Традицијата продолжува   утре повторно Велигденска изложба во Делчево

Традицијата продолжува – утре повторно Велигденска изложба во Делчево

Делчево денес | пред 2 недели

Општина Делчево тадиционално и оваа година ќе ја организира познатата Велигденска изложба во пресрет на големиот христијански празник Велигден… Велигденската изложба е во организација на општина Делчево....

Делчевец останал без 30.000 денари. Од сметка парите му ги извлекол жител на Неготино

Делчево денес | пред 3 месеци

Како неготинецот дошол до кредитната картичка на делчевецот, нема информации. Познато е само дека тој кај себе ја имал и картичката и го знаел нејзиниот пин, па без одобрение и знаење на делчевецот, од...

ВИДЕО Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и Струмица, ако треба ќе се ангажираат преведувачи

Делчево денес | пред 3 месеци

Во сите институции во земјава освен македонскиот јазик е и албанскиот, рече претседателот на ДУИ Али Ахмети, во синоќешната емисија „200“ на Алсат-М телевизија. – Албанскиот јазик е официјален во Република...

Центарот за странски јазици МАСТЕР со новогодишни пакетчиња за своите најмали ученици

Центарот за странски јазици МАСТЕР со новогодишни пакетчиња за своите најмали ученици

Делчево денес | пред 4 месеци

Центарот за странски јазици МАСТЕР пријатно ги изненади своите најмали ученици за Нова Година. Како новогодишна честитка со искрени желби за среќна и успешна 2018 година им подели новогодишни пакетчиња...

Старец од Делчевско умре сакајќи да се стопли

Делчево денес | пред 4 месеци

Старец од Делчевско умре сакајќи само да се стопли. Обидот да обезбеди дрва за греење, за 75-годишниот Симеон Маринков од делчевското село Град, заврши кобно, откако запрежната кола, полна со штотуку набрани...

За колкава плата би се вратиле нашите иселеници во Македонија

Делчево денес | пред 4 месеци

Ниските плати во државава, нискиот стандард и (без)перспективноста на младите се главна причина за нивното иселување. За плата од 500 до 700 евра месечно голем процент од нив би се вратиле во Македонија....

Аксел Ахмедовски – министер без ресор за имплементација на Стратегијата за Ромите

Делчево денес | пред 4 месеци

Аксел Ахмедовски (1964) основно и средно образование завршил во Делчево. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје, а во Делчево ја почнал правната кариера. Основач и претседател е на невладината организација...

Општина Делчево со апел до граѓаните

Општина Делчево со апел до граѓаните

Делчево денес | пред 4 месеци

По повод Новогодишните и Божиќните празници Општина Делчево и оваа година изврши новогодишно украсување на градот на повеќе локации на јавни површини и објекти во централното градско подрачје. Апелираме...

Новогодишни пакетчиња за 1 000 деца во Делчево

Новогодишни пакетчиња за 1.000 деца во Делчево

Делчево денес | пред 4 месеци

И соседните општини подготвуваат новогодишни пакетчиња. Пехчево ќе подели 120, а Берово 340. Општина Делчево во соработка со бизнис-заедницата пред новогодишните празници ќе додели околу 1.000 новогодишни...

ОК на ВМРО НП Делчево: На лагата и се кратки нозете

Делчево денес | пред 7 месеци

Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија – Делчево упатува демант по објавувањето на веста за наводна поддршка на кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ. Имено, дотичната госпоѓа Бобулинска...

Кандидатот за градоначалник на Делчево од СДСМ најави победа во првиот круг

Кандидатот за градоначалник на Делчево од СДСМ најави победа во првиот круг

Делчево денес | пред 7 месеци

Кандидатот за градоначалник на Делчево од СДСМ, Горан Трајковски, на синоќешната партиска конвенција најави победа уште во првиот круг. Тој меѓу другото порача дека Делчево заслужува да биде поубаво место...

Влатко Ристов: Отворено писмо до членовите на ВМРО НП во Делчево

Делчево денес | пред 7 месеци

Почитувани членови и симпатизери на ВМРО Народна Партија, Јас како Претседател на ОK на ВМРО НП во Делчево чувствувам одговорност да објаснам зошто ОК на ВМРО НП во Делчево одлучи да учевствува на овие...

Горан Трајковски да одговори дали бил дел од истрага за незаконско прибавување на опрема во текстилната фирма

Делчево денес | пред 7 месеци

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Кристи Стојковски Почитувани, Од центарот на Делчево кандидатот за градоначалник од СДСМ, Горан Трајковски вчера на еден дрзок и крајно лицемерен начин...

АНКЕТА: Кој ќе биде нов градоначалник на Делчево

Делчево денес | пред 7 месеци

Во Општинската изборна комисија во Делчево потврдени се листите на кандидатите за градоначалник и листите на кандидати за членови на Совет на општина Делчево кои ќе учествуваат на претстојните локални...

Иван Соколов  Нашата победничка атмосфера гарантира перспективна иднина на сите граѓани на Делчево

Иван Соколов: Нашата победничка атмосфера гарантира перспективна иднина на сите граѓани на Делчево

Делчево денес | пред 7 месеци

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира перспективна иднина на сите граѓани на Делчево, истакна...

Нова стручна насока во делчевската гимназија – келнер

Делчево денес | пред 10 месеци

Со нова стручна насока, делчевската гимназија ја проширува понудата за идните средношколци од Делчево, но и регионот. Станува збор за угостителската насока- келнер, која се наметна како потреба од квалификуван...

ОУ „Климент Охридски“ од Делчево заштеди 520.000 денари

Делчево денес | пред 11 месеци

Енергетската ефикасност на делчевската деветолетка „Св. Kлимент Охридски“ ~ донесе заштеда од 520.000 денари за една година. Директорката на деветолетката, Валентина Михаиловска, истакна дека овие средства...

Тинејџерка во Делчево со мотор повреди пешак

Делчево денес | пред 11 месеци

15 годишна девојка вчера на паркинг во Делчево, управувајќи мотор, удрила во пешак. 62 годишната делчевка се здобила со тешки телесни повреди и со возило на Итната медицинска помош била пренесена во Здравствениот...

Пријава за помлад референт вработен во суд

Делчево денес | пред 11 месеци

Полицијата поднесе кривична пријава против Т.М. (51) од делчевското селоТурија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата. На 31 октомври 2016 година пријавениот,...

Бугарски европратеник со идеја за проекти за доброто на Делчево

Бугарски европратеник со идеја за проекти за доброто на Делчево

Делчево денес | пред 11 месеци

Најмладиот европратеник во Брисел од Бугарија Андреј Новаков кој во македонската јавност стана познат по тоа што самоиницијативно им помагаше на граѓаните во поплавените подрачја во Македонија продолжува...

Клуч стар два века се чува во црквата во Разловци

Делчево денес | пред 11 месеци

Вкопана метар два в земја, црквата посветена на цар Константин и царица Елена во Разловци и денеска гордо се врзува со востаничкиот дух на разловчани. Во неа, избледени и во неосветлниот дел ликовите на...

Делчево се подготвува за уличната трка

Делчево денес | пред 11 месеци

По повод градската улична трка „Делчево трча за здрав живот“ во Делчево која ќе се одржи на 28 мај  денеска во градот се одржуваат подготвителни трки и тренинзи. Според Дејан Златковски еден од организаторите...

Сведоштво на Мира Стојчевска  Јас бев таму

Сведоштво на Мира Стојчевска: Јас бев таму!

Делчево денес | пред 12 месеци

Пратеничката од редовите на СДСМ од Делчево, Мира Стојчевска ексклузивно за веб порталот Поглед.мк даде свое сведоштво за настаните во Собранието на Р.Македонија кои се случија на 27 април. Истото го пренесуваме...

Таксист херој: Спречил киднапирање на 17-годишно девојче во Делчево

Делчево денес | пред 12 месеци

Инцидентот се случил на 17 април околу 23.00 часот на улицата „Маршал Тито“ во Делчево. Дваесет и седумгодишниот У.М. од Виница пресретнал 17-годишно девојче од Делчево, која била со нејзината баба, и...

Победа на текстилните работници: Уставниот суд одлучи дека не треба да плаќаат отштета ако самоволно дадат отказ

Делчево денес | пред 12 месеци

Уставниот суд на Република Македонија донесе одлука да се пиништат член 84 од Колективниот договор во АД „Палтекс“ од Делчево и б) член 86 од Колективниот договор за текстилна индустрија на Република Македонија....

ДА ПОМОГНЕМЕ СИТЕ: Делчевчанец го продава бубрегот за да го спаси 4 годишниот син!

Делчево денес | пред 12 месеци

Приказната за малиот Матеј Стоилов од Делчево (4,5 години) чијшто татко сака да го продаде бубрегот за да го лекува својот син повторно се актуелизира, бидејќи на детето му треба помош. Матеј боледува...

Несреќа кај Делчево: Несреќа кај Делчево: „Фиат пунто“ се превртело во нива, повредени две девојки

Делчево денес | пред 12 месеци

Две 16-годишни девојки се повредени вчера откако возилото марка „Фиат Пунто“ во кое се наоѓале, поради неприлагодена брзина, излетало од патот и неколку пати се превртело во нива. Според МВР, несреќата...

Двајца моторциклисти се  испокришиле   на Голак

Двајца моторциклисти се „испокришиле “ на Голак

Делчево денес | пред 12 месеци

Двајца моторциклисти од Делчево се „испокршиле“ на Голак. Со скршеници на нозете, градите и главата, момчињата завршиле во штипската Клиничка болница, објави телевизија Стар . Овде стигнале по директен...

Двајца моторциклисти се  испокришиле   на Голак

Двајца моторциклисти се „испокришиле “ на Голак

Делчево денес | пред 12 месеци

Двајца моторциклисти од Делчево се „испокршиле“ на Голак. Со скршеници на нозете, градите и главата, момчињата завршиле во штипската Клиничка болница, објави телевизија Стар . Овде стигнале по директен...

Помош за семејството од Делчево кое остана без куќа. Првата донација ја собраа гости од ресторанот Палма

Делчево денес | на 4.2017

Стигна првата донација за делчевското семејство Мустафови кои пред два дена во пожар ја изгубија старата куќичка и се што имале во неа. Донацијата од 13 илјади денари беше собрана од гостите во ресторанот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност