Уапсен калифорниски сериски убиец и силувач

Уапсен калифорниски сериски убиец и силувач

Нова Македонија | пред 51 минути

Властите во Калифорнија соопштија дека го уапсиле мажот за кој постои сомневање дека во 70-сеттите и 80-сеттите години на минатиот век извршил повеќе убиства и силувања во Калифорнија. – Во вторник беше...

Сликата Лежечка голотија на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Сликата „Лежечка голотија“ на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Нова Македонија | пред 51 минути

Сликата со гола жена како лежи на грб на италијанскиот уметник Амедео Модиљани е проценета на 150 милиони долари. Од аукциската куќа „Сотби“ соопштија дека делото од 1917 година познато како „Nu Couche“...

ЛШ Реал Мадрид славеше на Алијанс арена против Баерн

ЛШ: Реал Мадрид славеше на Алијанс арена против Баерн

Нова Македонија | пред еден час

Реал Мадрид славеше со 2:1 против Баерн Минхен во првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите, што вечерва се играше на Алијанс арената во Минхен. Поведе Баерн со голот на Кимих во 28 минута,...

Грчкиот парламент одобри продажба на електроцентралите

Грчкиот парламент одобри продажба на електроцентралите

Нова Македонија | пред еден час

Грчкиот парламент изгласа денеска продажба на електроцентрали од Националната електро-компанија и покрај протестите на вработените, кои ја оквалификуваа продажбата како „национален криминал“. Мнозинство...

Ѓоковиќ Не играв на моето ниво ќе морам многу да работам

Ѓоковиќ: Не играв на моето ниво, ќе морам многу да работам

Нова Македонија | пред еден час

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ загуби од Словакот Мартин Клижан уште на првиот настап на АТП-турнирот во Барселона. – Жалам што не ги оправдав очекувањата – ниту на навивачите, ниту моите. Не...

Направена тродимензионална мапа на Млечниот пат

Направена тродимензионална мапа на Млечниот пат

Нова Македонија | пред 2 часа

Европскиот сателит „Геа“ овозможи тродеминзионално мапирање на речиси 1,7 милијарди ѕвезди во нашата галаксија и одредување на оддалеченоста од Земјата за 1,3 милијарди, соопшти денеска Европската вселенска...

Вардарки поразени од Крим

Вардарки поразени од Крим

Нова Македонија | пред 3 часа

Ракометарките на Вардар беа совладани од Крим сo 29:34 во последниот натпревар од регионалната женска ракометна ВРХЛ лига. Екипата на Вардар веќе ја одбрани титулата, а денешниот натпревар и вчерашната...

Туск Самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина

Туск: Самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина

Нова Македонија | пред 3 часа

Иднината на Србија нема да ја одлучува ниту Москва, ниту Вашингтон, како ни Анкара, ни Брисел, туку самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина, изјави претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск на...

ПФЛ Работнички подобар од Вардар

ПФЛ: Работнички подобар од Вардар

Нова Македонија | пред 4 часа

Работнички со 1:0 го совлада Вардар во 30. коло од Првата фудбалска лига. Стрелец на единствениот погодок беше Виктор Ангелов во 56. минута. Академија Пандев и Шкендија одиграа без победник 2:2 во Турново....

Нимиц Двете страни се посветени кон изнаоѓање решение процесот продолжува

Нимиц: Двете страни се посветени кон изнаоѓање решение, процесот продолжува

Нова Македонија | пред 4 часа

Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели, изјави медијаторот Метју Нимиц по средбата што се одржа попладнево во канцеларијата на ОН во Виена. Министрите...

Финска го прекинува проектот за исплата на основен приход од 560 евра

Финска го прекинува проектот за исплата на основен приход од 560 евра

Нова Македонија | пред 5 часа

Финската Влада одлучи да не го продолжи пилот проектот за исплата на основниот приход, што привлече големо внимание кај светската јавност. Во моментов, 2.000 невработени Финци месечно добиваат 560 евра...

Расте бројот на сексуални напади во американската војска

Расте бројот на сексуални напади во американската војска

Нова Македонија | пред 5 часа

Американските власти соопштија дека бројот на пријавени сексуални напади во сите родови на војската е зголемен за 10 отсто во 2017 година. На вкупното зголемување најмногу придонесе порастот од 15 отсто...

Анѓушев ја продаде ЕДС на грчкото Електростопанство  ППЦ

Анѓушев ја продаде ЕДС на грчкото Електростопанство – ППЦ

Нова Македонија | пред 6 часа

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев соопшти дека ја продал својата ЕДС, на грчкото Електростопанство – ППЦ, за сума од 4,8 милиони евра. – „Јас сум навистина со мешани чувства, бидејќи...

Груевски Тезата на СЈО за набавката на мерцедесот падна во вода како круша

Груевски: Тезата на СЈО за набавката на мерцедесот падна во вода како круша

Нова Македонија | пред 6 часа

Падна во вода како круша тезата на СЈО за набавката на лукусузниот мерцедес, изјави обвинетиот во предметот „Тенк“, Никола Груевски, по завршувањето на денешното рочиште. -Падна во вода како круша тезата...

Индиски гуру осуден на доживотен затвор за силување

Индиски гуру осуден на доживотен затвор за силување

Нова Македонија | пред 6 часа

Доживотен затвор за силување малолетна ученичка заработи влијателниот гуру Асарам Бапу, пресуда што му ја изрече индискиот суд. Седумдесет и седум годишниот Бапу, кој за себе смета дека е богочовек, шеф...

Стефановиќ Во редовите на ИД се борат околу 800 терористи од регионот

Стефановиќ: Во редовите на ИД се борат околу 800 терористи од регионот

Нова Македонија | пред 7 часа

Околу 800 терористи од Западен Балкан досега се приклучиле на т.н. „Исламска држава“ на Блискиот исток, изјави денеска српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ на состанок на високи претставници...

Германија Зачувувањето на меѓународниот нуклеарен догoвор со Иран е приоритет

Германија: Зачувувањето на меѓународниот нуклеарен догoвор со Иран е приоритет

Нова Македонија | пред 7 часа

Министертвото за надворешни работи на Германија соопшти денеска дека зачувувањето на меѓународниот нуклеарен догoвор со Иран е приоритет за Германија и нешто за кое не може повторно да се разговара. На...

Таксист сексуално вознемирувал малолетно девојче

Таксист сексуално вознемирувал малолетно девојче

Нова Македонија | пред 7 часа

Таксист од Битола сексуално вознемирувал малолетно девојче додека го враќал дома, соопшти Секторот за внатрешни работи Битола. Според истиот извор, И.Т.(40) пријавила дека истиот ден околу 14,30 часот...

Анѓушев Стечајот во Фени се води законски

Анѓушев: Стечајот во Фени се води законски

Нова Македонија | пред 8 часа

Стечајната постапка во Фени индустри се води во согласност со Законот за стечај, со соодветни органи на управување за зачувување на стечајната маса, со крајна цел заштита на интересите на доверителите,...

Роберт Патинсон е ново заштитно лице на Диор

Роберт Патинсон е ново заштитно лице на „Диор“

Нова Македонија | пред 8 часа

Роберт Патинсон е ново заштитно лице на брендот „Диор Хом“, за колекцијата есен-зима 2018. Патинсон повторно соработува со Карл Лагерфелд, кој беше задолжен за фотографирањето, а сесијата е направена во...

Филипините отвараат економска зона за криптовалути

Филипините отвараат економска зона за криптовалути

Нова Македонија | пред 8 часа

Филипините најавија дека ќе дозволат 10 блокчејн и криптовалути слободно да се тргуваат во нивната економска зона, при што организаторите на овие дигитални валути ќе можат да добијат и посебни даночни...

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Нова Македонија | пред 8 часа

Цената на нафтата денеска изнесуваше околу 74 долари за барел, што претставува пад, но сепак е една од највисоките цени во изминатите три години. Порастот на побарувачката, намалување на производството...

Јапонската цреша од лего коцки е безмалку убава како и вистинската

Јапонската цреша од лего-коцки е безмалку убава како и вистинската

Нова Македонија | пред 9 часа

Јапонија го создаде најголемото дрво на јапонска цреша, направено од лего-коцки, пренесува „Мешабл“. За интересната креација беа употребени 881.470 парчиња на лего-коцки, со што влезе во Гинисовата книга...

Ѕанакопулос Атина направи отстапки сега на ред е Скопје

Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Нова Македонија | пред 9 часа

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, вели портпаролот на грчката Влада...

Во Ресен во шума пронајдено лице обесено на дрво

Во Ресен во шума пронајдено лице обесено на дрво

Нова Македонија | пред 9 часа

Во Ресен над објектот на Средното училиште во борова шума, вчера во 19:30 часот било пронајдено лице засега со неутврден пол, обесено на дрво, чиешто тело било во фаза на распаѓање. Увид на местото на...

За три месеци за 5 отсто прилепски Комуналец ја зголемил селекцијата на отпадот

За три месеци за 5 отсто прилепски „Комуналец“ ја зголемил селекцијата на отпадот

Нова Македонија | пред 9 часа

ЈКП „Комуналец“ Прилеп ја зголеми селекцијата на собран отпад за пет отсто велат надлежните. -Во однос на собраните 178 тони отпад од пакување минатата година, селекцијата на отпад во првите три месеци...

Кривични за Кирил Божиновски и Христијан Делев

Кривични за Кирил Божиновски и Христијан Делев

Нова Македонија | пред 9 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје, односно Единицата за економски и компјутерски криминал, до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против...

Одбележани 70 години од првата стихозбирка на Конески и 25 години од неговата смрт

Одбележани 70 години од првата стихозбирка на Конески и 25 години од неговата смрт

Нова Македонија | пред 9 часа

Научен собир по повод 70-годишнината од објавувањето на првата стихозбирка на Блаже Конески „Земјата и љубовта“ и 25 години од неговата смрт се одржа денеска во Институтот за македонска литература во Скопје....

Македонскиот алпинист д р Петков на чекор до Еверест

Македонскиот алпинист д-р Петков на чекор до Еверест

Нова Македонија | пред 9 часа

Сите седум алпинисти од мешовитата меѓународна експедиција „Еверест 2018“ се чувствуваат добро и се наоѓаат во одлична психофизичка кондиција за време на тренинзите на Хималаите, рече денеска во краткиот...

Хенк Азарија се откажува од Апу по контроверзите со Симпсонови

Хенк Азарија се откажува од Апу, по контроверзите со „Симпсонови“

Нова Македонија | пред 9 часа

Апу (лево) и Барт Симпсон во популарната анимирана серија Актерот Хенк Азарија кој го позајмува гласот за ликот на Апу во популарната анимирана серија „Симпсонови“, истакна дека е подготвен да се откаже...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност