притисни ентер »

Извори

24 вести

Јанкулоска денеска е спроведена во затворот во Идризово.
Јанкулоска денеска е спроведена во затворот во Идризово.

Јанкулоска денеска е спроведена во затворот во Идризово.

Екс министерката во МВР Гордана Јанкулоска денеска е спроведена во затворот во Идризово. Јанкулоска одговара за злоупотреба на службената положба и овластувањата зашто му наложила на помошникот-министер во МВР Ѓоко Поповски да го намести тендерот и со пари од буџетот на полицијата, да купи блиндиран мерцедес, не за полицијата, туку за тогашниот премиер

„Средношколски глас“ до МОН: Платформата не ви функционира, образованието е право, а не привилегија

„Средношколски глас“ до МОН: Платформата не ви функционира, образованието е право, а не привилегија

Националната платформа за учење на далечина не функционира а во текот на утрешниот ден треба да се одржат првите пробни часови, реагираат од Средношколски глас откако првиот тест кој се оддржа денеска беше неуспешен. За утре е планиран вториот тест на кој треба да се приклучат повеќе од 200 илјади ученици. „На официјалната страница за платформата исто

Груевски доби затворска казна од година ипол, Јанакиески условно казнет

Груевски доби затворска казна од година ипол, Јанакиески условно казнет

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата за случајот „Насилство во Центар“. Во овој случај обвинет е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија. Груевски беше осудена на година ипол затвор за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. Јанакиески доби условна

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека не е задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција за обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ и најави дека Обвинителството ќе подне жалба на пресудите. – Не сум задоволна од изборот на видот и одмерувањето на висината на кривичната санкција. Сметав дека алтернативна мерка

16 припадници на АРМ повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

16 припадници на АРМ повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

Комби и автобус се судрија на „8-ми километар“ кај Штип. Во автобусот се превезувале 16 припадници на АРМ, кои со автобусот од повеќе градови патувале на работните места во Штип и  Скопје. Со повеќе амбулантни возила во штипската болница, заедно со возачите на автобусот и комбитосе донесени 17 повредени. Од болницата велат дека не се констатирани тешки

Нови 112 заболени и 8 починати од Ковид 19 во Македонија
Нови 112 заболени и 8 починати од Ковид 19 во Македонија

Нови 112 заболени и 8 починати од Ковид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интеграцијата на С. Македонија во ЕУ

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интеграцијата на С. Македонија во ЕУ

Со нетрпение го очекувам усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата Меѓувладина конференција и бидете уверени во мојата лична посветеност на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ, наведува високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика Жосеп Борел во писмо до вицепремиерот задолжен за европски интеграции

Извлечени двојките за осминафиналето во фудбалскиот Куп на Македонија

Извлечени двојките за осминафиналето во фудбалскиот Куп на Македонија

Во Фудбалската федерација на Македонија денес сде одржа ждрепка за осминафиналната фаза од националниот куп. Извлечени се следниве двојки: Академија Пандев – Вардар Македонија Ѓ.П. – Каменица Саса Шкендија – Гостивар Шкупи – Кит Го Кожуф – Силекс Струга Трим Љум – Работнички Брегалница – Беласица Ренова – Пелистер. Натпреварите се закажани за 21 октомври

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Груевски доби затворска казна од година ипол, Јакиески условна казнет

Груевски доби затворска казна од година ипол, Јакиески условна казнет

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата за случајот „Насилство во Центар“. Во овој случај обвинет е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија. Груевски беше осудена на година ипол затвор за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. Јанакиески доби условна

Отворен Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Отворен Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Фестивалот на комедијата „Гола месечина“ беше отворен синоќа, при што публиката уживаше во претставата „Чао пријатно“ во која глумат актерите Тино Костадиновски и Атанас Атанасовски. Како што информира денеска Општина Аеродром, Фестивалот за отворен го прогласи претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска, а се обрати и директорот

Во Кривичен денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Во Кривичен денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Денес напладне во Кривичниот суд во Скопје ќе биде изречена пресудата за случајот „Насилство во Центар“ во која обвинет е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. По речиси четири години, судскиот процес за случајот „Насилство во Центар“ денес ќе добие разрешница, судијата Душан Јосифов ќе ја соопшти пресудата. Јанакиески вчера побара

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата

Ребалансот на буџетот се очекува да биде готов до крај на неделата, да се достави до Влада и веќе следната недела да влезе во собраниска процедура, најави министерот за финансии Фатмир Бесими. Со ребалансот ќе се обезбедат дел од средствата за реализација на мерките од четвртиот антикризен пакет, а воедно средствата ќе се насочат од позиции кои имаат

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Три лица загинаа во пожарот кој го зафати северниот дел на Калифорнија во округот Шаста, додека друг пожар изби во познатите вински региони во областите Напа и Сонома, поради што се евакуирани илјадници луѓе. Засега не се соопштени детали за жртвите, ниту се наведени околностите на нивната смрт. Од средината на август во Калифорнија беснеат големи