Рочиште за незаконска набавка на софтверски систем за ЕЛЕМ

Рочиште за незаконска набавка на софтверски систем за ЕЛЕМ

Тера | пред 5 часа

Денеска во Кривичниот суд треба да се одржи ново рочиште за случајот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство, во кое обвинети се екс директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски и уште две други лица. Тие...

Оро и чочек за новиот автопат

Оро и чочек за новиот автопат

Тера | пред 5 часа

Вчерашното свечено пуштање во употреба на автопатот Демир Капија-Смоквица беше збогатено и со трубачи. Имено, плех-музика влезе во еден од тунелите и заедно со дел од присутните со чочек го минуваа тунелот. Имаше и лепење на пари.

Слаб земјотрес на границата меѓу Србија и Македонија

Слаб земјотрес на границата меѓу Србија и Македонија

Тера | пред 5 часа

Слаб земјотрес е регистриран утрово на границата меѓу Србија и Македонија забележуваат регионалните институти за геологија, геодезија и географија. Земјотресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата...

Земјотрес во Турција

Земјотрес во Турција

Тера | пред 5 часа

Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турската новинска агенција Анадолија...

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск ќе ја посети и Македонија

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск ќе ја посети и Македонија

Тера | пред 5 часа

European Council President Donald Tusk addresses a news conference during a European Union leaders summit in Brussels, Belgium, December 15, 2017. REUTERS/Francois Lenoir Претседателот на Европскиот совет...

Илиоски второпласиран на мотокрос трка во Романија

Илиоски второпласиран на мотокрос трка во Романија

Тера | пред 6 часа

Македонскиот мотокрос возач Христијан Илиоски со нов подиум се врати од трка во Источноевропскиот шампионат, откако во Романија беше второпласиран во трка во која максимално се бореше за победата. „Имав...

Десетина загинати откако комбе удри во пешаци во Торонто

Десетина загинати откако комбе удри во пешаци во Торонто

Тера | пред 6 часа

Десет луѓе загинале, а 16 биле ранети во Торонто каде што комбе во полна брзина удри во пешаци, соопшти синоќа канадската полиција, наведувајќи дека возачот бил приведен. Властите ја исклучија можноста...

Торнадо пустоши по Флорида

Торнадо пустоши по Флорида

Тера | пред 6 часа

Силно невреме ја погоди Флорида, а торнадо мина низ делови од градот Форт Валтон Бич. На социјалните мрежи се појавија фасцинантни снимки од вчерашното невреме. Како што објавуваат американските медиуми,...

Премиерот на Ерменија поднесе оставка

Премиерот на Ерменија поднесе оставка

Тера | пред 6 часа

Ерменскиот премиер Серж Сарксијан поднесе оставка по 11 дена протести организирани од опозицијата. “Протестите на улиците се против моето владеење, го исполнувам вашето барање”, рече Сарксијан. Сарксијан...

Фејсбук отстрани 1 9 милион екстремистички содржини

Фејсбук отстрани 1,9 милион екстремистички содржини

Тера | пред 6 часа

Компанијата Фејсбук објави дека отстранила или закачила ознака на предупредување на 1,9 милиони примероци екстремистички содржини поврзани со ИСИС или Ал каеда.

Комби се заби во пешаци во Торонто

Комби се заби во пешаци во Торонто

Тера | пред 18 часа

Бело комби удри во десетина луѓе во Торонто, соопшти канадската полиција. Комбито во 13.30 часот по локално време се качило на тротоар и удрило во пешаците кои се движеле по него. Откако со комбито удрил...

Чакаровски  Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата

Чакаровски: Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата

Тера | пред 18 часа

Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата. Во постојан контакт сме со Министерството за образование, ќе ги усогласиме ставовите. Не е точно дека работиме...

Во Бабино одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право

Во Бабино одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право

Тера | пред 18 часа

Во с.Бабино беше одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право. Свечениот настан се одржа во дворот на библиотеката „Ал-Би”, на иницијатива на сопственикот Стево Степановски. „Селото Бабино е со...

Прослави за Денот на основањето на битолскиот Универзитет

Прослави за Денот на основањето на битолскиот Универзитет

Тера | пред 23 часа

Со турнир во баскет и пикадо, битолскиот универзитет  „Св. Климент Охридски“ ги започна активностите по повод одбележувањето за Денот на основањето 25 април. На турнирот учествуваа студенти од сите високообразовни...

ОУ  Ѓорѓи Сугарев  дел од глобалниот проек Еко училишта

ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ дел од глобалниот проек Еко училишта

Тера | пред 23 часа

И Битола се вклучи во одбележувањето на Денот на планетата земја.Учениците заедно со своите наставници од ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ на интересен и креативен начин, преку игра и забава, потсетија на важноста за...

Облагородување на диворастечки овошки во с Маково

Облагородување на диворастечки овошки во с.Маково

Тера | пред 23 часа

Локалното население од село Маково на повеќе локации во атарот на селото во соработката со локалните власти од Општина Новаци и советодавците од АПРЗ на 19 Април 2018 година ја реализираа акцијата за калемење...

НБРМ ги претстави првите полимерни банкноти

НБРМ ги претстави првите полимерни банкноти

Тера | пред 24 часа

Народната банка на Република Македонија(НБРМ) го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се...

Битола доминантна на Купот на Македонија во боди билдинг

Битола доминантна на Купот на Македонија во боди-билдинг

Тера | пред 24 часа

Боди-билдинг спектаклот кој во саботата се одржа во Битола и натаму се прераскажува. Со четири државни шампиони: Борче Стојановски, Владе Станковски, Зоран Лазаревски – Паљо и Горан Тромбев, Битола уште...

Скопјанец извршил седум разбојништва во аптеки во Битола

Скопјанец извршил седум разбојништва во аптеки во Битола

Тера | пред еден ден

СВР Битола до ОЈО Битола, поднесе кривична пријава против Д.Ј (31) од Скопје каде и живее заради постоење на основи на сомнение дека пријавениот сторил седум кривични дела “Разбојништво“ по чл. 237 ст.4...

35 годишен мотоциклист од Мојно загина на патот Битола Ресен

35 годишен мотоциклист од Мојно загина на патот Битола-Ресен

Тера | пред еден ден

На 22.04.2018 година околу 17,45 часот на магистралниот пат Битола – Ресен, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Митцибуши Пајеро“ со битолски регистарски ознаки управувано од...

Денеска и до 30 степени

Денеска и до 30 степени

Тера | пред еден ден

Времето денеска претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Дневните темпратури  од 22 до 30 степени. УВ индексот 7. Во наредните денови продолжува периодот на релативно топло време со пораст...

Не е изводливо Владата да постигне конечен договор за името

Не е изводливо Владата да постигне конечен договор за името

Тера | пред еден ден

Договорот треба да биде комплетен, целосен и конечен и да ја разликува соседната земја од Македонија, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија во интервју...

Извештајот на СЈО пред Комисијата за политички систем

Извештајот на СЈО пред Комисијата за политички систем

Тера | пред еден ден

Денеска на седница на собраниската комисија за политички систем, извештај за сработеното ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември 2017 до 15 март 2018 година. Ова е петтиот...

Судир меѓу десничарски групи и мигранти во Грција

Судир меѓу десничарски групи и мигранти во Грција

Тера | пред еден ден

Неколку лица се повредени во вчерашните инциденти на грчкиот остров Лезбос меѓу радикално десничарски групи граѓани, бегалци и мигранти кои протестираа на плоштадот во градот Митилини и полицијата. Инцидентите,...

Долниот дом на францускиот Парламент одобри нов закон за азил

Долниот дом на францускиот Парламент одобри нов закон за азил

Тера | пред еден ден

Долниот дом на францускиот парламент со големо мнозинство одобри контроверзен закон кој ги заострува правилата за азил. Според него, времето кое илегалните мигранти можат да се држат во притвор се зголемува...

Продолжуваат антивладинте протести во Ерменија

Продолжуваат антивладинте протести во Ерменија

Тера | пред еден ден

After the denial of the negotiations around the terms of the RA Prime Minister Serzh Sargsyan’s resignation leader of ‘merjirserjin’ initiative MP Nikol Pashinyan continues the protest march the riot police...

САД и Франција мора да останат во Сирија и по војната

САД и Франција мора да останат во Сирија и по војната

Тера | пред еден ден

Францускиот претседател Емануел Макрон вели дека САД и Франција заедно со нивните сојузници мора да останат во Сирија и по завршувањето на војната за да ја изградат „новата Сирија“. – Мораме да ја изградиме...

30 загинати туристи од Кина загинаа во Северна Кореја

30 загинати туристи од Кина загинаа во Северна Кореја

Тера | пред еден ден

Повеќе кинески туристи загинаа и се повредени во тешката сообраќајна несреќа во Северна Кореја, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи. Кинеската државна телевизија наведе дека има...

Пелистер му се придружи на Еурофарм во полуфиналето на Купот

Пелистер му се придружи на Еурофарм во полуфиналето на Купот

Тера | пред еден ден

Пелистер е третиот патник на завршниот турнир од Купот на Македонија, откако битолчани со убедливи 22-31 го совладаа Бутел на битолчанецот Игор Котевски во финалето на четвртфиналната група во Скопје....

Работнички со четири гола го збриша Пелистер

Работнички со четири гола го збриша Пелистер

Тера | пред еден ден

Работнички оствари убедлив триумф над Пелистер со 4-0 во рамките на 29. коло од Првата фудбалска лига. Со ова победа нашиот тим се зацврсти на четвртата позиција на табелата со 38 бода, а битолчани паднаа...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност