Свечено отворање на ладилникот на Слога

Свечено отворање на ладилникот на „Слога“

КТВ | пред 8 месеци

Ладилникот со јавен царински склад сопственост на компанијата „Слога“ од Кавадарци од денеска е во функција. Свечено беше отворен објектот чија изградба започна пред oколу две години. Целиот проект е составен...

СДСМ Отчетот на градоначалникот Апостолов очаен празен настап

СДСМ: Отчетот на градоначалникот Апостолов очаен празен настап

КТВ | пред 8 месеци

Отчетот на градоначалникот во заминување Ванчо Апостолов беше само очаен празен настап на човек што одамна ја загубил довербата на граѓаните - оценуваат од ОО на СДСМ Неготино. (интегрален текст) Иако...

Жестока дебата во советот дали е потребен референдум за мигрантите

Жестока дебата во советот дали е потребен референдум за мигрантите

КТВ | пред 8 месеци

Советот на општина Кавадарци распишува референдум за подрачјето на општината на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за населување и интеграција на мигранти на територијата на општина Кавадарци. Како што...

Реакција на советничката група на СДСМ по одлуката за референдум

Реакција на советничката група на СДСМ по одлуката за референдум

КТВ | пред 8 месеци

Советничката група на СДСМ во советот на општина Кавадарци денеска на прес конференција реагираше на вчера донесената одлука за референдум за или против мигрантите, донесена од мнозинството во советот.

Борис Давидов ќе се кандидира за градоначалник на Кавадарци

Борис Давидов ќе се кандидира за градоначалник на Кавадарци

КТВ | пред 8 месеци

Борис Давидов од денеска ја започна постапката за собирање на потребните 250 потписи за подршка на неговата независна кандидатура за градоначалник на општина Кавадарци...

Мнозинството одлучи Кавадарчани на референдум дали се за мигранти

Мнозинството одлучи: Кавадарчани на референдум дали се за мигранти

КТВ | пред 8 месеци

Иако владата и министерството за труд и социјална политика во повеќе наврати најостро ја демантираа информацијата дека ќе се градат станови за мигрантите, сепак на предлог на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ...

Кавадаречкиот совет поделен околу седмосептемвриската награда

Кавадаречкиот совет поделен околу седмосептемвриската награда

КТВ | пред 8 месеци

Велка Гавровска Лукиќ од здравството, Перо Бојков -архитект и естрадниот ументик Катерина Танева се годинашните добитници на највисокото општинско признание наградата 7 ми септември. Вака одлучи мнозинството...

 Повардарие поднесе кривична за екс министерот Цветков неговиот заменик Костадинов и Кристијан Делев

„Повардарие“ поднесе кривична за екс министерот Цветков, неговиот заменик Костадинов и Кристијан Делев

КТВ | пред 8 месеци

Поранешниот министер за земјоделство Михаил Цветков, неговиот заменик Ванчо Костадиновски и поранешниот заменик министер за економија Кристијан Делев заработија кривична пријава за измама и злоупотреба...

Утре редовна седница на кавадаречкиот совет

Утре редовна седница на кавадаречкиот совет

КТВ | пред 8 месеци

Советниците во кавадаречкиот совет утре ќе одлучуваат кому ќе биде доделена седмосептемвриската награда. На дневен ред на шеесетата седница е одлуката за доделување на ова највисоко општинско признание...

СДСМ Кавадарци ќе го запамети Панов како најлош градоначалник

СДСМ: Кавадарци ќе го запамети Панов како најлош градоначалник

КТВ | пред 8 месеци

Со писмена реакција на отчетот за сработеното кој денеска го даде градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов се огласија од ОО на СДСМ Кавадарци. Тие го обвинуваат градоначалникот за ветени, а нереализирани...

Отчет на градоначалникот Панов за реализираното во вториот мандат

Отчет на градоначалникот Панов за реализираното во вториот мандат

КТВ | пред 8 месеци

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАВАДАРЦИ, АЛЕКСАНДАР ПАНОВ ПРЕД ИСТЕК НА ВТОРИОТ МАНДАТ ДЕНЕСКА ДАДЕ ОТЧЕТ ЗА РЕАЛИЗРАНИТЕ ПРОЕКТИ ВО ПЕРИОДОТ ОД 2013 ДО 2017 ГОДИНА. ТОЈ РЕЧЕ ДЕКА И ПОКРАЈ СЕРИОЗНИТЕ ТЕШКОТИИ ПРЕДИЗВИКАНИ...

Екологистите во Кавадарци на средба со заменик министерот за животна средина

Екологистите во Кавадарци на средба со заменик министерот за животна средина

КТВ | пред 8 месеци

Еколошките организации членки на Движењето на екологисти на Македонија денеска во Кавадарци на заедничка средба му ги пренесоа еколошките проблеми на заменик министерот за животна средина и просторно планирање,...

Санирано и смирено свлечиштето во Ваташа

Санирано и смирено свлечиштето во Ваташа

КТВ | пред 8 месеци

Подолг период се одвиваа градежни активности за санирање на свлечиштето кое се појави на десната страна кон крајот на селото Ваташа. Денеска таму беше градоначалникот Александар Панов кој изврши увид во завршените активности...

Лозарите побараа 13 за смедеревката и 15 за вранецот

Лозарите побараа 13 за смедеревката и 15 за вранецот

КТВ | пред 8 месеци

Во пресрет на годинешниот откуп на грозје, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска одржа состанок со производители на грозје. На состанокот лозарите ги изнесоа...

Градоначалникот Панов смета дека против него се води политичка хајка

Градоначалникот Панов смета дека против него се води политичка хајка

КТВ | пред 8 месеци

Градоначалникот Александар Панов смета дека против него актуелната власт води политичка хајка. Панов одговарајќи на новинарско прашање се осврна и на пресудата на Основен Суд Кавадарци со која е осуден...

Витанов до советниците од ВМРО ДПМНЕ Ајде да дебатираме за проблемите на жителите на Неготино

Витанов до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Ајде да дебатираме за проблемите на жителите на Неготино

КТВ | пред 8 месеци

ОО на СДСМ Неготино на прес конференција денеска упати повик до советниците од ВМРО-ДПМНЕ да дебатираат за проблеми кои ги тиштат жителите на Неготино, а не, како што рече портпаролот Диме Витанов, за...

Целосна програма за Тиквешки гроздобер 2017

Целосна програма за „Тиквешки гроздобер 2017“

КТВ | пред 9 месеци

Четврток  07.09.2017 10:30 часот Положување свежо цвеќе пред Споменикот на слободата Градски плоштад 19:30 часот Свечена седница во чест на Денот на Општина Кавадарци Културно уметничка програма Сала Дом...

Камион на Комуналец се заби во новиот кружен тек

Камион на Комуналец се заби во новиот кружен тек

КТВ | пред 9 месеци

Камион за износ на смет на ЈП Комуналец Кавадарци денеска пртпладне удрил во новиот кружен тек кај ООУ „Гоце Делчев“. Од ударот оштетено е возилото, а штета има и на жардињерата. Екипа на кавадаречката...

Високите температури прават штети врз земјоделските култури

Високите температури прават штети врз земјоделските култури

КТВ | пред 9 месеци

Долгиот сушен период кој ја зафати земјава негативно се одразува здравјето на земјоделските култури. На удар се виновата лоза, градинарските но и овошните култури. „Штетите се поради високите температури...

Реакција на градоначалникот Ванчо Апостолов за стратегијата за бегалци на МТСП

Реакција на градоначалникот Ванчо Апостолов за стратегијата за бегалци на МТСП

КТВ | пред 9 месеци

Неодамна, за време расправата на Собраниска комисија и преку медиумите, го изнесов мојот став дека за мене како градоначалник и за граѓаните на општина Неготино кои ги претставувам е крајно неприфатлива...

Повторно искршени кошовите во спортскиот центар Јасмин

Повторно искршени кошовите во спортскиот центар „Јасмин“

КТВ | пред 9 месеци

Не помина ниту еден месец откако беа заменети со нови, кошовите поставени на спортскиот центар „Јасмин“ се повторно искрешни од хулигани или што би рекле кавадарчани од некои дивјаци кои немаат ништо со цивилизацијата.

ДИК го утврди роковникот за локалните избори

ДИК го утврди роковникот за локалните избори

КТВ | пред 9 месеци

Државната изборна комисија (ДИК) го усвои роковникот за локалните избори според кој изборите ќе се одржат на 15 октомври, вториот круг на 29 октомври, а политичките партии своите листи на кандидати треба...

СДСМ со демант Лага и груба манипулација е тврдењето на ДПМНЕ за мигрантска населба

СДСМ со демант: Лага и груба манипулација е тврдењето на ДПМНЕ за мигрантска населба

КТВ | пред 9 месеци

Најостро ги демантираме денешните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ од Кавадарци дека Владата планира да гради бегалски кампови , од кои еден и во Кавадарци. Ова е чиста ЛАГА и ГРУБА МАНИПУЛАЦИЈА со јавноста и граѓаните...

Втор ден пожар во селото Галиште  огнот се шири

Втор ден пожар во селото Галиште - огнот се шири

КТВ | пред 9 месеци

Горат нискостеблеста дабова шума и сува трева во атарот на кавадаречкото село Галиште. Петко Ристовски, шеф по заштита на шуми во подружницата на "Македонски шуми" од Кавадарци информира дека пожарот кој...

ВМРО ДПМНЕ СДС планира во Кавадарци да направи мигрантска населба

ВМРО-ДПМНЕ: СДС планира во Кавадарци да направи мигрантска населба

КТВ | пред 9 месеци

На денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци обвинија дека владата на СДСМ имала во план да направи мигрантска населба во Кавадарци, исто како во Гевгелија, Дојран, Битола и Прилеп. (интегрален...

Зоран Ѓорѓиев директор на Македонски шуми

Зоран Ѓорѓиев директор на Македонски шуми

КТВ | пред 9 месеци

На предлог на Владата на Република Македонија, во текот на вчерашниот ден, Управниот Одбор, едногласно го избра Зоран Ѓорѓиев за нов Генерален Директор на ЈП Македонски Шуми. Ѓорѓиев е роден на 18.02.1971...

ВМРО ДПМНЕ СДСМ го прекши законот со назначувањето на Керов за раководител

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го прекши законот со назначувањето на Керов за раководител

КТВ | пред 9 месеци

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци денеска на прес конференција реагираше за начинот на кој Митко Керов бил именуван за раководител на п.е на МЗШВ во Кавадарци. (интегрален текст)

Д р Диме Коцев нов директор на ЈЗУ Општа болница Кавадарци

Д-р Диме Коцев нов директор на ЈЗУ Општа болница Кавадарци

КТВ | пред 9 месеци

Денеска за нов директор на ЈЗУ Општа Болница Кавадарци беше назначен Д-р Диме Коцев хирург – уролог. Д-р Диме Коцев има завршено специјализација по урологија на Медицинскиот Факултет во Скопје и работи...

Митко Керов назначен за раководител на подрачната единица на МЗШВ

Митко Керов назначен за раководител на подрачната единица на МЗШВ

КТВ | пред 9 месеци

Денеска за раководител на подрачната единица на Министерството за Земјоделство Шумарство и Водостопанство во Кавадарци беше назначен Митко Керов. Митко Керов е дипломиран земјоделски инженер од Факултетот...

Од денеска ќе се доградат уште 350 метри од кејот на Луда Мара

Од денеска ќе се доградат уште 350 метри од кејот на Луда Мара

КТВ | пред 9 месеци

Од денеска започна доизградбата на кејот на реката Луда Мара во Кавадарци. Механизацијата на градба промет ги започна земјените работи од местото до каде што  е изграден кејот, кај поранешната фабрика...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност