притисни ентер »

Извори

360 Степени

Манчевски за ТВ24: Родителот кој нема да оди на работа, да обезбеди потврда од училиштето на детето
Манчевски за ТВ24: Родителот кој нема да оди на работа, да обезбеди потврда од училиштето на детето

Манчевски за ТВ24: Родителот кој нема да оди на работа, да обезбеди потврда од училиштето на детето

Родителот кој нема да оди на работа поради мерките за прекин на образовниот процес со цел спречување на ширењето на коронавирусот, ќе треба да обезбедат соодветна потврда од градинката или училиштето кое нивното дете го посетува. Ова го соопшти министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во вечерашната емисија „Отворено“

Спасовски свикал лидерска средба за состојбата со коронавирусот

Спасовски свикал лидерска средба за состојбата со коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски за в четврток свикал лидерска средба, поради состојбата со коронавирусот во земјава. Информацијата вечерва ја соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по објавувањето кандидатските лист за пратеници. На новинарско прашање каков е неговиот став за состојбата со коронавирусот и што ако е неопходно одложувањето

Членството на Македонија во НАТО на стенд-бај, Сенатот на Шпанија затворен поради коронавирусот

Членството на Македонија во НАТО на стенд-бај, Сенатот на Шпанија затворен поради коронавирусот

Шпанскиот Сенат, откако тоа го стори и Конгресот ги суспендираше сите предвидени активности во наредните седум дена. Причина за оваа одлука е заштита од коронавирусот, кој беше откриен кај генералниот секретар на ултра-десничарската партија Вокс, кој инаку е член на Конгресот. Првата потпретседателка на Сенатот, Кристина Нарбона денеска објави дека

Мицкоски за новите пратеници: Имаме и надпартиски решенија

Мицкоски за новите пратеници: Имаме и надпартиски решенија

Највисоките органи на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги утврдуваа кандидатските листи на партијата за претстојните избори. По седницата, лидерот Христијан Мицкоски информира за донесените одлуки. Прес конференција Прес конференција 10.03.2020 Gepostet von Hristijan Mickoski am Dienstag, 10. März 2020

Мицкоски за новите кандидати за пратеници: Имаме и надпартиски решенија

Мицкоски за новите кандидати за пратеници: Имаме и надпартиски решенија

Највисоките органи на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги утврдуваа кандидатските листи на партијата за претстојните избори. По седницата, лидерот Христијан Мицкоски информира за донесените одлуки. Прес конференција Прес конференција 10.03.2020 Gepostet von Hristijan Mickoski am Dienstag, 10. März 2020

Дополнителна мерка на Владата против коронавирусот: Нема пливање во базени

Дополнителна мерка на Владата против коронавирусот: Нема пливање во базени

Покрај усвоените заклучоци кои денеска ги соопшти министерот за здравство Венко Филипче како мерки за превенција од ширењето на коронавирусот. Вечерва, Владата соопти дека дополнува и нова мерка, забрана за користење на базени. „Владата на Република Северна Македонија, на 15-тата седница, одржана денеска, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки

Италијански лекари: Како да сме во војна, бираме кого да спасиме

Италијански лекари: Како да сме во војна, бираме кого да спасиме

Италијанскиот анестезиолог Кристијан Салароли од болницата „Папата Јован“ од Бергамо испрати драматични апели до граѓаните на Италија во однос на коронавирусот. Во интервју за „ Кориер Дела Сера “ тој раскажува дека ситуацијата е слична како во војна и мора да одлучуваат кого ќе лекуваат, а кого не. Според неговите зборови, областа каде што се наоѓа

Нови 529 заразени лица со коронавирус во Италија

Нови 529 заразени лица со коронавирус во Италија

Во рок од 24 часа во Италија се потврдени нови 529 лица кои се позитивни на коронавирусот. Според податоците до 18 часот денеска, во Италија вкупно има 10.149 заразени лица. Досега како резултат на коронавирусот таму се починати 631 лице од кои 168 во последните 24 часа. Од вирусот во Италија се излекуваа 1004 лица. Од вчера, италијанскиот премиер

Над 90 отсто од заболените со Ковид-19 се од Кина, Италија, Иран и Ј.Кореја

Над 90 отсто од заболените со Ковид-19 се од Кина, Италија, Иран и Ј.Кореја

Кина, Италија, Иран и Јужна Кореја се државите кои се со најмногу заболени пациенти со Ковид-19 (коронавирус) . Дури 93 проценти од заболените во светот се од овие четири држави, соопшти Светската здравствена организација. Според нивните проценки, мнозинството од пациентите ќе се излекуваат. Во светот , според податоците до 16 часот, има вкупно 116

Малолетничката е негативна на коронавирус, стабилизирана и првата пациентка

Малолетничката е негативна на коронавирус, стабилизирана и првата пациентка

Резултатите на првозаболената пациентка со коронавирус се негативни на овој вирус, информира Министерството за здравство. „Пациентката е целосно стабилизирана и не е повеќе инфективна, но нејзиното лекување не е завршено. Таа ќе биде сѐ уште хоспитализирана на Клиниката“, велат од Министерството за здравство. Таа беше по втор пат тестирана по дијагностицирањето