притисни ентер »

Извори

360 Степени

Македонскиот тим од историската комисија одговори на критиките: Тоа за што нè обвинуваат е веќе дел од македонската историографија
Македонскиот тим од историската комисија одговори на критиките: Тоа за што нè обвинуваат е веќе дел од македонската историографија

Македонскиот тим од историската комисија одговори на критиките: Тоа за што нè обвинуваат е веќе дел од македонската историографија

Најголемото разочарување и истовремено иронија е тоа што во голем дел обвинувањата за наводното предавство се повикуваат на македонската историографија, која впрочем веќе ги нотирала фактографските податоци наведени во решенијата на Комисијата, пишува во реакцијата на македонскиот тим Ликувањето и славењето победа од страна на бугарските историчари

Охридскиот пливачки маратон сепак ќе се одржи со поддршка од општина Охрид

Охридскиот пливачки маратон сепак ќе се одржи со поддршка од општина Охрид

Општина Охрид целосно ќе ги покрие финансиските трошоци и целокупната организација на традиционалниот Охридски пливачки маратон, а главната награда за победникот ќе биде обезбедена од страна на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Градоначалникот на општина Охрид, Кирил Пецаков, за „360 степени“ потврди дека по состанокот со претставниците на пливачките

Јовески не открива детали од решението за суспензија на Русковска

Јовески не открива детали од решението за суспензија на Русковска

„360 степени“ постави прашање до обвинителството – која конкретна кривична постапка ја имал предвид Јавниот обвинител на РСМ кога го донел Решението за суспензија? Прашавме и ако станува збор за кривичната пријава понесена од Управата за финансиска полиција на 8 август 2022 г., зошто Јавниот обвинител на РСМ решил да ја искористи таа пријава како основа

Ковачевски од завршната конвенција во Тетово најави поддршка на иницијативата за парк

Ковачевски од завршната конвенција во Тетово најави поддршка на иницијативата за парк

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски најави поддршка на Иницијативата „Тетово сака парк“ од завршната конвенција пред изборите за членови на Советот на Општина Тетово кои ќе се одржат во сабота. Во обраќањето тој најави решавање на сообраќајниот хаос во градот, како и конечно ставање во функција на капелата на градските православни гробишта. „Како

Политички центри пласираат лажни вести за решенијата на историската комисија, вели Османи

Политички центри пласираат лажни вести за решенијата на историската комисија, вели Османи

Министерот нагласи дека решенијата на Комисијата што беа презентирани во јавноста оваа недела се договорени уште во 2019 година и се одобрени од претходниот министер за надворешни работи Никола Димитров Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во гостување во емисијата „Жешко политичко лето“ на ТВ Канал 5 рече дека негативните реакции во

Просечната нето-плата во јуни се искачи на речиси 32 илјади денари
Просечната нето-плата во јуни се искачи на речиси 32 илјади денари

Просечната нето-плата во јуни се искачи на речиси 32 илјади денари

Како што објави ДЗС, просечната бруто-плата по вработен во јуни била 47 634 денари Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна

Започна гласањето во Маврово-Ростуше, Центар Жупа и Тетово – гласаат болните и затворениците

Започна гласањето во Маврово-Ростуше, Центар Жупа и Тетово – гласаат болните и затворениците

Гласањето во овие три општини ќе се одива утре на 172 избирачки места, коишто треба да бидат отворени во 7 часот, а ќе се затворат во 19:00 часот Денеска започна гласањето за изборите за градоначалници на општините Маврово-Ростуше и Центар Жупа и за членови на Советот на општина Тетово. Како што информира Државната изборна комисија (ДИК), 93 лица кои

Русковска ќе ја обжали суспензијата пред Советот на обвинители

Русковска ќе ја обжали суспензијата пред Советот на обвинители

Обвинителката Вилма Русковска денеска ќе ја обжали одлуката за нејзината суспензија. Таа за МИА потврдила дека на пладне ќе ја поднесе жалбата до Советот на јавни обвинители, по што ќе даде изјава за медиумите. Обвинителката Русковска има два предмети кои се во пред истрага – едниот за Финансиска полиција и тој за станицата за технички преглед каде

Си Ѓинпинг и Путин ќе присуствуваат на самитот Г20 во ноември

Си Ѓинпинг и Путин ќе присуствуваат на самитот Г20 во ноември

Присуствувото на овој самит, воедно ќе биде и прво патување за Си надвор од Кина уште од 2020 година Кинескиот претседател Си Ѓинпинг и рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствуваат на самитот на членките на Г20 на туристичкиот остров Бали во ноември оваа година, изјави советникот на индонезискиот претседател. Анди Виџајанто, неофицијален советник

Милков: Внимателно следиме зошто Обвинителството ја истражува регистрацијата на бугарските здруженија во С Македонија

Милков: Внимателно следиме зошто Обвинителството ја истражува регистрацијата на бугарските здруженија во С Македонија

Актуелниот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков оценува дека сега е шансата да се решат проблемите меѓу Северна Македонија и Бугарија, кои како што вели постојат со децении , но не биле сериозно адресирани. Тој во интервју за БНТ, вели дека поставен е широк терен да се продолжи со работа за расчистување на спорното прашање и очекува

Најсмртоносна година за новинарите во Мексико, досега се убиени 18

Најсмртоносна година за новинарите во Мексико, досега се убиени 18

Во Мексико годинава се убиени 18 новинари, според извештај на организацијата за човекови права „Артикл 19“, со што 2022 е една од најсмртоносните години за новинарите од оваа држава. Според извештајот, од 18 убиства во 9 случаи досега постои потенцијална поврзаност со нивната работа, изјави регионалниот директор на организацијата Леополдо Малдонадо

САД со нова воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

САД со нова воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џо Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и тоа може да биде соопштено уште денеска, пишува Ројтерс. „Бајден може да одобри помош, користејќи го претседателското овластување што овозможува брза испорака на вишок оружје од американските резерви на странски држави или

На „Табановце“ се чека до 40 минути, на „Богородица“ половина час

На „Табановце“ се чека до 40 минути, на „Богородица“ половина час

На ГП „Табановце“ се чека од 30 до 40  минути, а на ГП „Богородица“ околу 30 минути за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Интензитетот на сообраќај на патните правци

Собранието на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Собранието на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Социјалдемократската партија (СДП), социјалдемократите (СД), Либералната партија (ЛП) и Демократскиот сојуз на Албанците,

Повредени од несреќата со српскиот автобус во Бугарија ќе бидат префрлени од Стара Загора до границата со Србија

Повредени од несреќата со српскиот автобус во Бугарија ќе бидат префрлени од Стара Загора до границата со Србија

Во притвор останува возачот на автобусот што излета од патот Дел од повредените од несреќата со српски автобус во Бугарија на автопатот Тракија, денеска со две екипи на Центарот за итна медицинска помош од Стара Загора ќе бидат пренесени до граничниот премин Калотина. Тоа го соопшти бугарското Министерство за здравство. Пациентите кои ќе бидат транспортирани