Попова: Не се сече здрава, туку само деградирана шума на планинскиот масив Јакупица

Дума | пред 22 минути

Сите сечи на шумскиот масив на Јакупица се строго контролирани од Државниот шумски инспекторатот и имаат решение од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вели директорката на Шумско...

Службата за имунизација на велешки Здравен дом денеска на Рамина вакцинираше 8 деца

Дума | пред 2 часа

Три деца на возраст на школска и пет кои се помлади и не посетуваат настава денеска беа вакцинирани на пунктот што за нив го одбра службата за имунизација на ЈЗО Здравен дом во велешката населба Рамина....

Професори и средношколци од гимназијата „Сомаре“ од Шербур, Франција во посета на Велес

Дума | пред еден ден

Триесет и еден ученик и седуммина професори од гимназијата во Шербур во текот на денот имаа можност да проследат презентација за културните и туристичките потенцијали на Велес и на лице место да посетат...

Атлетска трка под мотото ”Да трчаме, здраво е” по повод 20 години Друштво на родители за грижа за здраво поколение

Дума | пред 2 дена

Друштвото на родители за грижа за здраво поколение од Велес својот дваесетти роденден одлучи да го одбележи со вкупно 20 организирани настани. Еден од нив се одржа денеска кога на градскиот фудбалски стадион...

Жители на две населби во Велес се гушат во прашина од рудник и фабрика за вар а екологистите бараат одговорност за загадувањето

Дума | пред 2 дена

Велешанката Стана Милева живее во велешката населба Тунел на улицата „Живко Фирфов“ која се наоѓа на десеттина метри од фабриката за производсто на вар која има и рудник. Таа е само една од повеќето граѓанки...

„ Хуманоста има широки насмевки“ порачаа децата од велешката детска градинка „Димче Мирчев“

Дума | пред 3 дена

Хуманоста е најголема човечка особина, доблест за секој поединец а хуман човек е оној кој им помага на луѓето кои имаат потреба  од љубов и добрина. Награда за се што сториле добрите луѓе секако е насмевката...

Учениците од велешкото основно училиште „Васил Главинов“ разговараа како можат да се справат со конфликти

Дума | пред 4 дена

Се согледуваа конфликти и конфликтни ситуации, се водеше разговор за начинот на создавање на конфликти, имаше и дебата за факторите кои што влијаат за да се создаде конфликтна ситуација и најважниот дел...

Спроведена акција за справување со глодарите

Дума | пред 4 дена

Во 930 шахти од канализационата мрежа во Кавадарци се поставени 3650 мамци за сузбивање на штетни глодари, информираа од прес службата на општина Кавадарци. Ваквата акција за дератизација е извршена по...

Кавадарци почна акција за отстранување на бесправно поставени лимени гаражи

Дума | пред 5 дена

Сите сопственици на лимени гаражи кои бесправно ги имаат поставено на земјиште сопственост на државата во најкраток рок е потребно да ги отстранат. Општина Кавадарци веќе ја спроведува акцијата за отстранување...

Полицијата поднесе известување до Обвинителството против трите малолетнички кои тепаа врсничка во училиштето во Неготино

Дума | пред 5 дена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички...

Повредено девет годишно дете при удар со мопед

Дума | пред 5 дена

Девет годишно дете е повредено вчера во 17.10 часот откако во него удрил мопед марка „Јуинг 50“. Од полицијата информираа дека сообраќајната незгода се случила на ул. „Вишешница“ во Кавадарци. Мопедот...

Ќе се доградува клонот на детската градинка во Градско

Дума | пред една недела

Новата доградба до постоечкиот клон на градинката ќе има корисна површина од 150 метри квадратни. Од нив сто се проектирани за спални соби и педесет метри квадратни за проширување на трепезаријата. Со...

Бездомни кучиња нападнаа двајца велешани

Дума | пред една недела

Двајцата велешани биле нападнати од пет бездомни кучиња од непозната раса. “При обид да се одбрани лицето Н.Ш. било каснато од едно од кучињата за десната рака во делот на прстите, при што, му била нанесена...

Работниците на велешка „Колска“ протестираа на железничката станица во Велес и бараа плата

Дума | пред една недела

Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес. Од ЈП Македонски...

Еден повреден по удар на автомобил во канделабра

Дума | пред една недела

Патнички автомобил марка „Фолксваген голф“ со кавадаречки регистарски ознаки вчера во утринските часови удрил во столб од улично осветлување, информираа од СВР Велес. Автомобилот бил управуван од 23 годишниот...

Велес во втората светска војна бил бомбардиран три пати, кој велешани тогаш загинале?

Дума | пред една недела

Месец април за Велес секогаш претставува потсетување на најтешкиот и мрачен период од поновата историја. Имено, на 6 април 1941 година. Кралството Југославија доживеало концентриран воен напад од страна...

Велешката улица „Љубен Весов“ поврзува три стари градски маала

Дума | пред една недела

Улицата „Љубен Весов“ е една подолгите улици во Велес. Таа започнува од местото каде се спојуваат улиците „Цар Самуил“ и поранешната „Владимир Назор или сегашна“Архиепископ Михаил“. Нејзиниот почеток точно...

Одбележан денот на Командата за обуки и доктрини на АРМ во Касарната во Велес

Дума | пред една недела

На 13 април, пред точно дваесет и шест години во касарната во Охрид тогашниот капетан Мухамед Рацај го пречекал првиот војник на АРМ, велешанецот Панче Јамандиев. Иако тој стигнал два дена порано бил пречекан...

Ново возило доби противпожарната единица во Кавадарци

Дума | пред една недела

Се модернизира кавадаречката противпожарна единица. Компанијата „Екстра бус“ денеска донираше џип од марката „Туарег“ за побрза интервенција на пожарникарите. Возилото е опремено со агрeгат на кој може...

Водата во велешко езеро прелева преку браната

Дума | пред една недела

Во изминатите шест дена зголемен е водостојот на езеро „Младост“. По последните врнежи од дожд, минатата недела, водостојот е повисок и затоа се појавува наместа прелевање по должината на преливниот праг...

Министерството за здравство ветило поправка на КТ апаратот и дало надеж за скоро вработување на лекари во велешка болница

Дума | пред една недела

За еден месец ќе може да се очекува првиот повик за прием на нови лекари во јавните здравствени установи во државата со цел новопримените да можат потоа да конкурираат за добивање на специјализации што...

Аце Славевски: „Жената пред ПАБ ја повредив бидејќи изгубив контрола врз возилото кога ме нападна маж за кој подоцна дознав дека е полициски инспектор“

Дума | пред една недела

Велешанецот со иницијали А.С за кого, на 5 април годинава, пишувавме дека во сообраќајна несреќа ја повреди шеесет годишната велешанка М.Л на главната градска улица „Благој Ѓорев“ кај ПАБ, во Велес, денеска...

Повреден мотоцикист во Неготино

Дума | пред една недела

Шеесет и четири годишниот Т.П од Неготино се здобил со тешки телесни повреди откако во него удрил автомобил марка „Даеву Тико“ информираат од СВР Велес. Сообраќајната незгода се случила вчера  на улицата...

Старите велешани кои живееле на најстрмните улици под Којник

Дума | пред 2 недели

Реонот под „Којник“ е еден од најстрмните делови на Велес. Таму за време на владеењето на Османската империја живеело само христијанско население, најголем дел од нив биле занаетчии, но не бил мал бројот...

Како Велешани го славеле празникот Велигден

Дума | пред 2 недели

Велигден е еден од најголемите христијански празници и е значаен поради верувањето дека Исус Христос, синот божји, на себе ги превзел сите човекови голготи и страдања за да може луѓето да ја почувствуваат...

Претседателот Иванов веста за Христовото Воскресение ја дочека во Кавадарци

Дума | пред 2 недели

Меѓу големиот број верници кои синоќа дојдоа во храмот Света Петка во Кавадарци да ја слушнат радосната вест за Христовото Воскресение беа и претседателот на државата Ѓорге Иванов и градоначалникот Митко...

Христос Воскресна - Навистина Воскресна, честит Велигден и за многу години!

Дума | пред 2 недели

Новоизградената црква „Свети Кирил и Свети Методиј“ во Велес вечерва беше духовниот храм во кој се собраа стотици велешани за да ја слушнат радосната вест за Христовото воскресение. Тие се до полноќ во...

Данов: Ексклузивни и досега необјавени фотографии од посетата на Тито на Титов Велес во 1970 година

Дума | пред 2 недели

Како постојан истражувач на Велес, присутен сум на многу Форуми, Блогови и други форми на интернет комуникација  на кои се разменуваат и постираат разни фотографии , воглавно од поблиското или подалечното...

Еснафот на ковачите и металците бил најброен во стар Велес

Дума | пред 2 недели

Велес во минатото, посебно од крајот на 18 се до средината на 20 век , бил еден од најразвиените занаетчиски и трговски центри на Македонија. Во овој период немало занает што не постоел во Велес. И ако...

Одбележан патрониот празник на ОЈУ Градинка „Димче Мирчев“

Дума | пред 2 недели

Децата кои се згрижени во централниот клон, кај Жаба зграда, заедно со стручниот-  педагошко воспитувачки тим на општинската јавна установа детска градинка „Димче Мирчев“ го одбележаа патрониот празник ...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност