притисни ентер »

Извори

365

ВМРО-ДПМНЕ ги разгледува сите опции за импичмент на Пендаровски
ВМРО-ДПМНЕ ги разгледува сите опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ ги разгледува сите опции за импичмент на Пендаровски

41 Споделувања Share Tweet Телата и органите на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги разгледаат сите  опции за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, потврди денеска портпаролот на партијата – Димче Арсовски, откако вчера пратеничката и член на Извршниот комитет – Дафина Стојаноска, ја најави таквата можност во гостување на „ТВ24“. Според ВМРО-ДПМНЕ, виновник за

Бугарското собрание ја прогласи кирилицата за чисто бугарска

Бугарското собрание ја прогласи кирилицата за чисто бугарска

36 Споделувања Share Tweet Со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, во прво читање, бугарското собрание го изгласа предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од ВМРО-БНД (ВМРО – Бугарско национално движење) на Красимир Каракачанов, но во која учествува и ГЕРБ на Бојко Борисов, и го преименува празникот 24 Мај од „Ден на бугарската просвета

Филипче: Драги деца, вирусот не е шега… верувам дека можете да бидете пример за возрасните

Филипче: Драги деца, вирусот не е шега… верувам дека можете да бидете пример за возрасните

68 Споделувања Share Tweet „Драги деца, вирусот не е шега. Можеби за вас е помалку опасен, но е многу поопасен за вашите родители, баби и дедовци. Почитувајте ги препораките, слушајте ги наставниците и штитете го здравјето на сите“, порача министерот за здравство Венко Филипче преку видео-обраќање објавено на социјалните мрежи. Тој истакна дека верува

Вело Марковски ги откажа сите интервјуа од страв за својата безбедност, прашува и како Костадинов знае детали од истрага против него

Вело Марковски ги откажа сите интервјуа од страв за својата безбедност, прашува и како Костадинов знае детали од истрага против него

95 Споделувања Share Tweet „Последниве десетина дена бев мета на бројни напади од сите можни оружја. Слични напади односно пласирање на тези за омаловажување и дискредитација кратко беа пуштени во месец мај, во еден период кога дадов некоја анализа или мислење кое на некои структури не им се допаднаа. Ова само ми дава за право да мислам дека влегувањето

„ТВ21“: Остра дебата меѓу ДУИ и двајца министри на СДСМ околу отворањето на границите без ПЦР тест

„ТВ21“: Остра дебата меѓу ДУИ и двајца министри на СДСМ околу отворањето на границите без ПЦР тест

77 Споделувања Share Tweet Остра дебата се развила на седница на Владата околу прашањето за (забрзување на постапката за) регионално укинување на ПЦР тестовите со Косово, Албанија, Србија, Бугарија и Грција, објави „ТВ21“ повикувајќи се на доверливи извори во владата. Како што пренесува медиумот, министрите на ДУИ се за укинување на ПЦР тестовите,

Захариева: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат, добрососедството не го измисли Бугарија
Захариева: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат, добрососедството не го измисли Бугарија

Захариева: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат, добрососедството не го измисли Бугарија

81 Споделувања Share Tweet „Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, туку се основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да го почитува и да го спроведува Договорот за пријателство и добрососедство што го потпишавме“, порача  бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи – Екатерина Захариева. Таа истакна дека „Гоце

Четворица починати и 162 новозаразени, вкупниот број надмина 18 илјади

Четворица починати и 162 новозаразени, вкупниот број надмина 18 илјади

45 Споделувања Share Tweet Во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 75 -Куманово 14 -Дебар 1 -Штип 5 -Прилеп 5 -Тетово 13 -Струга 1 -Велес 2 -Битола 5 -Охрид 2 -Кавадарци 2 -Гевгелија 3 -Струмица 10 -Крива Паланка 3 -Радовиш 4 -Кочани 12 -Пробиштип 1 -Валандово 1 -Виница 2 -Свети Николе

МВР: Од почетокот на неделава казнети близу 3.000 граѓани за неносење маска

МВР: Од почетокот на неделава казнети близу 3.000 граѓани за неносење маска

54 Споделувања Share Tweet 2996 лица се казнети од почетокот на оваа недела од страна на полицијата поради неносење лична заштита на лице, односно заштитна маска, согласно мерките и протоколите донесени од Владата за спречување на ширењето на Ковид -19. Во последното деноноќие, како што информира МВР, регистрирани се 890 прекршоци. Претходно полицијата

Мас: Поддржуваме што побрзо решавање на прашањата со Бугарија за да продолжи пристапниот процес на РСМ

Мас: Поддржуваме што побрзо решавање на прашањата со Бугарија за да продолжи пристапниот процес на РСМ

72 Споделувања Share Tweet Достижна е целта пред крајот на годината Северна Македонија да започне конкретни и детални преговори за членство во ЕУ, истакна германскиот шеф на дипломатијата – Хајко Мас, кој додаде дека во рамки на Унијата, вклучително и со Бугарија за билатералните прашања, се водат интензивни разговори кон оваа цел. По однос на меморандумот

Ѓорѓија Сајкоски е новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Ѓорѓија Сајкоски е новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

36 Споделувања Share Tweet На денешното заседавање на Централниот Комитет, по предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, за Генерален секретар на партијата беше избран Ѓорѓија Сајкоски. Сајкоски е роден во Кичево и е доктор на историски науки. Тој е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ, пратеник во сегашниот состав на Собранието. Во минатото

Дескоска: Пратениците не смеат да се скарани со логиката, потврдување на завршена вонредна состојба е „по свадба – тапани“

Дескоска: Пратениците не смеат да се скарани со логиката, потврдување на завршена вонредна состојба е „по свадба – тапани“

86 Споделувања Share Tweet Фејсбук статус на екс-министерката за правда Рената Дескоска Денес на дневен ред во Собранието се ставени на потврдување одлуките за прогласување на вонредна состојба донесени од претседателот д-р Стево Пендаровски. Уставот предвидува дека ако Собранието не може да се состане, одлука за постоење на вонредна состојба донесува

Дескоска за Јанкулоска: Општеството не смее да се симне на нивото на криминалецот

Дескоска за Јанкулоска: Општеството не смее да се симне на нивото на криминалецот

59 Споделувања Share Tweet Екс-министерката за правда – Рената Дескоска, не гледа јавен интерес во објавување на фотографии од лица кои се лишени од слобода со лисици на рацете, конкретно алудирајќи на објавите во медиумите за поранешната министерка за внатрешни работи – Гордана Јанкулоска, која денеска со лисици на рацете беше донесена од затворот

Двајца починати и 194 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Двајца починати и 194 нови случаи на Ковид-19 во земјава

45 Споделувања Share Tweet Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 77 -Куманово 9 -Дебар 3 -Штип 5 -Прилеп 11 -Тетово 16 -Струга 3 -Велес 5 -Битола 6 -Охрид 2 -Кавадарци 3 -Гостивар 5 -Гевгелија 1 -Струмица 9 -Крива Паланка 3 -Радовиш 6 -Кочани 10 -Пробиштип 3 -Берово 1 -Валандово

Левица: Пред 2 години Македонија застана на правата страна на историјата, секоја наредна власт е должна да ја исправи неправдата

Левица: Пред 2 години Македонија застана на правата страна на историјата, секоја наредна власт е должна да ја исправи неправдата

90 Споделувања Share Tweet „Две години од НЕУСПЕШНИОТ референдум каде еден мал и мирољубив народ на Балканот го покажа своето достоинство и гордо одби да се самоукине! 🇲🇰 Пред две години, Македонија застана на правилната страна на историјата“, велат од Левица. Како што истакнуваат од партијата, со организираниот МАСОВЕН БОЈКОТ на илегалниот референдум

Заев: Пред две години 609.813 граѓани испратија сигнал до пратениците да ја следат мнозинската волја

Заев: Пред две години 609.813 граѓани испратија сигнал до пратениците да ја следат мнозинската волја

68 Споделувања Share Tweet „На овој ден пред две години 609.813 македонски граѓани го заокружија изборот ‘ЗА’ на референдумското прашање ‘Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?’. Патот кој води до сигурна евроатлантска иднина доби повеќе гласови од победниците на сите парламентарни