Убаво е да ја штедиме батеријата со исклучување на неколку работи

Убаво е да ја штедиме батеријата со исклучување на неколку работи

Интересно | пред 3 недели

Модерните смартфони имаат бројни софтверски режими за енергетска ефикасност на вашиот смартфон, со цел да имате повеќе батерија. За таа цел најдобро е да ги исклучувате WiFi и Bluetooth конекцијата кога...

Microsoft построго ќе ги регулира содржините на сервисите

Microsoft построго ќе ги регулира содржините на сервисите

Интересно | пред 3 недели

Microsoft отсега има нови услови на користење, според кои строго ќе забранува несоодветни содржини на своите сервиси. Xbox и Skype веќе нема да ви дозволуваат пцовки, поради што Cortana веднаш ќе реагира....

Пак сообраќајна несреќа со Tesla Model S

Пак сообраќајна несреќа со Tesla Model S

Интересно | пред 3 недели

Tesla Model S овој пат доживеа сообраќајна несреќа поради автопилотот. Возачот се опуштил и удрил во бетонската ограда на автопатот, при што компанијата вели дека автопилотот бил проблемот. Се разбира,...

Спремете се  наскоро пристигнува OnePlus 6

Спремете се, наскоро пристигнува OnePlus 6

Интересно | пред 3 недели

Samsung, Huawei, Sony и другите неодамна ги претставија своите најнови модели. Android корисниците наскоро ќе ги пречекаат новите модели LG G7, HTC U12 и новиот OnePlus 6. Новиот OnePlus 6 најверојатно...

ДНК податоците на сите Естонци ќе бидат архивирани

ДНК податоците на сите Естонци ќе бидат архивирани

Интересно | пред 3 недели

Естонија е мала земја, но лидер во Европа за технолошки иновации. Државата се одлучила за собирање на ДНК податоци од сите свои жители. Целта е да се даваат посебни совети за здравјето и здрав начин на...

Илон Маск се пошегува со банкрот на Tesla Inc  за 1 април

Илон Маск се пошегува со банкрот на Tesla Inc. за 1 април

Интересно | пред 3 недели

За Teslа нема многу позитивни новости во последно време, освен сообраќајни несреќи со автомобилите и пад на добивката на компанијата. Затоа Илон Маск сакал да се пошегува со тоа, со цел да демонстрира...

Топ совети од Ворен Бафет  најбогатиот во светот

Топ совети од Ворен Бафет, најбогатиот во светот

Интересно | пред 3 недели

Среќата доаѓа ретко, а не трае долго. Со дисциплинирано однесување, како што велат успешните луѓе, сепак може да се дојде до неа. Затоа ви ги нудиме кратките совети од Ворен Бафет, еден од топ богаташите...

Како да не наседнуваме на лажните вести

Како да не наседнуваме на лажните вести?

Интересно | пред 3 недели

Сте слушнале ли за кромид? Onion беше странски медиум што постојано продуцира лажни вести, на кои еднаш наседна еден наш македонски уредник во медиум, и искористи тамошна информација за својата колумна....

Кејт Мидлтон и Кралицата Летисија  Која има подобра велигденска комбинација

Кејт Мидлтон и Кралицата Летисија: Која има подобра велигденска комбинација

Интересно | пред 3 недели

Членовите на британското и шпанското кралско семејство пред два дена се упатија на традиционалната велигденска миса. Сите очи биле насочени кон Кејт и Летисија. Убавата Кетрин била со салонки и чанта во...

Џенифер Лопез ја скратила косата поради новата филмска улога

Џенифер Лопез ја скратила косата поради новата филмска улога

Интересно | пред 3 недели

Квалитетните филмски улоги бараат големи физички трансформации понекогаш од актерките. На списокот на познати глумици со драстична промена на изгледот сега се наоѓа и Џенифер Лопез. Како ви се допаѓа актерката...

Меланија Трамп со комбинација без грешка за во црква

Меланија Трамп со комбинација без грешка за во црква

Интересно | пред 3 недели

Првата дама на САД Меланија Трамп продолжува со своите елегантни комбинации, а последната ја покажала за одењето на велигденската миса. Првата Дама за во црква одбрала дамска комбинација со розево-бел...

Блејк Лајвли со фустан што го истакнува мајчинското тело

Блејк Лајвли со фустан што го истакнува мајчинското тело

Интересно | пред 3 недели

Блејк Лајвли мамела погледи на црвениот тепих непосредно пред њујоршката премиера од филмот A Quiet Place, одржана во AMC Lincoln Square. Таа била облечена со ефектен Chanel фустан, составен од кожено...

Здрав пијалок за ослободување од лошите маснотии

Здрав пијалок за ослободување од лошите маснотии

Интересно | пред 3 недели

Цитронот е најдобар кога станува збор за лош холестерол, затоа што содржи високо ниво на витамин Ц. Затоа ве советуваме да го направите овој здрав пијалок дома во комбинација со 2 стебленца целер, грст...

Виена ќе ги направи семафорите паметни

Виена ќе ги направи семафорите паметни

Интересно | пред 3 недели

Виена во соработка со Заводот за метеорологија ќе ги направат семафорите паметни, со цел да собираат информации за времето и сообраќајот. Околу 1.200 семафори се опфатени во новата одлука, кај кои ќе се...

Кинески сателит се урна во среде океан

Кинески сателит се урна во среде океан

Интересно | пред 3 недели

Сателит од Кина денес влезе во атмосферата на земјата и падна на средината на Јужен Пацифик, во близина на Тахити. Сателитот и припаѓа на вселенската лабораторија „Небесна палата“, која ја започна оваа...

Нов мост ќе ги поврзе Хонг Конг  Кина и Макао

Нов мост ќе ги поврзе Хонг Конг, Кина и Макао

Интересно | пред 3 недели

Кинезите е градат мост, кого го карактеризираат како „инженерско чудо“. Неговата намена ќе биде поврзување на Хонг Конг, Макао и континентална Кина. За изградбата на мостоте ќе се потроши истата количина...

Доналд Трамп со Меланија со говор за Велигден

Доналд Трамп со Меланија со говор за Велигден

Интересно | пред 3 недели

"Подгответе се!", им рекол американскиот претседател Доналд Трамп на децата собрани на тревникот пред Белата куќа, па свирнал за почетокот на традиционалното тркалање на велигденските јајца. "Подготвени...

ЕУ одобри нова финансиска инекција за Грција за бегалците

ЕУ одобри нова финансиска инекција за Грција за бегалците

Интересно | пред 3 недели

Европската комисија одобрува дополнителни 180 милиони евра за помош на бегалците во Грција. Конкретно, парите ќе бидат за сместување и личните потреби на бегалците. Досега се згрижени вкупно 41.000 бегалци...

Amazon трпи многу удари од гигантите периодов

Amazon трпи многу удари од гигантите периодов

Интересно | пред 3 недели

Доналд Трамп постојано зборува против Amazon, кого го обвинува дека ја преземал работата на малите фирми, како нелојална конкуренција што воопшто не плаќа данок или плаќа многу минимално. Поради таа причина...

Што е среќата во животот според Тим Кук

Што е среќата во животот според Тим Кук

Интересно | пред 3 недели

Тим Кук е извршен директор на Apple, кој вели дека среќата во животот е самото патување, а не долгорочните цели што би ги постигнале или во времето кога би работеле за да ги постигнеме. „Радоста е во патувањето“,...

Не само со автопилотот  Tesla има проблем и со корозија на возилата

Не само со автопилотот, Tesla има проблем и со корозија на возилата

Интересно | пред 3 недели

Tesla повлекува 123.000 возила, кои кородирале на критични места. Се разбира, компанијата ги повлекува сите луксузн седани што биле направени уште пред две години. Корозијата се појавувала само во екстремни...

Sirin OS ќе биде новиот софтвер на Huawei за смартфон на криптовалути

Sirin OS ќе биде новиот софтвер на Huawei за смартфон на криптовалути

Интересно | пред 3 недели

Huawei склучил договор со компанијата Sirin Labs, која има софтвер за блокчејн технологија, односно за генерирање на криптовалути. Поентата е третата кинеска компанија во светот да креира смартфон што...

Volkswagen направи  масовна гробница  со 300 илјади коли

Volkswagen направи „масовна гробница“ со 300 илјади коли

Интересно | пред 3 недели

Volkswagen потроши 7,4 милијарди долари за да откупи 300 илјади дизел автомобили во САД. Колите се лоцирани на 37 одложувалишта во Америка, вклучувајќи го и детроитскиот стадион што моментално не функционира....

Серија на предвидувања несреќи од Tesla Autopilot

Серија на предвидувања несреќи од Tesla Autopilot

Интересно | пред 3 недели

Tesla Autopilot во последно време се наоѓа во медиумски скандали, но имаме и доказ со видео како на лице место предивудвал несреќи и реагирал побрзо и од човечки рефлекси. Погледнете го видеото одоздола и кажете што мислите:

Овие прекрасни нешта нема да ги најдете на Google

Овие прекрасни нешта нема да ги најдете на Google

Интересно | пред 3 недели

Момчето патува насекаде и зборува многу за културите на народите. Овој пат се позанимавал со село од Египет, за кое вели дека содржи нешта што нема да може да ги најдете на Google.

Животните се интересни  но некогаш немаат милост

Животните се интересни, но некогаш немаат милост

Интересно | пред 3 недели

Животните секогаш се спонтани и не ви навестуваат кога ќе ве задеваат. Знаат да бидат навистина смешни и слатки, но знаат да бидат и без милост понекогаш. Погледнете како се задеваат на оваа компилација со повеќе кратки видеа:

Татковците и бебињата мора да танцуваат и да се забавуваат

Татковците и бебињата мора да танцуваат и да се забавуваат

Интересно | пред 3 недели

Татковците и бебињата одлично се забавуваат. Татковците се врзани со бебињата на абдоменот и заедно со нив уживаат во ритмот на музиката. Погледнете го видеото, ако сте татко веднаш ќе посакате и вие да го правите ова:

Изгледа дека не сакаат сите помали братчиња

Изгледа дека не сакаат сите помали братчиња

Интересно | пред 3 недели

Сестричките имаа задача за да ги отворат нивните колачиња, но помалата не сакаше. Зошто? Затоа што се плашеше дека и нејзе ќе и се падне мафин со сина боја. Зошто? Затоа што сината боја беше дека ќе добијат...

Дрвен сад може да направите од дрвени боици

Дрвен сад може да направите од дрвени боици

Интересно | пред 3 недели

Ако имате многу дрвени боици и повеќе не ви требаат, не фрлајте ги. На видеото одоздола се прикажува постапката со која може да си направите сами дрвен сад, креативно изработен од боици. Садот што излегува...

Неверојатен експеримент со влажна крпа без гравитација

Неверојатен експеримент со влажна крпа без гравитација

Интересно | пред 3 недели

Експериментот го спроведува астронаут, кој во просторот без гравитација покажува интересни резултати. Тој ја навлажни крпата со многу вода, која цело време стоеше апсорбирана од крпата. Кога на крај сакаше...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност