Езеро  20 сантиметри над дозволениот максимален водостој

Црн Дрим над просекот за месец април,Охридското Езеро 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој

Спектра | пред еден ден

Нема поголеми поместувања на водостоите на реките во однос на изминатите денови, покажуваат денешните хидролошки мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи. Најниско во однос на априлскиот...

Најавена е изградба и реконструкција на водоводот и канализацијата во Струга

Најавена е изградба и реконструкција на водоводот и канализацијата во Струга

Спектра | пред 2 дена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на денешната прес-конференција одржана во Владата на Република Македонија, ја најавиja...

Скопјанец се предозирал со таблети во Радожда

Скопјанец се предозирал со таблети во Радожда

Спектра | пред 3 дена

Вчера околу 15,00 часот во село Радожда, струшко во семејната куќа, Г.Н. (51) од Скопје, испил таблети-седативи со алкохол. Г.Н. во безсознание бил пренесен во Медицински центар Струга, од каде по укажаната...

Малолетник од Струга претепал врсник од охридско Ново Село

Малолетник од Струга претепал врсник од охридско Ново Село

Спектра | пред 3 дена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 17-годишниот А.А. од Струга за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. – На 13-ти овој месец, во Струга,...

Во Охрид ќе се одржи 19 та годишна конференција на Македонска берза

Во Охрид ќе се одржи 19-та годишна конференција на Македонска берза

Спектра | пред 3 дена

Охрид ќе биде домаќин на 19-та годишна конференција на Македонска берза. Конференцијата е закажана за 4-ти мај. На отворањето ќе се обрати главниот извршен директор на Македонска берза, Иван Штериев, како...

Охридски млади шахисти на камп во Прилеп

Охридски млади шахисти на камп во Прилеп

Спектра | пред 3 дена

Викендов во Прилеп се одржува Шаховски камп за млади шахисти од Охрид, Прилеп, Скопје и Неготино. Тренер на младите шахисти им е веле мајсторот, државен репрезентативец Звонко Станојоски, кој вели дека...

Жителите на Дебрца ќе ја блокираат магистралата Охрид   Кичево во знак на протест против изградба на регионална депонија

Жителите на Дебрца ќе ја блокираат магистралата Охрид - Кичево во знак на протест против изградба на регионална депонија

Спектра | пред 3 дена

Како што е најавено, протестот ќе започне во 11:00 часот, во атарот на селото Ботун, на местото викано Царополе, со истовремено ѕвонење на сите камбани во Дебрца, во траење од 15 минути, со што симболично...

Пронајдено безживотно тело кај Љубаништа

Пронајдено безживотно тело кај Љубаништа

Спектра | пред 3 дена

Безживотно женско тело пронајдено е рано утрово до брегот на Охридското Езеро кај Љубаништа, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски. Телото било забележано од случаен минувач. За настанот известен...

 Подгорка  потпиша договор за најголемата инвестиција преку ИПАРД програмата

„Подгорка“ потпиша договор за најголемата инвестиција преку ИПАРД програмата

Спектра | пред 4 дена

Во просторииите на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој денеска беше потпишан договор помеѓу директорот на Агенцијата, Николче Бабовски, и управителот на „Подгорка“ од...

Екологистите бараат од Владата да прогласи мораториум на урбанизацијата во Охрид

Екологистите бараат од Владата да прогласи мораториум на урбанизацијата во Охрид

Спектра | пред 4 дена

Еколошките граѓански здруженија упатија барање до Премиерот Заев за прогласување мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот регион. -Во 2017 Реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО...

ЈП Охридски комуналец интензивно работат на уредување на парковите површини

ЈП Охридски комуналец интензивно работат на уредување на парковите површини

Спектра | пред 4 дена

Вработените од ЈП Охридски комуналец интензивно работат на уредување на парковите површини. При тоа во континуитет претрпуваат штети од кражби на цвеќиња и декоративни садници од страна на несовесни граѓани.Таквото...

Глутници кучиња може да се забележат во центарот на Охрид

Глутници кучиња може да се забележат во центарот на Охрид

Спектра | пред 4 дена

Сезоната е на прагот, туристите пристигнаа, а проблемот со кучињата скитници никако да се реши. Глутници кучиња со повеќе од десет кучиња се бркаат низ градскиот плоштад, во парковите, лаат, а туристите...

6то издание на Codefest Tech Festival во Охрид

6то издание на Codefest Tech Festival во Охрид

Спектра | пред 4 дена

6тото издание на Codefest Tech Festival, настан кој претставува прослава на технологијата, иновациите, стартапите и креативните млади, започнува денеска во Охрид. Настанот е основан и организиран од организацијата...

Утре започнува шестиот CODEFEST TECH FESTIVAL во Охрид

Утре започнува шестиот CODEFEST TECH FESTIVAL во Охрид

Спектра | пред 5 дена

Шестото издание на CODEFEST TECH FESTIVAL ќе се одржи во Охрид во период од 20-ти до 22-ри април. Станува збор за фестивал кој веќе има изградено репутација на признаен меѓународен настан кој излегува...

Спасовски  Мигрантската криза може да добие на интензитет во секој еден момент

Спасовски: Мигрантската криза може да добие на интензитет во секој еден момент

Спектра | пред 5 дена

Во моментов состојбата на јужната граница каде поминува таканаречената балканска бегалска рута е стабилна, но треба да бидеме подготвени затоа што во секој момент може повторно да ескалира мигрантската...

Во пожарот кој вчера избувна во Струга повредени две жени

Во пожарот кој вчера избувна во Струга повредени две жени

Спектра | пред 5 дена

Во Полициската станица Струга, вчера, околу 11.30 часот било пријавено дека на улицата „Боро Шаин“, во куќата сопственост на 69-годишен стружанец избувнал пожар во една од собите во која се наоѓала 62-годишна...

Работилница на тема  Единството лежи во различноста   во Струга

Работилница на тема „Единството лежи во различноста! “во Струга

Спектра | пред 5 дена

Во сабота, 21.04.2018 година во хотелот „Мираж“ во Струга ќе се одржи првата работилница со наслов “ Кажи кој си и почитувај ги другите „ оваа работилница се реалзира во рамките на проектот „ЕДИНСТВОТО...

Пожар изби во куќа во Струга   внатре имало повозрасна жена

Пожар изби во куќа во Струга – внатре имало повозрасна жена

Спектра | пред 6 дена

Денеска во претпладневните часови изби пожар во куќа која се наоѓа позади хотелот „Дрим“ во Струга. Пожарот во Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) Струга бил пријавен околу 11 часот, а во опожарената...

Координативното тело со детали за неделниот протест против изградба на депонија во Дебрца

Координативното тело со детали за неделниот протест против изградба на депонија во Дебрца

Спектра | пред 6 дена

Претставници на Координативното тело на општина Дебрца, формирано за да се спречи изградбата на регионална депонија во селото Годивје, утре на прес конференција ќе ги соопшти деталите во пресрет на најавениот...

Онлајн ќе се промовира понудата на приватните станоиздавачи

Онлајн ќе се промовира понудата на приватните станоиздавачи

Спектра | пред 6 дена

Согласно Програмата за поттикнување на развојот на туризмот, општина Охрид објави јавен повик за промовирање на приватните станоиздавачи и регистрирани даватели на услуги во руралниот туризам. Јавниот...

Годишните планови за вработување во охридските јавни претпријатија пред советниците

Годишните планови за вработување во охридските јавни претпријатија пред советниците

Спектра | пред 6 дена

Претседателката на градскиот совет за понеделник, 23-ти април ја закажа деветтата седница, на која на дневен ред ќе се најдат 77 точки. Пред советниците ќе се најдат одлуките за усвојување на годишните...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност