Јаневски Имам голема желба и најсериозна намера да го решам проблемот во Софилар

Јаневски: Имам голема желба и најсериозна намера да го решам проблемот во Софилар

СтрумицаНет | пред 4 месеци

„Ќе го забрзаме процесот на легализација на бесправно изградените објекти во месноста Софилар. Жителите конечно ќе ги уживаат бенефитите од урбанизацијата со патна, водоводна и канализациона инфраструктура...

НОВУС го заврши сетот на обуки за запознавање на младите со европските политики и институции

НОВУС го заврши сетот на обуки за запознавање на младите со европските политики и институции

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица, во рамките на проектот за институционална поддршка од ФООМ, ја организираше завршната обука за запознавање на младите со европските политики и институции....

Граѓани муслимани протестираат низ улиците на Струмица

Граѓани-муслимани протестираат низ улиците на Струмица

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во моментов околу стотина граѓани на Струмица од турското маало одржуваат протестен марш низ улиците на Струмица, во знак на поддршка на Палестинците во Израел кои се спротиставуваат на одлуката на Доналд...

По реакциите на граѓани отстрането возилото од кај библиотеката

По реакциите на граѓани отстрането возилото од кај библиотеката

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Утрово во заедничка акција на Струмичката полиција и ЈП „Паркиралишта Струмица“, беше отстрането возилото кое беше паркирано подолг период помеѓу библиотеката во Струмица и станбен објект, па граѓаните...

СВР Струмица ги предупредува возачите да внимаваат каде ги паркираат возилата но и на пешаците каде се движат

СВР Струмица ги предупредува возачите да внимаваат каде ги паркираат возилата, но и на пешаците каде се движат

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Секторот за внатрешни работи Струмица – Полициска станица за безбедност во патниот сообраќај - Струмица, ги известува граѓаните дека во пресрет на Новогодишните и Божиќни празници, континуирано ќе врши...

Струмичкиот карневал ќе се одржи на 17 февруари 2018 година

Струмичкиот карневал ќе се одржи на 17 февруари 2018 година

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал ги започна подготовките за новото издание, кое ќе се одржи од 15 до 21 февруари 2018 година, со главна интернационална вечер на 17 февруари (сабота). Во Домот...

Владата конечно почна да и ја дава касарната на Општина Струмица

Владата конечно почна „да и ја дава“ касарната на Општина Струмица

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Владата на Република Македонија почна да и отстапува објекти од поранешната касарна во владение на Општина Струмица. Општина Струмица денеска од Министерството за одбрана официјално го доби првиот објект...

ЕКО акцијата продолжи во горниот дел од градот

ЕКО акцијата продолжи во горниот дел од градот

СтрумицаНет | пред 4 месеци

ЕКО акцијата за генерално чистење што ја реализираат општина Струмица и ЈПКД „Комуналец“ Струмица, вчера продолжи во горниот дел на градот Струмица, во близина на ООУ „Маршал Тито“. Во текот на изминатата...

Инспектори од општината и полицијата ќе го контролираат узурпирањето на тротоарите и улиците

Инспектори од општината и полицијата ќе го контролираат узурпирањето на тротоарите и улиците

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Инспектори од Општина Струмица и полициски службеници во заеднички зачестени контроли и интервенции, во делот на паркирањето на возилата, узурпирањето на тротоарите и останатите јавни површини не само...

Екипата на ОК Струмица есенски шампион на Македонија

Екипата на ОК „Струмица“ есенски шампион на Македонија

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во последното коло од есенскиот одбојкарски шампионат на Македонија, екипата на ОК „Струмица“ во Тетово го победи тимот на ОК „Лешок“ со 3:1 и со тоа ја запиша осмата победа во низа и стана есенски шампион....

Се обновуваат оштетените плочки на плоштадот во Струмица

Се обновуваат оштетените плочки на плоштадот во Струмица

СтрумицаНет | пред 4 месеци

ЈПКД „Комуналец“ почна да ги санира оштетени гранитни плочки на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, од кај општинската зграда до кафе барот „19-ка“. Веќе подолг период гранитните плочки на плоштадот се...

Ученици од Струмичката гимназија ги освоија првите три места за бизнис идеја

Ученици од Струмичката гимназија ги освоија првите три места за бизнис идеја

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Бизнис идејата „V-plant“, креирана од страна на учениците Сара Василева, Анастасија Драгомирова и Ана Марија Димкина од СОУ „Јане Сандански“ во Струмица, го освоија првото место на завршната конференција...

Во Струмица поставена изложба на фотографии од урбани уметнички акции

Во Струмица поставена изложба на фотографии од „урбани уметнички акции“

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица од синоќа е поставена изложба која е дел од проектот „Урбани уметнички акции“. „Изложбата се состои од повеќе од 40 фотографии од урбаните акции...

Прекин на струјата на Климент Охридски  Ленинова и неколку населени места

Прекин на струјата на „Климент Охридски“, „Ленинова“ и неколку населени места

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 14 декември) , во периодот од 10:00 до 15:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со електрична енергија на дел од улиците „Климент Охридски“...

Идната недела ќе се санира потпорниот ѕид на улицата Првомајска

Идната недела ќе се санира потпорниот ѕид на улицата „Првомајска“

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Надлежните служби во општина Струмица интензивно работат на решавањето на проблемот со потпорниот ѕид на улицата „Првомајска“. По неговото рушење од обилните дождови пред десетина дена и увидот од страна...

Општина Струмица организира средба со жителите на Софилар за решавање на проблемите со легализацијата

Општина Струмица организира средба со жителите на Софилар за решавање на проблемите со легализацијата

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Општина Струмица ги повикува граѓаните од населбата Софилар, кои имаат имот во овој дел од градот Струмица, на заедничка средба со претставниците на надлежните служби за решавање на проблемите со легализацијата...

Струмица блесна во новогодишен сјај

Струмица блесна во новогодишен сјај

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Струмица се закити со новогодишно руво. Градот блесна во новогодишен сјај. Елка висока 15 метри на градскиот плоштад, светлосно небо, мрежи, топки, светлосни елки, солзи, мразулци и мрежи на палмите и...

Избрани се пилот туристичките дестинации на бугарско македонскиот прекуграничен забавен центар

Избрани се пилот туристичките дестинации на бугарско-македонскиот прекуграничен забавен центар

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Еколошко друштво „Планетум“ од Струмица, во партнерство со Здружението Пирински туристички форум од Благоевград, ги избра пилот мини-дестинациите, односно туристички „јазли“ на мрежата за одржлив туризам...

Утре прекин на електричната енергија во неколку населени места во струмичко

Утре прекин на електричната енергија во неколку населени места во струмичко

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 13 декември), во периодот од 09:00 до 15:30 часот ќе има прекин на електричната енергија во населените места: Костурино, Мемешли, Дорломбос,...

Утре прекин на електричната енергија во неколку населени места во струмичко

Утре прекин на електричната енергија во неколку населени места во струмичко

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (вторник, 13 декември), во периодот од 09:00 до 15:30 часот ќе има прекин на електричната енергија во населените места: Костурино, Мемешли, Дорломбос,...

Традиционален прием на спонзорите на Струмичкиот карневал

Традиционален прием на спонзорите на „Струмичкиот карневал“

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во Кабинетот на градоначалникот на општина Струмица се одржа традиционалната средба со главните спонзори на „Струмичкиот карневал 2017-та“, на која градоначалникот Коста Јаневски, претседателот на Советот...

Општина Струмица го осудува труењето на кучиња и ги охрабрува надлежните да ги казнат сторителите

Општина Струмица го осудува труењето на кучиња и ги охрабрува надлежните да ги казнат сторителите

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во последните денови на неколку локации во градот забележана е појава на труење на кучиња. Општина Струмица најостро ја осудува оваа нехумана постапка и ги охрабрува надлежните да ги пронајдат сторителите...

Голем успех на двајца струмичани на олимпијадата по експериментална физика во Софија

Голем успех на двајца струмичани на олимпијадата по експериментална физика во Софија

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Голем успех на струмичките средни и основни училишта на ЕПО5, 5-та Меѓународна Олимпијада по експериментална физика што викендот се одржа во Софија, Бугарија. Ученикот од втора година, Митко Ников од СОУ...

Фотографот Александар Дончев со нова изложба на фотографии

Фотографот Александар Дончев со нова изложба на фотографии

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Струмичанецот Александар Дончев, синоќа во галеријата на НУ „Завод и Музеј“ во Струмица, постави уште една изложба на свои фотографии, овој пат збогатена со книга насловена „Монос“, со фотографии направени...

Промовирана Монографијата 95 години ФК Беласица и химната на клубот

Промовирана Монографијата „95 години ФК Беласица“ и химната на клубот

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Во далечната 1922 година на 12 август, 50-тина другари, пријатели, главно занаетчии, иницирале собир на кој основале фудбалски клуб насловен по името на планината Беласица. Од тогаш поминаа цели 95 години,...

Отец Јаков Ако веќе го толкуваме поимот мајка црква тоа е пред се акт на љубов

Отец Јаков: Ако веќе го толкуваме поимот мајка црква, тоа е пред се акт на љубов

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Струмичани денеска им се поклонуваа на своите заштитници, Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици. Празникот посветен на Петнаесетте светители, кои го положиле животот за христијанската вера,...

Наградата за животно дело ја доби архитектот Јован Џабулов

Наградата за животно дело ја доби архитектот Јован Џабулов

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Наградата за животно дело на општина Струмица, по повод празникот на градот Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, ја доби архитектот Јован Џабулов, за особен придонес во областа на архитектурата....

Архиерејска Златоустова литургија во чест на Светите Петнаесет

Архиерејска Златоустова литургија во чест на Светите Петнаесет

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Струмица денеска ги празнува заштитниците на градот, Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици. Утринава, во присуство на голем број верници, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран...

СТРУМИЦА ПРАЗНУВА

СТРУМИЦА ПРАЗНУВА!

СтрумицаНет | пред 4 месеци

Денеска струмичани го слават Денот на заштитниците на градот, Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици. Од петок се одржуваат низа свечености во чест на светителите, а по повод патрониот празник...

Полицијата го откри лицето што пукало во ловџијата

Полицијата го откри лицето што пукало во ловџијата

СтрумицаНет | пред 5 месеци

На денешната прес конференција, Хризантема Рендевска од СВР Струмица информираше дека полицијата го откри лицето што пукало во друго лице во петокот за време на лов на дивеч. Станува збор за 38-годишниот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност