Гласно има веб платформа на која се пријавуваат прекршување на работничките права

„Гласно“ има веб платформа на која се пријавуваат прекршување на работничките права

Ирис | пред 10 месеци

Работниците на веб платформата на Здружението Гласно можат да пријавуваат прекршување на работничките права. Платформата во функција е веќе неколку дена,од Гласно истакнуваат дека податоците на оној кој...

Турнирот во Табла  Џолев Компани  ќе се одржи во Петок и сабота во населбата Баби

Турнирот во Табла ,,Џолев Компани,, ќе се одржи во Петок и сабота во населбата Баби

Ирис | пред 10 месеци

Населбата Баби и просториите во ОУ Славејко Арсов ќе бидат во епицентарот на таблаџиските возбудувања во текот на претстојниот викенд.

Од преработка на отпад ЈП Исар со добивка од 2 милиона денари

Од преработка на отпад ЈП Исар со добивка од 2 милиона денари

Ирис | пред 10 месеци

Фабриката за преработка на пластичен отпад на ЈП „Исар" е рентабилна во работењето, а оваа инвестиција е со цел и подигнување на свеста на граѓаните дека треба да се селектира отпадот, но дека и во отпадот има финансиски бенифит.

Четири до пет пациенти дневно се примаат на неврологија

Четири до пет пациенти дневно се примаат на неврологија

Ирис | пред 10 месеци

Тешкото време си го зема данокот. Четири до пет пациенти со хипертензија и симптоми на мозочен удар дневно завршуваат на штипска неврологија.Само во јуни на ова одделение се хоспитализирани 73 пациенти.

Нема работници за работа на нива

Нема работници за работа на нива

Ирис | пред 10 месеци

Нема работници за работа на нива. И годинава стопанствениците во земјоделскиот сектор потешко можат да најдат сезонски работници. За нив контрадикторно е тоа што и покрај можност истите да дојдат до вработување...

Меморијалниот турнир во пинг понг Борче Кикиритков по петти пат во Штип

Меморијалниот турнир во пинг понг „Борче Кикиритков“ по петти пат во Штип

Ирис | пред 10 месеци

Пингпонгарски Штип, благодарејќи на извонредната досетливост на раководството на ППК Шампион ФА, уште еднаш, по петти пат, ќе не потсетат на животот и спортскиот пат на некогашниот врвен пингпонгар Борче Кикиритков.

Наставниците ќе се заштитуваат од политичките влијанија

Наставниците ќе се заштитуваат од политичките влијанија

Ирис | пред 10 месеци

Наставниците ќе се заштитуваат од политичките партии. Новата министерка за образование, Рената Десковска, најави дека наставниците нема да трпат политички притисоци за да одат на митинзи.

Македонија е богата со палеолитски станици

Македонија е богата со палеолитски станици

Ирис | пред 10 месеци

Македонија е богата со палеолитски станици, но за жал, многу малку се работи по ова прашање, е ставот на штипскиот археолог Трајче Нацев, кој заедно со својот колега и студентите по Археологија од штипскиот...

Градот го уништи родот на земјоделците од светиниколско Кнежје

Градот го уништи родот на земјоделците од светиниколско Кнежје

Ирис | пред 10 месеци

Градот со големина на орев кој половина час паѓал во светиниколското село Кнежје им го сотре родот на земјоделците. Уништени се посевите со житни култури, лозја, тутун, раноградинарски култури и овошните насади.

Поленот од липа ги наполни ординациите

Поленот од липа ги наполни ординациите

Ирис | пред 10 месеци

Во полн ек е цветањето на липите, а со тоа се полнат и ординациите. Лекарите проценуваат дека повеќе од 35 отсто од населението манифестираат некаква алергиска реакција. Процентот е значително поголем...

Во Штип се одржа модната ревија Во светот на бајките

Во Штип се одржа модната ревија „Во светот на бајките“

Ирис | пред 11 месеци

23 студенти од Технолошко-техничкиот факултет при универзитетот „Гоце Делчев" во Штип, на летната сцена на Националната установа универзитетска Библиотека „Гоце Делчев" - Штип ги прикажаа своите модни...

Одлични резултати на кикбоксерите на Гладијатор од Штип на Државното првенство во Скопје

Одлични резултати на кикбоксерите на Гладијатор од Штип, на Државното првенство во Скопје

Ирис | пред 11 месеци

На Државното првенство што се одржа во Скопје, покрај останатите настапија и членовите на кик бокс клубот Гладијатор од Штип. Тие се претставија во одлично издание и постигнаа забележителни резултати.

Романецот Иван Гуидеа го освои боречкиот трофеј Македонски Бисер

Романецот Иван Гуидеа го освои боречкиот трофеј „Македонски Бисер“

Ирис | пред 11 месеци

Градот Штип беше домаќин, а боречкиот клуб Балканец успешен организатор на 41-вото издание на меѓународниот турнир во борење „Македонски бисер".

КМФ Астибо од Штип нов член на Првата футсал лига на Македонија

КМФ „Астибо“ од Штип, нов член на Првата футсал лига на Македонија

Ирис | пред 11 месеци

Успешно и триумфално заврши сезоната во Втората македонска фудбалска лига за екипата на Астибо од Штип. Тие постигнаа извонреден резултат и уште првата сезона од своето постоење ја крунисаа со пласман во повисоко натпреварување.

Општина Пробиштип на Лесново ќе организира Камп за лидерство

Општина Пробиштип на Лесново ќе организира Камп за лидерство

Ирис | пред 11 месеци

Во втората половина на месец јуни Општина Пробиштип, заедно со одделението за ЛЕР и Црвениот крст во Лесново ќе организира Камп за лидерство.

Манифестацијата Бабина баница се одржа по шести пат во Македонска Каменица

Манифестацијата „Бабина баница“ се одржа по шести пат во Македонска Каменица

Ирис | пред 11 месеци

По шести пат се одржа една од најмасовните манифестации во источна Македонија. И покрај лошите временски услови, сепак Бабината баница во манастирско-туристичкиот комплекс Еленец во Македонска Каменица...

Во штипската населба Суитлак се гради канализационата мрежа

Во штипската населба „Суитлак“ се гради канализационата мрежа

Ирис | пред 11 месеци

Штипското комунално претпријатие „Исар" до денеска изгради околу 650 метри канализациона мрежа во викенд населбата „Суитлак". Директорот на ЈП „Исар", Ангел Бојаџиев на денешната прес-конференција рече...

Во Штип формирано тело за заштита од дискриминација

Во Штип формирано тело за заштита од дискриминација

Ирис | пред 11 месеци

Дискриминација по различни основи ни се случува секојдневно, понекогаш се препознава како таква, но често пати се доживува и како нешто вообичаено, истакна на денешната прес-конференција Снежана Санева...

Почнува летниот распуст за учениците од деветолетката и средношколците

Почнува летниот распуст за учениците од деветолетката и средношколците

Ирис | пред 11 месеци

Почнува летниот распуст за учениците од деветолетката и средношколците, денеска беше последниот училишен ден за 188.000 ученици во основните и за околу 80.000 средношколци. Во сите училишта во земјава...

Два нови кружни тека ќе се градат на булеварот Гоце Делчев во Штип

Два нови кружни тека ќе се градат на булеварот „Гоце Делчев“ во Штип

Ирис | пред 11 месеци

Два нови кружни текови ќе се градат на булеварот „Гоце Делчев" во Штип. Со ова сообраќајни решение општината планира да ја подобри безбедноста во сообраќајот, а и да ја растовари од сообраќај и возила...

Љуботенски Годинава нека биде поука за лозарите и винарите

Љуботенски: Годинава нека биде поука за лозарите и винарите

Ирис | пред 11 месеци

Просечна година во лозарството очекуваат лозарите во штипско. И покрај временските неприлики, кои удрија на насадите со грозје, на плантажите се очекуваат приноси од кои нема да бидат разочарани производителите на вино.

Во недела Бабина баница во Македонска Каменица

Во недела Бабина баница во Македонска Каменица

Ирис | пред 11 месеци

Бабина Баница која ќе се одржи во недела во манастирскиот комплекс Еленец во Македонска Каменица ги отвора летните манифестации во источна Македонија. Здружението на пензионери и општината ги прават последните...

 Македонски бисер по трет пат во Штип

„Македонски бисер“ по трет пат во Штип

Ирис | пред 11 месеци

Над стотина борачи од Македонија, Унгарија, Англија, Романија, Молдавија, Бугарија, Белорусија, Албанија, Србија, Косово, Русија и Грција го потврдија учеството на најзначајната Меѓународна боречка манифестација Македонски бисер.

Уникатна изложба на Кристина Деловска во Македонска Каменица

Уникатна изложба на Кристина Деловска во Македонска Каменица

Ирис | пред 11 месеци

Љубителите на ликовната уметност од Македонска Каменица можат да ја видат уникатната изложба на Кристина Деловска од Кочани, која своите слики ги прави во посебна техника. Архитектот Деловска веќе 10 години...

Втората фаза од програмата за зачувување на природата во брегалничкиот слив

Втората фаза од програмата за зачувување на природата во брегалничкиот слив

Ирис | пред 11 месеци

Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, во координација со Фармахем Скопје и Центарот за развој на ИПР, продолжува со имплементирање на втората фаза.

Во сабота во Штип ќе се одржат регионалните пензионерски спортски игри

Во сабота во Штип ќе се одржат регионалните пензионерски спортски игри

Ирис | пред 11 месеци

Пензионерите од Штип, Струмица, Свети Николе, Ново Село, Радовиш, Конче, Лозово и Карбинци, ќе бидат дел од 22-тe регионални пензионерски спортски игри, кои ќе се одржат во сабота во Штип.

Пионерите на ФА Постолов Пандев успешно ја крунисаа турнејата во Германија

Пионерите на ФА Постолов Пандев успешно ја крунисаа турнејата во Германија

Ирис | пред 11 месеци

Пионерите на ФА Постолов Пандев успешно ја крунисаа турнејата во Германија. Малите фудбалери од генерацијата 2005/ 2006 одиграа дваесетина пријателски натпревари со повеќе респектабилни тимови од Европа,...

Штипјанец ја силувал поранешната девојка

Штипјанец ја силувал поранешната девојка

Ирис | пред 11 месеци

41 годишен штипјанец на сила ја обљубил поранешната девојка, со која бил во љубовна врска. Пред два дена се сретнале, а тој успеал да ја убеди 25 годишната Р. Б. да појде со него во станот на неговиот...

Деца од штипска градинка ќе се претстават на детска колонија во Србија

Деца од штипска градинка ќе се претстават на детска колонија во Србија

Ирис | пред 11 месеци

Две групи на дечиња од Астибовата градинка во Штип ќе бидат гости на дечињата од детската градинка во Шабац, во соседна Србија, која годинава е домаќин на традиционалната „Колонија на детско пријателство"....

Самит на водоводните асоцијации од Македонија Србија Црна Гора и Бих со донаторите во Белград

Самит на водоводните асоцијации од Македонија, Србија, Црна Гора и Бих со донаторите во Белград

Ирис | пред 11 месеци

Челните луѓе и претставници на асоцијациите на јавните комунални претпријатија од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија членови на советодавниот одбор на проектот „Управување со...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност