Почесниот конзулат на Русија наскоро во нови простории во Охрид

Охрид Прес | пред 3 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Почесниот конзулат на Русија наскоро ќе се пресели во нови простории во Охрид. – Веќе две години Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид обезбедува поддршка...

Каневче: „Филмовизија 2“ е на иницијатива на охридските гимназијалци и повторно е со хуманитарен карактер

Охрид Прес | пред 4 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Тој е професор по латински јазик, а вели дека сака своите ученицитe да ги научи на една од најважните лекциии во животот – дека треба да имаме чувство за колективот,...

ВМРО-ДПМНЕ избра 15 нови претседатели на ОК, за Охрид уште се калкулира

Охрид Прес | пред 5 часа

Скопје, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – На вчерашната седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ беа соопштени имињата на нови 15 претседатели на Општински комитети ширум државата. Повторно изостана изборот за Охрид и до...

Авалон Продукција и официјално објави дел од програмата, Охрид ќе биде центар на забавата ова лето

Охрид Прес | пред 6 часа

Скопје, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Авалон Продукција на посебна прес конференција денес и официјално објави дел од програмата со која ќе одбележат 25 години од постоењето, а Охрид како најголем туристички...

Фестивалот Green Beach годинава во Струга

Охрид Прес | пред 7 часа

Скопје/Струга, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Фестивалот на електронска музика Green Beach ова лето ќе се пресели на нова локација и за првпат ќе се одржи во Струга, објави организаторот „Пасворд продукција“....

Први мај неработен ден за сите граѓани

Охрид Прес | пред 7 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Наредниот вторник, 1-ви мај, Денот на трудот е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Денот...

Учениците од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ освоија бројни награди на „Образовно рандеву 2018“ во Скопје

Охрид Прес | пред 7 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Учениците од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ со освоени бројни награди се вратија од Образовно рандеву 2018 кое во организација на Македонската асоцијација на средни стручни...

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Дебрца

Охрид Прес | пред 7 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишниот И.Т. од селото Ботун, општина Дебрца, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „проневера во...

До 15-ти мај пријавување за субвенции за мерките по обработлива површина и по грло добиток

Охрид Прес | пред 8 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Уште помалку од еден месец за поднесувањ барања за субвенции во земјоделството. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на Република Македонија...

Во четврток ќе се реализира земјено запрашување против комарци

Охрид Прес | пред 8 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Согласно одлуката на охридскиот совет за за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина како општа противепидемиска мерка во четврток,...

СВР Охрид ќе реализира показна вежба на градското пристаниште

Охрид Прес | пред 9 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод Денот на полицијата, 7-ми мај, СВР Охрид почнувајќи од денес па во наредните неколку дена на градското пристаниште во Охрид ќе ги реализира подготовките за...

Виктор Шеќеровски годинашен лауреат на „Струшки книжевни средби“

Охрид Прес | пред 10 часа

Струга, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поетот Виктор Шеќеровски е годинашен добитник на наградата „Книжевна далга“. Вака одлучи Советот на манифестацијата „Струшки книжевни средби“. Големата награда се доделува...

Метео: Сончево со мала до умерена облачност и температура до 24. степени

Охрид Прес | пред 11 часа

Охрид, 24. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денеска ќе се задржи сончево време, со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи....

Стојаноски: Регионална депонија мора да има, потребни се корекции во физибилити студијата

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Регионална депонија ќе има и мора да има, посебно од аспект на општината, проблемот е само локацијата, нешто што секако ги засега граѓаните, потенцира градоначалникот...

Стојаноски: Улица „Македонија“ и оваа сеозна останува сообраќајница

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Улицата „Македонија“ оваа сезона останува сообраќајница. Тендерот за изработка на режимот на сообраќај е веќе завршен, рече градоначалникот Јован Стојаноски на денешното...

Општина Охрид со нов начин на наплата на паркинг

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид наскоро започнува проект за нов начин на наплата за паркирање на возила во Охрид. Охриѓани, гостите и туристите наплатата за паркирање на своето возило...

Влашкамаалци и натаму мака мачат со ѓубрето кое се собира од цел град

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Мини депонии и натаму се редовна слика за жителите на Влашка маала, кај црквата „Св. Ѓоргија“, но и на многубројните граѓани и туристи кои минуваат на улицата „Питу...

Планинарска тура за малата Мила

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – 30-на планинари и вљубеници во природата од Охрид викендов одржаа хуманиратна планинарска тура во знак на поддршка на 15-месечната Мила, која боледува од дистрофија...

Годишните планови за вработување во охридските јавни претпријатија пред советниците

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – За денес од 14:00 часот е закажана деветтата седница на градскиот совет, на која на дневен ред ќе се најдат 77 точки. Пред советниците ќе се најдат одлуките за усвојување...

Тренинг програма за адаптирање на улица „Македонија“ во пешачка зона

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид, преку свои претставници од Секторот за урбанизам, е учесник на Тренинг програмата „Овозможување локална демократија и холистички урбан развој преку SymbioCity...

Хуманитарна забава за помош на малата Мила

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во среда, 25-ти април, во кафе барот Liquid во Орхид ќе се одржи хуманитарна забава за помош на 15-месечната Мила од Охрид, која има потреба од помош за лекување на...

Во Охрид денес сончево време со температура до 22. степени

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 7, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 22. степени....

Дебрчани масовно кажаа „НЕ“ за изградба на регионална депонија во Годивје

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со биење на црковните кампни и блокада на сообраќајот на автопатот Охрид-Скопје, дебрчани уште еднаш категорично се спротивставија на владината намера за изградба на...

Започна протестот против намерата за изградба на депонија во Дебрца

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со биење на црковните кампни и блокада на сообраќајот на автопатот Охрид-Скопје, нешто по 12:00 часот започна големиот еколошки бунт на жителите од општина Дебрца, против...

Во полн ек Codefest Tech Festival во Охрид

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во хотелот „Инекс“ во Охрид, во полн ек е програмерскиот маратон Codefest на кој свите вештини полни 32 часа ги презентираат стотина студенти по информатика и млади...

Во Охрид денес сончево и топло време со температура до 20. степени

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. УВ индексот ќе биде 7, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 20. степени. – Продолжува...

Денот на планетата Земја ќе се одбележи и во Охрид

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во чест на Денот на планетата Земја, 22-ри април, а како дел од програмските активности, охридскиот Црвен крст преку волонтерите од програмата „Грижа за стари лица“...

Жителите на Дебрца денес на бунт против намерата за изградба на депонија во Годивје

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 22. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денес ќе се одржи големиот еколошки бунт на жителите од општина Дебрца, против владината намера за изградба на регионална депонија кај селото Годивје. Во атарот на селото...

ВМРО-ДПМНЕ од Охрид со поддршка на протестот против изградба на депонија во Дебрца

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 21. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид остро се спротивставува на намерата на Владата предводена од Зоран Заев да се гради регионална депонија во Дебрца, во селото Годивје и го повикува...

Скопјанец испил седативи со алкохол во Радожда, во безсознание пренесен на скопските клиники

Охрид Прес | пред 3 дена

Струга, 21. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – 51-годишниот Г.Н. од Скопје, вчера, околу 15:00 часот во семејната куќа во струшкото село Радожда, испил таблети-седативи со алкохол. – Г.Н. во безсознание бил пренесен...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност