И ОК ВМРО ДПМНЕ НА БОСИЛОВО ДОБИ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ  ТОНИ ГРАЖДАНЛИЕВ

И ОК ВМРО-ДПМНЕ НА БОСИЛОВО ДОБИ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ – ТОНИ ГРАЖДАНЛИЕВ!

Струмица Денес | пред 3 часа

На редовниот состанок на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ кој се одржа на ден 23.04.2018 освен што беше анализирана актуелната економска, политичка и општествена состојба во државата, беа разгледувани и...

НИКОЛЧЕ СТОИЛКОВ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОК НА ВМРО ДПМНЕ ВО НОВО СЕЛО

НИКОЛЧЕ СТОИЛКОВ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОК НА ВМРО-ДПМНЕ ВО НОВО СЕЛО!

Струмица Денес | пред 3 часа

На редовниот состанок на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ кој се одржа на ден 23.04.2018 освен што беше анализирана актуелната економска, политичка и општествена состојба во државата, беа разгледувани и...

Пелистер и Шкендија ќе играат Куп финале под рефлектори на 23 мај во Струмица

Пелистер и Шкендија ќе играат Куп-финале под рефлектори на 23 мај во Струмица!

Струмица Денес | пред 6 часа

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го одреди официјалниот термин на финалето од Купот на Македонија, во кое се среќаваат екипите на Шкендија и Пелистер . Ланската реприза повторно ќе се игра на...

Волшебен лоб и гол на сезоната за Пандев во дресот на Џенова

Волшебен лоб и гол на сезоната за Пандев во дресот на Џенова

Струмица Денес | пред 8 часа

Синоќа беше вечерта  на македонските фудбалски интернационалци, па по два прекрасни гола на Енис Барди од слободен удар, ништо покусо не остана и Горан Пандев , кој со гол во 93. минута ја запечати победата...

СОУ Јане Сандански одржа музичко сценски перформанс за паметење

СОУ „Јане Сандански“ одржа музичко-сценски перформанс за паметење!

Струмица Денес | пред 8 часа

Во рамките на одбележувањето на патрониот празник на средното општинско училиште „Јане Сандански“ на големата сцена во центарот за култура „Антон Панов“, синоќа беше изведен музичко – сценски перформанс...

Промоција на Ѕвездено дете од Ване Костуранов во Струмица

Промоција на „Ѕвездено дете“ од Ване Костуранов во Струмица

Струмица Денес | пред 8 часа

Промоцијата на книгата „Ѕвездено дете“ и дружењето со авторот и илустратор Ване Костуранов продолжува во Струмица, на 27 април 2018 год., со почеток во 19 часот во „Галерија Музеј Струмица“! Краток опис...

Летна романтика со Нокаут  СОФ 2018

Летна романтика со Нокаут – СОФ 2018!

Струмица Денес | пред 8 часа

На 14 август 2018 година, со почеток од 22:00 часот на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица во склоп на традиционалниот СТРУМИЦА ОПЕН ФЕСТИВАЛ, струмичани ќе имаат можност да уживаат во летната романтика со незаменливите Нокаут!

Чавков излегува од притвор

Чавков излегува од притвор

Струмица Денес | пред еден ден

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска му го укина притворот на Митко Чавков и ја прифати дадената гаранција во недвижен имот како мерка за негово присуство во судската постапка за настаните...

ПО ПОВОД ДЕНОТ НА КНИГАТА ТАЊА ДОСТИНОВА ЗАПРОВА ПОДАРИ КНИГИ ВО ГРАДСКАТА БИБЛИОТЕКА ВО СТРУМИЦА

ПО ПОВОД ДЕНОТ НА КНИГАТА, ТАЊА ДОСТИНОВА-ЗАПРОВА ПОДАРИ КНИГИ ВО ГРАДСКАТА БИБЛИОТЕКА ВО СТРУМИЦА!

Струмица Денес | пред еден ден

По повод Светскиот ден на книгата Унијата на Жени при Општински Комитет Струмица ја посети Градската библиотека Благој Јанков Мучето. Градската библиотека го одбележи Светскиот ден на книгата и авторските...

Работна средба на општинската администрација со претставници од невладината организација Сонце

Работна средба на општинската администрација со претставници од невладината организација „Сонце“

Струмица Денес | пред еден ден

Преку Програмата ROMACTED-„Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, која е заедничка Програма на Европската Унија (DG NEAR) и Советот на Европа, по претходно потпишан Меморандум...

Градоначалникот Јаневски присуствуваше на одбележувањето на Светскиот ден на книгата во библиотеката Благој Јанков Мучето

Градоначалникот Јаневски присуствуваше на одбележувањето на Светскиот ден на книгата во библиотеката „Благој Јанков Мучето“

Струмица Денес | пред еден ден

Градоначалникот Коста Јаневски, денеска, присуствуваше на одбележувањето на Светскиот ден на книгата и авторското право кое што се одржа во библиотеката „Благој Јанков Мучето“. Таму се дружеше со учениците...

ОПШТА БОЛНИЦА СТРУМИЦА ДОБИ АПАРАТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА БЕЛОДРОБНИ ЗАБОЛУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА

ОПШТА БОЛНИЦА СТРУМИЦА ДОБИ АПАРАТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА БЕЛОДРОБНИ ЗАБОЛУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА!

Струмица Денес | пред еден ден

Четири здравствени установи во земјава добија донација од медицински апарати од Жито Лукс. На детските оддели во Општата болница – Охрид, Клиничката болница д-р Трифун Пановски во Битола, Општата болница...

Златен медал за најдобра видео реклама за СОУ ЈАНЕ САНДАНСКИ  заврши натпреварот на МАССУМ

Златен медал за најдобра видео реклама за СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“, заврши натпреварот на МАССУМ

Струмица Денес | пред еден ден

Вкупно 45 ученици од СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ под менторство на 10 професори вчера и денес зедоа учество на „Образовно рандеву – МАССУМ 2018“ каде се натпреваруваа во 13 категории од кои во 9 беа наградени....

Академија Пандев победи по четири месеци лесно совладан Скопје

Академија Пандев победи по четири месеци, лесно совладан Скопје!

Струмица Денес | пред еден ден

Заврши четиримесечниот пост на негативни резултати на Академија Пандев во ПМФЛ. Денес, во рамки од 29. коло на македонскиот шампионат тимот од Струмица ја запиша својата прва победа оваа пролет, откако...

Краставицата конечно со разумна цена за патлиџанот ќе се почека

Краставицата конечно со разумна цена, за патлиџанот ќе се почека!

Струмица Денес | пред еден ден

Краставицата од вчера конечно ја достигна разумната цена од 50-тина денари од килограм на зелените пазари и во маркетите, инаку сума која речиси секој може да си ја дозволи. Додека краставицата, претежно...

Струмица е веќе второлигаш

Струмица е веќе второлигаш!

Струмица Денес | пред еден ден

На четири кола пред крајот на сезоната, струмичкиот прволигаш може да се подготвува за животот во понизок ранг. По поразот од Фени Индустри со 100:84 пропаднаа и теоретските шанси екипата да оствари опстанок...

Во Струмица се одржа 54 от државен натпревар на младите истражувачи

Во Струмица се одржа 54-от државен натпревар на младите истражувачи!

Струмица Денес | пред еден ден

Во средното општинско училиште „Димитар Влахов“ во Струмица, денеска, се одржа 54-от државен натпревар на младите истражувачи од Република Македонија. Двесте талентирани ученици од сите средни училишта...

 НАКОВСКИ ВОЛЕЈ  МЛАДИНСКИ ДРЖАВНИ ПРВАЦИ НА МАКЕДОНИЈА

„НАКОВСКИ ВОЛЕЈ“- МЛАДИНСКИ ДРЖАВНИ ПРВАЦИ НА МАКЕДОНИЈА!

Струмица Денес | пред еден ден

Екипата на женскиот одбојкарски клуб „Наковски Волеј“ со победата над ОК „ПЕЛИСТЕР“ со резултат од 0:3 во сетови и официјално станаа младински државни прваци на Македонија. Ова е голем успех за клубот,...

СТРУМИЧАНЕЦОТ АЛЕКСАНДАР БРЗАКОВСКИ Е НОВИОТ ДОБИТНИК НА СЕДУМКАТА НА ЛОТО

СТРУМИЧАНЕЦОТ АЛЕКСАНДАР БРЗАКОВСКИ Е НОВИОТ ДОБИТНИК НА СЕДУМКАТА НА ЛОТО!

Струмица Денес | пред еден ден

Александар Брзаковски е 30-годишно енергично момче, со исклучително позитивна природа. При запознавањето се уверивме дека добивката е во вистински раце, а воедно средбата и разговорот со младиот добитник,...

АРХЕОЛОЗИ ОД СТРУМИЦА ДЕЛ ОД ТИМОТ КОЈ ОТКРИ СТАРА РУДАРСКА НАСЕЛБА

АРХЕОЛОЗИ ОД СТРУМИЦА ДЕЛ ОД ТИМОТ КОЈ ОТКРИ СТАРА РУДАРСКА НАСЕЛБА!

Струмица Денес | пред еден ден

Археолозите пронајдоа остатоци од стара рударска населба на место каде што ќе се отвора нов рудник во Радовиш. На локалитетот Боров Дол пронајдени се две печки за топење на руда, монети од 3 и 4век ,како...

И ОВАА ГОДИНА КОКИ ЌОСЕВ НЕ ИЗНЕНАДИ СО НЕВЕРОЈАТЕН ФИЛМ ЗА МАССУМ 2018

И ОВАА ГОДИНА КОКИ ЌОСЕВ НЕ ИЗНЕНАДИ СО НЕВЕРОЈАТЕН ФИЛМ ЗА МАССУМ 2018!

Струмица Денес | пред 3 дена

Оваа е филм за едно изгубено детство, темата е семејно насилство, од кое многу деца и семејства страдат. Инаку, филмот го освои второто место на традиционалниот средношколски натпревар МАССУМ! Cценарио,...

Планинарскиот Клуб ЕНТУЗИЈАСТ од Струмица повторно на врвот Атос во Света Гора

Планинарскиот Клуб ЕНТУЗИЈАСТ од Струмица повторно на врвот Атос во Света Гора

Струмица Денес | пред 3 дена

Четворица планинари од ПК “Ентузијаст” Струмица, Кире Николчев, Орце Митев, Марјан Дончевски и Благој Ѓузелов, го искачија врвот Атос (2033 мнв) на света гора. Оваа е веќе трето искачување на врвот од...

Руши рекорди Струмичанката Марија Спасова со освоени 4 награди за рок од 3 дена

Руши рекорди: Струмичанката Марија Спасова со освоени 4 награди за рок од 3 дена

Струмица Денес | пред 3 дена

Додека се’ уште прима честитки по повод доделениот сертификат за најдобар средношколски есеј доделен од УСАИД и американскиот амбасадор Бејли, амбициозната струмичанка Марија Спасова овие два дена непоколебливо...

 ФОТОГАЛЕРИЈА СОУ ДИМИТАР ВЛАХОВ ВО СТРУМИЦА СЕ ВРАТИ СО ШЕСТ НАГРАДИ ОД МАССУМ 2018

(ФОТОГАЛЕРИЈА) СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ ВО СТРУМИЦА СЕ ВРАТИ СО ШЕСТ НАГРАДИ ОД МАССУМ 2018!

Струмица Денес | пред 3 дена

Вчера во Скопје се одржа традиционалниот натпревар за средношколци кој се одржува секоја година во различни градови. Овојпат натпреварот се одржа во Скопје а СОУ „Димитар Влахов“ се претставија во вистинско...

ИВАН БОСИЉЧИЌ ВО МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ

ИВАН БОСИЉЧИЌ ВО МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ

Струмица Денес | пред 3 дена

Mиленикот на македонската публика од романтичните серии, Иван Босиљчиќ на наше огромно задоволство повторно кај нас. Помеѓу сите ангажмани закажани во неговиот матичен театар во Белград и филмските остварувања...

Казнена експедиција од Струмица  Беласица победи во Валандово со 12 0

Казнена експедиција од Струмица – Беласица победи во Валандово со 12:0

Струмица Денес | пред 3 дена

Беласица е како казнена експедиција во Втората лига Исток, а денеска настрада Победа Валандово со неверојатни 12 примени, без постигнат гол. Вакви победи со дузина голови се реткост, а во подвигот на лидерот...

Учениците од ООУ Маршал Тито од Струмица со реализација на активности од проектот Јакнење на меѓуетничката соработка во општините

Учениците од ООУ „Маршал Тито“ од Струмица, со реализација на активности од проектот „Јакнење на меѓуетничката соработка во општините“

Струмица Денес | пред 3 дена

Ученичката сообраќајна секција од општинското основно училиште „Маршал Тито“ од Струмица, ги реализира активностите од годишната програма за работа, која во рамките на проектот од Детската Фондација Песталоци,...

Учениците и вработените во ООУ Даме Груев од Куклиш спроведоа еколошка акција

Учениците и вработените во ООУ „Даме Груев“ од Куклиш спроведоа еколошка акција

Струмица Денес | пред 3 дена

Работно беше денеска во основното општинско училиште „Даме Груев“ во населеното место Куклиш. По повод Светскиот ден на планетата земја, уште во раните утрински часови беше спроведена акција за уредување...

Инцидент во близина на македонско бугарската граница Геодет паднал во дупка со тешки повреди пренесен во струмичката болница

Инцидент во близина на македонско- бугарската граница: Геодет паднал во дупка, со тешки повреди пренесен во струмичката болница

Струмица Денес | пред 3 дена

Во текот на вчерашниот ден околу  14:00 часот  во  непосредна близина на македонско- бугарската граница, геодетот В.З.(53) од Делчево, вработен во Агенцијата за катастар и недвижности, додека извршувал...

ДЕТАЛИ ЗА ГРУПНАТА ТЕПАЧКА ВО ТУРСКОТО МААЛО

ДЕТАЛИ ЗА ГРУПНАТА ТЕПАЧКА ВО ТУРСКОТО МААЛО!

Струмица Денес | пред 3 дена

Во четвртокот околу 15 часот во Струмица на улица “Славчо Стојменски” нарушен бил јавниот ред и мир со тепачка помеѓу Н.А., З.А., Ф.А. Г.А. и Р.А. од едната страна и К.М., А.М. и С.М. од другата страна....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност