Пет секојдневни навики кои ви предизвикуваат главоболки

Пет секојдневни навики кои ви предизвикуваат главоболки

Орбис | пред 19 минути

Секогаш кога ќе почувствувате страшна главоболка вашиот мозок многу лесно почнува да мисли на најлошото што може да се случи, но тоа не значи дека главоболката е причинета од нешто сериозно. Најчесто главоболките...

И Пипа Мидлтон чека бебе

И Пипа Мидлтон чека бебе

Орбис | пред 28 минути

Во пресрет на породувањето на војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, и нејзината сестра Пипа и соопшти на јавноста дека е бремена. Се би било како во кралска бајка, да не беа обвинувањата за силување кон...

Електричната ракета на Volkswagen  I D R

Електричната ракета на Volkswagen – I.D.R.

Орбис | пред 48 минути

I.D.R. го претставува најдоброто од она што Volkswagen е подготвен да го понуди во доменот на електричните автомобили, а тоа не е малку. Бројките се речиси неверојатни. Болидот со Volkswagen планира да...

Интересна детска соба инспирирана од Војна на ѕвездите

Интересна детска соба инспирирана од Војна на ѕвездите

Орбис | пред еден час

Корисникот на Редит, познат како Dericrw, заедно со неговата сопруга направиле соба со тема од Војна на ѕвездите за нивниот син, со надеж дека ќе го натераат да спие во посебна соба. Кој би можел да одолее...

Исповед на мајка од Скопје Нема да лажам

Исповед на мајка од Скопје: Нема да лажам…

Орбис | пред еден час

Марина е мајка од Скопје. Таа изразнала само со својата мајка. Родителите се оставиле уште кога таа била дете. Денеска кога и таа е мајка се чуди и симнува капа на својата мајка, како успеала да се избори...

Направете совршени Макаронс колачи

Направете совршени Макаронс колачи

Орбис | пред еден час

Пред да почнете со подготвувањето на Макаронс, извадете ги јајцата од ладилникот и оставете ги на собна температура 24 часа. Состојки: Ако не можете да најдете бадемово брашно, тогаш сомелете бланширани...

Пет грешки што ви штетат на имиџот на работното место

Пет грешки што ви штетат на имиџот на работното место

Орбис | пред еден час

Вашиот говор на телото кажува многу за тоа што мислите во моментот, иако не сте кажале ништо на глас. Без разлика колку добро си ја работите вашата работа, вашите мимики, гестикулации и основниот говор...

Додадете го ова во водата која ја пиете и ќе направи чудо за вашето здравје

Додадете го ова во водата која ја пиете и ќе направи чудо за вашето здравје

Орбис | пред еден час

Чаша вода е најдобар пријател на нашето здравје, а таа може да биде уште поблаготворна ако во неа додадете некои зачини и билки кои имаат одличен ефект на здравјето. Свежо исцеден лимонов сок или сок од...

Кинезите смислија генијална идеја како да ги спречат пешаците да минуваат на црвено

Кинезите смислија генијална идеја како да ги спречат пешаците да минуваат на црвено

Орбис | пред 2 часа

Локалните власти во градот Даје во кинеската провинција Хубеј, смислија нов начин како да ги натераат пешаците да не минуваат улици на црвено светло, односно ако не почекаат да се појави зеленото светло...

3 те најстари литературни дела во светот

3-те најстари литературни дела во светот

Орбис | пред 3 часа

Како и во случаите со многуте други пронајдоци, областа на древна Месопотамија е колевка и на најстарите книжевни и литературни дела. Меѓутоа, сте се запрашале ли некогаш кои од овие творби, напишани на...

Веднаш исфрелте ги овие предмети од домот ако сакате да си го зачувате здравјето

Веднаш исфрелте ги овие предмети од домот ако сакате да си го зачувате здравјето

Орбис | пред 3 часа

За да бидете здрави, не е потребно само да водите активен живот и да внимавате на исхраната, туку и да погледнете убаво во вашиот дом… Време е да направите генерално чистење и да ги исфрлите работите кои...

Внимавајте кога купувате паричник Тој влијае на вашата финансиска состојба

Внимавајте кога купувате паричник: Тој влијае на вашата финансиска состојба!

Орбис | пред 3 часа

Обично машката популација неска да носи паричник и редовно има финансиски проблеми ( па дури и милионерите кои не носат – кај нив судено им се непланирани трошоци). Затоа треба да се размисли за поседување...

Носењето штикли има негативни последици по вашето здравје  Еве кои се тие

Носењето штикли има негативни последици по вашето здравје – Еве кои се тие

Орбис | пред 3 часа

Жените сакаат да ги носат, мажите сакаат да ги гледаат на жените. Модната индустрија е незапирлива кога се работи за дизајн и производство на чевли, а женскиот род е неуморен кога станува збор за празнење...

Дали би ја земале валканата банкнота  Лекција која ќе ви го смени начинот на кој размислувате

Дали би ја земале валканата банкнота?: Лекција која ќе ви го смени начинот на кој размислувате

Орбис | пред 3 часа

Тестот кој го спровел овој познат говорник ќе ве натера уште еднаш да размислите за животот и неговите вредности. Познатиот говорник го започнал својот семинар така што подигнал една банкнота од 20 долари...

Кои хороскопски знаци никогаш не треба да патуваат заедно

Кои хороскопски знаци никогаш не треба да патуваат заедно?

Орбис | пред 4 часа

Секогаш пред да испланираме патување, прво треба внимателно да го планираме друштвото. Бидејќи и најзабавниот одмор може да се претвори во кошмар доколку до вас немате луѓе со кои се согласувате. Па, ако...

Колку литри вода дневно треба да пиете според тежината

Колку литри вода дневно треба да пиете според тежината?

Орбис | пред 4 часа

Секоја диета и начин на слабеење подразбира и пиење доволна количина вода, а според оштата пресметка, дневно се препорачуваат осум чаши вода или два литра. Но, ако сакате да ги зголемите шансите за слабеење...

ПРОНАШОЛ ТОРБА СО 50 000 ЕВРA Веднаш ја вратил на сопственикот а неговата реакција ќе ве разочара

ПРОНАШОЛ ТОРБА СО 50.000 ЕВРA: Веднаш ја вратил на сопственикот, а неговата реакција ќе ве разочара

Орбис | пред 4 часа

Југослав кој работи како ноќен чувар во едно кафуле во Баново брдо, таа ноќ како и сите рпетходни, кога пристигнал на работното место, проверил дали е се во ред со локалот. Додека проверувал дали локалот...

ТЕСТИРАЈТЕ ГО ВИДОТ Само мал број од луѓето можат да ги прочитаат сите букви на сликата Дали сте и вие меѓу нив

ТЕСТИРАЈТЕ ГО ВИДОТ: Само мал број од луѓето можат да ги прочитаат сите букви на сликата. Дали сте и вие меѓу нив?

Орбис | пред 4 часа

На видеото се прикажани зборови напишани во боја која незначајно се разликува од бојата на позадината. Дали можете да ја препознаете разликата и да ги воочите зборовите? Тестирајте го својот вид. 

Нов трејлер за Venom со Том Харди

Нов трејлер за „Venom“ со Том Харди

Орбис | пред 5 часа

Првиот тизер од пред неколку недели не ни го даде она што го сакавме, злобниот симбиот познат по филмовите и стриповите за Спајдермен. Но, во новиот трејлер можеме да ги видиме Том Харди и останатата екипа...

Новите фотографии го открија изгледот на LG G7 ThinQ

Новите фотографии го открија изгледот на LG G7 ThinQ

Орбис | пред 5 часа

За само една недела LG ќе го претстави новиот flagship телефон, G7 ThinQ. Но, како што протекуваат информациите, изгледа дека ќе дознаеме сѐ за овој смартфон додека тој да ја доживее својата премиера....

Автомобилот во кој никој не загинал цели 16 години

Автомобилот во кој никој не загинал цели 16 години

Орбис | пред 5 часа

Волво XC90 и официјално е најбезбедниот автомобил кој се продава во Велика Британија, со оглед на тоа дека од 2002 година, кога се појавил на пазарот во островската земја, во него не загинало ниту едно...

Нов тренд на социјалните мрежи Розови плетенки во форма на цвеќиња

Нов тренд на социјалните мрежи: Розови плетенки во форма на цвеќиња

Орбис | пред 6 часа

Изгледа дека нема потреба да бидете хипици или да живеете во Сан Франциско за да носите цвеќиња во вашата коса. Најновиот пролетен тренд го покажува токму тоа – прекрасни плетенки во косите на девојките,...

Како солта влијае на мозокот

Како солта влијае на мозокот?

Орбис | пред 6 часа

Одредена група на неврони ја поттикнува нашата желба за натриум, поради што е многу тешко да се одолее на чипсот и другата солена храна, тврдат научниците од Медицински центар во Бостон. Тој вид на неврони...

Да не беа жените мажите немаше да знаат за пиво и панцир

Да не беа жените, мажите немаше да знаат за пиво и панцир

Орбис | пред 6 часа

Young woman celebrating success with a toast Во текот на историјата, голем број на жени на непроценлив начин имале свој придонес во светски размери и покрај фактот дека се соочиле со полова дискриминација....

Дилема Дали додека јадете треба да пиете вода или не

Дилема: Дали додека јадете треба да пиете вода или не?

Орбис | пред 6 часа

Сигурно досега сте наишле на двете теории поврзани со консумирањето вода за време на оброкот. Едната вели дека тоа не е добро за организмот, додека нутриционистите, од друга страна, велат дека пиењето...

Kaко да препознаете глупави луѓе Фројд тоа го откривал со една реченица

Kaко да препознаете глупави луѓе? Фројд тоа го откривал со една реченица

Орбис | пред 6 часа

Легендарниот психијатар човечката глупавост ја откривал многу брзо. Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и татко на психоанализата ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив е и...

Жена добила глоба од 500 долари бидејќи сакала да внесе јаболко во авион

Жена добила глоба од 500 долари бидејќи сакала да внесе јаболко во авион

Орбис | пред 7 часа

Жена патник на лет од Париз до Денвер добила глоба од 500 долари поради јаболкото што го имала со себе. За да биде целата ситуација уште побизарна, таа јаболкото го добила во авионот како ужина за време...

КОМПИЛАЦИЈА СО БЕБИЊА ЖИВОТНИ ШТО ЌЕ ВЕ СТОПИ И НАПОЛНИ СО ЉУБОВ

КОМПИЛАЦИЈА СО БЕБИЊА ЖИВОТНИ ШТО ЌЕ ВЕ СТОПИ И НАПОЛНИ СО ЉУБОВ

Орбис | пред 7 часа

Зарем има подобар начин да се заврши денот од неодоливо видео со малечки домашни миленичиња чија единствена мисија во животот е да се гушкаат и да спијат? Погледнете ја оваа компилација што без сомнение ќе ве стопи! 

Руско езеро кое е двојно поопасно од Чернобил

Руско езеро кое е двојно поопасно од Чернобил

Орбис | пред 7 часа

Иако на фотографиите изгледа прекрасно, езерото Карачај е едно од најзагадените на планетата. Се наоѓа во Јужен Урал, а познато е од 18 век. Пристапот до ова езеро е забранет, па на капење, сончање, риболов...

Ова е сопругот на Шуле мајката на Мелек  актерката сосема поразлична во реалноста

Ова е сопругот на Шуле, мајката на Мелек – актерката сосема поразлична во реалноста

Орбис | пред 7 часа

Турската актерка, колумнист, сценарист, поет и радио водител, Гонча Вуслатери (31) година е една од најпопуларните турски актерки која моментално кај нас е актуелна во драмата „Се викав Мелек”. Гочна ја...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност