Слика на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Слика на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Алсат-М | ново

Сликата со гола жена како лежи на грб на италијанскиот уметник Амедео Модиљани е проценета на 150 милиони долари. Од аукциската куќа „Сотби“ соопштија дека делото од 1917 година познато како „Nu Couche“...

Со прскалки против несовесните пешаци

Со прскалки против несовесните пешаци

Алсат-М | пред 56 минути

Во Кина сообраќајната полиција користи нов метод за да ги спречи несовесните пешаци да преминуваат улица на црвено. Доколку поминат преку пешачкиот премин пред да се запали зелено светло за пешаци, тие...

Џим Кери  Депресијата е состојба кога телото ја одбива улогата која сме ја одбрале

Џим Кери: „Депресијата е состојба кога телото ја одбива улогата која сме ја одбрале“

Алсат-М | пред еден час

Веројатно Џим Кери не е името кое прво ќе ви дојде на ум кога ќе го чуете поимот ”депресија”. Комичарот неодамна проговори прилично длабоки нешта за животот, за сите комплицирани, забавни, тешки и убави...

Ново истражување кое е клучно за Алцхајмеровата болест

Ново истражување кое е клучно за Алцхајмеровата болест

Алсат-М | пред 3 часа

Новото истражување покажува дека и после адолесценцијата, човечкиот мозок создава неврони, иако досега универзалното мислење беше дека после пубертет не можат да се генерираат нови нервни клетки. Едно...

Разгледани измените на законите за судови Судски совет и Академијата за судии и обвинители

Разгледани измените на законите за судови, Судски совет и Академијата за судии и обвинители

Алсат-М | пред 3 часа

Предложените измени на Законот за судови, Законот за Судскиот совет на Република Македонија и Законот за Академијата за судии и јавни обвинители беа на дневен ред на денешната трета седница на Советот...

Туск Вучиќ За иднината на Србија ќе одлучува само Белград

Туск-Вучиќ: За иднината на Србија ќе одлучува само Белград

Алсат-М | пред 3 часа

Односите на ЕУ и Србија, евроинтеграциите, регионалната соработка и инвестициите беа главни теми на денешната средба во Белград на претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск  со српскиот претседател...

Адеми на средба со претставници на иселениците во САД

Адеми на средба со претставници на иселениците во САД

Алсат-М | пред 4 часа

Министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми денеска имаше работна средба со претставници на организацијата Форум за демократска Македонија (ФДМ) во просториите на македонската мисија при Обединетите...

Ѓоковиќ Не ги оправдав очекувањата на навивачите

Ѓоковиќ: Не ги оправдав очекувањата на навивачите

Алсат-М | пред 4 часа

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ не го криеше разочарувањето по поразот од Словакот Мартин Клижан уште на првиот настап на АТП-турнирот во Барселона. – Жалам што не ги оправдав очекувањата – ниту...

Работнички го совлада Вардар Шкендија ремизираше со Академија Пандев

Работнички го совлада Вардар, Шкендија ремизираше со Академија Пандев

Алсат-М | пред 5 часа

Работнички со 1:0 го совлада Вардар во 30. коло од Првата фудбалска лига. Стрелец на единствениот погодок беше Виктор Ангелов, кој во 56. минута постигна прекрасен гол и му донесе победа и три бода на...

САД ќе ја отворат својата амбасада во Ерусалим на 14 мај

САД ќе ја отворат својата амбасада во Ерусалим на 14 мај

Алсат-М | пред 5 часа

Новата амбасада на САД во Изреал ќе биде отворена на 14 мај, а на отворањето нема да присуствува претседателот Доналд Трамп, јави дописникот на МИА од Вашингтон. На свеченото отварање ќе присуствува делегација...

Нимиц Двете страни се посветени на изнаоѓање решение

Нимиц: Двете страни се посветени на изнаоѓање решение

Алсат-М | пред 5 часа

По средбата во Виена за името со шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц изјави дека имале интензивна дискусија...

Случај Тенк  сослушани четворица сведоци

Случај “Тенк”, сослушани четворица сведоци

Алсат-М | пред 5 часа

Тендерот на МВР со кој беше купен блиндираниот „Мерцедес“ од 600 илјади евра, во техничката спецификација, предвидувал возилото што се набавува да има технологии и трговски марки кои се сопственост само...

Еди Путера уметникот кој создава неверојатно реалистични минијатури

Еди Путера, уметникот кој создава неверојатно реалистични минијатури

Алсат-М | пред 5 часа

Еди Путера е 51 годишен уметник од Малезија кој ќе ве воодушеви со своите неверојатно реалистични минијатурни верзии од секојдневните предмети и објекти. Некои од делата се толку веродстојни на оригиналните...

Оваа 76 годишна баба секој ден лизга преку Бајкалското езеро

Оваа 76-годишна баба секој ден лизга преку Бајкалското езеро

Алсат-М | пред 6 часа

76-годишната баба Љубов Морокодова од Сибир не е обичен пензионер. И покрај нејзината старост, таа не само што успева да живее сама на екстремно ладните временски услови, туку и секој ден лизга преку Бајкалското...

Ливерпул поставува нови рекорди

Ливерпул поставува нови рекорди

Алсат-М | пред 6 часа

Ливерпул обезбеди одлично водство во полуфиналето на Лигата на шампионите против Рома, победувајќи со високи 5-2. На “Енфилд Роуд“ блескаше Мохамед Салах, кој освен двата гола имаше и 2 асистенции. Со...

Палма де Мајорка планира да забрани издавање станови на туристи

Палма де Мајорка планира да забрани издавање станови на туристи

Алсат-М | пред 6 часа

Палма де Мајорка планира да забрани издавање станови на туристи и на тој начин да стане првиот шпански град што ќе ја воведе таа мерка. Градоначалникот Антони Ногуера денеска изјави дека градските власти...

В сабота во Москва трилатерална средба за Сирија

В сабота во Москва трилатерална средба за Сирија

Алсат-М | пред 6 часа

Трилатерален состанок за Сирија на министрите за надворешни работи на Русија, Иран и Турција Сергеј Лавров, Мохамад Џавад Зариф и Мевлут Чавушоглу, ќе се одржи в сабота во Москва. Тоа за ТАСС го изјавија...

Во Прилеп влезе нова странска инвестиција на компанијата Волостоун

Во Прилеп влезе нова странска инвестиција на компанијата „Волостоун“

Алсат-М | пред 6 часа

Министерот за економија Крешник Бектеши и сопственикот на македонско-турската компанија „Волостоун“, Муталип Буши, денеска во просториите на Општина Долнени го потпишаа Договорот за концесија за детални...

Рама во посета на Берлин

Рама во посета на Берлин

Алсат-М | пред 7 часа

Албанскиот премиер Еди Рама е во посета на Берлин. Тој се сретна со претседателот на Бундестагот, Волфганг Шојбле со кого разговарале за европскиот процес на Албанија по добивањето препорака за отворање...

Рохани Никој нема право да врши измени на Договорот потпишан од 7 земји

Рохани: Никој нема право да врши измени на Договорот потпишан од 7 земји

Алсат-М | пред 7 часа

Иран ги одби предлозите на Трамп и Макрон за преразгледување на нуклеарните програми. Според претседателот на Иран, Хасан Рохани, никој нема право да врши измени на Договорот потпишан од 7 земји. Рохани...

Стефановиќ Околу 800 терористи Западен Балкан во редовите на ИД

Стефановиќ: Околу 800 терористи Западен Балкан во редовите на ИД

Алсат-М | пред 7 часа

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека според податоци на Европол, окоу 800 терористи од Западен Балкан досега се приклучиле на т.н. „Исламска држава“ на Блискиот...

Европол Од пазарите отстранети 3 600 тони опасна храна

Европол: Од пазарите отстранети 3.600 тони опасна храна

Алсат-М | пред 7 часа

Повеќе од 3.600 тони храна и 9,7 милиони литри напитоци се отстранети од потрошувачкиот пазар за време на заедничката акција на Интерпол и Европол, насочена против храна и пијалаци што се шверцуваат или...

Во Србија нацртан машки полов орган преку цел фудбалски стадион

Во Србија нацртан машки полов орган преку цел фудбалски стадион

Алсат-М | пред 7 часа

Непознат сторител на речиси целата тревна површина на фудбалскиот стадион во Слатина кај Чачак нацртал машки полов орган, што ги шокираше локалните жители и љубителите на спортот во овој крај. – Тоа најверојатно...

Бесплатни прегледи за 100 пациенти во Аџибадем Систина

Бесплатни прегледи за 100 пациенти во Аџибадем Систина

Алсат-М | пред 8 часа

Клиничката болница Аџибадем Систина сo свои активности се приклучи кон глобалното хуманитарно движење Pay It Forward. Како дел од овие активности, во четврток и во петок, на 26-ти и 27-ми април , ќе се...

Потпишан Меморандум за соработка за програмата за практикантство за студенти по фармација и хемија во Алкалоид

Потпишан Меморандум за соработка за програмата за практикантство за студенти по фармација и хемија во Алкалоид

Алсат-М | пред 8 часа

Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ потпиша меморандум за соработка за програмата за практикантство со Фармацевтскиот факултет и Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет, обата при Универзитетот...

Вучиќ Интеграцијата на Србија зависи од Косово

Вучиќ: Интеграцијата на Србија зависи од Косово

Алсат-М | пред 8 часа

Србија е свесна дека нејзиниот напредок во евроатланските интеграции зависи од Косово. Српскиот претседател, Александар Вучиќ, рече дека неговата земја се соочува тешка борба со оглед на сојузниците кои...

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Алсат-М | пред 8 часа

Цената на нафтата денеска изнесуваше околу 74 долари за барел, што претставува пад, но сепак е една од највисоките цени во изминатите три години. Порастот на побарувачката, намалување на производството...

Основото училиште 25 мај со најсофистицирани услови за работа

Основото училиште „25 мај” со најсофистицирани услови за работа

Алсат-М | пред 8 часа

Овие снимки не се од некое приватно училиште, туку од основното “25 Мај” во скопската населба Ченто. Ова училиште ги исполнува сите услови за развој на современ наставен процес. Од Министерството за образование...

Дрисла поставени нови филтри на печката за согорување на медицински отпад

Дрисла, поставени нови филтри на печката за согорување на медицински отпад

Алсат-М | пред 8 часа

По поставувањето на нови филтри повторно е рестартирана печката за согорување на медицински отпад во Дрисла. Пред неколку месеци Државниот инспекторат за животна средина ја затвори оваа печка откако беше...

Ибрахимовиќ без повик од селекторот за Мундијалот во Русија

Ибрахимовиќ без повик од селекторот за Мундијалот во Русија

Алсат-М | пред 8 часа

Селекторот на шведската фудбалска репрезентација Јан Андерсон не го повика Златан Ибрахимовиќ за настап на претстојното Светско првенство во Русија. 55-годишниот Андерсон јасно му порача на фудбалерот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност